![]() |
Masina perfecta pentru muzica
Scrietiva va rog parerea ce masina vi sar parea perfecta pentru SPL si ce masina vi sar parea perfecta pentru SQ si de ce!!??
Ce ati reusit sa faceti in masina voastra personala (ce ati vrut sa faceti si ce a iesit)(ce a mers bine si ce nu a mers bine)(parerea voastra ce raport pret calitate ati reusit sa obtineti)???? :roll: :roll: :roll: |
Chiar vroiam sa deschid un topic mai mult sau mai putin despre acest subiect. Si anume despre caroseriile masinilor si sunetul din ele, compatibilitate, performante, maxim efect.
Eu propun sa descrie fiecare masina lui, caroserie, izolatie, sunet interior, sunet exterior si ce parere are despre ea. Voi incepe eu. Masina mea, fara sa fiu modest, mi se pare cea mai perfecta pentru SPL. Caroseria este un fel de hatchback cu break, mai exact Aerodeck pentru cunoscatori. Desi deocamdata \"ma laud\" cu sistemul de antrenament, si anume pe la 350 W rms (sistemul mai performant este adunator de praf deocamdata), pot spune ca si acesti 350 W sunt destul ca sa ti se miste parul din cap literalmente, ca sa faca apa dintr-un pahar valuri sau ca sa vibreze retrovizoarea intr-atat incat nu mai deslusesc ceea ce este in spatele masinii. Un tub (stiu, cutia e mai buna... :wink: ) cu woofer Infinity de 300 W rms, Statie JBL Gto.301.1, condensator Lanzar 2.4 F, cabluri super profesioniste de 4Ga si 8 Ga, boxe numai pe fata Rockford Fosgate neamplificate, puse pe panouri din PAL in usi, HU JVC KD-LH300, cap de serie anul trecut... :wink: Concluzii: in afara masinii, cu muzica data la punctul meu maxim de placere auditiva (pe la 21-22 volumul), cu presetul de dance (nu am avut timp sa fac unul custom), repet, in fara masinii, NU SE AUDE NIMIC in afara de zanganitul numarului spate. NIMIC !!!!!!!!! Nu exista sa intoarca cineva capul pe strada, ceea ce e foarte bine, desi inauntru incep sa mi se infunde urechile. Cand deschid un geam, la fel. Numai cand deschid usile, cei de afara pot simti un sunet foarte jos in stomac si atat. Deci, masina este un scut perfect pentru sunetul din interior. Nimic nu iese, nimic nu intra. NU SE AUDE NICI O VIBRATIE INAUNTRU. Ceea ce s-ar mai putea face, ar fi sa izolez usile, sa priponesc bine numarul ala spate cu ecva burete sau mai stiu eu ce si sa schimb capacul din spate de la portbagaj (cel pe care se pun boxe de obicei) cu unul din MDF, tapitat. Probabil voi face asta cand voi trece de la 300 la 1200 W rms. Cam asta cred eu despre caroseria masinii mele. Urmatorul va rog :lol: |
Foarte bine dar ai uitat sa precizez si ca marca, despre ce masina este vorba. :(
|
Varsta asta... :roll: :roll: :roll: Honda Accord Aerodeck, 1986. E o caroserie ciudata, pentru ca haionul se prelungeste pe plafon cu sticla.
http://www.pauldesign.ru/honda/photo...deck_trunk.jpg http://www.pauldesign.ru/honda/photo...rodeck_005.jpg |
Stiam ca o masina buna pt SPL trebuie sa aiba cat mai putine suprafete virtate :roll: A ta cred ca le intrece pe toate :P
|
Sa mor daca am mai auzit cuvantul virtate, dar presupun ca te referi la cat mai putina sticla. Ei bine, uneori sticla izoleaza mai bine decat tabla. Ti-am zis, nu stiu la cate masini poti baga muzica tare in ea si sa nu se auda la exterior. :wink: Cine ti-a zis faza cu virtate ???
|
Chiar ciudat cuvantul asta \"virtate\" o fi in latina de nam mai auzito. :lol: :lol: :lol:
|
cred ca a tastat gresit ... cred ca se referea la \"suprafata viTRata\" :wink:
|
Chiar ca semantica cuvantului...are legatura cu topicul......Parerea mea de amator in ale audioului....intradevar....putine geamuri....un vito....fapt dovedit de altfel in cluj acum cativa ani...
|
Re:
Quote:
|
:lol: :lol: :lol: Dar haideti sa revenim la cea ce am propus sa discutam despre cele mai potrivite masini pentru montaje SPL, SQ si de ce sunt cele mai potrivite.
multumesc :!: |
eu mizez pe VW Golf/passat SEAT Leon si poate ibizta pt SQ.....
am mizat pe respectivele din cauza portierelor bine construite... |
golf3\\4
bora astea pt sq fara preparari majore (aici ma bazez pe spusele lui saxo) ceva cat mai mic pt spl... un tico e mega arhi suficient daca vrei sa renunti la bancheta spate si sa ii adaugiinca jumatate din greutatea lui in antifonare\\ramforsare.... intrebati-l pe ReLLaXX sau pe cei mai versati |
Chiar nu vreti sa ne lasati si pe noi sa pastram niste secrete profesionale? :lol: :peace:
|
Teoretic o masina cat mai mica cu atat mai buna pentru SPL! Ok, dar oare nar costa mai mult sa pregatesti un tico decat sa zicem un seat?? :shock:
|
vom afla :D
|
:twisted:
|
Re:
Ca sa inchei discutia, totul a pornit de aici:
Quote:
Plus ca e umpic cam lunga, daca citesti prima parte din linkul asta: https://www.4tuning.ro/forum/download.php?id=59517 ... pierzi si aici ceva decibeli tinand cont ca microfonul e lipit pe parbiz. Unele chestii tin de logica.... ---- Stiu ca sunt multe \"contradictii\" pe forumul asta, nici mie nu-mi plac, mai ales aici unde eu cel putin am invatat multe lucruri. Bafta si sper sa demosntrezi la un concurs de profil ca m-am inselat :roll: |
Eu nu i mi pot da cu parerea referitor la ce masina este mai buna pt SPL si care pt SQ...sa zica cei care le prepara :P
Eu o sa zic ce am facut la a mea (Hyundai Coupe 3) pt a se auzi cat mai bine. In primul rand am bagat FOARTE MULT Dynamat in ea :lol: si anume 4 pachete de Extreme Door kit si chiar azi (7 ore am muncit :workout: ) inca 2 de Trunk Kit :D apoi am incercat pe cat posibil sa nu las nimic care ar putea sa vibreze iar pe difuzoarele fata am pus (nu eu ci Saxo :P ) inele din MDF.Avantajele acestei masini zic eu ca ar fi :habitaclul destul de mic , suprafata vitrata destul de mica,tabla serioasa,e legata bine si nu zbarnie toate plasticele,gaurile boxelor fata inconjurate de multa tabla foarte rigida,fetele de usi vin din fabrica cu un tip de pasla speciala pt sunet (Saxo cand a vazut o a ramas placut impresionat zicand ca nu a mai vazut masina care sa vina din fabrica cu asa ceva),tweeterele amplasate sus in dreptul oglinzilor si indrepate spre cap... Ce am descoperit aiurea pana acum...: suportii boxelor spate care sun ovale sunt din plastic si pot vibra daca nu sunt rigidizari cumva :( A si inca ceva...nu e legat strict de audio dar apare atunci cand vrei sa umblii la panourile spate cu boxele ovale si anume nu ma prind cum se desface spatarul banchetei si daca nu il dai jos scoti greu rau panourile :cry: :lol: Da ii vin eu de hac luni !!! :lol: :lol: :lol: Marfa rau Jantele Hondarule ! |
NILS pune si tu te rog niste poze cu izolatul usilor si a portbagajului daca ai facute ca sunt curios si eu :oops: :shock:
|
Bravo NILS !!!!!! Imi place ce ai zis, experienta proprie este cea mai buna.
dadixx, cel mai bine si cea mai credibila este experienta, nu ceea ce citesti pe site-uri :wink: Zi-ne de masina ta. |
3 Attachment(s)
Uite poze dar sunt doar de la panourile spate si portbagaj , portierele fata nu le am desfacut pt ca nu am avut treaba acolo
|
Pana la o anumita presiune nu te incomodeaza geamurile si tabla subtire. Cand se depasesc anumite praguri, suportate de fiecare masina altfel, treaba se schimba. Si daca montajul devine extrem, suprafata vitrata nu te ajuta deloc. Tabla se poate rigidiza prin diverse metode. Pe geamuri nu poti suda. Toate montajele avansate sau chiar extreme sunt prezente in masini cu cat mai putine geamuri, chiar si cele prezente fiind inlocuite cu materiale asemanatoare, in bucati mai mici si fixate bine in rame metalice. Prima imbunatatire dupa rigidizarea masinii e rezolvarea etanseitatii acesteia. De aici incep masinile care se inscriu la categoriile Extreme sau mai sus in dB Drag.
Cat desppre \"tacerea\" masinii in exterior, e relativa problema. Daca se aude TARE in masina nu inseamna ca si presiunea e mare. Poate sa se auda foarte jos, si sa flambeze tot pe masina. Nu inseamna ca presiunea atinsa in masina e mare. Pot sa dau eu exemple concrete din experiente recente. Multe masini facute BINE tin sunetul inauntru cu toate usile si geamurile inchise. Majoritatea celor noi, mai exact. Urechea omului si impresia de TARE nu e relevanta absolut deloc. O vizita la dB Drag, o masuratoare care va costa doar 30 de sec si aflati raspunsul. :wink: Hondarul...ai dreptate cu experienta...partial. Daca citesti pe site-uri parerea unor campioni la dB Drag e posibil ca sursa sa fie mai valoroasa ca parerea unui amator. In Romania nu stie nimeni CUM si DE CE se face ceea ce se face dincolo la o masina. Se stie in linii mari. Pana cand o sa punem in aplicare ceea ce vedem acolo ramane sa ne bazam pe experientele celor care au reusit si sa raportam asta la ceea ce avem noi. |
Ba da ...dar tico are tabla subtire... trebuie super antifonat...iar masina nu trebuie sa depaseasca un anumit strat de antifonare..bla bla...
Si masina pierde pe la usi..ca vroiam sa particip si eu cu un tico la urmatorul Db Drag..dar il termin.... Deci mai bine optezi la alta masina... |
cum spuneam vom vedea....
|
:?:
|
3 Attachment(s)
Mashina perfecta pt. SPL....eu cred ca mashina perfecta pt. SPL ar trebui sa fie una de teren...DAR in varianta scurta, adica cu 2 usi.
dece? 1) tabla groasa...iar mashina e asamblata calumea ca doar e de teren 2) spatziul din interior este (dupa parerea mea) optim, nici prea mult spatziu shi nici prea putzin 3) spatziul din portbagaj cum am ajuns la aceasta concluzie? simplu - are o cunoshtintza un G Class scurt (3 usi) la care a adaugat un subwoofer mai modest alpine shi un head unit xplod... nishte poze... |
masina perfecta pt spl este defapt si de drept fiat panda versiunea veche
|
Asta e una dintre ele. :wink:
|
Parerea mea nu exista masina perfecta pt SPL. Punct! Si nici un sistem perfect.. intotdeauna este mereu ceva peste si tot asa.... momentan doar ne dam cu parerea ....
|
S-ar putea ca parerea ta sa nu fie tocmai corecta. :P Gandeste-te putin la detaliile constructive optime pt o masina de SPL. Gandeste-te ce are de ex Fiat Panda (modelul vechi) si nu au altele. :wink:
|
Daca zicetzi ca Fiat Panda ar fi mashina optima cred ca shi TICO ar fi bun ca nu e mare diferentza...nu???
|
Din pacate e cam mare diferenta.
|
|
Re:
Quote:
~Nautilus |
o Ibiza cu HU Sony (care stiti si voi ce \"calitati\" are) si boxe tot sony 2x20 RMS pe spate 2x30 pe fata se aude afara ca dracii aia mari ... e sub orice critica masina la partea de izolatie fonica ... am fost uimit cat de slaba e ... mult mai slaba ca loganul la partea asta ;)
|
complet offtopic:
taci ba din gura ca hu sony \"e bune\"DAAAA????? btw sa iti arat ce stie difuzorul asta cand dai in el cu 700w RMS |
abia astept ... dar poate reusesti si pui si un HU capabil k sa nu se mai auda ca porcu :P :twisted:
|
Relax.... :lol:
Sony XES Z50 e bun. A lui peste nu este. :lol: Adevaru' e ca pe Tico playerul nu vrea sa colaboreze cu noi. :P |
1:Nu vreau sa exagerez, dar cred ca fara doar si poate, cea mai potrivita masin pt. un system SQ este Mc'laren F1. Pozitia soferului centrala, caroserie din fibra de carbon, adica foarte rigida si stabila din punt de vedere al vibratiilor, o face cu siguranta no.1 on the list
2:Mini cooper 3:Golf iv & Bora Primul ca imp. fiind tot instalatorul ca in orice instalatie audio. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: |
| All times are GMT +2. The time now is 20:20. |
- Copyright 2026 4Tuning