Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Volkswagen Scirocco by MCCHIP (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/97160-volkswagen-scirocco-by-mcchip.html)

boy_wonder 11-11-08 12:48

Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
12 Attachment(s)
Volkswagen Scirocco a devenit un model popular printre tuneri, iar cea mai noua propunere de tuning vine din partea celor de la MCCHIP. Tunerul german a pregatit un pachet de "mijloc" pentru Scirocco 2.0 TSI care contine un nou software si un sistem de evacuare, motorul turbo de 2.0 litri ajungand acum la 246 cai putere si 346 Nm. MCCHIP nu s-a oprit aici si a dotat modelul german si cu o suspensie H&R si jante OZ pe 19 inci incaltate cu pneuri Michelin PS-Cup 235/35-19. Pentru cei interesati, Volkswagen Scirocco by MCCHIP poate fi admirat la Essen Motor Show (29 noiembrie - 7 decembrie).

UNLORD 11-11-08 12:53

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
Nimic special...

Vely 11-11-08 13:32

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
N-am mai auzit de firma asta pana acum

DiavoLLo 11-11-08 15:15

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
e frumos oricum.

Apocalipto 11-11-08 16:16

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
Da da da Sirocco el arata bine si cel stoc dar si umbic umblat la el =P~

sandueugeniu 11-11-08 16:26

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
E frumos tunat asa mai discret.

Ottaviano_m 11-11-08 17:08

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
Daca va fi introdus pe piata cu pretz rezonabil Schirocco 2008 va avea mult succes,chiar place multora. Pare o masina ideata pt tuning iar varianta prezenta pare f finutza,chiar misto. Apropo, stie cineva cat ar fi scorul?(si jantele OZ f potrivite mi s par :D )

adrian78bmw 11-11-08 17:11

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
ma intreb cat timp va rezista motoru ala?si 380 cp la tractiune fata cam naspa..

world_eye007 11-11-08 17:38

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
probabil v-a rezista cat un motor de evo/sti sau poate chiar mai putin, iar in privinta a multi cai + tractiune fata stai linistit ca deja nu se mai pune problema asta... exista destule sisteme pentru asta ;)
uite de ex ford focus RS 300cai + RevoKnuckle = no problem
P.S. scirocco acesta are 246 de cai :-P

adrian78bmw 11-11-08 17:59

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
Quote:

Originally Posted by world_eye007 (Post 1857597)
probabil v-a rezista cat un motor de evo/sti sau poate chiar mai putin, iar in privinta a multi cai + tractiune fata stai linistit ca deja nu se mai pune problema asta... exista destule sisteme pentru asta ;)
uite de ex ford focus RS 300cai + RevoKnuckle = no problem
P.S. scirocco acesta are 246 de cai :-P

producatorii nu prea recomanda chip tuningu ...am citit undeva ca 10% dintre masinile cu chip tuning se cam se duc..focus rs sunt 300 de cp si sigur ca si au batut mult capu sa suporte transmisia fata 300 cp ceva diferentiale cred..
puteri mari suporta tractiunea spate si acolo apar probleme de aia se pun atatea sisteme ATC ESP ETS

spiri14 11-11-08 18:07

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
pacat de spatele ala... puteau sa faca cu totu altceva !! decat "dambul" ala.. in fine masina arata bine!

Marius_mym89 11-11-08 18:18

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
per total imi place masina :love:

Sp1ky 11-11-08 19:29

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
masina e foarte frumoasa stoc, parerea mea k daka iar mai fi facut si o evacuare pe masura ar fi fost de ajuns;)

Ottaviano_m 11-11-08 19:48

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
Mie mi se parea ca are 246 de cai si 346 de NewtonMetru de cuplu... nu 380 de cai. Faza cu chip tuning-ul nu stiu... eu am de vreo 10000 de km, si nu am probleme, da' stiu cazuri concrete de masini care au facut mai bine de 100000 de km, cu chip. Cred ca-i mai degraba o chestiune de utilizare cu cap si intretinere a masinii in general (eu banuiesc ca cel putin jumatate din aia 10% si exploateaza intens motoarele). In plus, un flash poti sa faci si la reprezentanta. Schirocco are diferential autoblocant stock si suspensii active care limiteaza ruliul pe viraje, cum va avea Golf VI GTI, daca nu ma insel.

dj_sweat 12-11-08 09:46

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
Nu este rea, oare dimensiunea cauciucurilor si jantele trebuie scrise in talon ?
La ei in Germania o fi aceeasi faza cu RAR-ul la noi? cum ai alte roti diferite de producator cum iti ridica permisul...

SaIBoT 12-11-08 10:43

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
Arata foarte bine,dar nimic deosebit

BRAVO 12-11-08 10:48

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
interesant contrastul alb-negru...in rest o atingere discreta....KEEP THE SPITIT !!!

ono41 12-11-08 10:49

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
Masina asta seamana cu un baiat rau :D Imi place!

adidelavalcea_crazy 12-11-08 15:53

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
cel mai frumos vw (scirocco)si sa nu uitam passat cc.in privinta tuningului nimic de comentat e super jmecher mai ales plafonul;)

El3ctr0n 12-11-08 17:27

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
foarte tare masina...
NU IMI PLACE:))

synu 12-11-08 20:09

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
super frumoasa :D

aTo_ 12-11-08 23:13

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
masina arata bine... probabil e si frumos de condus... dar totusi... sa nu uitam ca e facuta pe platforma la Golf V care nu a este printre cele mai bune de la WV :-)

Ottaviano_m 13-11-08 00:12

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
:)) cum se face?Ce vrea sa zica nu-i cea mai buna platforma cea a Golf-ului V? Din c sursa stii asta?

aTo_ 13-11-08 00:19

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
Quote:

Originally Posted by Ottaviano_m (Post 1860639)
:)) cum se face?Ce vrea sa zica nu-i cea mai buna platforma cea a Golf-ului V? Din c sursa stii asta?

pai momentan, probabil cea mai buna platforma din clasa aceasta e cea de pe Golf VI, care e o platforma noua si ma gandeam... de ce WV au preferat sa o foloseasca pe cea veche cand o puteau folosi pe cea noua???? ... de aceea spuneam ca cea de pe Golf V nu e cea mai buna...

daca s-a ineteles altceva, imi cer scuze, probabil m-am exprimat gresit :-)

sir_sanjei 13-11-08 00:29

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
mi se pare mie sau aduce putin a bravo(modelul nou).
masina arata ft bine. am vazuto live netunata tot culoare alba. e cu adevart tare.

Ottaviano_m 13-11-08 00:31

Re: Volkswagen Scirocco by MCCHIP
 
A,ok,scuze ca m-am "grabit" sa inteleg gresit si eu.Chestia cu platformele Golf MK V si Golf MK VI si Schirocco dupa mine e destul de relativa.Golf VI nu este o platforma cu totul noua,este publicizata ca o masina noua din chestiune de marketing-este nou ceea ce se vede,din cate stiu eu are aceleasi scheme de suspensii ca Golf V. Imbunatatiri, da da' nu in asa masura incat sa spui ca este noua.Exact asa cum s-au adus imbunatatiri lui schirocco,sau sa zic "adaptari" i s-au adus si lui Golf VI,totul pornind de la Golf V (cu accent pe caracteristici diferite,bineinteles).


All times are GMT +2. The time now is 10:47.

- Copyright 2026 4Tuning