Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

ad1 06-11-05 11:10

Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Se discuta/intreaba/raspunde aici tot ce tine de 3d.
Pe parcurs incerc sa va usurez munca in 3dmax si cu niste trucuri,mici dar folositoare.

ad1 06-11-05 21:04

1)Cand aveti selectat un obiect si vreti sa il clonati tineti Shift apasat si drag Left Click.O sa apara un mic meniu de unde puteti seta tipul de clonare si numele noii clone.
2)Alt + drag Left Click ajuta la miscarea in scena.
3)Ctrl + Alt + drag Left Click face zoom in si out in viewporturi.
4)'w' = move , 'e' = rotate , 'r' = scale.
5) la orice obiect care vreti sa fie rotunjit,si selectati din lista modifier,MeshSmooth,NU puneti mai mult de 2 ilteratii.
6)daca,din anumite motive iese din program si n-ati reusit sa salvati ce ati lucrat,intrati iar in max dati File/open/up one level/autoback/selectati ultimul 'autorecuperat'

ad1 06-11-05 21:06

mai lucreaza cineva sau v-ati lasat?!nu de alta...dar sa nu scriu pt mine..

shantzu 06-11-05 21:51

io am fost plecat!!! dar mai lucrez, scrie ca e bine :D

ad1 08-11-05 00:37

cine a reusit sa faca janta,din tutorial?

shantzu 11-11-05 22:24

la mine a iesit ceva pana pe la jumate!! maine pun produsu finit :lol:

vis-a-vis 12-11-05 00:01

1 Attachment(s)
La mine nu se unesc punctele alea, am repetat tot de 3 ori pana acolo, tot aia imi da.

ad1 12-11-05 00:31

pai la tine sunt distantele mai mari intre vertexi.pt asta da-i mai mare raza de sudare:weld threshold,unde ai tu 2,03...pune spre ex 10..sau chiar mai mult..pana vezi ca s-au sudat.(sa-mi spui daca ai reusit sau nu)
asta trebuia discutat in celalalt topic,intrebari/raspunsuri/discutii..sa fie un pic de ordine...

vis-a-vis 12-11-05 08:52

1 Attachment(s)
La ultima faza, aia cu materialul, mi-aparea ceva diferit, dar mi-a iesit asta, pana la urma :D

ad1 12-11-05 08:55

ok,odata ce invatati modelarea din tutorial,putem trece la modele complexe si mai realistice.
bravo vis-a-vis!
puteti veni chiar cu propuneri de jenti

liviu_ro93 12-11-05 10:23

hai ca nu a iesit rau
IMI PLACE :D

shantzu 12-11-05 11:00

1 Attachment(s)
la mine nu aceea gaura in mijloc! :D

ad1 12-11-05 11:04

foarte bine si aici,de asemenea...
incercati sa si improvizati(cum vad ca ati si facut)..parametrii sunt doar sugerati si modelul...insa tehnica trebuie respectata intocmai.

shantzu 12-11-05 11:56

1 Attachment(s)
am uitat niste pasi, ca am vrut sa vad daca pot sa fac fara tutorial! si o spita a ramas dreapta :cry:

vis-a-vis 12-11-05 13:06

1 Attachment(s)
Model propriu :D

vis-a-vis 12-11-05 14:42

1 Attachment(s)
Ideea lu' sor'mea :D

shantzu 12-11-05 16:35

au iesit marfa vis a vis!! :wink:

c i k y 12-11-05 19:31

1 Attachment(s)
nu e de mine... :ashamed: :( :cry2: :headache: :no: :nosebleed :nospam: :sadblinky :shrug_no: :sniff: :tears: :zombie:

shantzu 12-11-05 20:28

pai nu ai facut toti pasi!!mai fa o data dupa tutorialu' de la ad1!!

P.S. cam asha mia iesit si mie prima data :?

vis-a-vis 12-11-05 22:42

1 Attachment(s)
:!:

c i k y 12-11-05 22:44

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"vis-a-vis\"
:!:

esti tare mane bv :shock: daca faceai si ridurile specifice cauciucului... :roll:

shantzu 13-11-05 13:59

mai ad1 daca vrei sa modifici o masina trebuie sa ai un meshtool sau blueprints cu masina??asta am inteles eu din ce am gasit pe google.
daca da,de unde le luam??(de pe net ma refer) :wink:

Z3r0 14-11-05 08:06

salut! ca sa faci o masina ai nevoie de blueprints!
va pot ajuta cu un link : http://blueprints.onnovanbraam.com/blueprints/cars/
aici gasiti o tona de blueprint-uri. Dupa ce ati luat poza ... trebuie impartita in 4, top, side, front si back, (in potoshop), apoi trebuie introdusa in 3ds max. In max faceti 4 plane (si sa fie asezate asa: x,y,z 0,0,0) pt T, S, F, B de dimensiunile imaginilor cropate in photoshop. Apoi pt fiecare plane din cele patru puneti un material separat in care la DIFUSSE alegeti BITMAP si alegeti poza corespunzatoare viewportului.
Sper ca ati inteles .... daca nu voi incerca sa vin cu un tutorial video.

Dupa pasii de mai sus va puteti apuca de modelat.
bafta

shantzu 14-11-05 12:24

eu am facut asta dar nu stiu cum sa aleg din acele plane sa fac forma masini in 3d!sper ca intelegi ce spun?!?!! :wink:

ad1 14-11-05 13:38

nu se face singura masina...credeam ca o sa intelegeti asta...e ca si janta..la fel se modeleaza..dintr-un plan,apuci o parte si tragi cu shift...si tot asa multiplici

Z3r0 14-11-05 13:53

aaa cred ca tu ai inteles gresit! NU din acele 4 plane-uri incepi sa modelezi. Pe acelea ramane blueprintul ... schitza ca sa poti modela dupa ea!!!! pe acele 4 plane-uri le selectezi si dai click dreapta apoi proprietati si debifezi show grey in frozen ... sau asa ceva .. si apoi cu ele 4 selectate dai freeze selection ... asta inseamna ca nu mai poti selecta acele 4 plane-uri ... este bine pentru cand modelezi masina sa nu misti de la loc referinta ta!
poti incepe sa modelezi masina de la un cub, un plane ... orice practic ce are vertex! cel mai indicat e de la plane ...Poti sa incepi de sus capota, sau lateral de unde vrei ....
http://www.3dm3.com/tutorials/car3/
asta sigur va ajuta!!!

mtg 14-11-05 15:14

n-ar fi o idee ca pentru inceput sa facem diferite componente de masini care apoi sa fie puse cu photoshop,si mai incolo sa incerce cineva sa faca masini ca zero si ad1???

c i k y 14-11-05 16:03

1 Attachment(s)
m-am suparat si...am facut din nou :anger: :anger: :anger: :anger: :anger:

ad1 14-11-05 16:19

asa bravo!!!vad ca a priit cat de cat!!in cazu asta cred ca o sa ma apuc de un alt tutorial sa vad ce si cat imi permite timpu'.ma bucur ca nu l-am facut pentru mine!

vis-a-vis 14-11-05 17:54

Ii propun lui Z3ro sa faca si el un tutorial cu modul lui de lucru, nu poate decat sa fie constructiv acest lucru. Noi suntem dornici sa-nvatam, dar ne trebuie un punct de plecare.
Maskt, stiam eu ca o sa te descurci :)
ad1, astept urmatorul tutorial ca un elev cuminte ce sunt :)

shantzu 14-11-05 18:12

yo am inteles ca nu iese singura!!ma apuc acum sa vad daca o sa iasa :D

Z3r0 15-11-05 07:32

`neatza la toti ! ma bucur sa vad ca doriti sa invatati sa 3dsmax! ok am sa fac si eu un tutorial despre cum se face o janta, cauciuc, si disc de frana! sa vedeti si modul meu de lucru. Sincer mie mi se pare chinuitor sa fac un tutorial cu poze si text etc... am sa incerc sa fac un tutorial video, in care am sa si explic ce si cum pe acolo! sper sa va fie de folos.
Evident problema este timpul ... dar promit cum am timp il fac.in cel mai rau caz pe weekend va fi gata! so, ciao all!

xxdadixx 15-11-05 08:40

YEEEE! :dance:

Ju!ceD 01-01-06 01:08

nu stiu
 
nu stiu cum safac la keygen??:D

Ju!ceD 01-01-06 14:29

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"ad1\"
pai la tine sunt distantele mai mari intre vertexi.pt asta da-i mai mare raza de sudare:weld threshold,unde ai tu 2,03...pune spre ex 10..sau chiar mai mult..pana vezi ca s-au sudat.(sa-mi spui daca ai reusit sau nu)
asta trebuia discutat in celalalt topic,intrebari/raspunsuri/discutii..sa fie un pic de ordine...

si mie mi s eintampla la fel ..imi poti sami spui si mie udne e optiunea asta??

TazAless 13-01-06 14:48

1 Attachment(s)
e meserie 3dsmaxu' :D sunt mandru de mine :lol:

TazAless 13-01-06 16:18

1 Attachment(s)
hai ca am prins gustul :D

mtg 13-01-06 16:50

arata bine,doar ca mai trebuie sa lucrezi un pic la latimea ei,asa arata ca de caruta :lol: :lol:

shantzu 13-01-06 17:02

taz bravo tie :wink: am inceput si eu acum cateva luni ,am facut 3 jenti ,dar m-am lasat ca nu am stiut cum sa fac cu blueprints-urile :cry:

TazAless 13-01-06 17:05

te-as ajuta cu placere dar nici eu nu stiu... nu vezi ca rotile arata ca roti de caruta ? :lol:
are dreptate mtg tre' sa le fac mai late... nu mi-am dat seama


All times are GMT +2. The time now is 10:48.

- Copyright 2026 4Tuning