Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica VW (https://forum.4tuning.ro/322-zona-tehnica-vw.html)
-   -   Presiune in roti (https://forum.4tuning.ro/322-zona-tehnica-vw/101845-presiune-roti.html)

Smenarul 16-06-09 14:48

Re: Presiune in roti
 
azi am fost sa ma interesez un pic de cauciucuri si acum mai plec pana intr`un loc sa vad... am gasit cauciuri Debica si ma ajung 8 milioane si am gasit cauciucuri SH cu 750 de mii bucata doua dunlop si doua continental si 50 de mii de schimbat pt fiecae roata.. acum sa ma duc sa ma uit si sa ma decid ce iau, maine cel tarziu trebuiesc schimbate...

yo_tipu 18-06-09 23:51

Re: Presiune in roti
 
eu le tin la 1.9 bari (205/55 r16)...am avut 2.6 si 2.8 pe ea si ma cam durea spatele de la drumuri plus ca aud un zgomot ciudat cand dau in dnivelari de asfalt sau cand merg pe drum de tara, nu stiu ce e ..unii spun ca ar fi ceva bucse altii ca ar fi de la telescoape...iar faza cu 3bari sau peste 3bari, trebuie sa fii cu capu sa ai curaj sa mergi cu asa presiune in roti plus ca nu are rost la ce drumuri de kkao sunt la noi

Smenarul 19-06-09 06:42

Re: Presiune in roti
 
am avut 3,5 bari in rotile de pe fata iar in cele de pe stape 2,9... cand va duceti la vulcanizare stati langa ala si uitati`va la manometru ca acum pe unde te duci numai terminatii, le spui sa iti faca presiunea iar ei inkid ochii si baga presiune cand m`am dus la o alta vulcanizare si le`am zis sa imi faca presiunea s`au speriat aia cand au vazut, si acum m`am invatat minte stau in spatele lor, le zic sa imi bage 2,3 pe spate si 2,2 pe fata.

apropo 1,9 nu e c`am putin pt rotile tale? eu stiam ca pt ale mele 195/65 R 15 trebuia sa am in toate 1,9 bari , am bagat 1,9 si mi se pareau c`am lasate tu le ai si pe 16 tzoli ar trebuii sa bagi cel putin cum am si eu acum dar tu stii mai bine e drept ca nu se mai aud gropile cand dai in ele problema asta o am si eu si este din cauza bucselor, multi care au schimbat acele bucse au scapat de zgomot.

yo_tipu 20-06-09 13:10

Re: Presiune in roti
 
ar cam trebui sa le schimb...ma chinui de 2luni sa ma duc la asigurari pentru un mic accident , trebuie sa schimb parbrizul,alt mic accident :|, ..off plm

capricosti 20-06-09 13:42

Re: Presiune in roti
 
Eu la Capri am pe fata 195/50/15 cu 1,8 atm si pe spate 205/55/15 cu 2,0. Si cand am avut pe spate tot 195/50/15 bagam 2,0 ca la astea de acum. Cauciucurile arata mai lasate, dar daca sunt prea umflate ca sa arate cauciucul mai inalt sigur apar probleme la bucse, rulmenti, ansamblu directie,etc, de fapt la toata masina. Asa ca cel mai bine este sa respectati indicatiile fabricantului masinii. Si banuiesc ca majoritatea stiti ca atunci cand se circula la drum cu masina plina, cauciucurile trebuie umflate cu inca 0,2-0,3 atm peste presiunea obisnuita.

yo_tipu 20-06-09 16:46

Re: Presiune in roti
 
chiar mie lene sa ma duc acuma la masina sa vad cat scrie, e parcata si cu partea rezervorului langa un gard, dar din cate tin minte parca undeva la 2.3 - 2.4 bari e presiunea, eu cand am verificat presiunea era undeva la 2.8, asa am luat-o din germania, dar ei au alte drumuri, au si ei denivelari dar nu si gropi imense.

apropo daca tot vb de "aerul din gume" unde gasesc in bucuresti o vulcanizare cu Azot? eu stau prin titan

LE: 2.3 fata si 2.6 spate asa scrie plus o poza cu bagaje


All times are GMT +2. The time now is 07:05.

- Copyright 2024 4Tuning