![]() |
E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
9 Attachment(s)
daca as sta sa fac o introducere la achizitia ei as sta aici o vesnicie asa ca am sa trec direct la subiect! azi dimineata pe la ora 7 am ajuns mandru in cj, dupa 3 sapt de vacanta in italia, cu o pisica germana nervoasa de mama focului! :D
nici nu trebuie sa incep sa va spun ce fericit pot sa fiu deoarece sunt sigur ca vati dat seama deja!! masina este o bijuterie! interior/exterior luna si bec, motor la fel, 178k reali cu carte, la a 2-a mana. Are kit M cu spoilere si praguri, bandouri de M si atitudine de m....ca deocamdata mai mult nu se poate nha, acuma nu pot fi si eu egoist...cel putin e individual! gata, au venit si pozele! deacum va las pe voi sa comentati :) |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Tare pisica ,felicitari ptr achizitie , la cat ai luat-o de acolo ?? sa o stapanesti sanatos si fara incidente !!
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
gata, puteti sa va convingeti! pozele sunt in primul post!
cat despre pret, va las pe voi sa va dati cu parerea prima data :D si apoi poate va zic, oricum nu am dat f mult pe ea...hai, ghiciti :P |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Iti cam lipsesc oglinzile de M, bara spate .... asa la prima vedere
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
2653 de euro ?
pacat ca nu are aer. in rest, arata chiar bine |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
in primu rand la kitu de M lipsesc praguri, bara spate (aia de M are difuzer), oglinzi de M..iar in al dolea rand ca sa faci ceva pana la capat iti trebuie neaparat jante......no offence dar e parerea mea, asa pentru inceput e superba matza...e super intretzinuta...sa o stapanesti sanatos
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
frumoasa pisica....dar cum zice si seba incearca sa intregesti kitul de m si vopseste plasa aia din fata in negru. jantele dupa parerea mea poti sa le lasi la urma...ca nu te faci de ras cu astea...sunt clasice.
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
3000e !? arata fff bine masina , fff ingrijita din cate vad eu...
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
f frumoasa masina :) sa ii vopsesti in negru plasa de la bara fata
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
plasa si narile negre. = a must!
mai ar trebui vopsita bagheta de la incuietoarea portbagajului,aia de deasupra numarului,face diferenta porcaria aia,si manerele usilor eventual,dar la alea e mai mult de munca o lecutza. foarte misto masina.interior recaro.e frumoasa foc.si culoarea e tare,pare techno violet. apoi trebuie bara spate,oglinzi,faruri cu lupa,si cred ca atat. dar usor,nu te grabi.toate la timpul lor. o sa te rog sa-mi dai si mie id-ul tau pe privat. bafta! :D |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
plasa originala pt spoilerul de M este 30 40 euro... eu zic ca merita schimbata... succes!
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
presupun ca ar putea sa o dea jos si sa o vopseasca cu un spray ... decat sa dea 1 mil pt alta .oricum sa nu te grabesti cu ea sau sa te hazardezi ca incet incet se fac :) succes
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
deci tu compari plasa din targ cu cea originala de M ? ai gusturi nu gluma!?
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
ma refeream la plasa care o are pe masina... nu cred ca e din targ
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
mda... cum zici tu nu e din targ dar in orice caz nu se compara cu cea de M.
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
da, am sa vad cum fac cu plasa aia...nu e graba. culoare e techno-violet metalic...dar oricum la modificari prea mari nu ma bag deoarece vreau prima oara sa rezolv cu inmatricularea...avand in vedere ca aici e o perioada de asteptare de 2-3 luni pana ti-o poate omologa...luni ma duc dupa nr rosii si astept sa mi-o verifice :)
ms mult de posturi si de urari! |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
intradevar e mult mai okay grilajul fagure de plastic.nu se compara cu nici o plasa.dar acum asta e.ceva tot trebuie,numai negru sa fie.
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
deci pana la urma cat ai dat pe ea ? :D sunt interesat in mod special :oops:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
oho cine s-a mai inoit, bv ma sa ai parte de ea fara incidente :D
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
NU uita si de buzita la bara fata ,si eleron luneta ...
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
nu, eleron pe luneta nu cred ca va fi niciodata pt ca sincer nu imi place in mod special...iar buza la bara fata idem. parerea mea e ca, exceptand geamuri fumurii si faruri nu mai trebuie facut nimic deocamdata si mai degraba bagat bani in suspensii, frane, lsd, evacuare si poate si la motor cate ceva...asta mie scopul principal acum, pt ca masina arata f bine asa cum e ea acum...
am dat, daca va vine sa credeti 3070 e cu tot cu jante si cauciucuri noi de iarna pirelli (ea avand acum gume 205/55 r16 Continental noi si pe fata si pe spate) mie sincer mi se pare f putin la cum arata si merge masina, exceptand ambreiajul care e gata, prinde f sus abs nimic nu bate/zdrangane sau face urat sau suna...avand in vedere ca restu coupeurilor erau undeva la 3500-4500 si in stare destul de deplorabila.... |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
niste intrebari...:P
am observat ca dimensiunea cauciucurilor de pe masina nu corespund cu cele date pe tichetul de pe tocul usii...adica pt R16 marimea data e 225/50, dar eu am 225/55 R16;...iar pt R15 e 60 si R17 e 45...cat de mult afecteaza treaba asta masina si oare se leaga RAR-u de mine la omologare?? am jante de iarna de tabla pe 15 cred, just in case, dar sincer as vrea sa rezolv problema si nu doar sa o acopar (adica sa nu am probleme pe viitor). 2. omul care a lucrat la sistemul audio din ea a fost un imbecil....boxele sunt legate complet aiurea! in total sunt 6 boxe in fata si 2 ovale in spate...cele din fata sunt legate tot aiurea adica nu corespund catusi de putin cu Balance/Fader... spuneti-mi unde sunt facute imbinarile de fire ca pana la urma doar 4 grupuri intra in HU, deci cele 16 fire undeva se divid la 8. ca sa va faceti o idee am deconectat direct din mufa rand pe rand grupurile de fire sa vad care boxe le deconecteaza si a iesit in felul urmator: primul grup a deconectat boxa fata dreapta care defapt era spaete dreapta (dupa fader), al doilea grup insa a deconectat cele 2 din usa dreapta si cea mare din stanga iar urmatorul grup a deconectat cea mai ramas, usa stanga...precizez ca boxele de basi pe fata au fost schimbate cu niste Mac-uri pe 2 cai (o prostie zic eu avand in vedere k masina are deja mid/inalte...oricum). as vrea un pointer de unde sa incep k nu prea as vrea sa dau bani la electricieni sa inverseze 2 fire...oricum nu-i prima oara cand lucrez cu electrice, mai ales pe masina... |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Frumoas masina, sa o stapanesti sanatos, jantele trebuiesc schimbate obligatoriu :P
PS. Stai sa vezi ca o sa zica baietii ca ai dat mult pe ea, ca au vazut ei prin germania la 1500 - 2000 euro :lol: |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Superb sa ai noroc de ea !
Asta e visul meu cand o sa fac carnetu o pisica ca asta :D |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Quote:
1. Deci, in primul rand, singura problema majora, cu jantele (+ anvelopele care le ai acum), e ca talonul e mai mare decat cel in carte, astfel, diametrul per total al rotilor tale este cu 4% mai mare, decat o roata originala cu 225/50, ce inseamna asta? pai e simplu, vitezometrul tau va indica o viteza mai mica si tu defapt vei avea o viteza mai mare... cand acul la vitezometru iti arata 100, tu defapt ai 103.8. Big problem la viteze mari, unde deja diferenta vitezometr - viteza reala devine 5-10km/h. Exista o mare posibilitate ca cei de la rar sa se ia de tine pt acest lucru, mai ales daca in brieful masinii nu este trecuta aceasta dimensiune a rotilor.(ma refer la brief-ul mare). 2. Head-unit-ul trebuie sa aibe o schema pe el, ca sa vezi exact in ce pozitie se leaga fiecare difuzor, (sau mai bine zis canal)... pe conexiunea iso. Daca nu gasesti schema, cauta pe net, si daca tot nu gasesti, o iei prin elimitare, pui faderul si balance, pe fata dreapta, si verifici cu o boxa care din mufe e fata dreapta, apoi, iei celelalte cabluri de la celelalte boxe si le incerci pana incepe sa-ti cante fata dreapta, apoi o imbini si o lasi acolo, repeat steps 1 - 4, until satisfied. |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
1.nu stiu ce am vazut eu 225 ca sunt pe 205/55 r16...deci din cate am inteles sunt direct proportionale si e ok....oricum ma mai interesez...
2.nu ai inteles razvane care e jmenu...am pus o poza schitata cat decat in paint sa explic...locul unde cele 6 fire devin 2 nu-l gasesc...am desfacut panoul de sub volan si am urmarit firele mufei de HU. sunt izolate cu materiale originale si prinse cu soricei undeva pe lateralul consolei centrale inauntru si se continua sub consola centrala, nu stiu unde ca nu am reusit sa o dat toata jos...oricum trebuie sa gasesc locul in care sunt legate boxele... Cum ai spus tu razvane nu are rost sa fac k practic deocamdata nu ordinea ma intereseaza ci grupurile de boxe care is legate pe fire...pt ca la mine primele 3 canale adica firele (din mufa) 1-2,3-4,5-6 contin toate boxele fata(1-2 una din usa, 3-4, 1 din aceasi usa si 2 din cealalta si 5-6 ce-o mai ramas) iar 7-8 sunt cele 2! boxe din spate...(deci legate pe un canal.....)) VARZA TOTALA! ii dau eu de cap pana la urma... |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
inca o intrebare...
eu inca am golfu cu nr 14 LFS. daca deocamdata inmatriculez bmw-ul si apoi vand golful si pastrez numarul pot sal pun pe BMW? si care vor fi costurile? sau cum fac practic sa am 14 lfs pe bmw avand in vedere ca golful no sal vand pana inmatriculez bm-u, fara sa radiez golfu? ms de urari!! |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Quote:
Asa am facut eu cu dacia inainte sa o vand. |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Quote:
cum am mai spus, asa am facut eu cu dacia, bine eu am vandut-o la 2 sapt mai tarziu, aveam deja client, insa el nu avea de gand sa ii schimbe nr-ul de inmatriculare... mai tarziu, si asa imi tinea nr blocat. |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Ai fost acuma in seara asta pe la 11-12 la sala sporturilor...mai era o dacie gri si dupa aceea au venit 2 golfuri V... Tu erai...??:-P:-):-):-)
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
dap:P eu eram :D dar doar 1 golf 5 era cu noi ...
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
8 Attachment(s)
a inceput procesu de curatenie! Insfarsit am prins umpic de soare caldut si am zis sa-i fac o spalare generala. am tratat pielea, spalat textila, siliconat bordu, lustruit geamurile si normal am spalat-o si la exterior! am bagat cam 1milion in unelte si cam 2-3 ore in lucru manual, dar in final imi place ce a iesit (oricum foarte ciudat dar foarte putina murdarie am scos din interior, masina chiar a fost intretinuta si curatita!!)
(scuzati calitatea asa zisa proasta a pozelor, sunt facute cu telu) :P edit: nu-s io ala din prima poza :P e un prieten care ma ajutat cu finisarea in detaliu :D |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Explica-mi si mie, atata timp cat volanul e imbracat in piele, de ce mai tii husa aia pe el???
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Quote:
pentru ca nu ii place si trebuie sa mi-l vanda mie :lol: |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Ahh am inteles, o sa-si cumpere volan M :P
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Se vede ca a fost la veterinar pisica! :D
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
din pacate pielea e mancata in 2 locuri urat de tot, in sensu ca nu mai e, deci trebuie schimbata integral, de aceea are husa :( dar promit ca, atunci cand mi se va reface bugetul am sa caut pe cineva care stie meserie si o imbrac iara in piele, cum a facut razvan....
in alta ordine de idei, azi am avut RAR-ul si din pacate m-au respins din cauza franei de mana care are 80% diferenta, o roata franeaza bine cealalta deloc. in rest nu mi-a zis nimic deci cred ca e ok! si din pacate pe langa ca ma costat 287roni cred ca mai trebuie sa platesc odata 90roni cand ma duc iara, echivalentul a unei noi verificari.... :| sincer mi se pare stupid de mult 1mil pt o verificare tehnica, pe cand un itp e 20 sau 30roni... de suma de 3mil nici nu mai vb...oricum ma bucur ca doar frana a fost de bai... maine am programare la mecanic si fac frana, ambreiajul si s-ar putea si sistemul audio...(la altcineva nu tot la mecanic :P) va voi tine la curent :P |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 14 LFS
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:06. |
- Copyright 2026 4Tuning