Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/8398-tunning-vw-passat-model-2005-2-0-140-cp.html)

car_addict 26-09-05 12:13

Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
 
Salutare.Am un vw passat 2.0 tdi 140 cp.Vreau sa-i maresc puterea.Am nevoie de sfaturi.Astept.

Alexutzzz 27-09-05 21:14

pai 1 ar trebui sa spui de cati bani dispui
2 doar puterea
3 pai pentru inceput un chip + toba + filtru ( nu neaparat la diesel) daca vrei mai multe cere ...........sa stim si noi cam la cati cai ai vrea sa o duci
ps masina poate multe TURBO RULZZZZZ

cls21b_EVO 27-09-05 21:16

Salut !
Avand in vedere ca a-s vrea sa vb. mai multe cu tine , si sa ti dau si ceva sfaturi dak te intreseaza ar fii mai usor pt. amandoi sa vb pe yahoo.
collins21cris
Multumesc!

car_addict 28-09-05 16:15

Dispun de 1000 euro pentru aceste modificari.Astept sugestii.
PS: Turbo chiar rulezzzzz. :twisted:

cls21b_EVO 28-09-05 19:20

Sa inteleg ca nu ai posibilitatea sa intri pe Yahoo MSN ...sau pur si simplu nu vrei sa vb. cu mine? :?: :?

car_addict 28-09-05 20:38

Nu raspunzi pe yahoo collins21cris :d . Eu intru numai seara ca lucrez ziua.Keep in touch.

cls21b_EVO 29-09-05 00:21

Imi cer scuze...nu eram pe messenger atunci.
Sper sa vb. cat mai curand.
Salut!

car_addict 29-09-05 20:01

Salut.Am vesti noi.Urmand sfaturile voastre am sunat la Cardinal Motors si am intrebat daca fac chip tunning si am primit raspuns pozitiv.Mi-au spus ca, contra sumei de 350 euro pot face upgrade la soft castig de 40 cp + ca nu pierd garantia la masina.Intrebarea mea fata de voi este : Se merita ? Astept parerile voastre.

CataNOS 29-09-05 20:12

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"car_addict\"
Salut.Am vesti noi.Urmand sfaturile voastre am sunat la Cardinal Motors si am intrebat daca fac chip tunning si am primit raspuns pozitiv.Mi-au spus ca, contra sumei de 350 euro pot face upgrade la soft castig de 40 cp + ca nu pierd garantia la masina.Intrebarea mea fata de voi este : Se merita ? Astept parerile voastre.

pai s-ar merita, 180 cp nu-s de ici d colo, da` ai grija ca astia exagereaza cu puterea castigata d cele mai multe ori. tre sa iti garanteze k o baga p dyno k sa iti arate diferenta si in cazul in care nu apar aia 40 cp in plus sa iti dea banii inapoi si sa readuca setarile la starea initiala.

nu-ti pune filtru d aer k cele mai multe filtre permit patrunderea prafului..
Cauta pipercross sau K&N, altceva nu recomand..

RoSonic 29-09-05 20:32

Fa-ti modificarea de chip (remapare)!
Si iti zic ca nu vei regreta! Schimbarea o sa o simti imediat ce vei face o tura cu masina ;)!
Pentru \"operatie\" iti recomand sa vorbesti cu Voinea uite aici: https://www.4tuning.ro/forum/viewtopi...t=9124&start=0 !!

Chiar nu e nevoie de testare pe banc.

Toba si filtru \"sport\" nu-si au rostul la tdi.

Iar daca te tenteaza schimbari mai dure (alti bani alta distractie, mai exact f multi bani):
- turbina mai mare + intercooler mare + injectoare marite + ambreaj sa reziste la cuplul mare pe care il va avea masina + chip corespunzator acestor modificari; in sprijinul acestor imbunatatiri mai este recomandat o suspensie sport si frane mai performante.

kickass 29-09-05 23:14

la tdi filtrul nu face nimik :!: e testat de un prieten.. :wink: si din toba.. iar nu cred ca vei face ceva..

car_addict 30-09-05 10:20

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"RoSonic\"
Fa-ti modificarea de chip (remapare)!
Si iti zic ca nu vei regreta! Schimbarea o sa o simti imediat ce vei face o tura cu masina ;)!
Pentru \"operatie\" iti recomand sa vorbesti cu Voinea uite aici: https://www.4tuning.ro/forum/viewtopi...t=9124&start=0 !!

Chiar nu e nevoie de testare pe banc.

Toba si filtru \"sport\" nu-si au rostul la tdi.

Iar daca te tenteaza schimbari mai dure (alti bani alta distractie, mai exact f multi bani):
- turbina mai mare + intercooler mare + injectoare marite + ambreaj sa reziste la cuplul mare pe care il va avea masina + chip corespunzator acestor modificari; in sprijinul acestor imbunatatiri mai este recomandat o suspensie sport si frane mai performante.

Multumesc RoSonic.Cred ca am sa ma multumesc cu chip.Inainte am avut un 1.9 tdi 130 cp chipuit ulterior de Aspad si am fost f.multumit.Am postat la Bazar.Sa vad ce raspuns imi da Voinea.Deocamdata cred ca remapare e suficient pentru inceput :twisted: .Masina nu are decat 3 luni si 14.000km
Ps.Cica modelul care il am acum ar fi sport din fabrica (sportline), imi cam rupe rinichii pe gropi,dar pe curbe e spuma.

voinea 30-09-05 13:08

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"car_addict\"
Dispun de 1000 euro pentru aceste modificari.Astept sugestii.
PS: Turbo chiar rulezzzzz. :twisted:

un chiptuning este inceputul. pe urma pot sa te gandesti la schimbarea diuzelor injectoarelor. Asa o sa poti sa sari de 200CP cu turbo original si chiar cu acelasi intercooler.

Discutam si te ajut. NU o sa depasesti cei 1000 EURO dar 200CP o sa depasesti

im570rm 14-10-05 13:43

nu sunt injectoare race inca pt motorul 2.0 tdi ....dar un turbo mai mare si un intercooler sigur ii ridica puterea peste 200 :)

voinea 14-10-05 13:59

italienii de la Bosio au realizat deja pentru 1.9 TDI PD capete de injector. Probaibl ca va fi anul viitor si la 2.0TDI disponibil.

Cu soft masina asta ajunge la 175-180CP la tuning normal 100% safe , iar cu un high/race poti sa atingi 195-200CP.

im570rm 02-12-05 13:03

asa e dar nu exista nimeni in romania sa schimbe duzele la un pd...e o operatie f fina si daca nu e faca cum trebuie e pa motorul :lol: .Mai ales ca 2.0 tdi e si piezoelectric :lol: ...Oricum duzele pt pd 2.0 cred ca vor fi o gramada de bani 1000 eur+ .Si nu cred ca doar duzele alea vor face minuni pt 2.0 pd pt ca duzele existente pot da motorina garla!Dupa ce va schimba turbina si intercoolerul cred ca il vor ajuta cu ceva.De ex pt un PD 131 nu iti tre duze sa il duci in 200 de cai ci doar alt turbo si alt intercooler....zik eu.

voinea 02-12-05 13:42

si zici bine. Cu un intercooler mare pe fata si turbo mai mare duci fara probleme TDIul de 130CP peste 200CP. Avem chiar exemplar in tara de TDI 110CP cu turbo / intercooler dar si diuze (de, mai ieftine) care scoate 199CP pe dyno si accelerometru :)

deci se poate. Din pacate motoarele PD sunt la sfarsit de cariera. VW a anuntat oficial ca se trece la C-Ruri.

Oricum... primul pas la orce turbo diesel este chipul.. ce urmeaza dupa depinde de cati bani dispui..
de facut se fac multe.

Switcher 04-12-05 19:13

partea cea mai simpla , cea mai ieftina , shi care chiar sa merite (pretz/calitate) estea cea cu cipul , sau remaparea . dupa asta incepe show`l ..... bani multzi shi cai putzini ...
pana una alta , nu te mai gandii , chip sau remapare , shi dupa te mai gandesti tu ...;)

zzeeutzu 09-11-07 15:08

Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
 
salutare baieti..!
o scurta intrebare am .. am un model de VW Passat 2006 1.9 (105 CP), daca masina este inca in garantie este vreo problema daca aleg sa fac o inlocuire de turbina sau un chip tuning ? Dar nu la VW !

alexalfa 09-11-07 18:58

Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
 
In mod sigur orice interventie constatata de cei de la VW -garantii va fi folosita ca motiv .Si asa nu prea am auzit de la nimeni de bine despre ei. Dar am o nelamurire : 105 CP nu sunt de ajuns ?

MasterTuner 11-11-07 21:23

Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
 
Fara turbina mai mare si intercooler limita e 180, cu tot respectul, asta dupa o anumita experenta pe care o am cu motoarele astea. Si si asa limita injectoarelor nu e departe, deci cu injectoarele stock eu nu cred ca se poate trece de 200 hp.

MasterTuner 11-11-07 23:16

Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
 
1 Attachment(s)
Aveti aici ce am facut noi cu Unichip si un alt chiptuner pe alta masina identica. Similitudinea e data insasi de faptul ca asta e limita fizica a sistemului de injectie si a celui de supraalimentare si evacuare. Masinile sunt stock in rest.

Pe de alta parte uitati aici ce poate face un sistem de supraalimentare gandit pentru performanta.

https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/12995-dacia-logan-dci/page-4.html


All times are GMT +2. The time now is 15:52.

- Copyright 2026 4Tuning