![]() |
Bz-06-dhi - Cielo
salut. poi... masina mea, un cielo rosu din 1997, mari modificari nu i-am adus:
din fabrica: -full electric -full servo -abs -aer conditionat -inchidere centralizata modificari aduse de mine: -GPL -cotiera espero -schimbat bec plafoniera cu unul albastru -schimbate becurile la consola A/C -schimbate becuri butoane bord -schimbate becuri scrumiera si bricheta -modulator fm ca nu`s bani de cd-player :)) -boxe sony xplod -perdeluta spate -codita de rechin ( sa fiu in pas cu moda ) -schimbat contactul electric -schimbate burdufurile de la schimbator si frana de mana -pus capat de toba pe care l-a luat deja rugina si l-am vopsit negru -vopsite capacele de la proiectoare -schimbati tamburii spate -schimbate discurile si etrierii pe fata -facuta recent toata bucsaraia urmeaza: -jenti -folie pe geamurile din spate -vopsiti stalpii in negru -poate un sistem audio fff bun, cu toate ca nu`s adeptul muzicii tare in masina -folie pe triplele spate poze din alea cum pun??? :)) :D |
Re: Bz-06-dhi
In primul rand, bine ai venit :)
In al doilea rand, foloseste cu incredere functia EDIT, atunci cand mai vrei sa scrii ceva la scurt timp dupa ce ai postat. Pt poze dai click pe "Go Advanced", dai in jos si ai optiunea "Manage Attachements". Ti se va deschide o fereastra unde dai "Browse" si bagi cate un fisier... poza, film, arhiva... ce vrei tu, dar de dimensiuni normale :) Dai "upload", scrii ce vrei si dai "Submit Reply". "coada de rechin" nu e la moda, e o prostie si e de prost gust... fara suparare. Triplele spate nu le pune cu folie, nu se va vedea bine, plus ca nu e legal. Daca vrei ceva fumuriu, ori iei spray negru special pt stopuri si dai in limita bunului-simt (sa nu le faci negre complet, sa nu se mai vada nimic), ori cumperi un set de stopuri clare (asta ar fi cel mai indicat). p.s: ai zis ABS... esti sigur ca ai ABS pe ea? inseamna ca nu e facuta la noi. |
Re: Bz-06-dhi
12 Attachment(s)
Attachment 582258 Attachment 582259
Attachment 582260 Attachment 582261 Attachment 582262 Attachment 582263 Attachment 582264 Attachment 582265 Attachment 582266 Attachment 582267 Attachment 582268 Attachment 582269 asta-i masinuta mea, acum astept pareri :D :D dap, am abs pe ea, acum nu stiu sigur daca e din fabrica sau e montat de unu din fostii propietari multumiri lui geo pt ajutor ps. vreau si yo un stiker cu 4tuning, platesc :D |
Re: Bz-06-dhi
Bine ai venit! Pe tine parca te stiu de pe Cielorunners, nu?
Vb si tu cu Soryn poate reusim o intalnire in vara asta ca suntem destui. Jos cu coada de rechinas!!! Daca ai ABS, ti se aprinde beculetu ala din bord cand pui frana? |
Re: Bz-06-dhi
se aprinde doar la franele mai bruste, nu la orice frana, si imi bate si in pedala ;)
dap, de pe cielorunners, sunt si pe acolo :D |
Re: Bz-06-dhi
Cioc cioc :D
Frumos bordul , l-ai facut singur sau ? Cati km are masina ? |
Re: Bz-06-dhi
bordul l-am facut singur, mi-a luat o zii pt ca e mult de migala. masina are aproape 90mii km dar sunt foarte foarte sigur ca nu-s reali.
|
Re: Bz-06-dhi
mda... ma bate si pe mine gandul sa ma apuc sa-l fac singur... dar imi e ca o sa-mi ramana piese in plus :)) ...
|
Re: Bz-06-dhi
1 Attachment(s)
vreau si yo sa fac bordu... ceva de genu. cate leduri imi trebuiesc?? ast rasp, ms mult
Attachment 582439 |
Re: Bz-06-dhi
ceva de genul... 10 leduri de 5 albastre, unul rosu unde e turatia de peste 6000 (lumina albastra nu trece prin plastic rosu; si invers) si cate un led smd rosu la fiecare ac.
eu nu am reusit sa pun led la bricheta... am ars 3 sigurante, fiindca e spatiul mic si facea scurt. tu cum ai reusit sa indesi ledul si rezistenta acolo? |
Re: Bz-06-dhi
pai geo, am cumparat led cu soclu special, am dat 6 ron. sa ma duc sa scot unu de acolo si sa-i fac o poza sa ti-o trimit, dar nu acum ca am putina treaba :D
|
Re: Bz-06-dhi
Eu nu am gasit led-uri cu soclu "special"... am gasit doar leduri cu soclu pt pozitie, semnalizare etc. Dar cu soclu asa mic, cat pt becurile de la climatizare sau scrumiera, nu am gasit..
|
Re: Bz-06-dhi
Salutare!!:D
Am observat ca esti buzoian ca si mine,:D,super masinuta sa ai grija de ea ca arta prea bine.Daca esti din Rm-Sarat poate ne intalinim sa mai schimbam niste opinii asa ca 'incepatorii' in domeniul tuning-ului.:D |
Re: Bz-06-dhi
Salut BYGyorgy. nu sunt din ramnic, dar nu-i o problema, ca nu-i departe. poate ne intalnim odata ca si asa trebe sa ajung pe acolo. daca e, te anunt.
|
Re: Bz-06-dhi
salut baieti. cum facem sa-mi trimiteti si mie un stiker din ala cu 4tuning??? hai va rog eu. platesc. astept raspuns. merci
te rog nu mai folosi limbaj de messenger pe langa asta, vezi ca sunt cativa care fac stickere 4tuning. uite aici un link cu discutii despre asta https://forum.4tuning.ro/189-revista-4tuningro/18573-stickere-4tuning/page-50.html . Iti recomand sa mai frunzaresti si celelalte sectiuni ale forumului, unde se discuta despre tuning in general, nu numai sectiunea Daewoo |
Re: Bz-06-dhi
3 Attachment(s)
Attachment 588996 Attachment 588997
Attachment 588998 pozele cu leduri promise lui GEO_ZGA :D si inca ceva, care imi zice si mie cum dau volanul jos?? am dat jos calxonul, am desfacut piulita aia, am dat saiba jos, si nu iese. mai are vreo siguranta ??? ast raspuns urgent. ms mult |
Re: Bz-06-dhi
Nu mai are nici o siguranta... sta doar in dintii aia de pe butuc. Ai doua variante: ori il lovesti din spate cu pumnul sau cu un ciocan, ca sa iasa usor usor, ori iti faci un fel de presa, dar e mai complicat... eu zic sa il lovesti din spate, sa iasa usor usor.
Daca te rog frumos, imi poti trimite si mie cateva led-uri ca ala? Macar 2 rosii asi vrea, pt bricheta. Sa-mi spui daca poti si cat costa. |
Re: Bz-06-dhi
Poi in cazu asta facem o comanda mai mare :lol: As vrea si eu cateva :D
|
Re: Bz-06-dhi
salut baieti. sa ma duc la magazin sa vad dak mai au, k e un singur magazin in buzau unde am gasit, erau 5.50 lei si nu aveau decat albastre. acolo unde am rosu, nu e led, e bec de pozitie vopsit :D
|
Re: Bz-06-dhi
Am gasit eu led-uri rosii/verzi/abastre/albe cu soclu mic, pt scrumiera si bricheta. 8ron in targ la Vitan. O sa pun diseara la bricheta, sa vad cum lumineaza si daca se potrivesc bine.
Snappy, daca vrei si tu, imi spui pe mess si iti trimit. Scuze de offtopic. |
Re: Bz-06-dhi
salut baietzi, am si yo o intrebare, mai ... rusinoasa. la cati km se schimba uleiul, si ce ulei imi recomandati :D
|
Re: Bz-06-dhi
uleiul se schimba la fiecare 10.000 km facuti ..
personal recomand Mobil1 10w40 sau Castrol Magnatec... filtrul de ulei sa fie Mann sau GM. |
Re: Bz-06-dhi
Eu fac schimbul de ulei la fiecare 6 luni (bine, sunt obligat si de revizii)... un schimb primvara si unul toamna. Ideea e ca la fiecare schimbare anotimp vara-iarna, ar trebui facut schimbul de ulei, din cauza diferentelor mari de temperatura.
In principiu, la 8-10.000 km se schimba, cum a zis si Topser, Castrol Magnatec sau Motul, zic eu. Cati km are la bord masina ta? Poti pune sintetic 5w30 daca are putini km si nu e uzat motorul, sau 10w40 semisintetic daca e mai uzat. |
Re: Bz-06-dhi
pai masina mea are 94000 dar mai mult ca sigur nu sunt reali
|
Re: Bz-06-dhi
salut. a mea masinuta facea probleme la pornire. am pus-o pe tester, schimbat YAC. si trebe sa imi schimb fisele si bujiile. sunte vreunele mai d firma, mai bune ?? recomandari? am inteles ca alea bosh sunt cele mai bune dar nustiu sigur. astept raspuns. ms
|
Re: Bz-06-dhi
Sincer sa fiu nu-ti recomand bosch! de ce??
am auzit numai de rau despre ele... si asta din cauza ca la noi nu prea se gasesc piese originale bosch, sau daca se gasesc sunt extrem de scumpe... bujii recomand cu mare incredere NGK!!! (BPR 6EIX cost~140/set)(neaparat made in japan, evita made in france... ) Geo iti poate da mai multe detalii... fisele de bujii recomand magnecor... am avut pe masina si m-au tinut foarte mult, am fost multumit! |
Re: Bz-06-dhi
Fise Magnecor.... :lol::lol::lol: La ~400 ron/set, ar fi culmea sa nu fie bune... poti incerca fise Beru sau NGK. Eu am "de origine", am rupt 2 deja... si le-am carpit, vad ca merg :lol:
La bujii, eu am NGK bpr6eix, sunt cele Iridium, mai reci... trage mai bine in ture mari, dar merge o idee mai prost la ralanti. Poti sa pui NGK bpr6es, sunt bujii normale de la NGK, mai bune decat Bosch. Doar sa cauti "made in Japan". Sau, daca nu gasesti, pune Beru. |
Re: Bz-06-dhi - Cielo
7 Attachment(s)
new pictures :D :D
Attachment 624656 Attachment 624657 Attachment 624658 Attachment 624659 Attachment 624660 Attachment 624661 Attachment 624662 mai astept si yo o parere, 2, 3.... :D |
Re: Bz-06-dhi - Cielo
|
Re: Bz-06-dhi - Cielo
Recomand bord de kadet GSI ;)
Da mult mai bine.. |
Re: Bz-06-dhi - Cielo
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 03:41. |
- Copyright 2026 4Tuning