Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Mazda (https://forum.4tuning.ro/124-masina-mea-mazda.html)
-   -   2004 RX-8 (https://forum.4tuning.ro/124-masina-mea-mazda/87134-2004-rx-8-a.html)

Minotavr 11-08-08 12:33

2004 RX-8
 
2 Attachment(s)
Hai sa ma bag si eu in seama cu japoneza mea. Modificari minime (un filtru sport cu baffles-urile din carcasa scoase, volan Sparco, alte jante). Lista de "ce mi-as dori" e un pic mai mare. Cand sparg o banca, va anunt.

xTc` 12-08-08 21:48

Re: 2004 RX-8
 
foarte frumoasa ;) sa o stapanesti sanatos

Minotavr 13-08-08 07:01

Re: 2004 RX-8
 
Quote:

Originally Posted by xTc` (Post 1692861)
foarte frumoasa ;) sa o stapanesti sanatos

Thx man, I'm working at it :)

ezeQuel 13-08-08 11:57

Re: 2004 RX-8
 
Frumus..Ai reusit sa scoti eroare de air-bag ? Kitul de volan a venit cu ceva care sa previna treaba cu eroarea?

Minotavr 14-08-08 07:47

Re: 2004 RX-8
 
Quote:

Originally Posted by ezeQuel (Post 1693656)
Frumus..Ai reusit sa scoti eroare de air-bag ? Kitul de volan a venit cu ceva care sa previna treaba cu eroarea?

Avand in vedere ca hub adapter-ul vine direct din Japonia prin curtoazia celor de la japanparts.com vreau sa spun ca s-a potrivit perfect, iar anulatoarele de airbag incluse (doua circuite mici cat o baterie de ceas - care au intrat sub claxon) isi fac treaba perfect.

UNLORD 18-08-08 16:58

Re: 2004 RX-8
 
Frumoasa masina. Ar mai merge coborata.

Minotavr 18-08-08 17:32

Re: 2004 RX-8
 
Quote:

Originally Posted by UNLORD (Post 1702270)
Frumoasa masina. Ar mai merge coborata.

Si dupa aia sa ma plimb cu ea doar pe A2, Magheru si Stefan cel Mare :) Am garda de 13 cm ! Eventual sa-i pun niste amortizoare reglabile, dar e cam scump momentan... As scapa lejer de 2000 EUR...

Gaby B 30-08-08 19:41

Re: 2004 RX-8
 
Draguta masina :D...zi-mi si mie te rog frumos cum te descurci cu volanul acela de la sparco, e prea mic, e prea mare, e comod/incomod, care a fost pretul si daca esti multumit de el...:-P

Minotavr 01-09-08 12:52

Re: 2004 RX-8
 
Quote:

Originally Posted by Gaby B (Post 1723946)
Draguta masina :D...zi-mi si mie te rog frumos cum te descurci cu volanul acela de la sparco, e prea mic, e prea mare, e comod/incomod, care a fost pretul si daca esti multumit de el...:-P

Este discutabila comoditatea lui. Datorita diametrului mai mic cu 3-4 cm decat volanul original, nu mai vad partea superioara a turometrului, si indicatoarele de temperatura si presiune ulei (neinteresant). In timpul manevrelor si in cazul stradutelor dintre blocuri este nitel incomod, dar nimic cu ce nu te poti obisnui.

La drum intins insa, este net superior celui stock. Am dat pe el 550 RON de la coastadeest.ro In orice caz, per ansamblu mie mi se pare mai bun decat stock-ul (De-aia l-am si luat). Un alt inconvenient ar fi ca daca trec pe alta masina (nevasta-mea are Hyundai Accent) am impresia ca conduc un camion :)

Gaby B 01-09-08 13:11

Re: 2004 RX-8
 
Merci frumos pentru descriere, imi place modelul asta si vroiam sa imi iau si eu unul sa il pun pe un Hyundai Accent :-P, dar cred ca totusi o sa iau modelul de 350 de mm, ca am impresia ca asta de 330 este cam mic :D

Salut!

Minotavr 01-09-08 13:15

Re: 2004 RX-8
 
Quote:

Originally Posted by Gaby B (Post 1726529)
Merci frumos pentru descriere, imi place modelul asta si vroiam sa imi iau si eu unul sa il pun pe un Hyundai Accent :-P, dar cred ca totusi o sa iau modelul de 350 de mm, ca am impresia ca asta de 330 este cam mic :D

Salut!

Si eu ti-as recomanda un 350, mai ales ca am avut un Momo Trek de dimensiunea asta. Pune si tu niste poze cand termini !

P.S. Succes la stingerea becului de airbag...

Gaby B 01-09-08 13:19

Re: 2004 RX-8
 
Acum trebuie sa strang bani, cel de 350 de mm este 666RON, si cel mai probabil o sa imi iau prin primavara...:-)

PS : nu am airbag :twisted:

Minotavr 01-09-08 13:29

Re: 2004 RX-8
 
Quote:

Originally Posted by Gaby B (Post 1726550)
Acum trebuie sa strang bani, cel de 350 de mm este 666RON, si cel mai probabil o sa imi iau prin primavara...:-)

PS : nu am airbag :twisted:

Sa ai in vedere ca atunci cand iti vei vinde masina nu o sa iti amortizezi banii pe el. Asa am patit eu cu Ford Focus-ul meu, am luat un Momo cu 6 milioane, la care s-a adaugat pretul adaptorului 500 mii, 500 mii instalarea si 500 mii dezinstalarea cand am vandut masina. Stii cu cat am vandut volanul+adaptorul ulterior ? Cu 2 milioane, ca ala era pretul pietii.

Gaby B 01-09-08 13:33

Re: 2004 RX-8
 
Asta e...macar ma bucur de el un an-doi...stii ca banii investiti in masina nu ii recuperezi niciodata, raman doar cu satisfactia...dar eu zic ca merita, am un volan urat, gri, cu 2 spite...si daca tot nu am airbag, yo zic ca se merita sa il schimb ;)

Minotavr 02-12-08 17:22

AFE Short Shifter
 
Mi-a sosit si short shifter-ul de la Axial Flow, timpul de instalare a fost de o bere neagra (am tras nitel de ea). Vreau sa spun ca acum intre a 3-a si a 5-a sau a 4-a si a 6-a am cursa de mai putin de 1 cm. Nu-i rau deloc !

Minotavr 23-01-09 22:17

GTSpec Rear Strut Bar
 
1 Attachment(s)
Am dotat-o p'asta mica si cu o bara de rigidizare spate GTSpec ! Cred ca mai am loc de doua posete si o umbrela in portbagaj...

balauruwrx 28-01-09 17:53

Re: 2004 RX-8
 
Salut,frumoasa foc masinuta,sa te stapaneasca sanatoasa,spune-mi si mie mai multe despre ea,ce motor,cat consuma cat te-a costat,de unde ai luat-o,ma rog nu vreau sa te deranjeze toate intrebarile astea dar sunt curios,si pe mine m-ar tenta una intr-un viitor mai indepartat dar am o teama de motarele astea rotative,am auzit ca n-ar fi foarte fiabile,nu stiu poate gresesc,da aia insa te si intreb,poate esti mai bine documentat.In rest masina arata foarte bine,sunt o gramada de piese de tuning ce pot fi montate pe ea,bani sa ai...

Minotavr 29-01-09 09:46

Re: 2004 RX-8
 
Am luat-o cu 64000 de km la 13500 EUR acum un an si un pic din parcul nostru de masini recuperate (lucrez la o societate de leasing).
Nu trebuie sa-ti fie teama de motorul rotativ, foarte important este cum il intretii si cum te comporti cu el in trafic. Datorita constructiei acestuia, garniturile rotorului au tendinta de a se uza mai repede decat la motoarele conventionale. Dar exista RX-uri cu peste 200000 de km care nu au acuzat nici o problema la motor.

Minotavr 07-03-09 09:09

Slotted Rotors
 
1 Attachment(s)
Discuri fata dublu ventilate instalate ! Acum cand franez parca mi se lasa mai mult botul in jos. Ce inseamna asta ? Ca imi trebuie niste arcuri mai tari :twisted:

Minotavr 08-06-09 19:10

Rear Wing
 
3 Attachment(s)
Intr-un final am pus si eleronul pe japoneza !

chelloo83 09-06-09 19:31

Re: 2004 RX-8
 
super masina
ce motor are?

Minotavr 11-06-09 07:50

Re: 2004 RX-8
 
Wankel cu 2 rotoare de 650 cc 231 cai.

chelloo83 14-06-09 20:07

Re: 2004 RX-8
 
bravo frate!!!asta da motor!!! multi km fara probleme

foxxy1408 19-06-09 07:19

Re: 2004 RX-8
 
Una dintre masinile mele preferate.Imi place.Si mama(si ea obsedata de masini sport) are tot un rx8,tot din 2004.Seamana foarte mult cu a tau.

Sa o stapanesti sanatoasa,masina e frumoasa si putenica.

zGb 25-06-09 03:46

Re: 2004 RX-8
 
arunca turbinele imputite pe ea sa mearga corespunzator :)

Minotavr 10-07-09 15:05

Re: 2004 RX-8
 
Nu-s eu in stare sa scot totul din ea asa stock, ce naiba sa fac cu niste turbine :lol:

zGb 10-07-09 15:53

Re: 2004 RX-8
 
ah...pai lasa ca o sa cresti atunci si o s-o inveti mai bine ;)

cca_golf 19-07-09 18:55

Re: 2004 RX-8
 
superba mașina ta :shock::shock::shock::shock:

skyZZo 27-07-09 09:08

Re: 2004 RX-8
 
eleronul ala vine de minune
bravoo...
keep it up! :)

-sik- 07-10-09 09:28

Re: 2004 RX-8
 
salut,ce sa zic superba masina,felicitari!In ultimul timp ma tot uit dupa asa ceva,as fi interesat in viitor sa achizitionez una!ti-as fi recunoscator dak imi poti da si mie niste detalii pls...consum,intretinere(cva in plus la tipul acesta de motor fata de motoarele normale)si m-ar interesa cat te duce asigurarea pe an pt ea?

B_29_JMG 19-12-09 20:09

Re: 2004 RX-8
 
salut ! Am un set de 4 placute frana noi pt mazda rx-8 , le dau ieftinache fa-mi o oferta ! noroc

Apocalipto 13-02-10 01:20

Re: 2004 RX-8
 
Foarte tare masina , c pot sa zic fiecare are cate un vis , iar visul meu este sa am si eu o asa masina candva . Uni viseaza la bmw , audi , and altele , io nu vreau decat o mazda rx8 :P . Sa o stapanestei sanatos !!

xedos6 17-02-10 10:59

Re: 2004 RX-8
 
toata lumea te intreaba cat consuma dar eviti raspunsul...si pe mine m-ar interesa. pacat ca o incadreaza la 2600 cc...in spate pot sta si adulti?

dvdcore 18-02-10 15:29

Re: 2004 RX-8
 
din proprie experienta pt varianta de 231 cai:
12 afara
15 media
18 bucuresti liber
25 bucuresti in trafic

Am mers 5000km 4 adulti prin europa cu ea..deci da au loc ;)

Masina e ieftina la SH, dar casco,rca,impozit,carburant,revizii, piese duce pe la un minim 5000 euro pe an ;)

ZaNe94 02-03-10 22:39

Re: 2004 RX-8
 
am si eu o curiozitate, cum e motoru la astea, va rog daca se poate un desen ceva ( id [email protected])
ca am auzit ca e putin mai diferit, rotativ parca, si nu inteleg cum e, ce e diferit la el?

frumasa masina ;)

dvdcore 02-03-10 23:06

Re: 2004 RX-8
 
Vezi aici despre cum functioneaza rotativul:
http://www.rx8blog.com/about-rx8/

in special cele 2 filmulete.

ZaNe94 03-03-10 15:00

Re: 2004 RX-8
 
multumesc. frumoase masini ;)

robert795 09-03-10 10:18

Re: 2004 RX-8
 
Salut! Ma numesc Robert si sunt din Pitesti. Imi doresc foarte mult o Mazda RX8 si mai am putzin pana o sa conduc una. Insa am o intrebare in cap este mai bine sa cumperi una noua? sau una la mana a 2-a. suna cam ciudat intrabarea dar m-am documentat peste tot si multe lume m-a sfatuit sa achizitzionez una noua....(nu shtu ce pret are pt ca la noi in oras cei de la Mazda nu isi fac treaba....asta e alta poveste).... in acelasi timp am gasit in germania un rx8 din 2008 cu 45.000 km la 13.800 motor de 231cp! ce ma sfatuitzi sa fac!?

xedos6 10-03-10 06:53

Re: 2004 RX-8
 
noua e vreo 39000 de oiro...si ai scade pretul foarte mult dupa cum poti vedea...la second trebuie sa ai faci un test de compresie si sa vezi sa nu aibe km multi...sa fie pana in 40-50000, din ce am inteles de la dvdcore

RIcKO 12-03-10 18:48

Re: 2004 RX-8
 
daca nu va suparati , intreb pt un prieten ce tocmai a achizitionat un rx8 ....ce ulei trebuie folosit? care e mai bun? ms mult


All times are GMT +2. The time now is 23:19.

- Copyright 2026 4Tuning