Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Ford (https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford.html)
-   -   Ford Capri (https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford/8503-ford-capri.html)

Lupy 30-09-05 00:45

Ford Capri
 
Vreau si eu sa-mi sumpar un Capri ... este o alegere buna ?? sa-mi caut alta masina ??

codrin44 30-09-05 18:17

daca iei tot din urma si citesti,ai sa-ti formezi singur o parere.
sa-ti iei un capri trebuie sa-ti placa in primul rand si sa ai rabdare!

bil1706 30-09-05 20:48

frate nu itzi lua capri ca te c... pe el nu e bun de nimic
in general masinile vechi si frumoase sunt urate :lol:
Lupuleeeeeee ceri pareri ????

Lupy 30-09-05 23:53

da
 
am citit multe pagini din urma si intr-adevar este foarte interesant , dar piese pt. el se gasesc doar pe la oameni ca voi , aici pe forum ?? sau majoritatea pieselor le are VIVIESP ?? :D

DASCALUGABRIEL 01-10-05 11:41

la partea cu piesele te descurci relativ usor!la orice magazin de piese auto gasesti brat inferior(1200000-1800000)bielete de directie 260-370 mii,iar restul de piese se potrivesc in general de la alte mot de ford!
o intrebare pt bil1706:detii cumva un capri?lasa omul sa se decida singur,nu cred ca esti formator de opinii!ficare face ce vrea cu banii si timpul lui!
acu sa revin la tine:depinde cita rabdare ai,de ce fonduri dispui si cit de mult iti place modelul acesta de masina.parerea mea personala este sa te invirti printre proprietarii de capri-uri sa vorbesti cu ei,sa afli care sint plusurile si minusurile si la urma sa iei o decizie in cunostinta de cauza :!:

cosmineloo 01-10-05 15:36

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"DASCALUGABRIEL\"
care sint plusurile si minusurile si la urma sa iei o decizie in cunostinta de cauza :!:

nu exista minusuri :)

DASCALUGABRIEL 01-10-05 15:39

Re:
 
nu exista minusuri :)[/quote]
intr-adevar nu exista!noi stim asta ,dar sa lasam omu sa se convinga singur ! :lol:

Lupy 01-10-05 15:44

Bill1706 este un prieten bun de-al meu si facea si el putina caterinca , el mi-a recomandat un Capri ....si el este maniac dupa Ford are un Taunus .... mersi frumos pt. pareri .

codrin44 01-10-05 15:49

daca ai sa te hotarasti sa-ti iei,sa pui pe primul loc tablaraia.sa fie buna.motorul nu e o problema prea stresanta daca ai un mecanic si 2-3 prieteni priceputi.

cosmineloo 01-10-05 21:00

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"codrin44\"
daca ai sa te hotarasti sa-ti iei,sa pui pe primul loc tablaraia.sa fie buna.motorul nu e o problema prea stresanta daca ai un mecanic si 2-3 prieteni priceputi.

sau 2-3 prieteni din care unul macar priceput. pt ca mecanicul poate pleca oricand in germania (cazuri patzite de unii) si sa ramai cu motorul in batista.......

cosmineloo 01-10-05 21:03

de unde esti lupule?

Lupy 01-10-05 21:12

Sunt din bucuresti .... in legatura cu mecanica il am alaturi pe Bill1706 :D si pe tata , deci nu pleaca nici unul .... imi pare rau pt. tine cu namolul si cu mecanicul .

DASCALUGABRIEL 01-10-05 21:42

treaba cu mecanicu nu a patit-o cosmineloo ,ci un preten comun ,nu dam nume ,persoana importanta! :D :lol:

cosmineloo 02-10-05 00:50

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Lupy\"
Sunt din bucuresti .... in legatura cu mecanica il am alaturi pe Bill1706 :D si pe tata , deci nu pleaca nici unul .... imi pare rau pt. tine cu namolul si cu mecanicul .

eu sunt doar cu namolul. si fac si pe \"mecanicul\"!

bil1706 02-10-05 12:06

bre DASCALU GABRIEL tu nu prea stii sa citesti frate ???
Uitete bine sa vezi ce am scris ( in general masinile frumoase sunt urate ) nu tzi se pare un text scris la misto ?
Hai breee te credeam baiat cum erau baietii odata :))

Acu lasand gluma, ia ziiiiiii si mie ca am auzit ca tziai pus carb de 2000 pe motor de 1600 ( sper ca e vorba de motor de taunus iar carb e dublu corp WEBER 32/36 )
Daca da,spune-mi si mie pls cum merge motoru cu carb ala si cat consuma ?
BAFTA
astept raspuns de la tine

Lupy 05-10-05 10:47

AJUTOR !!!
 
Sunt cel mai mare ghinionist de pe planeta :cry: :cry: l-am sunat pe proprietarul unui Capri ca sa-i spun ca ma duc sa-l iau si la vandut aseara :cry: :cry: VA ROG din tot sufletul ..... anuntati-ma si pe mine daca gasiti vreun anunt ....pls !!!

codrin44 05-10-05 23:06

e un opel manta de vanzare in BC(vrea 2000 dar cred ca-l iei cu 1,7)
are motor de 2.0 16v injectie multipunct-(de pe calibra sau gen calibra)
e negru si asteapta un pasionat sa o reconditioneze.
e singura masina care as pune-o langa un capri....undeva mai in spate :lol:

Lupy 06-10-05 00:40

O sa ma gandesc la varianta asta , dar slabe sanse pt. ca inca sunt in stare de soc,ca am pierdut Capri-ul ala.... si parca nu as vrea alta masina.... vezi poate gasesti unul .

codrin44 06-10-05 12:42

1 Attachment(s)
e un capri de vanzare in BC dar...proprietarul vrea prea mult,nu stiu cat exact dar ultima data cerea 6-7mii euro :shock:
acum ce sa zic,masina e reconditionata complet,desi se putea mai bine,motor V6 2.0-90CP.oricum e genul de masina care te urci ii dai keie si pleci,dar la banii astia ti-o faci cum vrei tu.
mai e viviesp care vinde fordul-2.8i si un anunt de pe net cu poza,cred ca e poza anuntului in cauza
vand ford capri 1977, stare buna de functionare, rosu, itp 2006 noiembrie, cd jvc, telefon:0743695507-VARIANTE

Lupy 07-10-05 00:05

mersi mult , l-am sunat pe cel cu Capriul din 77 si o sa ma duc sambata sa-l vad .... ureaza-mi noroc si tine-mi pumnii ........ ca sa nu-l pierd si pe asta :)

florin_cars 09-10-05 20:33

bil1706 cred k ai inteles gresit ce ti-am zis eu pe alt forum...DascaluGabriel si-a pus pe mot de Sierra 2000, carb de 1.6 care zicea el e gigea cu cel de 2.0 dar nivelul plutitorului difera, deci el si-a adus nivelul plutitorului de la carbul de 1.6 la specificatziile celui de 2.0 si merge belea...sa dam cifre...195km/h vit maxima intr-un Capri MK I, prima treapta dk nu gresesc a prin 80-90km/h :shock: ...motorul totusi putzintel bricolee :lol: :twisted: :lol: :lol:


Lupy un Consul/Granada Mk I nu te intere?? ..vruuumm.........2 mototare de 2.0 un V6 original si un OHC de Sierra la numai 980E, fata de preturile ce le-ai gasit pana akum...eu zic k merita.. :roll:

EDIT: uite un link cu descriere mai ampla si pozne :wink:
https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=11539

Lupy 16-10-05 12:21

viitoarea mea masina :lol:

florin_cars 16-10-05 17:14

what under za hood?
what prais?

i bet it doesn't have electric windows and mirrors :lol: :lol: :twisted:

arata bine totusi..pt un capri :shock: :D

Lupy 16-10-05 17:38

2000 , 4 linie , cutie in 5 trepte ..... destul de simplu . Nu are decat cutia schimbata , in rest este cum a lasato mama ei :D

codrin44 16-10-05 20:47

hai tata in familie! cat vrea pe el?

Lupy 16-10-05 22:44

Nu este facut de alergat , dar macar sa stiu ca-l am ca restul se rezolva
Vb dupa ce o sa-l am , ca sa dau mai multe detalii despre el.

DASCALUGABRIEL 19-10-05 23:40

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"bil1706\"
bre DASCALU GABRIEL tu nu prea stii sa citesti frate ???
Uitete bine sa vezi ce am scris ( in general masinile frumoase sunt urate ) nu tzi se pare un text scris la misto ?
Hai breee te credeam baiat cum erau baietii odata :))

Acu lasand gluma, ia ziiiiiii si mie ca am auzit ca tziai pus carb de 2000 pe motor de 1600 ( sper ca e vorba de motor de taunus iar carb e dublu corp WEBER 32/36 )
Daca da,spune-mi si mie pls cum merge motoru cu carb ala si cat consuma ?
BAFTA
astept raspuns de la tine

primo:am mot de 2000,iar carbu se potriveste de pe 1600,singura diferenta fiind la reglajul nivelului din camera de nivel constant!consum in oras 11-11,6 la suta

bil1706 20-10-05 19:26

ohoooo
 
salutare salutare
in sfarsit mi-ai raspuns si mie bre...
auzi ...??? de unde si la ce bani fac si eu rost de un set de jicloare+ garnituri ( ma intereseaza si bucsile de la ax )
ce carb de 1600 ai pus ??? e dublucorp ???

DASCALUGABRIEL 20-10-05 19:30

CARB
 
carbu e dublucorp cu socul automat,32/36 DGAV 8A!sfat prietenesc:ia o gioarsa de carb de pe vre-o sierrescu si ai toate piesele de schimbiar de pret inca nu te pot incurca!de abia marti pot da un rasp clar :!:

bil1706 20-10-05 21:11

ok
 
ok ok
merci si astept pretzurile
ai facut o pauza ( de postat ) destul de lunga de ce ????
sper ca acu sa vb mai des
am gasit un weber 32/36 progresiv cu soc automat ( caruia vreau sa-i \" inventez\" un soc manual ) > daca cumva ai fro idee baga mare
Bafta pana la urmatoarea vizita

DASCALUGABRIEL 20-10-05 21:18

CARB
 
nu-i indicat sa umbli si sa modifici socul!de preferat e sa il lasi asa cum e,avind in vedere ca poti regla turatia la care sa iti stea motoru cind este rece!turatia optima-1500-1900-2000 ture!
ca sa faci modificarea socului din soc pe apa pe manual,e cam complicat tre sa modifici carcasa exterioara si nu cred ca se merita!
am avut o pauza mai mare deoarece leaptoapa a stat mai mult prin service in loc sa stea la je acasa!da gata deja sint off-topic

bil1706 20-10-05 21:37

boss
 
pai ...boss eu nu am partea cu apa ( tulumbitza prin care circula apa )
si d'asta zic ca tre sa-i fac ceva

Lupy 22-10-05 19:09

Spor la treaba Bil punete pe treba si gadeste-te la ceva care sa mearga :D

cv-03-btf 24-10-05 08:53

SDf

cv-03-btf 24-10-05 08:54

SDf

cosmineloo 24-10-05 18:37

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"cv-03-btf\"
SDf

fds

florin_cars 10-01-06 00:02

nu T-fds? :roll:

bil1706 10-01-06 14:37

???
 
WTF ???

bughie 16-01-06 09:44

Ford Capri
 
1 Attachment(s)
PAREREA MEA ESTE SA CONDUCI UN CAPRI SI APOI SA CERI PARERI,ADICA SIGUR NU O SA MAI AI NEVOIE DE PARERILE ALTORA IN ALEGEREA MASINII...[img]

florin_cars 16-01-06 12:30

mai bughie..pai de ce iti vinzi bolidu?? ia zi?? :oops: :lol: :lol: :lol:
spui la om sa conduca Capra..sa nu ceara parerea altora..desi cine are unul..shtie mai multe decat unul ce conduce unul...parerea mea :wink:
N-o VINDEEEE...sau da-o dk chiar trebuie, dar da-mi si mie ceva piese inainte http://bestsmileys.com/lol/4.gif

multe masini seamana la condus...dar e ideea de forma in primul rand, mecanica, intretinere, pe care nu ti-o formezi doar conducand masina respectiva :roll:


All times are GMT +2. The time now is 13:20.

- Copyright 2026 4Tuning