Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - bmwh548 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/104092-machete-lucru-bmwh548.html)

2010 29-11-10 17:10

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Astept sa vad ce iese din el am vazut si eu o gramada de kit-uri de plastic si chiar vroiam sa ma bag la unu..
Bafta man sunt sigur ca iese ceva frumos de pe mana ta:!:

andy design x 29-11-10 19:11

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Foarte fain!Mi-as lua si eu unul dar ma tem ca il fac varza.Oricum, de pe mana ta nu se poate sa nu iasa ceva frumos.;)

bmwh548 30-11-10 17:28

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
3 Attachment(s)
Multumesc baieti.
Prezentarea kitului am facut-o, sa trecem la treaba.
Am inceput cu sasiul pe care l-am vopsit negru mat ca si restul pieselor de altfel, apoi am trecut la "colorarea" acestora. Mentionez ca nu am respectat in totalitate indicatiile din prospect la capitolul culori, domeniul auto fiind unul permisiv (multe piese aftermarket au alte culori decat cele din fabrica). Astfel ansamblul arc-amortizor a fost vopsit in verde (spre deosebire de negrul sugerat in prospect), iar etrierii in albastru (intentionez sa vopsesc macheta tot albastra, iar etrierii sunt de multe ori pereche cu caroseria la culoare) spre deosebire de "steel-ul" indicat de japonezi. Nici sasiul nu este vopsit conform prospectului (ar fi trebuit sa fie gri, am preferat sa il fac negru mat pentru a imita tratamentul de antifonare/anticoroziune), suportul rotii de rezerva fiind vopsit in aluminiu spre deosebire de negrul din manual. E posibil sa imi atrag critici din cauza asta, dar cum spuneam domeniul auto e foarte permisiv datorita multitudinii pieselor de schimb.
Asamblarea a mers destul de usor, doar puntea spate a trebuit convinsa ca e mai bine sa ma asculte. Un minus pentru metoda de asamblare ~brat-disc (datorita suprafatei de contact foarte mica riscul desprinderii pieselor e foarte mare, dar probabil ma voi obisnui).
Imi pare rau ca nu am facut poze pe parcurs, dar cand m-am apucat de treaba am cam uitat de tot.

FED express 30-11-10 17:35

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
daca caroseria va fi vopsita in albastrul ala va iesi mortala:shock:
ce pot sa mai zic, ai facut treaba buna si e foarte bine ca nu ai respectat schema de culori a producatorului, probabil ca ar fi iesit ceva monoton.
frumoasa lucrarea, asteptam mai multe poze pe masura ce inainteaza constructia.
bravo:!:

andy design x 30-11-10 18:11

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Pana acum e foarte tare!!!Bine ca nu ai respectat inicatiile, ca a iesit mult mai fain!Sa nu le respecti nici de acum inaine ca va iesi mult mai frumos!!!:lol:

2010 30-11-10 18:50

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Se misca treaba exact cum ma asteptam...mai vrem.. continuarea:!:

bmwh548 05-12-10 16:25

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
5 Attachment(s)
Din pacate m-au sabotat moderatorii (mama lor) asa ca din cauza concursurilor de luna asta voi incerca sa termin si eu seria 7 (ar cam fi cazul). La Subaru am decupat portbagajul, voi relua lucrul la ea cat de curand.

BMW 745i Welly 1:25

Am inceput sa o asamblez, mai sunt niste retusuri de facut la interior. Am tapitat si cupola...
Sasiul a fost putin "modificat" pentru sistemul de prindere Maisto. Trebuie facute niste retusuri si aici.
Din pacate rotile nu au venit cu bucsele de prindere pe ax, iar Maisto are doua dimensiuni diferite pentru ele. Eu nu am decat modelul mai mare, insa m-a scos din belea freza.
Am facut si niste discuri din plastic (nu aveam niciun model gata facut care sa se potriveasca la dimensiuni), mai trebuie retusate putin.

2010 06-12-10 03:34

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
O gramada de treaba cu bucsele alea...vad ca se apropie de final frumusetea asta, spor in continuare:!:

timitza09 08-12-10 10:49

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Foarte frumos...Cadou de la Mos Craciun:))....tare rau!!!

aditzaa 12-12-10 11:06

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Salut! Foarte frumoasa macheta Subaru, a iesit bine pana acum.O intrebare am cat a costat? Bafta in continuare cu ea!

bmwh548 30-12-10 02:05

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
2 Attachment(s)
Multumesc baieti. Pretul a fost 55 de lei, un chilipir din punctul meu de vedere.

Subaru Impreza Sport Wagon WRX Hasegawa 1:24

Am cam tras chiulul in ultima vreme, dar sper sa recuperez. Am taiat hayonul portbagajului si portierele (din pacate nu am reusit taieturi prea bune, traforajul nu prea merge, trebuie sa gasesc alte ustensile de taiat). Dupa ce am facut asta caroseria a devenit extrem de fragila asa ca am inceput sa tai fasii de styrene si sa "dublez" cadrul portierelor si al portbagajului. Momentan am facut doar partea de jos a cadrului portierelor, urmeaza si restul.

PS: Subaru foloseau in trecut frameless windows (din cate stiu au renuntat la acest tip dupa 2007-2008 ). Asta inseamna ca nu exista o rama a geamului in partea de sus a portierei cum au cele mai multe masini, de asta taieturile arata asa in partea de sus a caroseriei.

2010 30-12-10 08:08

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Nu cred ca am vazut pana acum modelul asta..sunt curios cum o sa iasa :!:
Spor la munci:!:

enDzo 30-12-10 08:08

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Abia astept sa vad gata 745i - ul gata !:D
Spor la lucru...

mini cooper 30-12-10 15:44

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
2 Attachment(s)
am eu cateva idei pt mini
la 745i cum ai facut sistem de prindere la usile spate? si HAPPY NEW YEAR!!!!!!!!!!!!!

bmwh548 05-02-11 23:49

Re: Machete in lucru - bmwh548
 
Sarma din cupru, mina de pix...

Sondaj de opinie: ce culoare ati alege pentru jantele de la E65? Crom sau gri carbon?


All times are GMT +2. The time now is 17:12.

- Copyright 2024 4Tuning