Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Bz-06-dhi - Cielo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/83303-bz-06-dhi-cielo.html)

bogdanelmv 04-07-08 12:54

Bz-06-dhi - Cielo
 
salut. poi... masina mea, un cielo rosu din 1997, mari modificari nu i-am adus:

din fabrica:
-full electric
-full servo
-abs
-aer conditionat
-inchidere centralizata

modificari aduse de mine:
-GPL
-cotiera espero
-schimbat bec plafoniera cu unul albastru
-schimbate becurile la consola A/C
-schimbate becuri butoane bord
-schimbate becuri scrumiera si bricheta
-modulator fm ca nu`s bani de cd-player :))
-boxe sony xplod
-perdeluta spate
-codita de rechin ( sa fiu in pas cu moda )
-schimbat contactul electric
-schimbate burdufurile de la schimbator si frana de mana
-pus capat de toba pe care l-a luat deja rugina si l-am vopsit negru
-vopsite capacele de la proiectoare
-schimbati tamburii spate
-schimbate discurile si etrierii pe fata
-facuta recent toata bucsaraia

urmeaza:
-jenti
-folie pe geamurile din spate
-vopsiti stalpii in negru
-poate un sistem audio fff bun, cu toate ca nu`s adeptul muzicii tare in masina
-folie pe triplele spate

poze din alea cum pun??? :)) :D

Geo_ZGA 04-07-08 13:35

Re: Bz-06-dhi
 
In primul rand, bine ai venit :)
In al doilea rand, foloseste cu incredere functia EDIT, atunci cand mai vrei sa scrii ceva la scurt timp dupa ce ai postat.
Pt poze dai click pe "Go Advanced", dai in jos si ai optiunea "Manage Attachements". Ti se va deschide o fereastra unde dai "Browse" si bagi cate un fisier... poza, film, arhiva... ce vrei tu, dar de dimensiuni normale :) Dai "upload", scrii ce vrei si dai "Submit Reply".

"coada de rechin" nu e la moda, e o prostie si e de prost gust... fara suparare.
Triplele spate nu le pune cu folie, nu se va vedea bine, plus ca nu e legal. Daca vrei ceva fumuriu, ori iei spray negru special pt stopuri si dai in limita bunului-simt (sa nu le faci negre complet, sa nu se mai vada nimic), ori cumperi un set de stopuri clare (asta ar fi cel mai indicat).

p.s: ai zis ABS... esti sigur ca ai ABS pe ea? inseamna ca nu e facuta la noi.

bogdanelmv 04-07-08 15:16

Re: Bz-06-dhi
 
12 Attachment(s)
Attachment 582258 Attachment 582259

Attachment 582260 Attachment 582261

Attachment 582262 Attachment 582263

Attachment 582264 Attachment 582265

Attachment 582266 Attachment 582267

Attachment 582268 Attachment 582269

asta-i masinuta mea, acum astept pareri :D :D
dap, am abs pe ea, acum nu stiu sigur daca e din fabrica sau e montat de unu din fostii propietari
multumiri lui geo pt ajutor
ps. vreau si yo un stiker cu 4tuning, platesc :D

Snapy_xxl 04-07-08 15:46

Re: Bz-06-dhi
 
Bine ai venit! Pe tine parca te stiu de pe Cielorunners, nu?
Vb si tu cu Soryn poate reusim o intalnire in vara asta ca suntem destui.
Jos cu coada de rechinas!!! Daca ai ABS, ti se aprinde beculetu ala din bord cand pui frana?

bogdanelmv 04-07-08 16:33

Re: Bz-06-dhi
 
se aprinde doar la franele mai bruste, nu la orice frana, si imi bate si in pedala ;)
dap, de pe cielorunners, sunt si pe acolo :D

dRR-XWX 04-07-08 16:42

Re: Bz-06-dhi
 
Cioc cioc :D

Frumos bordul , l-ai facut singur sau ?

Cati km are masina ?

bogdanelmv 04-07-08 18:17

Re: Bz-06-dhi
 
bordul l-am facut singur, mi-a luat o zii pt ca e mult de migala. masina are aproape 90mii km dar sunt foarte foarte sigur ca nu-s reali.

dRR-XWX 04-07-08 18:41

Re: Bz-06-dhi
 
mda... ma bate si pe mine gandul sa ma apuc sa-l fac singur... dar imi e ca o sa-mi ramana piese in plus :)) ...

bogdanelmv 04-07-08 18:53

Re: Bz-06-dhi
 
1 Attachment(s)
vreau si yo sa fac bordu... ceva de genu. cate leduri imi trebuiesc?? ast rasp, ms mult
Attachment 582439

Geo_ZGA 05-07-08 16:27

Re: Bz-06-dhi
 
ceva de genul... 10 leduri de 5 albastre, unul rosu unde e turatia de peste 6000 (lumina albastra nu trece prin plastic rosu; si invers) si cate un led smd rosu la fiecare ac.
eu nu am reusit sa pun led la bricheta... am ars 3 sigurante, fiindca e spatiul mic si facea scurt. tu cum ai reusit sa indesi ledul si rezistenta acolo?

bogdanelmv 05-07-08 17:16

Re: Bz-06-dhi
 
pai geo, am cumparat led cu soclu special, am dat 6 ron. sa ma duc sa scot unu de acolo si sa-i fac o poza sa ti-o trimit, dar nu acum ca am putina treaba :D

Geo_ZGA 05-07-08 18:46

Re: Bz-06-dhi
 
Eu nu am gasit led-uri cu soclu "special"... am gasit doar leduri cu soclu pt pozitie, semnalizare etc. Dar cu soclu asa mic, cat pt becurile de la climatizare sau scrumiera, nu am gasit..

BYGyorgy 06-07-08 17:43

Re: Bz-06-dhi
 
Salutare!!:D
Am observat ca esti buzoian ca si mine,:D,super masinuta sa ai grija de ea ca arta prea bine.Daca esti din Rm-Sarat poate ne intalinim sa mai schimbam niste opinii asa ca 'incepatorii' in domeniul tuning-ului.:D

bogdanelmv 06-07-08 20:47

Re: Bz-06-dhi
 
Salut BYGyorgy. nu sunt din ramnic, dar nu-i o problema, ca nu-i departe. poate ne intalnim odata ca si asa trebe sa ajung pe acolo. daca e, te anunt.

bogdanelmv 09-07-08 10:36

Re: Bz-06-dhi
 
salut baieti. cum facem sa-mi trimiteti si mie un stiker din ala cu 4tuning??? hai va rog eu. platesc. astept raspuns. merci
te rog nu mai folosi limbaj de messenger
pe langa asta, vezi ca sunt cativa care fac stickere 4tuning. uite aici un link cu discutii despre asta https://forum.4tuning.ro/189-revista-4tuningro/18573-stickere-4tuning/page-50.html . Iti recomand sa mai frunzaresti si celelalte sectiuni ale forumului, unde se discuta despre tuning in general, nu numai sectiunea Daewoo

bogdanelmv 13-07-08 11:54

Re: Bz-06-dhi
 
3 Attachment(s)
Attachment 588996 Attachment 588997

Attachment 588998

pozele cu leduri promise lui GEO_ZGA :D

si inca ceva, care imi zice si mie cum dau volanul jos?? am dat jos calxonul, am desfacut piulita aia, am dat saiba jos, si nu iese. mai are vreo siguranta ??? ast raspuns urgent. ms mult

Geo_ZGA 13-07-08 12:35

Re: Bz-06-dhi
 
Nu mai are nici o siguranta... sta doar in dintii aia de pe butuc. Ai doua variante: ori il lovesti din spate cu pumnul sau cu un ciocan, ca sa iasa usor usor, ori iti faci un fel de presa, dar e mai complicat... eu zic sa il lovesti din spate, sa iasa usor usor.

Daca te rog frumos, imi poti trimite si mie cateva led-uri ca ala? Macar 2 rosii asi vrea, pt bricheta. Sa-mi spui daca poti si cat costa.

Snapy_xxl 13-07-08 12:55

Re: Bz-06-dhi
 
Poi in cazu asta facem o comanda mai mare :lol: As vrea si eu cateva :D

bogdanelmv 14-07-08 12:02

Re: Bz-06-dhi
 
salut baieti. sa ma duc la magazin sa vad dak mai au, k e un singur magazin in buzau unde am gasit, erau 5.50 lei si nu aveau decat albastre. acolo unde am rosu, nu e led, e bec de pozitie vopsit :D

Geo_ZGA 14-07-08 13:07

Re: Bz-06-dhi
 
Am gasit eu led-uri rosii/verzi/abastre/albe cu soclu mic, pt scrumiera si bricheta. 8ron in targ la Vitan. O sa pun diseara la bricheta, sa vad cum lumineaza si daca se potrivesc bine.
Snappy, daca vrei si tu, imi spui pe mess si iti trimit.
Scuze de offtopic.

bogdanelmv 25-07-08 23:21

Re: Bz-06-dhi
 
salut baietzi, am si yo o intrebare, mai ... rusinoasa. la cati km se schimba uleiul, si ce ulei imi recomandati :D

topser 26-07-08 09:46

Re: Bz-06-dhi
 
uleiul se schimba la fiecare 10.000 km facuti ..
personal recomand Mobil1 10w40 sau Castrol Magnatec...
filtrul de ulei sa fie Mann sau GM.

Geo_ZGA 26-07-08 13:06

Re: Bz-06-dhi
 
Eu fac schimbul de ulei la fiecare 6 luni (bine, sunt obligat si de revizii)... un schimb primvara si unul toamna. Ideea e ca la fiecare schimbare anotimp vara-iarna, ar trebui facut schimbul de ulei, din cauza diferentelor mari de temperatura.
In principiu, la 8-10.000 km se schimba, cum a zis si Topser, Castrol Magnatec sau Motul, zic eu. Cati km are la bord masina ta? Poti pune sintetic 5w30 daca are putini km si nu e uzat motorul, sau 10w40 semisintetic daca e mai uzat.

bogdanelmv 27-07-08 10:08

Re: Bz-06-dhi
 
pai masina mea are 94000 dar mai mult ca sigur nu sunt reali

bogdanelmv 20-08-08 10:28

Re: Bz-06-dhi
 
salut. a mea masinuta facea probleme la pornire. am pus-o pe tester, schimbat YAC. si trebe sa imi schimb fisele si bujiile. sunte vreunele mai d firma, mai bune ?? recomandari? am inteles ca alea bosh sunt cele mai bune dar nustiu sigur. astept raspuns. ms

RD-Woo 20-08-08 16:07

Re: Bz-06-dhi
 
Sincer sa fiu nu-ti recomand bosch! de ce??
am auzit numai de rau despre ele... si asta din cauza ca la noi nu prea se gasesc piese originale bosch, sau daca se gasesc sunt extrem de scumpe...
bujii recomand cu mare incredere NGK!!! (BPR 6EIX cost~140/set)(neaparat made in japan, evita made in france... )
Geo iti poate da mai multe detalii...
fisele de bujii recomand magnecor... am avut pe masina si m-au tinut foarte mult, am fost multumit!

Geo_ZGA 22-08-08 08:08

Re: Bz-06-dhi
 
Fise Magnecor.... :lol::lol::lol: La ~400 ron/set, ar fi culmea sa nu fie bune... poti incerca fise Beru sau NGK. Eu am "de origine", am rupt 2 deja... si le-am carpit, vad ca merg :lol:
La bujii, eu am NGK bpr6eix, sunt cele Iridium, mai reci... trage mai bine in ture mari, dar merge o idee mai prost la ralanti. Poti sa pui NGK bpr6es, sunt bujii normale de la NGK, mai bune decat Bosch. Doar sa cauti "made in Japan". Sau, daca nu gasesti, pune Beru.

bogdanelmv 26-08-08 11:47

Re: Bz-06-dhi - Cielo
 
7 Attachment(s)
new pictures :D :D
Attachment 624656 Attachment 624657

Attachment 624658 Attachment 624659

Attachment 624660 Attachment 624661

Attachment 624662



mai astept si yo o parere, 2, 3.... :D

bogdanelmv 31-01-09 13:32

Re: Bz-06-dhi - Cielo
 
cumpar turometru cielo in stare de functionare. ast rasp pe mail
[email protected]
ms mult bafta

MariusMKV 01-02-09 12:17

Re: Bz-06-dhi - Cielo
 
Recomand bord de kadet GSI ;)
Da mult mai bine..

laurentiu NT 01-02-09 12:29

Re: Bz-06-dhi - Cielo
 
Quote:

Originally Posted by bogdanelmv (Post 2025672)
cumpar turometru cielo in stare de functionare. ast rasp pe mail
[email protected]
ms mult bafta

Era ceva la sectiunea ,,Anunturi'',se vindea bord ieftin ,zic eu.Bafta:D


All times are GMT +2. The time now is 03:41.

- Copyright 2026 4Tuning