![]() |
Rally cars
9 Attachment(s)
Fac un versus intre masini care au scris instorie in campionatul mondial de raliuri.
1. Ford Escort RS Cosworth 2. Ford Focus WRC 3. Mitsubishi Lancer Evolution V, VI, VII 4. Lancia Integrale 5. Subaru Impreza 6. Toyota Celica GT4 7. Toyota Corolla WRC 8. Peugeot 206 WRC 9. Seat Cordoba WRC |
Re: Rally Cars
Mentionez ca nu am introdus si Quattro aici deoarece a dominat lumea raliurilor pe vremea cand totate celelalte masini erau FWD el fiind 4WD.
|
Re: Rally Cars
am votat subaru..da in mare parte conteaza soferul cum o conduce;)
|
Re: Rally Cars
Focus WRC pt ultimele 2 titluri castigate. Cam de atunci a devenit si Rallyul sportul meu preferat. Probabil ca anul asta o sa castige Citroen si de aceea nu inteleg de ce nu au fost si ei inclusi in topic?
|
Re: Rally Cars
Pentru ca topicul a fost facut pentru masini cu o adevarata istorie in spate Citroen intradevar acum se afirma dar nu se poate compara cu nici una din aceste legende. Iar la citroen nu stiam ce masina sa pun Xsara sau C4.
|
Re: Rally Cars
grea alegere intre impreza, celica si lancia Integrale
totusi am ales subaru impreza |
Re: Rally Cars
Am votat Lancia Delta S4 HF Integrale...
Dar, unde e Peugeot 205 T16 Evolution 1 si 2!? ca Iei au fost cei mai tari! |
Re: Rally Cars
Quote:
|
Re: Rally Cars
Ar mai fi de introdus in poll si Lancia Delta S4 (o masina la acea vreme chiar mai sprintena decat bolizii de Formula1 din acea vreme) masina cu care Henrry Toivonen a rupt dominatia lui Peugeot205 T16, tot 4wd, care la randul sau a intrerupt dominatia Audi Quattro S2. Ar mai fi de mentionat Ford RS200, considerata chiar cea mai rapida, cu anumite probleme insa de fiabilitate, atentia lui Team RS fiind probabil deja indreptata mai mult catre modelul Cossworth.Grupa B era tot mai aproape de colaps, multe accidente foarte grave in randurile pilotilor si spectatorilor.Dupa moartea lui Toivonen, in '86 in raliul Corsicii, s-a spus adio grupei B.O gramada de constructori au ramas cu ochii in soare, avand pregatite modele noi pentru sezonul 1987, masini care se spunea ca in teste faceau 0-100 in aprox 45 de metri.
Audi Quattro a aparut in vremea in care Lancia 037 domina lumea raliurilor de Group B (avea rwd), ea inca castigand raliurile de asfalt, dar fiind batuta de Audi pe macadam si zapada. Am votat Focus WRC nu numai pentru titlurile castigate ci si pentru faptul ca este poate cel mai universal WRC.In general Citroen sau Peugeot au fost percepute ca specialiste de asfalt (masini frantuzesti, tara in care exista cea mai puternica scoala de raliu pe asfalt...ok, Citroen a evoluat odata cu Loeb, acum e alta situatie), Subaru ca o masina de macadam sau zapada.Ford intotdeauna a putut fi la fel de competitiv atat pe suprafete aderente cat si pe lunecoase.Alaturi de Citroen a fost cea mai fiabila masina, cu foarte rare probleme tehnice. Intr-adevar si Citroen cred ca putea fi inclus in poll (Xsara).E o masina care castiga raliuri pe asfalt inca de pe vremea cand era 2wd, desi concura cu integralele.Poate si Loeb purta vina asta, dar ... :) (daca tin bine minte, in 2002, cand Loeb a castigat in Germania si a fost la un (mic) pas de a-l bate pe Makkinen la Monte Carlo, Xsara era inca 2wd). |
Re: Rally Cars
Cred ca mai degraba avea ce cauta Xsara decat seat`ul.
|
Re: Rally Cars
Integrale cu tot respectul,dar daca era 205-u il votam !Pt ca cine stie: stie...
|
Re: Rally Cars
am votat Imprezza insa consider k arma suprema este Citroen Xsara... cea facut Loeb alaturi de ei nu mai are nevoie de comentarii
|
Re: Rally Cars
Quote:
Ati observat ca Subaru nu a mai iesit la liman de ceva sezoane bune incoace? Mi separe ca Ford are cea mai buna masina la ultima ora dar nu au piloti ca se apropie de Loeb prin constanta si rapiditate. Hirvonen mai straluceste din cand in cand, dar nu are inca stofa de winner. |
Re: Rally Cars
si latvala e rapid dar greseste foarte des... totusi la subaru cred k e o problema de masina... totusi solberg era proaspat campion si nu a mai miscat nimic...
|
Re: Rally Cars
Lancia Delta e de departe pe primul loc.Cu 6 titluri mondiale consecutive Lancia e mult in fata tuturor competitorilor.Tot respectul pentru Subaru,Citroen,Peugeot sau Ford,dar recordul italienilor nu a fost egalat nici dupa 15 ani.
Un link foarte explicit despre Lancia Delta: www.lanciadelta.ro |
Re: Rally Cars
lancia
|
Re: Rally Cars
Ford Focus WRC...
|
Re: Rally Cars
Quote:
Quote:
|
Re: Rally Cars
Si Citroen Xsara unde e? Ca de cativa ani tot domina Loeb cu ea.
|
Re: Rally Cars
Audi unde este?...
Deoarece nu este audi...votez lancia... |
Re: Rally Cars
pentru istorie delta si escort, dar sunt pentru delta
|
Re: Rally Cars
am votat impreza pentru tractiunea integrala;scrie rally car;
or rally fara tractiune integrala nu mai e rally,e altceva; as fi votat pentru asta toate 4x4'le; dar un bellissimo ! pentru ce a fost lancia integrale;mult timp de atunci incolo n-o sa mai aiba plapumarii o astfel de masina;mistoul si smecherii in rally nu isi au locul, toate cele bune |
Re: Rally Cars
Lancia Delta HF Integrale 16v....o masina de campion facut de cei mai buni in materie.
Desi ezitam intre lancia si cossy ... per total lancia a facut mult mai mutle eforturi pentru rally decat oricine din europa...pacat ca groupa B nu sa continuat, pacat ca Audi era primul care la moartea Toivonen a declarat ca retrage (dupa cateva ore dupa accident)...stiind ca nu mai au nici o sansa. |
Re: Rally Cars
Quote:
|
Re: Rally Cars
eu am votat escort rs cosworth , ptr farmecul care l-a adus in campionat .
Nu e de uitat varianta de strada, cu peformantele ei deosebite ptr vremea lui , si azi e un collectible . |
Re: Rally Cars
Quote:
|
Re: Rally cars
lancia, si-a lasat amprenta prea pronuntat in lumea curselor
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:32. |
- Copyright 2026 4Tuning