Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia mea - B 20 KHE - 1972 (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/101093-dacia-mea-20-khe-1972-a.html)

SlimSlick 14-12-08 18:08

Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
Momentan nu am nici o poza cu care sa ma laud (asta multumita nevestei care nu stie ce a facut cu un set de poze), dar in curand o sa fac si o sedinta foto.
O scurta descriere:
Gri Sobolan, CV 5 trepte, scaune Saab cu incalzire (nu i-am facut inca instalatia), bord CN 5 (baga caldura in draci la treapta a 2-a), 2 seturi proiectoare (de ceata dreptunghiulare si normale cu lumina albastra - rotunde - avariate in acest moment), caseta de directie noua, tren de rulare nou, amortizoare si arcuri noi (pe spate arcuri de fata taiate 1 1/2 spire - cu inaltatoare pe care le voi da jos), bare cromate (cea de pe spate este avariata). Necesita reparatii urgente la puntea spate (rupta la un accident), aripa spate stg si panou spate + bara... Are si instalatie GPL, dar ma mai gandesc daca o las sau nu. In viitor vreau sa-i modific caroseria, poate si un motor de Renault 18, turbo. ceva sa se incadreze in legal si sa poata fi omologat... cam atat deocamdata, promit sa revin cu poze. daca stie cineva un tinichigiu bun si ieftin va rog mult sa-mi dati un PM, sau messenger: slimslickmike...
Ciao!

Daca nu gasesc pe cineva care sa mi-o faca in Bucuresti, la un buget rezonabil, trebuie sa o duc tocmai la Turnu Magurele cu platforma. Decat sa dau atatia bani pe platforma, mai bine ma strang de gat. App... daca are cineva o aripa spate stg, panou 1300 spate si eventual usile (4 buc), as fi interesat. In eventualitatea in care vrea cineva sa ajute un coleg de pasiune cu o locatie (garaj, curte) unde sa zaca si masina mea pana la remedieri, i-as fi indatorat. Oricum, va multumesc anticipat la toti si mai ales pentru ca inca puneti suflet in masinuta asta care a carat Romania in spate atatia ani.... Merita din partea noastra atentie si respect...

viorel 77 14-12-08 19:38

Re: Dacia mea - B 21 KHE - 1972
 
Traiasca rematul!
Acolo gasesti cam tot ce ai avea nevoie pt. masina, usi, aripi......
Cum arata bordul cn5?

SlimSlick 14-12-08 19:47

Re: Dacia mea - B 21 KHE - 1972
 
Ala de CN, dar rotunjit. Are carcasa gen scoica peste ceasuri, nu drept ca primele si nici ca ala cu tesiturile alea de pe zambetul lui iliescu...

viorel 77 14-12-08 20:02

Re: Dacia mea - B 21 KHE - 1972
 
cn 4 faza a 2 a
Din cate stiu eu ultimul model este cn4.
Cu 2 modele, ala patratos si ala pe rotund.......

Spor la lucru la masina!
Si baga poze sa vada si ochiul nostru.

Sirius 14-12-08 23:29

Re: Dacia mea - B 21 KHE - 1972
 
Quote:

Originally Posted by viorel 77 (Post 1920884)
cn 4 faza a 2 a
Din cate stiu eu ultimul model este cn4.
Cu 2 modele, ala patratos si ala pe rotund.......

Spor la lucru la masina!
Si baga poze sa vada si ochiul nostru.

mai degraba bord de supernova!

SlimSlick 21-12-08 14:43

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
7 Attachment(s)
Uite ca au venit si pozele....

adi.schumi_tm 21-12-08 14:56

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
Bordul,scaunele si rotile sunt faine dar ai fff mult de lucru la ea si foarte multi bani o sa iti intre in repararea masinii din ce se vede in poze bineinteles daca vrei sa faci ceva frumos.Bafta...

Daniel_Toa 21-12-08 15:03

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
Asta am discutat si eu cu el, ca este mult de lucru la ea ! mai peste tot are rugina, masina nu are o linie, din urma accidentului si puntea este praf, am inteles ca si o planetara, deci multa multa munca :)

SlimSlick 21-12-08 15:05

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
Momentan se va pune tabla pe ea, puntea, etrierul dreapta, tinichigerie pe unde are nevoie, vopsitorie si urmeaza ITP. Dupa ce incep sa ma misc cu ea, urmeaza sa incep adevaratele modificari si altele. Important este sa o pun in functiune, altfel cade de tot.

Speed4U 21-12-08 15:24

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
spor la munca,cu o faci clasica cu bari??

RobertRFG 21-12-08 15:50

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
spor la treaba....
ai ceva de munca la ea dar poate va iesii ceva frumos..
numai bine.....

SlimSlick 21-12-08 15:56

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
In mod sigur este mult de munca, dar au reusit si altii. Incet, cu rabdare....

RobertRFG 21-12-08 16:01

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
Quote:

Originally Posted by SlimSlick (Post 1934640)
In mod sigur este mult de munca, dar au reusit si altii. Incet, cu rabdare....

corect deoarece graba strica treaba...
dar cam ce planuri ai cu ea?

SlimSlick 21-12-08 16:26

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
Acum o pun pe roti.... In viitor vreau sa o las mai jos, aripile umflate, jante gordini, scoase manerele spate si nichelate fata, bare nichelate cu tampoane mari sau fara tampoane, interior tapisat negru, si la urma...un motoras mai vioi R5 T sau R 18 T, 12 Gordini (care sa nu implice multe modificari si sa fie usor de omologat, ceva de gen....). Vreau un aspect "clean", sa gasesc cat mai multe ornamente originale Renault (grila fata, grile laterale, stopuri, semnale fata, nuca la schimbator (aia rotunda, alba sau gri),etc...), un motor care sa nu ma faca de ras si sa se potriveasca pe stilul meu de mers, evacuare sport finut modificata (sa raguseasca de la 2000 in sus....)

Buga 21-12-08 16:48

Re: Dacia mea - B 20 KHE - 1972
 
masina e draguta , dar la ce planuri ai ..... vei avea ff mult de munca . bafta slick mike :D


All times are GMT +2. The time now is 12:12.

- Copyright 2024 4Tuning