Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii ROVER - MG (https://forum.4tuning.ro/433-discutii-rover-mg.html)
-   -   Immo Off! (https://forum.4tuning.ro/433-discutii-rover-mg/103814-immo-off.html)

Tycas 10-01-09 18:30

Immo Off!
 
Ma poate ajuta cineva cu un immo off pentru un rover 75 cdt (2000)

workaholic_ro 12-01-09 14:50

Re: Immo Off!
 
Quote:

Originally Posted by Tycas (Post 1970844)
Ma poate ajuta cineva cu un immo off pentru un rover 75 cdt (2000)

?? In Mica Mea Ograda ? OFF ce ?
Nu stiu cine o sa priceapa, dar daca e vreunul poate o sa-ti raspunda cu ceva de genul "dk sh tz k". Vorbiti mai fratilor clar, ca tastatul e gratis si sfaturile la fel.
Daca e vorba cumva (nu stiu, ghicesc) de amaratul de "chip" din cheie care care-ti transmite nimic sau functioneaza prin lipsa, nu stiu, nu te pot ajuta. (Nu-i asa ca am raspuns clar ?)

Tycas 12-01-09 19:04

Re: Immo Off!
 
Ma ierti mai nea Workaholic.....vrea si eu sa imi schimb ecu si nu am cheie la el....Un immo off m-ar coafa si pe mn ca doar asa il pacalesc sa citeasca cheia mea. Thanks for the advice....Peace!

workaholic_ro 12-01-09 19:22

Re: Immo Off!
 
Quote:

Originally Posted by Tycas (Post 1976281)
Ma ierti mai nea Workaholic.....vrea si eu sa imi schimb ecu si nu am cheie la el....Un immo off m-ar coafa si pe mn ca doar asa il pacalesc sa citeasca cheia mea. Thanks for the advice....Peace!

Probabil ca-i de vina povestitul pe "mess", creeaza deprinderi, nu-i asa mare pacatu', atata doar ca am ghicit fara a fi sigur ce spui; nu-i nevoie de scuze.
Partea proasta e ca nu-l pacalesti, sunt doua chestii diferite.
Deblocarea de la telecomanda e una, "immo" e alta. Ziceam ca reusesti sa-l "suntezi", vei putea porni masina dar de deblocat de la butonul cheii nu.
Uite aici o chestie oarecum lamuritoare pescuita dintre tampeniile de pe net:

A breakdown patrol man who came to the rescue of a woman motorist has managed to get her car started using her dog.
Juliette Piesley, 39, had changed the battery in her electronic key fob but was then unable to start her car.
When AA patrolman Kevin Gorman arrived at the scene in Addlestone, Surrey, he found its immobiliser chip was missing.
Ms Piesley said her dog George had eaten something, and realising it was the chip, he put the dog in the front seat and started the car with the key.
Mr Gorman said: "I was glad to get the car started for the member.
"They will now have to take George [the dog] with them in the car until things take their natural course.
"It is the first time that I have had to get a dog to help me to start a car."

http://www.autotrader.co.uk/EDITORIA...hseptohsix.jpg

Ideea e ca atunci cand il cumperi pe noul ECU iti trebuie si grauntele asta, care nu poate fi reprogramat, vine de la mama lui cu masina cu tot:
https://i63.photobucket.com/albums/h1...b/IMG_2620.jpg

Tycas 14-01-09 01:15

Re: Immo Off!
 
Interesanta si povestea domnitei...Ce ma doare pe mine cel mai tare este ca atunci cand voi lua noul ECU sa pot porni masina , partea cu deschisul din telecomanda pot trai cu ea. Sper sa rezolv ceva , ca de 2 luni stau cu Roverica numai in parcare,nu-i dau de cap. Poate vin cu vesti bune, maine il sun pe baiatul unde am dus ECU-ul original la ``carpit`` poate are vreo veste buna.

workaholic_ro 14-01-09 18:36

Re: Immo Off!
 
Quote:

Originally Posted by Tycas (Post 1980099)
Interesanta si povestea domnitei...Ce ma doare pe mine cel mai tare este ca atunci cand voi lua noul ECU sa pot porni masina , partea cu deschisul din telecomanda pot trai cu ea. Sper sa rezolv ceva , ca de 2 luni stau cu Roverica numai in parcare,nu-i dau de cap. Poate vin cu vesti bune, maine il sun pe baiatul unde am dus ECU-ul original la ``carpit`` poate are vreo veste buna.

Daca-ti vine noul ECU si nu-l lamureste cineva sa se inteleaga cu gangania aia mica din poza cu capacul cheii poti sa uiti. Chip-ul nu se poate rescrie din cate stiu eu.
Deschis-ul cu telecomanda e independent fata de imobilizator si e programabil cu un T4. Se pare ca iti trebuie un cod de bare care vine cu cheia (asa-i la cheile de schimb, la originale ma tem ca n-ai) si ECU e "invatat" sa recunoasca cheia. Mi se pare ca poti face rost de rescpectivul cod dand seria sasiului dar uite ca nu mai stiu unde. Cheile noi sunt scumpe.

Tycas 15-01-09 23:08

Re: Immo Off!
 
Am rezolvat-o. Mi l-au resuscitat baietii de la bucuresti pe ECU . HAPPY HAPPY HAPPY

workaholic_ro 15-01-09 23:13

Re: Immo Off!
 
Quote:

Originally Posted by Tycas (Post 1985006)
Am rezolvat-o. Mi l-au resuscitat baietii de la bucuresti pe ECU . HAPPY HAPPY HAPPY

Mare realizare, bravo ! Ma tem ca te-ar fi asteptat ceva cazne, ma uit pe forum la englezi si le plange sufletul cand incep sa aiba necazuri cu sistemele de protectie.

valy_leo 09-03-09 09:21

Re: Immo Off!
 
Quote:

Originally Posted by Tycas (Post 1985006)
Am rezolvat-o. Mi l-au resuscitat baietii de la bucuresti pe ECU . HAPPY HAPPY HAPPY


Spune-mi si mie te rog unde ti-ai rezolvat problemele la ECU??

Tycas 10-03-09 14:28

Re: Immo Off!
 
Nu stiu daca pot sa-i fac reclama,in orice caz, unndeva in targul Autovit ,e usor de gasit,intrebi de electroservice.Google-uieste un pic ca au site

valy_leo 11-03-09 07:21

Re: Immo Off!
 
Quote:

Originally Posted by Tycas (Post 2135152)
Nu stiu daca pot sa-i fac reclama,in orice caz, unndeva in targul Autovit ,e usor de gasit,intrebi de electroservice.Google-uieste un pic ca au site

ok.mersi mult !!:D

pery27 10-02-11 08:56

Re: Immo Off!
 
Va pot ajuta cu immo off la Rover in afara de modelele diesel .Cautati-ma pe google .Cu stima ARNAUTU IONUT !


All times are GMT +2. The time now is 01:56.

- Copyright 2026 4Tuning