Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Ford (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford.html)
-   -   Despre vopsit jante (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford/104020-vopsit-jante.html)

oldMAN 11-01-09 23:19

Despre vopsit jante
 
Salut baieti!!!
Am si eu o intrebare poate si niste propuneri...
Anul acesta mi-am achizitionat un Ford Focus din 2008, este negru, si m-am gandit sa-i vopsesc jantele! Credeti ca merita, ca prinde vopseaua de spay?
Astept raspunsuri si pareri!!!


Multumesc anticipat!!!

topser 21-01-09 10:31

Re: Despre vopsit jante
 
nu o sa tina mult chestia cu sprayu , in max o luna o sa se decojeasca si o sa arate ca naiba...

trebuie smirgheluite calumea , sa prinda vopseaua si vopsite la pistol, daca vopsitorul are cuptor , si mai bine...

bogdangepeto 21-01-09 15:54

Re: Despre vopsit jante
 
Quote:

Originally Posted by oldMAN (Post 1974339)
Salut baieti!!!
Am si eu o intrebare poate si niste propuneri...
Anul acesta mi-am achizitionat un Ford Focus din 2008, este negru, si m-am gandit sa-i vopsesc jantele! Credeti ca merita, ca prinde vopseaua de spay?
Astept raspunsuri si pareri!!!


Cu spray ul nu este treaba,chiar daca folosesti un intaritor tot se cojeste dupa ceva timp.Cel mai bine mergi la un vopsitor,dar care s fie de treaba,nu o giumba care s iti dea doar cu vopsea pe ele.

claude307 21-01-09 16:32

Re: Despre vopsit jante
 
si sa zicem ca le vopsesti cum trebuie...la cuptor..etc..
vrei sa schimbi gumele....si vine nenea cu ranga sa le dea jos...nu sare vopseaua si arata ca draq dupa?

bogdangepeto 21-01-09 17:16

Re: Despre vopsit jante
 
Quote:

Originally Posted by claude307 (Post 1998799)
si sa zicem ca le vopsesti cum trebuie...la cuptor..etc..
vrei sa schimbi gumele....si vine nenea cu ranga sa le dea jos...nu sare vopseaua si arata ca draq dupa?

ba da, o sa sara vopseaua

TZG@ 28-01-09 13:20

Re: Despre vopsit jante
 
il pui sa infasoare capul levierului cu o carpa,ceva... mai reduce din riscuri...

oldMAN 29-03-09 20:18

Re: Despre vopsit jante
 
multumesc pt sugestii!!!

Popescu Ionel 21-07-09 09:46

Re: Despre vopsit jante
 
Quote:

Originally Posted by bogdangepeto (Post 1998729)
Cu spray ul nu este treaba,chiar daca folosesti un intaritor tot se cojeste dupa ceva timp.Cel mai bine mergi la un vopsitor,dar care s fie de treaba,nu o giumba care s iti dea doar cu vopsea pe ele.

Eu le-am vopsit la spray singur-singurel,si am folosit spray-uri,chit auto,si smilgher. Pot sa zic ca au iesit noi si sunt vopsite de vreo 2 luni si tine si acum vopseaua pe ele.

bogdangepeto 10-09-09 11:15

Re: Despre vopsit jante
 
Si eu vreau azi s vopsesc jantele,sunt sigur ca o s tina bine.Daca tine vopseaua si la gheata sunt ferice:D Exista lac la spray?

Popescu Ionel 11-09-09 06:59

Re: Despre vopsit jante
 
Quote:

Originally Posted by bogdangepeto (Post 2627289)
Si eu vreau azi s vopsesc jantele,sunt sigur ca o s tina bine.Daca tine vopseaua si la gheata sunt ferice:D Exista lac la spray?

Exista si lac spray e cam la aceeasi bani cu vopseaua. Ai grija sa le matuiesti bine si sa le speli cu diluant inainte de a da vopseaua,spor la treaba.

bogdangepeto 11-09-09 07:06

Re: Despre vopsit jante
 
Sunt gata de aseara,lac nu am gasit la spray,pe unde are?au iesit super,am s pun o poza cand ajung acasa.

badmafia87 16-09-09 03:29

Re: Despre vopsit jante
 
Parere mea este ca la spray nu prea este treaba nici cu vopseaua si nici cu lacul mai intai janta trebuie sa fie fara, guma sa treaca prin niste etape de pregatire si dupa accea sa fie facute de cineva care cunoaste asta daca se doresta calitate.puteti vedea cateva jante la semnatura mea la care garantez maxima calitate.apropo putin dai putin face.
SUCCES in continuare

asAf 30-03-10 20:15

Re: Despre vopsit jante
 
dak ai de gand sa iti faci jantele cu spray mai bn nu,bn asta dak vrei sa te tina 2,3 luni!
eu le vopsesc la vopsitorie si dau 350 de lei,si asta k ma cun baiatul ala,k altfel e 2 mil de janta!
da le face k din fabrica:)

Popescu Ionel 10-07-10 08:52

Re: Despre vopsit jante
 
4 Attachment(s)
Daca stii sa vopsesti iese bine,oricum eu le-am vopsit la spray si e a doua oara cand le vopsesc,nu mi-a sarit vopseaua sau kitul auto de pe ele,dar in schimb am luat ceva borduri la bord.

grizzlee 15-07-10 10:52

Re: Despre vopsit jante
 
Mi se pare enorm de mult sa dai 200 ron pe janta la vopsit,ce drac,cu 300 ron deja imi cumpar janta noua.
Nu e mare scofala cu vopsitul asta,vopseaua de spray se decojeste pentru ca lumea nu se sinchiseste sa curete bine vopseaua veche sau sa o matuiasca cel putin.Ce credeti ca fac mesterii astia de cer 200 ron pe janta?
Cred ca 5% din ei poate le duc la sablat,restul le dau ei cu schmirghel si le vopsesc cu pistolul si sa nu credeti ca va pun super vopsea pe ele,doar le curata bine inainte,cateva straturi de vopsea si dupa aia nishte lac,iar costul total al vopselelor si lacurilor folosite ,nu depasesc 100 ron.
Nu is ei prosti ca cer asa mult , atata vreme cat au clienti.....


All times are GMT +2. The time now is 23:08.

- Copyright 2026 4Tuning