Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Amplficator in casa (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/86592-amplficator-casa.html)

HuNt3R 05-08-08 19:26

Amplficator in casa
 
Sal nush daca sa mai discutat despre subiectu acesta yo am incercat sa caut dar nu prea am gasit nimik legat de asa ceva:)
So.. pe viitoar asi vrea sa-mi iau un subwoofer si un amplificator de masina si sa le leg la o sursa de pc ca sa pot sa le montez in casa am cautat pe net tutoriale dar nu prea am inteles bine cum se face cu firele de la sursa de pc :) daca are cineva un tutorial mai detaliat sau este dispus sa imi explice si mie pas cu pas cum se face ar fi bine . Multumesc!

HuNt3R 12-08-08 20:34

Re: Amplficator in casa
 
nimeni?

aleyx_oltcit 11-06-09 20:10

Re: Amplficator in casa
 
1 Attachment(s)
deci ...sa-ti arat ce am facut eu ..prima data am folosit o sursa de pc separat..sa nu bulesc pc-u dak e ceva...sursa de pc merge dar nu la puteri mari, acum folosesc un alternator de baterie pt ca am trecut la un subwoofer mai mare :P

viktor4rd 19-06-09 14:31

Re: Amplficator in casa
 
oki....

si cum se aude in casa....eu am lucrat in magazin si nu prea eram incantat de cum se auzeau....pentru ca din cate stiu eu sunt concepute pentru incinte inchise si cu un volum relativ mic nu ca cel al unei camere.

aleyx_oltcit 19-06-09 14:36

Re: Amplficator in casa
 
da...l-am probat si in masina si se aude mai tare dat viind spatiul mai mic...dar se aude destul si in camera...

HuNt3R 19-06-09 14:40

Re: Amplficator in casa
 
dar totusi incinta e calculata? mi se pare putin cam mare portu :-??

viktor4rd 19-06-09 14:44

Re: Amplficator in casa
 
pentru casa la PC parerea mea folositi niste boxe adecvate.....si o sa va bucurati de un sunet adevarat...lasati boxele auto pentru in masina ;)

parerea mea.... n o lua in nume de rau....dar la cati bani ai dat pe ampli pe subwofer si boxe iti luai 2 boce calumea de la microlab si darmai paharele din barl vecinului fara nici o improvizatie ;)

aleyx_oltcit 19-06-09 14:52

Re: Amplficator in casa
 
ideea e ca le-am primit moca...deci nu am iesit in nici-o pierdere ...sistemu mic e microlab :P nu stiu dak e calculata, cand le primesti pe degeaba nu mai intrebi daca e calculata sau deastea..zici ms si pa :))

viktor4rd 19-06-09 14:54

Re: Amplficator in casa
 
http://www.microlab.cn/product/av/pure%20100.htm

asta am eu acum in casa si crede-ma k plang vecinii.. :)

aleyx_oltcit 19-06-09 15:39

Re: Amplficator in casa
 
stiu le-am auzit ..suna bine, cea mai buna solutie e evident ceva luat special pt casa dar daca le-am luat gratis le-am pus in functiune (eu am microlab 2.1 l-am preferat pt design mai mult )

HuNt3R 19-06-09 17:12

Re: Amplficator in casa
 
totusi alea 2 nu mi se par destul de puternice cat sa planga vecinii si aici ma refer la puterea de bass ca poate inalte si fidelitate se aud bine:)

aleyx_oltcit 19-06-09 18:00

Re: Amplficator in casa
 
pentru asta e subwooferu ala gri al sistemului...nui un sistem puternic dar imi ajunge pentru camera...pentru vecini am ceva special,ceva in jur de 400 w

Bryan 19-06-09 18:25

Re: Amplficator in casa
 
ce putere are amplificatorul de ti-l duce o sursa pc?
eu stiam ca sursele pc sunt cam slabe si nu prea duc amplificatoare auto. sursa ce firma e si ce putere?

aleyx_oltcit 19-06-09 19:27

Re: Amplficator in casa
 
am folosit sursa de pc...la un amplificator de 80w ...acu folosesc un alernator de incarcat baterii (cred ca sa se numeste ) pentru ca am trecut la un subwoofer si statie mai mare..

Bigu 27-06-09 17:46

Re: Amplficator in casa
 
si alternatoru cu ce il invarti?

aleyx_oltcit 27-06-09 17:59

Re: Amplficator in casa
 
1 Attachment(s)
e dala care se baga in priza...redresor se cheama ma scuzati de confuzie

SKR* 27-06-09 18:00

Re: Amplficator in casa
 
Cred ca voia sa zica redresor, ca in cazul meu :lol:


Later edit: asa e :twisted:

valitataye 27-08-09 23:10

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by SKR* (Post 2442449)
Cred ca voia sa zica redresor, ca in cazul meu :lol:


Later edit: asa e :twisted:

si caty Ah are?
:cry:

aleyx_oltcit 28-08-09 08:29

Re: Amplficator in casa
 
a meu are siguranta da 12 A ...cam putin pt amplificator

valitataye 28-08-09 11:04

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 2591712)
a meu are siguranta da 12 A ...cam putin pt amplificator

eo am alta improvizatie:twisted::twisted:


mult mai mare:lol:

aleyx_oltcit 28-08-09 11:05

Re: Amplficator in casa
 
uimeste'ne

valitataye 28-08-09 14:39

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 2592050)
uimeste'ne

poi sa incep...

redresor 12V 10 Ah
Baterie Rombat 12 V si 55 Ah 450 A in scurtcircuit parca:rolleyes2
borne de fonta:))))nu am gasit pe moment alceva
statie KOAN 2*40W rms !*80 in punte pe 8 ohm
subwoofer BM 2*50 watt RMS 12" +cutie facuta de mine
si nijte cabluri de curent groase:twisted:gasite prin casa

aleyx_oltcit 28-08-09 14:43

Re: Amplficator in casa
 
poti face o poza cum ai legat redresoru-bateria-amplificatoru?

valitataye 28-08-09 14:45

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 2592680)
poti face o poza cum ai legat redresoru-bateria-amplificatoru?

am sa incerc mai tarziu nui cv bestial dar deocamdata imi ajunge:twisted::twisted:

valitataye 28-08-09 15:01

Re: Amplficator in casa
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by valitataye (Post 2592693)
am sa incerc mai tarziu nui cv bestial dar deocamdata imi ajunge:twisted::twisted:

scz ptr claritate:oops::oops:

aleyx_oltcit 28-08-09 15:59

Re: Amplficator in casa
 
deci is conectate in paralel ..toate

valitataye 28-08-09 16:14

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 2592891)
deci is conectate in paralel ..toate

da!daca bag redresorul cu bateria in serie fac 24 V si risc sa ard amp:rolleyes2
vreau sa fac un upgrade la curent cu un alternator de dacie stie cineva daca se merita am aproape tot ce imi trebuie fara alternator care urmeaza sa il procur

saxo 28-08-09 20:24

Re: Amplficator in casa
 
Si alternatoru cine il invirte ?

aleyx_oltcit 28-08-09 21:03

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by saxo (Post 2593490)
Si alternatoru cine il invirte ?

cu pedale:workout:

saxo 28-08-09 21:08

Re: Amplficator in casa
 
Ma gindeam io.....:lol:

valitataye 28-08-09 21:44

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by saxo (Post 2593569)
Ma gindeam io.....:lol:

am motor care sa il invarta dar nush daca ii ajunge 4500 de rot/min ptr alternator:cry:

aleyx_oltcit 28-08-09 21:48

Re: Amplficator in casa
 
eu zic ca te complici ...cu toate astea, ramai la alternator si baterie ...eu tineam subwooferu de 200w numa cu alternatoru

valitataye 28-08-09 22:26

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 2593671)
eu zic ca te complici ...cu toate astea, ramai la alternator si baterie ...eu tineam subwooferu de 200w numa cu alternatoru

cu redresorul:))

dar ce putere avea amp tau??:?:

aleyx_oltcit 28-08-09 22:29

Re: Amplficator in casa
 
dupa calcule matematice vreo 140 w...redresor pardon

valitataye 29-08-09 11:25

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 2593793)
dupa calcule matematice vreo 140 w...redresor pardon

eo 80W dar imi e de ajuns sa terorizez cativa vecini manelisti:-"

in viitorul apropiat imi schimb woofer-ul cu un PB de preferat aqm sa vad

aleyx_oltcit 29-08-09 11:43

Re: Amplficator in casa
 
poi ce rost are sa te complici cu atatea chestii ...lasa redresoru si bateria

valitataye 29-08-09 11:46

Re: Amplficator in casa
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 2594599)
poi ce rost are sa te complici cu atatea chestii ...lasa redresoru si bateria

cred k raman astea dar schimb woofer-ul cu unu mai mare si poate o amplificare de casa :twisted:mai mare

valitataye 17-11-09 20:35

Re: Amplficator in casa
 
6 Attachment(s)
update-ul sa produs:twisted:Powerbass S10 275Watt RMS/550Watt Max

si poze:lol:

SKR* 17-11-09 20:41

Re: Amplficator in casa
 
De la Iustin cumva? :)

valitataye 18-11-09 19:46

Re: Amplficator in casa
 
nop...e luat din focsani de la sebastian(TICO Focsani:D)


All times are GMT +2. The time now is 11:40.

- Copyright 2026 4Tuning