Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Oltcit (https://forum.4tuning.ro/320-zona-tehnica-oltcit.html)
-   -   Modificare jante oltcit (https://forum.4tuning.ro/320-zona-tehnica-oltcit/102908-modificare-jante-oltcit.html)

b01uxd 04-01-09 00:08

Modificare jante oltcit
 
1 Attachment(s)
are cineva idee daca se poate sa latesc si eu niste jante originale de oltcit? am inteles ca se taie o buza de la o alta janta si se sudeaza la janta initiala dar nu am inteles exact cum ....ma intereseaza daca se poate si daca stie cineva unde...as vrea sa arate ca cele din poza atasata. astept pareri , idei si sugestii

Dumitru Cristian 07-01-09 20:28

Re: jante oltcit
 
E mai usor si sigur daca schimbi "cercurile" cu totul, pui mai late dar pe 13.

Speed4U 08-01-09 19:55

Re: jante oltcit
 
si de unde iei cercurile ?? si unde le sudezi??

Dumitru Cristian 08-01-09 19:57

Re: jante oltcit
 
Te-au uitat vreodata atent la o janta de Oltcit??????
Cercurile le iei de la o masina care are jantele cu latimea care o vrei si inaltimea 13"...

Speed4U 08-01-09 20:00

Re: jante oltcit
 
da m-am uitat ,dar eu stiam ca se face din 2 jante de oltcit una lata !

b01uxd 09-01-09 21:29

Re: jante oltcit
 
Eu n-am inteles.....cine stie si are timp , il rog sa explice mai pe larg(ca pentru idioti)fenomenul...cum se taie, ce se taie, ce se sudeaza.....

Dumitru Cristian 09-01-09 21:36

Re: jante oltcit
 
Deci o janta de Oltcit e formata din 2 parti practic, sudate. Partea unde vin prezoanele pana sus, unde e cercul lat pe care vine cauciucul. Eu zic ca cel mai bine e sa dai sudura de acolo (sunt 3 cordoane parca a cate ~5 cm). Dupa care gasesti o janta de 13" inaltime si latimea care o vrei, ii tai la fel sudura, pui cercul pe ce a mai ramas din janta de Oltcit, centrezi si dai sudura. Extrem de mare atentie la centrat!
Asta ar fi o metoda...

RobertRFG 09-01-09 23:20

Re: jante oltcit
 
deci ai 2 jante......tai de la aia pe care vrei sa o dublezi buza exterioara si de la cealalta tai buza interioara si o sudezi pe janta care ai taiat buza exterioara...

B-22-GIL 10-01-09 15:45

Re: jante oltcit
 
4 Attachment(s)
cateva poze ca sa intelegi cum se face.

Speed4U 10-01-09 16:29

Re: jante oltcit
 
sunt facute de tine??

B-22-GIL 10-01-09 16:34

Re: jante oltcit
 
nu. am gasit pe net.. prin germania, pentru un golf 1 sunt

b01uxd 11-01-09 18:47

Re: Modificare jante oltcit
 
ok, ideea am prins-o dar as vrea sa stiu si unde se poate face asa ceva in bucuresti.....vreo idee?

alf 08 25-02-09 13:44

Re: Modificare jante oltcit
 
era un atelier prin spate pe la Diham parca...incearca pe forumul Dacia sa dai un search.

denis94 27-06-09 23:11

Re: Modificare jante oltcit
 
Mai oameni buni , intoarceti voi jantele alea .. ,faceti la masuratori perfecte .. dar la 100 la ora incep sa faca ca unele ovale .Alea din imagine , garantat nu mai au precizia data de fabrica ... e la mintea cocosului ! Tata are un prieten care intorcea ceva timp in urma si latea jenti .. adica tabla cu prezoanele o punea invers in colac(cerc) , si faceau ca dracu . nu se merita sa le intorci .

valib 28-06-09 11:48

Re: Modificare jante oltcit
 
de ce incep sa faca ca unele ovale? din moment ce tu le-ai facut rotunde
precizia din fabricatie = aceeasi latime peste tot, care o poti obtine prin masuratori

trebuie sa si stii ce faci, sa ai rabdare sa masori de zeci de ori
restul e doar problema de echilibrare...si din fericire exista plumb destul


All times are GMT +2. The time now is 15:17.

- Copyright 2024 4Tuning