Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Ford (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford.html)
-   -   Ford Capri Mk1 (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford/94382-ford-capri-mk1.html)

andreigame 16-10-08 20:04

Ford Capri Mk1
 
20 Attachment(s)
Salut sunt nou pe forum si sunt un mare fan de masini old school.....asa ca am avut de optat in cateva masini care mi-au placut mie la noi si care pot sa cred ca mi le pot permite....
1.Ford Taunus Gxl Coupe Fastback 1971-1974,
2.Ford Capri Mk 1
3.Opel Rekord Coupe Fastback
4.Opel Kadett C coupe.
Acum in momentul de fata cred ca o sa imi iau Ford Capri-ul...pentru ca este cel mai accesibil ca pret....
Am gasit la cineva o capra ...e din '73 are motor de 1.8 diesel care nu este omologat...e neagra (dar in talon galbena) ... masina ca aspect nu e asa stralucita...necesita vopsea..refacut interior...si cred ca si la motor sa ii mai schimbi una alta....
Simplu pana acum .... o masina mai veche care trebuie reconditionata....
Acum ce vreau sa ii modific:
1.Bordul-vreau sa fie clasic ,vreau ceasuri de shelby mustang gt500(aka eleanor)
2.Interior-tapiserie piele alba sau neagra depinde...
-volan in 3 spite classic
-oglinga retrovizorie cromata
-muzica
3.Exterior-culoare Negru Mat sau Metalizat
-faruri rotunde cu 2 sau 1 (sau facelift mustang)
-stopuri rotunde sau ca cele de la mustang
-toate ornamentele cromate sau nichelate
-oglinzi rotunde
-luneta si geamurile laterale fumuri(folie sau ionizate)
-jante classic muscle car sau modele noi
-etc...deocamdata cam atat
4.Motor -cred o sa il las pe acesta de 1.8 diesel de Escort deoarece nu sunt disperat dupa viteza vreau doar sa am o masina frumoasa classica ... si sa imi fac treaba cu ea sa ma plimb de colo colo nu s-o aleg ca nebunul .... si totusi vreau sa imi mai ramana si bani de pizza: :lol: sau s-ar putea, depinde ce consum ar avea motorul de 1.3v4 cam atat.

andreigame 18-10-08 18:42

Re: Ford Capri Mk1
 
astept pareri? cum sa incep proiectul

catarsis 18-10-08 22:00

Re: Ford Capri Mk1
 
pai mai intai ar trebui sa-ti iei masina, apoi sa pui ceva poze cu ea ca sa vedem si noi despre ce e vorba;

Ford_V6 19-10-08 01:27

Re: Ford Capri Mk1
 
Poti sa te ..... in ea de masina daca nu e omologata diesel ... nu o sa poti face acte in veci ....

Vezi ca RAR ul nu mai face omologari din diesel in benzina de mult ... mai ales in cazul tau in care motorul ala nu s-a pus niciodata pe caroseria aia ;)

andreigame 19-10-08 19:01

bun asa;)) deja o veste buna ....motorul ala nu vroiam asa tare sa il tin, intentionam sa ii pun un 1.3v4, originalul .... pentru ca ar fi mai economic:P acum sa vedem cum ne sponsorizeaza taticul:)) ca in el sta baza

PS: azi m-am intalnit si cu xdriver la 4tuning days si am discutat pe tema asta si el a zis la fel, ca sa scot dieselul si sa pun benzina neaparat :P.....asa ca asa o sa fac

catarsis 19-10-08 21:11

Re: Ford Capri Mk1
 
daca tot schimbi motorul, macar baga si tu unul mai puternic;

andreigame 21-10-08 19:40

Re: Ford Capri Mk1
 
mai puternic as baga dar nu acum deoarece mai puternic inseamna consum mai mare .... ca as pune un motor de 2000 V6 direct dar asta inseamna sa numai pap pizza:))...si totusi nu dispun de atatia bani incat sa il intretin mai ales pe drumurile din bucuresti.....

5inci 22-10-08 12:33

Re: Ford Capri Mk1
 
intai masina si apoi planurile parerea mea

codrin44 23-10-08 21:58

Re: Ford Capri Mk1
 
eu zic ca trebuie sa incepi de la aranjarea interiorului, reparatiile caroseriei si intre timp te hotarasti si la motor. merge 1.8 sau 2.0 in lini ca sunt mai usor de gasit si au si performanta...despre omologare ma abtin ca nu cunosc

andreigame 24-10-08 21:11

Re: Ford Capri Mk1
 
interiorul din cate am vazut eu este cam praf ....eu as vrea sa ii fac bordul cum este cel original doar ca i-as schimba ceasurile i-as pune cum sunt cele de mustang de pe shelby gt500 ....cu lemn pe bord ...tapiserie de piele neagra dar pe mijloc material ca vara te coci si iarna ingheti..:P...geamuri electrice si folie fumurie pe luneta si laterale...si un volan ca cel din pozele pe care le-am postat sii daca as putea pune in fata bancheta la fel cum e ste si in spate ..la fel cum sunt cele de pe dodge challenger '67 ...dar nu stiu daca se poate din cauza schimbatorului ca modelu ala are schimbatorul langa volan ....acum astept sa imi iau permisul ca sa imi ia tata masinuta ca imi vine sa mor ca nu o cumapara acum...o sa postez poze cu masina cand o sa fiu sigur 100%ca o cumpar ca sa supar pe nimeni

andreigame 24-10-08 21:15

Re: Ford Capri Mk1
 
2 Attachment(s)
asa arata ceasurile de la shelby..si cam asa vreau si eu sa le fac:D

Silencer Power 24-10-08 21:59

Re: Ford Capri Mk1
 
Daca taticu' este sponsorul, eu zic sa-ti indrepti atentia spre o alta masina... "uita" momentan de Capri.

andreigame 26-10-08 09:44

Re: Ford Capri Mk1
 
nu nu :P imi vand sufletul si tot o cumpar::D:D nu o sa imi stea nimeni in cale:-P

silencer 12-11-08 22:52

Re: Ford Capri Mk1
 
hmmm, am senzatia ca taticu nu stie in ce se baga...
iti spun si eu din proprie experienta ca daca nu ai de gand sa ajungi la o investitie de circa 10k euro pentru o masina frumusica mai bine nu te bagi, uita-te la threadul meu ;) daca chiar esti convins ca vrei sa iti iei un capri sunt sigur ca vei avea toata sustinerea userilor de pe grup. iti sugerez totusi sa te gandesti si la a importa una din germania. daca iti iei un 1.6 nu o sa te omoare taxa.

andreigame 13-11-08 13:51

Re: Ford Capri Mk1
 
pai cine a zis ca stie :)) deocamdata am vorbit cu un mecanic si a vazut masina....e intr-o stare deplorabila .....mi-a zis ca nu merita mai mult de 5-6 milioane pentru piese caci geamu dreapta spart capota indoita rau...din cauza ca a suferit multe accidente mici vopseaua zdrente......am ratat acu vreo 2 sapt un capri bun...din cauza neinformarii....am o informatie de la cineva despre un ford taunus gxl fastback din 73 sa ma duc sa il haituiesc pe propietar cine stie poate o vinde

andreigame 13-11-08 13:59

Re: Ford Capri Mk1
 
2 Attachment(s)
deci asa arata masina...m-am riscat sa vii le arat:rolleyes2

5inci 13-11-08 15:29

Re: Ford Capri Mk1
 
una dasta sa o faci un rosu dala lucius, si iesi sa faci senzatie cu ea fara sa o mai inscrii sa o futi pe drumurile noastre.o mai scoti la o expozitie una alta

UNLORD 13-11-08 17:59

Re: Ford Capri Mk1
 
Quote:

Originally Posted by andreigame (Post 1861519)
deci asa arata masina...m-am riscat sa vii le arat:rolleyes2

Zici ca a crescut din pamant. Cine stie, daca o mai lasi, se mai coace. Oricum modelul e frumos si ar merita restaurat.

codrin44 15-11-08 14:35

Re: Ford Capri Mk1
 
e un GT care merita tot efortul. incepe cu interiorul apoi motorul si la urmă exteriorul... merita efortul si trebuie..!!

roby wws 15-11-08 15:15

Re: Ford Capri Mk1
 
frate baga-te daca e chilipir;daca nu mai bine mai cauta
nu te grabi asculta sfatul meu(stiu ce vb ca mi s-a intamplat;de ce sa te plimbi cu una de remat cand poti avea un 2000turbo)

andreigame 15-11-08 16:08

Re: Ford Capri Mk1
 
pai nu o s-o cumpar ....o sa cumpar una care merita....nu o sa iau una prea varza ....o sa cumpar una in stare buna....mai astept pana cand o sa gasesc una calumea

claudiu lucian 16-11-08 03:52

Re: Ford Capri Mk1
 
credeam ca vrei sa te apuci de proiect, ca o ai si dai drumu la treaba, dar daca nu ai masina....exista sanse mari sa e razgandesti!

andreigame 17-11-08 19:56

Re: Ford Capri Mk1
 
de razgandit nu cred deoarece imi place prea mult masina..:P

trib 17-11-08 21:18

Re: Ford Capri Mk1
 
eu in locul tau, luam de mult capra aia neagra, eu am luat una in stare multtttt mai proasta, dar nu regret nici acuma... in primavara sper sa fie gata de drum.

andreigame 18-11-08 11:47

Re: Ford Capri Mk1
 
si cati bani ai bagat in a ta pana acum? curios doar:?:

NWZeu 18-11-08 12:45

Re: Ford Capri Mk1
 
Am mutat threadul la "Alte discutii Ford", cand se va achizitiona masina topicul va reveni la "Masina mea Ford", pana atunci ..... spor :)

Bogdan72 18-11-08 15:30

Re: Ford Capri Mk1
 
Ai cunostinte de mecanica?Daca nu cam nasol...foarte multi bani investiti...iar daca vin de la tata...se satura si el de bagat mii de euroi intr-un "fier vechi".Vad ca ai pasiune in tine, pasiunea ta cam costa, o caroserie frumoasa gasesti ieftin, dar cati bani investesti asta nu ai de unde sa stii...uite la pozele cu mk1 meu si sa imi spui dupa parerea ta cam cati bani crezi ca am bagat in el...mai vorbim.bafta

andreigame 18-11-08 21:44

Re: Ford Capri Mk1
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan72 (Post 1872036)
Ai cunostinte de mecanica?Daca nu cam nasol...foarte multi bani investiti...iar daca vin de la tata...se satura si el de bagat mii de euroi intr-un "fier vechi".Vad ca ai pasiune in tine, pasiunea ta cam costa, o caroserie frumoasa gasesti ieftin, dar cati bani investesti asta nu ai de unde sa stii...uite la pozele cu mk1 meu si sa imi spui dupa parerea ta cam cati bani crezi ca am bagat in el...mai vorbim.bafta

iti stiu capri-ul ti-am urmarit lucrarea si mi-a placut mai putin culoare mi-ar fii placut sa fi fost neagra in rest o masina superba aproximativ exact cum vreau si eu ..doar ca eu mai am niste idei de muscle...imi plac mult farurile rotunde pe masini .......oricum stiu ca ai investit cam peste 4-5 mii de euro in ea si ti-am vazut si postul de vanzare pret care l-am vazut 4000 euro parca....oricum super tare titul tau......
cat despre mecanica nu am asa cine stie ce cunostinte ....de vreo 5 luni invat mecanica pe masinile vechi ca astea ma intereseaza..sper sa invat mai multe cu timpul si cu una in garaj la mine ca so pot studia mai bine:P......sper sa ma ami invatati ca voi stiiti mai multe ....ms bafta

andreigame 18-11-08 21:47

Re: Ford Capri Mk1
 
6 Attachment(s)
un capri mk3 care mi-a placut foarte mult....oricum mult fibra pe el dar e facut frumos in stilul camaro ss sper sa va placa

dan_kamikaze 20-11-08 07:40

Re: Ford Capri Mk1
 
1 Attachment(s)
daca te intereseaza un model muscle .... poti copia fibra si pune pe a ta ... eu asta o sa fac in primavara ca a mea....

silencer 21-11-08 07:30

Re: Ford Capri Mk1
 
Quote:

Originally Posted by andreigame (Post 1872928)
un capri mk3 care mi-a placut foarte mult....oricum mult fibra pe el dar e facut frumos in stilul camaro ss sper sa va placa

te rog sa te documentezi mai bine despre acea masina si sa revii cu impresii... auzi tu, fibra...

andreigame 23-11-08 09:41

Quote:

Originally Posted by silencer (Post 1877563)
te rog sa te documentezi mai bine despre acea masina si sa revii cu impresii... auzi tu, fibra...

daca tu zici ca nu e fibra pe aia?.....asa am crezut deoarece e foarte greu sa modelezi fierul asa.....de aia am zis ca e fibra .....dar daca tu stii mai bine ca nu e, poti posta niste poze cu ea de cand era in lucru sa vad si eu cum au facut-o daca poti...

Quote:

Originally Posted by dan_kamikaze (Post 1875552)
dc te intereseaza un model muscle....poti copia fibra si pune pe a ta...eu asta oi sa fac in primavara k a mea....

ma intereseaza ca le ador de aia:)) sunt mort dupa ele.....si despre fibra nu stiu ce sa zic, nu prea imi plac (plasticurile) - corect e plasticele ca se rup...si dupa aia daca o busesc ceva ce fac ma.....pe ea dupa aia.......dar tot n-am inteles aia e masina ta sau vrei so faci pe a ta asa?


EDIT: atentie la limba romana - nu suntem pe messenger, suntem pe un forum, asadar cuvintele se scriu intreg, nu se scrie "k" in loc de "ca" si mare atentie la cratima

TZG@ 24-11-08 01:17

Re: Ford Capri Mk1
 
Quote:

Originally Posted by andreigame (Post 1872928)
un capri mk3 care mi-a placut foarte mult....oricum mult fibra pe el dar e facut frumos in stilul camaro ss sper sa va placa


capriul asta e si chop top, are un filmulet f nice pe youtube... tare masina...

dan_kamikaze 24-11-08 07:09

Re: Ford Capri Mk1
 
ma intereseaza ca le ador de aia:)) sunt mort dupa ele.....si despre fibra nu stiu ce sa zic, nu prea imi plac (plasticurile) - corect e plasticele ca se rup...si dupa aia daca o busesc ceva ce fac ma.....pe ea dupa aia.......dar tot n-am inteles aia e masina ta sau vrei so faci pe a ta asa?


aia rosie e a mea..dare are motor de bmw si nu merge omologat...vreau sa copiez fibra si sa modific un mk3 identic...acum se poate face aceasta operatie usor avand in vedere ca se ia mulajul foarte usor...dc esti interesat imi dai un pm...sa mai reduc si eu din costul matritelor..:lol:

andreigame 24-11-08 22:38

Re: Ford Capri Mk1
 
gata stiu masina ta ...am vazut-o pe bazarul site-ului alaturi de un kadett cabrio....cred ca aia este...

vineri am luat si eu sala cu 25 de puncte si vineri acum am traseul....cum mi-am luat permisul in urmatoarea saptamana imi iau si masina....acum sa vedem ce iese:D

silencer 25-11-08 23:41

Re: Ford Capri Mk1
 
pai ai gasit masina care sa o iei? un singur sfat iti dau. nuuuuuuu te grabi si nu gandi local. intereseaza-te cat te-ar costa sa importi una de afara.

andreigame 26-11-08 11:52

Re: Ford Capri Mk1
 
pai astea daca sunt din afara cred ca sunt mai scumpe decat ar fii la noi ....nu stiu ce sa zic merita incercat dar imi lipseste informatia...:sad:

florin_cars 26-01-09 18:57

Re: Ford Capri Mk1
 
din pacate le tot creste pretul afara si unii se amagesc ca ar face o afacere mai buna cu una din tara pe care s-o restaureze, plus ca acum si taxa este enorma..

silencer 26-01-09 23:05

Re: Ford Capri Mk1
 
www.mobile.de sau .ro ca naiba tot romanu stie de el deja si chiar ebay... sigur daca gasesti una dupa care sa fi nebun poti sa deal cu omu sa o vezi si eventual cumperi... depinde de cat de departe vrei sa ajungi. da chiar, ce ai mai facut? florine am primit 3 mailuri din cauza ta :P imi urmaresti posturile inteleg?

andreigame 27-01-09 14:28

Re: Ford Capri Mk1
 
Quote:

Originally Posted by silencer (Post 2013710)
www.mobile.de sau .ro ca naiba tot romanu stie de el deja si chiar ebay... sigur daca gasesti una dupa care sa fi nebun poti sa deal cu omu sa o vezi si eventual cumperi... depinde de cat de departe vrei sa ajungi. da chiar, ce ai mai facut? florine am primit 3 mailuri din cauza ta :P imi urmaresti posturile inteleg?

pai ce vroiam eu sa cumpar ......era un cazan si avea nevoie de multa restaurare si mai erau si cv probleme cu actele imi cerea 20 de mil pt o masina care eu din privinta mea merita cam 5 mil de piese......avea cam multe lipsa....
Si am renuntat la ea s mi-am luat un Vw Golf Mk1(rabbit) din 80 cu motor de 1.3MH de golf2 ....si la asta am de restaurat cv .....i-am luat haion amortizoare,bari originale,suporti,semnale,aripi ,pasaje spate.....sa vad si cu pragurile alea ca sunt cam nasoale.....si mai am de munca cu motorul pentru ca e dublu corp pietsburg si nu ma pricep cu carburatoarele.....
Tu ce ai mai facut cu a ta ca nu am mai vazut nici o miscare pe thread-ul tau....?


All times are GMT +2. The time now is 14:41.

- Copyright 2026 4Tuning