Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Audi (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi.html)
-   -   B7 A4 2.0T Quattro (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi/87942-b7-a4-2-0t-quattro.html)

baghdava 19-08-08 20:05

B7 A4 2.0T Quattro
 
6 Attachment(s)
2007 Audi A4 Quattro - masina perfecta pentru mine, deocamdata.
Sper sa aduc masinile in Bucuresti in octombrie; asta si un GTI Fahrenheit:
https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/87846-gti-fahrenheit-45-1200-a.html

Mi-am dorit-o exact pe asta asa de mult incat am condus 850km ca sa o iau. A meritat din plin!

baghdava 20-08-08 05:39

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
2 Attachment(s)
Inca 2 poze. Acelasi motor pe ambele masini, comportament total diferit.
La GTI: motorul amplasat transversal, tractiune fata, mai usor, DSG.
La A4: motorul amplasat longitudinal, tractiune integrala, tiptronic.

Desi este mai greu si AWD, Audi consuma mai putin datorita transmisiei.

PeTrE 21-08-08 23:09

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
ce vrei sa spui prin total diferit ?

baghdava 25-08-08 17:11

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Quote:

Originally Posted by PeTrE (Post 1708591)
ce vrei sa spui prin total diferit ?

La manevrare ma refer. In special din cauza transmisiei zic eu. DSG-ul de la GTI te implora sa faci o depasire doar de dragul ei din cauza ca face schimbarea de viteza intr-o fractiune din timpul pe care o face Tiptronicul de la A4. Plus de asta, nu exista intrerupere de putere transmisa spre roti. Asta din diferenta de concept, DSG-ul avand dual-ambreiaj iar Tiptronicul fiind automatica clasica, cu torque-converter.

La asta se mai adauga suspensia sport si vreo 250 kg in minus la GTI care o fac mult mai sportiva. Audi-ul are avantajul confortului si al tractiunii. Pe ploaie de exemplu GTI-ul incepe sa patineze la o curba luata mai sportiv iar Quattro parca e cusut de asfalt.

M-am referit pana acum doar la manevrare. In rest, Audi-ul este net superior.

laurentiu_tim 26-08-08 14:27

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
superbe :-) sa ai parte de amandoua ;)

baghdava 11-09-08 19:59

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Multumesc! Le rasfat cu ceara, creme si sampoane :)

andu_66_stf 11-09-08 22:11

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
foarte frumoase ambele masini:love:,felicitari
sa le stapanesti sanatos si fara incidente

ruller 18-09-08 08:57

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
superb garajul tau (audi+golf)...sa ai parte de ele .. ;) ...imi place mult portocaliul de pe gti...mai multe poze..se poate ?

Kent8 19-09-08 09:52

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
scuza`ma ca te itnreb locuiesti in america sau in australia?

Car Lover 19-09-08 18:38

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
australia cade din schema(acolo volanul e pe dreapta)

26WRC 19-09-08 18:45

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Canada;)


Foarte frumoase ambele masini, felicitari!

baghdava 03-10-08 06:16

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
10 Attachment(s)
Multumesc pentru cuvintele frumoase.
Locuiesc in South Carolina, US, de 5 ani si pentru inca o saptamana. Ma reintorc in tara cu masini cu tot. Am atasat cateva poze de la incarcarea containerului.

Voi mai adauga cateva poze zilele astea facute putin mai artistic.

Destinatia: Bucuresti!

baghdava 03-10-08 16:29

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
7 Attachment(s)
Inca cateva poze (Nikon D80).

GL91ANB 03-10-08 16:31

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Superbe masinile!
Nicaieri nu-i mai bine ca acasa :-)

blowwind 05-10-08 16:05

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
ai mai trece pe transmisie manuala dupa atatia ani de automata ?:D

viel 02-11-08 21:30

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Te astepam acasa.. Cand ajungi daca te intereseaza ornamente din carbon pentru A4 da-mi de veste.

baghdava 11-11-08 22:30

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Am ajuns de cateva saptamani si ieri am scos in sfarsit masina sa vada asfalt romanesc. M-a rugat sa pun benzina de 100 de la Petrom. Este ceva ce ma intereseaza si anume un DVD de navigatie cu Europa.

blowwind 12-11-08 10:49

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Quote:

Originally Posted by baghdava (Post 1858204)
Am ajuns de cateva saptamani si ieri am scos in sfarsit masina sa vada asfalt romanesc. M-a rugat sa pun benzina de 100 de la Petrom. Este ceva ce ma intereseaza si anume un DVD de navigatie cu Europa.

99 de la Petrom ... doar la OMV au 100 dar nu ti`o recomand :P( 100 vine de la cantitatea de apa din ea ) .. Benzina de la Petrom e super buna si e cam cea mai ieftina de pe piata ...

P.S. Welcome Home :D:D

alan26 29-01-09 19:02

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
frumoase masinutele, imi pare rau ca trebuie sa le faci cunostinta cu drumurile de romanica :( , ai grija de ele ;)

BOOST-PRO 29-01-09 19:10

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
good luck man , si bine ai venit si eu am stat 9 ani in Altanta

bulldog_cox 13-02-09 06:40

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Beton...frumoase foc:) sai ai parte de ele fara evenimente neplacute.

1.9Diesel 22-12-09 12:30

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
cat de frumoase sunt :X

baghdava 22-12-09 12:46

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Multumesc. GTI-ul e sub prelata, pe zapada asta.
Audi-ul face minuni cu Quattro.

1.9Diesel 03-01-10 21:03

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
am o intrebare....cam care sunt cheltuielile cu transportul + taxele vamale , etc...pentru o masina adusa de acolo ?

Bogdan.IS 03-01-10 21:32

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Bine ai revenit in pe drumurile patriei :D . Meseriase masinile , imi plac foarte mult :-) .

am si eu aceeasi intrebare ca 1.9 Diesel , ca nu mi-ar strica si o treaba ca asta in viitor , o masina din USA

baghdava 04-01-10 07:42

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Cheltuielile mele au inclus 2 masini intr-un container de 40 ft. + mobila si lucruri personale.
Containerul a costat cam 5000 USD din fata casei in US pana in Constanta. Sunt si alte metode de a aduce o masina:

1. Container mic pana in Constranta, in care incape doar o masina. Daca duci masina acolo, in port, e cu atat mai ieftin, ca nu se mai pune containerul pe truck. Sa zicem sub 2000 USD cu totul.

2. RO-RO (Roll-on - Roll-off) Masina se transporta direct in vas dar Constanta nu poate primi astfel de masini.. nu are portul amenajat pentru descarcarea lor. Cel mai ieftin este pana in Bremerhanen, sa zicem sub 1000 USD daca duci masina intr-un port de pe costa de est in US. Binenteles se mai adauga vreo 200 EUR la destinatie + combustibil pana in Ro.

Sper ca v-am ajutat cu ceva. Un an nou fericit!

1.9Diesel 04-01-10 14:39

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Quote:

Originally Posted by baghdava (Post 2944207)
Cheltuielile mele au inclus 2 masini intr-un container de 40 ft. + mobila si lucruri personale.
Containerul a costat cam 5000 USD din fata casei in US pana in Constanta. Sunt si alte metode de a aduce o masina:

1. Container mic pana in Constranta, in care incape doar o masina. Daca duci masina acolo, in port, e cu atat mai ieftin, ca nu se mai pune containerul pe truck. Sa zicem sub 2000 USD cu totul.

2. RO-RO (Roll-on - Roll-off) Masina se transporta direct in vas dar Constanta nu poate primi astfel de masini.. nu are portul amenajat pentru descarcarea lor. Cel mai ieftin este pana in Bremerhanen, sa zicem sub 1000 USD daca duci masina intr-un port de pe costa de est in US. Binenteles se mai adauga vreo 200 EUR la destinatie + combustibil pana in Ro.

Sper ca v-am ajutat cu ceva. Un an nou fericit!

Un an fericit si tie ! multumesc foarte mult pt informatii . O sa ma mai interesez in legatura cu taxele vamale si apoi voi lua legatura cu o ruda din state , poate imi cauta ceva ..

1.9Diesel 17-02-10 18:12

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
Hey ce se mai aude de audi ?

B88VXL 19-02-10 09:41

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
superba culoarea gti-ului.. sa le stapanesti sanatos:) si fara incidente

URSU_DEEA 19-02-10 10:55

Re: B7 A4 2.0T Quattro
 
super masinile pacat ca au ajuns pe asfaltul ROMANESC


All times are GMT +2. The time now is 19:33.

- Copyright 2026 4Tuning