Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Dacia (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia.html)
-   -   Probleme cu Dacia (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia/102884-probleme-dacia.html)

tibi10 03-01-09 19:51

Probleme cu Dacia
 
am o problema cu dacia .de ceva vreme pe orice anotimp imi face un fel de pasta alba in capac la motor ca o spuma ,mai scoate si putin gaze de carter nu stiu de la ce si ce terbuie sa fac .va rog frumos sa ma ajutati daca puteti.

RobertRFG 04-01-09 00:21

Re: probleme cu dacia.
 
fa rost de filtru separator de ulei de oltcit. si-l montezi intre capac culbutori si T. nu o sa mai ai surprize in veci cu muci.

sau mai ieftin, iei tifon il dai in 4-5 straturi si-l pui stutul capacului culb si bagi furtunul pe el.
aia sunt ca un felde muci care se formeaza de la condens sau din cauza calitatii uleiului de motor cam proasta....

Bamby 05-01-09 21:31

Re: Probleme cu Dacia
 
Quote:

Originally Posted by tibi10 (Post 1955049)
am o problema cu dacia .de ceva vreme pe orice anotimp imi face un fel de pasta alba in capac la motor ca o spuma ,mai scoate si putin gaze de carter nu stiu de la ce si ce terbuie sa fac .va rog frumos sa ma ajutati daca puteti.

cauta sa pui si tu un ulei de calitate mai buna...in mod normal cu un ulei bun si un motor care functioneaza in parametrii normali nu are voie sa ti sa intample asta...

NoLimit 09-01-09 22:10

Re: Probleme cu Dacia
 
salut, si eu am observat acea spuma pe capacul de la ulei si T-ul care face legatura intre capac - carburator.In prezent eu curat la 2 saptamani furtunasele, care este solutia cu filtru ca nu am inteles-o?

serady 17-01-09 13:10

Re: Probleme cu Dacia
 
exista la oltcit un separator ulei de gaze arse poti sa il montezi intre capacul de la culbutori si T cu furtunase ce intra in carburator chiar daca iti cumperi unul folosit vezi ca se poate desface si curata spala sitele din el

Mugurel_ASU 29-01-09 12:18

Re: Probleme cu Dacia
 
salut treaba cu spuma alba e prezenta in fiecare iarna la mine . insa anu asta a luato razna mi o baga in carburator si in 2 zile nu mai poti zice ca ai masina , momentan am scos furtun din capacul de la motor si l am lasat sa curga , astupand gaura din teu . Treaba e ca io auzisem ca face spuma din cauza ca s-a dus motoru si tocmai ma pregateam sa i fac setu motor....acu m ati intors din drum !!! cum imi pot da seama daca s-a dus motoru s-au daca se poate rezolva cu o sita sau un filtru de olcit ???

24mig 08-02-09 10:46

Re: Probleme cu Dacia
 
mai baieti toata treaba cu spuma vine de la condens...(ulei+apa=spuma)....asta e explicatie nu are nici o treaba cu gazele nearse sau ce ziceti voi.

Mugurel_ASU 09-02-09 07:14

Re: Probleme cu Dacia
 
si care e rezolvarea ?

24mig 09-02-09 10:02

Re: Probleme cu Dacia
 
pai "maioneza" se formeaza cum am mai spus cu apa+ulei poate chiar sa fie apa de la racirea motorului ajungand in motor printr-o garnitura care nu mai etanseaza.....dar daca e numai in timpul iernii este de la condens si nu prea ai ce-i face, bafta si aveti grija.

deniel 10-02-09 00:05

Re: Probleme cu Dacia
 
La mine s-a intamplat in ziua de craciun eram in drum spre bacau si din cauza frigului a facut spuma in carb. si mergea motoru aiurea.am pus o bucata de carton la radiator si un burlan dala mic de aluminiu la filtru de aer pana la galerie si a mers fara probleme.DAR acum nu mai e frig cred k este din cauza uleiului ,proasta calitatea


All times are GMT +2. The time now is 13:45.

- Copyright 2024 4Tuning