![]() |
Masina mea: OPEL TIGRA
Motor de 1400
90 de ponei ii din 97 daca vreti alte informatii intrebati :)) https://i86.photobucket.com/albums/k8...a/masina11.jpg https://i86.photobucket.com/albums/k8...a/masina12.jpg https://i86.photobucket.com/albums/k8...a/masina14.jpg https://i86.photobucket.com/albums/k8...na/masina2.jpg https://i86.photobucket.com/albums/k8...na/masina5.jpg https://i86.photobucket.com/albums/k8...na/masina7.jpg https://i86.photobucket.com/albums/k8...na/masina9.jpg Anu acesta vreau sa ii aduk multe inbunatatiri: paint, Lambo Dors, sound s.a.m.d |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Da jos stickerele cu literele chinezesti...
In rest pare ingrijita! :) |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
o treci pe numere de romania?
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
da sigur ca o sa il trec
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Am comandat de pe net o finala de toba super, abia astept sa soseasca si sa il pun ca sa vad cum ii sta :P
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Frumoasa! Sa o folosesti sanatos fara incidente! :)
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
deci mia sosit finala de toba si parasolarul (sau asa ceva) am sa il pun si o sa pun niste poze sa imi ziceti si voi parerea voastra
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Asteptam pozele ;)
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Pentru inceput, fa un efort si schimba husa aia de la schimbatorul de viteze, maxim 40-50 ron(piele). Se schimba foarte usor . Eventual, daca esti interesat da-mi un pm si iti dau datele de contact al unui tip din Bucuresti care mi-a facut si mie (50ron, piele/piele perforata-culoarea la alegere din ce are disponibil) .*A nu se considera reclama .
De asemenea, ii sta mult mai bine cu semnalizari albe(cele de pe aripi) , ceva de genul 25 ron setul . |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Deci e bucurie mare pt mine... am trecut "testul" R.A.R..
Am fost prima zi si am aflat ca toba imi era crapata asa ca am umblat teleleu prin 20 de service-uri si pana la urma am gasit unde sa mi-l schimbe, in fiecare mi se zicea ca ori cine se ocupa cu asa ceva e in vacanta ori nu au rampa, dar slava domnului pana la urma am gasit si mi-a iesit fumul de 1.04 inainte cand aveam toba crapata aveam 1.84 deci a scazut comparativ. Maine trec pe la finante si pe urma o sa am iar numerele mele :)) Poze curand |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Astazi am facut niste modificari la sistemul audio...
Am schimbat difuzoarele stoc si am cumparat 2 difuzoare in usile din fata, astea le-am si legat dar am mai luat un amplif si un subwofer dar pentru a lega astea mai bine apelez la unul care se pricepe... acuma promit ca am sa bag si niste poze maine! |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
1 Attachment(s)
masina ta opel tigra facut de mn sper sa-ti placa
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
wow cel mai mult imi plac gentile si spoilerul din fata.... mersi
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
ce`mi place mie tigra
mai ales la intreceri asa :) sa vezi o masina micuta asa ce se gandesc " ca imi poate face " si sa vezi dupa aceea :> |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
frumoasa masina, Dracushor (cu exceptia literelor chineze sau ce natie sunt). E o culoare mai rara, ca si a mea (portocalie :D)
TOTUSI, pt cei ca Agitatu, nu mai confundati Tigra cu o masina sport. Nu e nici pe departe. Tocmai d-aia sunt f multe rupte in gura, pt ca oamenii le considera nush ce super sport, nu e cazul... |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Daca te iei dupa consum, poti spune ca e masina sport :) 12 in oras.....
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
mie maxim 7 imi mananca in oras si vreo 5 afara
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
nu vreau sa fiu Toma Necredinciosu', dar imi e foarte greu sa cred ca iti ia 7 in oras
eu ii fac plinul zilele astea si va spun ce medie am scos pe ~500km (estimez in jur de 8% cu doua treimi din distanta facuta in oras) PS: tot e in stare perfecta de functionare, de la bujii+fise la filtre, mai putin filtrul de benzina. O sa-l schimb si p-ala, cu toate ca daca mi-ar lua un 8% combinat n-am ce sa-i reprosez, sunt multumit |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Quote:
@Ciuby fa-ti si tu o thread, si prezinta-ti masina, pune cateva poze sa o vedem si noi. |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
consum mediu mix (din 430km cam 150 i-am facut in afara) 9%
Lili (am retinut bine, nu?), stii masina pe de forumul marcii :) am acelasi username si acolo |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Da, ai retinut bine. :)
Acum mi-am adus aminte... Portocala mecanica :D... frumoasa rau! Eu raman totusi la parerea mea: pune niste poze si pe 4tuning, pentru ca nu multi intra si pe celalalt forum si crede-ma: ai ce arata! |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Quote:
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
pai depinde cand cum.... este cand vreau sa trag de el atunci cand aud motorul ca cere sa schimb viteza :P nu stiu daca intelegi :P dar de obicei bag in a 3-a dupa 30km/h in a 4-a dupa 50 km/h si in a 5-a peste 100
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
exact asa schimb si eu :)
la 2500 ture intr-a 3-a am aproape 60 la ora |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Sa o stapanesti sanatos Dracushor si se vede ca este ingrijita ..Se pare ca a mea si a ta sunt gemene.Si a mea aceeasi culoare are,una mai deosebita.
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
mersi mult...
am mai facut unele schimbari la el ce nu se vad in poze ca le-am facut pe urma... dar tot promit ca fac niste poze numai ca nu ajung. Cand vreau sa fac poze imi incurca ceva planurile. :P Sa il stapanesti sanatos si tu pe al tau si daca vrei deschide un thread sa il vedem si noi si daca vrei mai intra si in tigra club |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
O sa deschid in curand un thread cu poze insa deocamdata am telefonul stricat si pe ala ma bazam ca face poze misto,nici nu am camera digitala insa azi trebuie sa imi vina alte nr provizorii si o sa umblu eu prin oras sa gasesc o camera sa fac niste poze. Am intrat si in club Tigra si app daca vrei sa mai vb pe mess da-mi un pm cu id tau. seara buna
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Acuma vreau sa va cer parerea...
Vreau sa vopsesc cam asa cum e in imagine??? Si acuma va cer parerea ca arata bine sau e skich?https://i86.photobucket.com/albums/k8...tigrablack.jpg |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
daca`i faci si cupola si pe spate ...eu spun ca arata bine :)
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
eu cred ca ar da mai bine toata partea "superioara" a masinii (inclusiv usile, plafon, tot ce e de la dunga in sus)
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Ciuby eu am vz masina in realitate,este in tulcea,arata f bine. Asta e parerea mea si succes in ce vrei sa faci
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
frumoasa masina :) bafta pe viitor
ps: cum de nu tiam vazuto pana acum in oras (ce nr ai?? ) |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Nu stiu cum de nu la-i mai vazut...
Nu de mult l-am inmatriculata SM-88-EDY |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
apoi tiam vazuto odata da eram eu departe de tine , in fine
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Suparare mare e pe ziua de azi...
Saptamana trecuta am vrut sa ma duk in Baia Mare dar in drum am crezut ca mi-a sarit busonul de la ulei si a curs tot uleiul.... subliniez ca doar am crezut! Dar astazi am aflat ca poate trebuie sa imi schimb motorul fiindca busonul nu a sarit si e la locul lui dar in schimb mi s-a ingaurit baia de ulei rau de tot... nu stiu deocamdata cum s-a ingaurit dar din ce mi-a zis mecanicul la tel a dat ceva din interiorul motorului in el. Spre sfarsit de saptamana sau la inceputul saptamanei viitoare ma duc pe la mecanic si o sa imi zica precis ca trebuie schimbat motorul sau poate fi reparat. Sper ca nu va trebui schimbat ca acuma nu stau prea bine cu banii mai ales pentru schimbarea unui motor :(( O sa revin cu poze... |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
najpa....o veste foate rea :(
|
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Edy eu nu am prea inteles, problema e la baia de ulei sau la motor sau...? Poate e sparta doar baia de ulei. Sa speram ca nu trebuie schimbat motorul.
Oricum imi pare tare rau ca ai astfel de probleme. :( |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Important e cat ai mers fara ulei, e posibil sa e fi dus cuzinetii, segmentii, poate si arborele. Daca iti sarea capacul, n-aveai cum sa pierzi tot uleiul, doar stropea pe-acolo pe deasupra motorului.
Ti-a pocnit ceva si ai oprit imediat dupa? |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
Nu stiu ce brat mi-a explicat ca a spart baia de ulei si bratul provine din motor si e posibil ca trebuie schimbat...
Fara ulei nu am mers ca cum am auzit pocnitura am si tras pe dreapta... M-am uitat pe net si am gasit un motor de 1.6 la 400 de euro si nici nu am cautat bine, daca caut o sa gasesc si mai ieftin dar sper ca nu e nevoie. |
Re: Masina mea: OPEL TIGRA
eventual parerea mea cauta un c20let :)
2.0 turbo 204 cp (daca nu ma insel) :D imi pare rau pentru faza intamplata :( |
| All times are GMT +2. The time now is 06:52. |
- Copyright 2026 4Tuning