![]() |
Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
Salutare.Am un vw passat 2.0 tdi 140 cp.Vreau sa-i maresc puterea.Am nevoie de sfaturi.Astept.
|
pai 1 ar trebui sa spui de cati bani dispui
2 doar puterea 3 pai pentru inceput un chip + toba + filtru ( nu neaparat la diesel) daca vrei mai multe cere ...........sa stim si noi cam la cati cai ai vrea sa o duci ps masina poate multe TURBO RULZZZZZ |
Salut !
Avand in vedere ca a-s vrea sa vb. mai multe cu tine , si sa ti dau si ceva sfaturi dak te intreseaza ar fii mai usor pt. amandoi sa vb pe yahoo. collins21cris Multumesc! |
Dispun de 1000 euro pentru aceste modificari.Astept sugestii.
PS: Turbo chiar rulezzzzz. :twisted: |
Sa inteleg ca nu ai posibilitatea sa intri pe Yahoo MSN ...sau pur si simplu nu vrei sa vb. cu mine? :?: :?
|
Nu raspunzi pe yahoo collins21cris :d . Eu intru numai seara ca lucrez ziua.Keep in touch.
|
Imi cer scuze...nu eram pe messenger atunci.
Sper sa vb. cat mai curand. Salut! |
Salut.Am vesti noi.Urmand sfaturile voastre am sunat la Cardinal Motors si am intrebat daca fac chip tunning si am primit raspuns pozitiv.Mi-au spus ca, contra sumei de 350 euro pot face upgrade la soft castig de 40 cp + ca nu pierd garantia la masina.Intrebarea mea fata de voi este : Se merita ? Astept parerile voastre.
|
Re:
Quote:
nu-ti pune filtru d aer k cele mai multe filtre permit patrunderea prafului.. Cauta pipercross sau K&N, altceva nu recomand.. |
Fa-ti modificarea de chip (remapare)!
Si iti zic ca nu vei regreta! Schimbarea o sa o simti imediat ce vei face o tura cu masina ;)! Pentru \"operatie\" iti recomand sa vorbesti cu Voinea uite aici: https://www.4tuning.ro/forum/viewtopi...t=9124&start=0 !! Chiar nu e nevoie de testare pe banc. Toba si filtru \"sport\" nu-si au rostul la tdi. Iar daca te tenteaza schimbari mai dure (alti bani alta distractie, mai exact f multi bani): - turbina mai mare + intercooler mare + injectoare marite + ambreaj sa reziste la cuplul mare pe care il va avea masina + chip corespunzator acestor modificari; in sprijinul acestor imbunatatiri mai este recomandat o suspensie sport si frane mai performante. |
la tdi filtrul nu face nimik :!: e testat de un prieten.. :wink: si din toba.. iar nu cred ca vei face ceva..
|
Re:
Quote:
Ps.Cica modelul care il am acum ar fi sport din fabrica (sportline), imi cam rupe rinichii pe gropi,dar pe curbe e spuma. |
Re:
Quote:
Discutam si te ajut. NU o sa depasesti cei 1000 EURO dar 200CP o sa depasesti |
nu sunt injectoare race inca pt motorul 2.0 tdi ....dar un turbo mai mare si un intercooler sigur ii ridica puterea peste 200 :)
|
italienii de la Bosio au realizat deja pentru 1.9 TDI PD capete de injector. Probaibl ca va fi anul viitor si la 2.0TDI disponibil.
Cu soft masina asta ajunge la 175-180CP la tuning normal 100% safe , iar cu un high/race poti sa atingi 195-200CP. |
asa e dar nu exista nimeni in romania sa schimbe duzele la un pd...e o operatie f fina si daca nu e faca cum trebuie e pa motorul :lol: .Mai ales ca 2.0 tdi e si piezoelectric :lol: ...Oricum duzele pt pd 2.0 cred ca vor fi o gramada de bani 1000 eur+ .Si nu cred ca doar duzele alea vor face minuni pt 2.0 pd pt ca duzele existente pot da motorina garla!Dupa ce va schimba turbina si intercoolerul cred ca il vor ajuta cu ceva.De ex pt un PD 131 nu iti tre duze sa il duci in 200 de cai ci doar alt turbo si alt intercooler....zik eu.
|
si zici bine. Cu un intercooler mare pe fata si turbo mai mare duci fara probleme TDIul de 130CP peste 200CP. Avem chiar exemplar in tara de TDI 110CP cu turbo / intercooler dar si diuze (de, mai ieftine) care scoate 199CP pe dyno si accelerometru :)
deci se poate. Din pacate motoarele PD sunt la sfarsit de cariera. VW a anuntat oficial ca se trece la C-Ruri. Oricum... primul pas la orce turbo diesel este chipul.. ce urmeaza dupa depinde de cati bani dispui.. de facut se fac multe. |
partea cea mai simpla , cea mai ieftina , shi care chiar sa merite (pretz/calitate) estea cea cu cipul , sau remaparea . dupa asta incepe show`l ..... bani multzi shi cai putzini ...
pana una alta , nu te mai gandii , chip sau remapare , shi dupa te mai gandesti tu ...;) |
Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
salutare baieti..!
o scurta intrebare am .. am un model de VW Passat 2006 1.9 (105 CP), daca masina este inca in garantie este vreo problema daca aleg sa fac o inlocuire de turbina sau un chip tuning ? Dar nu la VW ! |
Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
In mod sigur orice interventie constatata de cei de la VW -garantii va fi folosita ca motiv .Si asa nu prea am auzit de la nimeni de bine despre ei. Dar am o nelamurire : 105 CP nu sunt de ajuns ?
|
Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
Fara turbina mai mare si intercooler limita e 180, cu tot respectul, asta dupa o anumita experenta pe care o am cu motoarele astea. Si si asa limita injectoarelor nu e departe, deci cu injectoarele stock eu nu cred ca se poate trece de 200 hp.
|
Re: Tunning pentru VW PASSAT model 2005 - 2.0 140 cp
1 Attachment(s)
Aveti aici ce am facut noi cu Unichip si un alt chiptuner pe alta masina identica. Similitudinea e data insasi de faptul ca asta e limita fizica a sistemului de injectie si a celui de supraalimentare si evacuare. Masinile sunt stock in rest.
Pe de alta parte uitati aici ce poate face un sistem de supraalimentare gandit pentru performanta. https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/12995-dacia-logan-dci/page-4.html |
| All times are GMT +2. The time now is 15:52. |
- Copyright 2026 4Tuning