Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   MFS-economizor magnetic de combustibil (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/102332-mfs-economizor-magnetic-combustibil.html)

Xtremer 27-12-08 16:04

MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Am primit in posta un anunt despre o anumita componenta MFS care:
- scade consumul de combustibil cu pana la 20%
- creste puterea motorului cu 5-8%

Mi se pare cam ciudat sa scada consumul dar in acelasi timp sa mareasca puterea. Costa 120 ron. Se fixeaza pe conducta de alimentare cu combustibil in portiunea dintre pompa de combustibil si motor. Functioneaza pentru orice tip de motoare. Este posibil asa ceva?

Geo_ZGA 27-12-08 22:43

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Este un magnet, un simplu magnet. Sunt aparute de ceva timp si, din cate am mai citit pe cateva forumuri, cei care le-au montat nu au avut nici o schimbare de consum sau putere. Nici in bine dar nici in rau. Deci, din punctul meu de vedere, sunt bani aruncati.
p.s: nu exista putere mai multa si consum mai mic... creste una, creste si cealalta cand dai talpa :lol:

Xtremer 28-12-08 08:31

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Asta mi se parea si mie ciudat: Putere mai mare dar consum mai mic? Pare imposibil

Nemilosu 28-12-08 09:18

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Quote:

Originally Posted by Xtremer (Post 1945380)
Asta mi se parea si mie ciudat: Putere mai mare dar consum mai mic? Pare imposibil

nu pare imposibil.
chiar este imposibil.

aviator 03-01-09 14:06

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Sunt ca matanile si cine crede in vraji din astea e liber sa cumpere.
Efectul placebo e mult mai evident, acesta exista,magnetii ...

eu_nasu 29-01-09 12:27

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
e o abureala... nu au cum sa faca asa ceva

andrey_20052002 29-01-09 12:33

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
e o mare abureala ca si alte metode de a scade consumul ,am vazut la Distrugatorii de Mituri ca nu se intampla nimic si au mai testat cateva metode printre care un carburator minune si tot nu scadea consumul , cei care vand zic ca aranjeaza moleculele din combustibil

gik2oo9 29-01-09 23:27

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Am vazut si eu emisiunea aceea cu "inventiile" minune si ei au demonstrat ca este imposibil sa scazi consumul cu acele dracovenii daramite sa mai cresti si puterea motorului. Bafta!

workaholic_ro 04-03-09 13:49

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Functioneaza, dar numai cu benzina magnetica si trebuie descantat inainte de instalare.

sir_sanjei 15-05-09 23:56

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
sa maresti puterea si sa scazi consumul este posibil(flash/chip tuning) dar asta pt un mers normal.

Horatius 23-01-10 19:02

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Buna seara tuturor,eu va recomand alt sistem de economisire de combustibil si merge si pe gaz,benzina si motorina plus il montezi rapid .Este vorba de un set de doi magneti permanenti care se monteaza pe furtunul de alimentare doar cu doua cleme de plastic.Uitativa pe http://www.magnofuel.ro/

NEo007 23-01-10 19:26

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Tu iti bati joc nu? :lol:

topser 23-01-10 21:58

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
bai fratilor nu mai dezgropati topicuri moarte , iar tu Horatius , incerci sa vinzi castraveti gradinarului ?
magnetii aia s-a demonstrat clar ca sunt frectie la picior de lemn , sunt niste porcarii, bani aruncati.

200 ron ptr un magnet ? doammne fereste....
daca asa ceva chiar economiseste puneau toti producatorii auto pe masini magneti...hai sa fim seriosi , tre sa fii prost sa crezi ca magnetii aia chiar economisesc combustibil.

Horatius 25-01-10 20:35

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Stimati colegi,eu doar am spus ce am eu montat la mine pe Logan diesel 1,5 si funtioneaza plus nu am jignit pe nimeni si nici nu o sa va jignesc.Magnetii recomandati de mine chiar funtioneaza ca la voi nu, este problema voastra.O seara faina!

NEo007 25-01-10 22:15

Re: MFS-economizor magnetic de combustibil
 
Magneti sa mai imi dea inca vreo 200 cp nu sunt?


All times are GMT +2. The time now is 14:34.

- Copyright 2024 4Tuning