Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   r5 (proiect) (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/102881-r5-proiect.html)

madutz2006 03-01-09 19:03

r5 (proiect)
 
8 Attachment(s)
acum 2 saptamani am inceput un proiect... am inceput prin achizitionarea unor piese, si in seara asta am finalizat negocierea cu un tip din timisoara pt masina.... masina este in stare jalnica, motor 1.6 diesel (momentan desfacut) si fara bari, dar ma bucur ca este inmatriculata.... pana acum am achizitionat urmatoarele piese:
-volan r5 gtt;
-consola centrala mare + butoane;
-bord gtt;
-grila gtt;
-bara spate gtt;
-praguri gtt;
-evazari praguri fata-spate gtt
-am facut rost de bara fata gtt, capota, haion dar trebuie sa ma duc sa le iau de la alba iulia... (capota v-a primi un bad boy look, si haionului i se va umple spatiul acela de la numar)
masina va primii un motor 1.4 turbo dar pe la vara


proiectul asta se va desfasura destul de incet, deoarece fondurile sunt cam putine (buget de student).... va rog sa va abtineti de la discutiile ironice sau de mistouri pe acest thread !!!

poze cu piesele:

madutz2006 03-01-09 19:06

Re: r5 (proiect)
 
6 Attachment(s)
poze cu masina:

Calin_CGM 03-01-09 19:09

Re: r5 (proiect)
 
....no asta da!!!!!...abia astept sa-l duci la arad sa facem treaba!!!!!....sa ai noroc:!::!::!:

Alex30 03-01-09 19:12

Re: r5 (proiect)
 
Frumos...asteptam sa vedem ce iese:evil:. Bafta cu proiectul:!:

madutz2006 03-01-09 19:13

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by Calin_CGM (Post 1954974)
....no asta da!!!!!...abia astept sa-l duci la arad sa facem treaba!!!!!....sa ai noroc:!::!::!:



ms calin... o sa-l aduc cu prima ocazie care se iveste...
masina se afla momentan in timisoara, trebuie sa o aduc neaparat la arad... :D

madutz2006 03-01-09 19:17

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by Alex30 (Post 1954977)
Frumos...asteptam sa vedem ce iese:evil:. Bafta cu proiectul:!:



ms alex...
vedem ce-o sa iasa... sunt la primul meu proiect de acest fel, stiu ca o sa fie f. f. greu !!! pt asta m-am incarcat cu multi nervi, si sunt destul de increzator ca o sa reusesc sa fac ceva frumos.... :)

VDAN 03-01-09 19:17

Re: r5 (proiect)
 
nu e rea masina,acum sa urmarim evolutia proiectului
cat te a dus masina? daca nu e secret :D
bafta

madutz2006 03-01-09 19:20

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by VDAN (Post 1954991)
nu e rea masina,acum sa urmarim evolutia proiectului
cat te a dus masina? daca nu e secret :D
bafta

nu e secret... masina a costat pana in 1000 ron dar fara
-bara fata/spate
-scaune
-motorul este desfacut si ii mai trebuie cate ceva...
-nu are itp....

astea sunt la suprafata... ramane de vazut ce se mai gaseste lipsa pe la ea...

RENAULTts 03-01-09 20:29

Re: r5 (proiect)
 
Salut! Greu cand esti student... cunoastem situatia. Incearca totusi sa te gandesti la un alt motor... sfatul meu. Motorul de 1.4 turbo trebuie sa recunoastem este un motor invechit. Multi renunta la ele si cauta altceva. Dupa parerea mea ar trebui sa te orientezi catre un motor f7p... de pe r19 sau clio 1, merita. Usor le faci pe toate,mai intai caroseria, franele, apoi motorul si restul.
Bafta! Numai bine!

madutz2006 03-01-09 20:45

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by RENAULTts (Post 1955109)
Salut! Greu cand esti student... cunoastem situatia. Incearca totusi sa te gandesti la un alt motor... sfatul meu. Motorul de 1.4 turbo trebuie sa recunoastem este un motor invechit. Multi renunta la ele si cauta altceva. Dupa parerea mea ar trebui sa te orientezi catre un motor f7p... de pe r19 sau clio 1, merita. Usor le faci pe toate,mai intai caroseria, franele, apoi motorul si restul.
Bafta! Numai bine!



motorul va fi schimbat abia la sfarsit, etapele pe care mi le-am facut eu au fost/sunt :
-kit gtt pe care l-am achizitionat cu greu, din cauza ca piesele sunt f. rare... (pana acum am luat aceste piese de la 3 persoane, bara fata o iau de la a 4-a)
-masina
-urmeaza sa-i repar motorul actual
-urmeaza sa-i refac caroseria + interior
...... si tot asa...

ce mi-am pus in plan am reusit pana acum... sa vedem de acum incolo....

andy_wpo 03-01-09 21:15

Re: r5 (proiect)
 
Te-ai dilit si tu la cap,nu aveai de lucru si ti-ai zis sa iti faci :) Is curios cum iasa,am incredere ca va ajunge la final proiectu tau,te mai impingem de la spate si va iesi ceva.Sa aduci odata masina in arad sa vedem cum se prezinta ;)

Blondu_206 03-01-09 21:25

Re: r5 (proiect)
 
multa bafta cu proiectul tau !!!! sa speram ca te vom vedea la prima intalnire a posesorilor de R5 !!! si eu sunt la inceput dar mi-a placut foarte tare masinuta si pana la urma mi-am luat o chichita dasta !!!!

BAFTA !!!!

aysmen 03-01-09 21:32

Re: r5 (proiect)
 
Frumos proiect ,ai ales bine masina ,e o masina cu mult potential .Dupa cum ai zis si tu si cineva mai sus ,intai incearca sa pui la punct caroseria ,interior iar cand mai faci rost de bani mecanica+motor,dar cum s-a zis mai sus e cam "invechit" 1.4 turbo de alpine ,daca o sa stai pe viitor mai bn cu bugetul e bn sa te gandesti la alt motor de generatie mai noua.Mult succes in continuare

Miez 03-01-09 21:37

Re: r5 (proiect)
 
bafta cu proiectu !

nu te incurajez prea mult ca stiu ce inseamna :P

madutz2006 03-01-09 22:18

Re: r5 (proiect)
 
Quote:

Originally Posted by andy_wpo (Post 1955200)
Te-ai dilit si tu la cap,nu aveai de lucru si ti-ai zis sa iti faci :) Is curios cum iasa,am incredere ca va ajunge la final proiectu tau,te mai impingem de la spate si va iesi ceva.Sa aduci odata masina in arad sa vedem cum se prezinta ;)

si eu andy... vezi ca am promisa o tura cu r5-u tau.... :P


Quote:

Originally Posted by Blondu_206 (Post 1955223)
multa bafta cu proiectul tau !!!! sa speram ca te vom vedea la prima intalnire a posesorilor de R5 !!! si eu sunt la inceput dar mi-a placut foarte tare masinuta si pana la urma mi-am luat o chichita dasta !!!!

BAFTA !!!!

nu cred ca o sa termin masina pana la prima intalnire... oricum pe viitor o sa ne vedem sigur !!!
ms mult pt urari !!!


Quote:

Originally Posted by aysmen (Post 1955237)
Frumos proiect ,ai ales bine masina ,e o masina cu mult potential .Dupa cum ai zis si tu si cineva mai sus ,intai incearca sa pui la punct caroseria ,interior iar cand mai faci rost de bani mecanica+motor,dar cum s-a zis mai sus e cam "invechit" 1.4 turbo de alpine ,daca o sa stai pe viitor mai bn cu bugetul e bn sa te gandesti la alt motor de generatie mai noua.Mult succes in continuare

ms mult aysmen... pana la motor mai e mult de munca !!!


Quote:

Originally Posted by Miez (Post 1955243)
bafta cu proiectu !

nu te incurajez prea mult ca stiu ce inseamna :P


cel putin acum la inceput sunt f. incantat... sa vedem dupa cum o sa fie....
am zis si mai sus : sunt convins ca o sa dau peste nenumarate dificultati... dar sper sa iasa cu totul bine !!!!


si ca tot veni vorba, stie cineva vre'o platforma prin timisoara sau prin arad?


All times are GMT +2. The time now is 06:31.

- Copyright 2024 4Tuning