Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/82247-diferenta-taxa-auto-taxa-poluare-restituita-cerere.html)

boy_wonder 24-06-08 16:16

Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
1 Attachment(s)
Diferenta dintre taxa auto platita pana in prezent conform Codului Fiscal si taxa de poluare auto, perceputa de la 1 iulie 2008, va fi restituita proprietarilor de autovehicule doar pe baza unei documentatii, incluzand copia chitantei care atesta plata taxei, in 45 de zile de la depunerea cererii.

"Suma va fi restituita in termen de 45 zile, conform Codului de Procedura Fiscala, si doar pe baza unei documentatii complete depuse de catre solicitanti la administratia fiscala, care trebuie sa includa copia chitantei pentru plata taxei auto si o cerere-tip de restituire a diferentei. Organul fiscal va avea un program informatic prin care se va calcula diferenta de taxa, iar suma va fi rambursata in cont bancar sau in numerar", au declarat, luni, agentiei MEDIAFAX, surse guvernamentale.

Procedura de restituire a diferentei de taxa auto va fi reglementata prin normele metodologice de aplicare a OU 50/2008 privind instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, care urmeaza sa fie aprobate in sedinta de marti a Guvernului.

Executivul a decis, in luna aprilie, introducerea taxei de poluare auto, calculata in functie de datele tehnice ale fiecarei masini in parte, pe baza emisiilor de dioxid de carbon si de noxe, aceasta urmand sa inlocuiasca, la 1 iulie 2008, taxa de prima înmatriculare aflata in vigoare.

Dupa noua grila, taxa creste pentru masinile noi vandute in Romania, in timp ce valorile scad la jumatate pentru autovehiculele Euro 1 si Euro 2 cu motoare de pana in 2.000 de centimentri cubi, taxa ramanand totusi mai mare pentru automobilele vechi de import.

In ordonanta se precizeaza ca statul va restitui diferenta de taxa auto rezultata din suma platita potrivit reglementarilor din Codul Fiscal si noua taxa de poluare auto.

Sursa: Mediafax

robertzel86 24-06-08 16:43

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
mi se pare corect sa primeasca lumea inapoi bani dati pe taxa...e mai ok noua taxa...

SV25MBN 24-06-08 16:47

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Asa, hotilor ! Da-ti-le banii inapoi oamenilor ! :evil: Voi cu taxele voastre... Romania e tara cu cele mai multe taxe din lume... :blowme:

alexcump 24-06-08 16:54

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Ziceti-mi si mie ca sunt confuz. Eu taxa de inmatriculare la masina mea care am luat-o noua am platit in jur de 600ron. Dupa 1 Iulie as fi dat in jur de 1400ron? Astia sunt tampiti? Sau nu am inteles eu bine. Mie mi sar fi parut corect ca cei cu masini noi sa aiba taxe mici si cei care aduc toate rablele de afara sa plateasca. Nu invers. Unde-i vorba lu tariceanu '' Romania nu va mai fi gunoiul europei''. Daca e asa cum am zis mai sus adica cresc taxele la masinile noi .....atunci..... va fi. Fiindca la o masina veche taxele sunt mai mici.

Astept sa ma lamuriti

gti 4 ever 24-06-08 17:29

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Quote:

Originally Posted by alexcump (Post 1610414)
Ziceti-mi si mie ca sunt confuz. Eu taxa de inmatriculare la masina mea care am luat-o noua am platit in jur de 600ron. Dupa 1 Iulie as fi dat in jur de 1400ron? Astia sunt tampiti? Sau nu am inteles eu bine. Mie mi sar fi parut corect ca cei cu masini noi sa aiba taxe mici si cei care aduc toate rablele de afara sa plateasca. Nu invers. Unde-i vorba lu tariceanu '' Romania nu va mai fi gunoiul europei''. Daca e asa cum am zis mai sus adica cresc taxele la masinile noi .....atunci..... va fi. Fiindca la o masina veche taxele sunt mai mici.

Astept sa ma lamuriti

da ai inteles bine de acum ne vor invada masinile cu euro 2 cu sute de cai pe mana teribilistilor din pacate...... era ok sa scada la 300 euro taxa la euro 3 si vreo 100 la euro 4 cele cu euro 2 sa se scumpeasca asa o sa iasa un talmes-balmes

alexcump 24-06-08 17:38

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Acum toti astia de 18 ani cu carnete luate de maine isi aduc bmw-uri mercedes-uri cu caluti si iti e frica sa mai iesi pe strada.
:( ce o fi in capu lor doamneee

ClaudyuNSL 24-06-08 17:55

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
haideti sa nu ne mai plangem si sa dam vina in trafic pe ceilalti conducatori auto care au BMW-uri de sute de cai si pe care multi ii considera teribilisti......ar fi mai bine sa isi vada fiecare de covrigu lui.

alexcump fa o comparatie intre o masina noua pe care dai 10000Euro si una SH pe care dai aceasi suma si sa imi spui si mie daca masina noua te avantajeaza pe tine cu ceva.
Mai bine o masina SH cu dotari decat un cazan nou.

ssorindaniel 24-06-08 17:57

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
E bine ca se dau banii inapoi.Era o furaciune prea mare.Iarasi e bine ca iti poti aduce o masina decenta din afara si o poti inmatricula.Oricum masina aia nu va tine prea mult(tehnic) si preturile vor scadea in mod sigur.

ClaudyuNSL 24-06-08 17:59

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
asa cum io platesc mii de euro taxa pt o masina puternica sa plateasca frate toata lumea.Masina noua polueaza un timp mai indelungat decat una care mai are cativa ani si iese la pensie......

Masinile deja inscrise de ce nu platesc taxa auto? alea nu polueaza?

marinica27 24-06-08 18:06

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Eu unu zic sa nu gandim chiar asa....
Sa ne gandim logic : In momentul de fata inca vedem Dacia , Trabant , Wartburg sau cine stie ce masini vechi care te incurci de ele in trafic si polueaza mai mult decat una euro 2 cumparata de afara....nu contest faptul ca si al cele noi ar fi trebuit sa ramana taxa cat de cat la fel ...dar vorba la multi dupa acest forum decat un Logan nou la 9000 euro mai bine un BMW (an aprox.2000-2002) la aceasi bani sa fim seriosi.....
Hai sa fim cat de cat impartiali.....

steffan 24-06-08 18:09

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
bine k da banii inapoi

si sunt perfect de acord cu B73BOS, cate cazane nu sunt inscrise deja gen dacii 1310 de nush cati ani sau altele de genu, astea nu polueaza?!

dark_angel 24-06-08 18:54

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
ati auzit ce idei tampite au ?
au zis in felul urmator ca la masinile noi taxa va fi mai mare iar la masinile incepand cu non euro, euro 1,2 va fi mai mica luanduse du-pa durata de viata!
au zis ca cele noi vor circula mai multi ani iar cele vechi vor cuircula mai putini ani.

ClaudyuNSL 24-06-08 19:06

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Quote:

Originally Posted by dark_angel (Post 1610696)
ati auzit ce idei tampite au ?
au zis in felul urmator ca la masinile noi taxa va fi mai mare iar la masinile incepand cu non euro, euro 1,2 va fi mai mica luanduse du-pa durata de viata!
au zis ca cele noi vor circula mai multi ani iar cele vechi vor cuircula mai putini ani.

si ce te face sa crezi ca nu e adevarat....compara durata de viata a unei masini noi cu durata de viata a unei masini fabricate in 1990 si vezi si tu care polueaza mai mult timp de acum incolo.

niku 24-06-08 19:07

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 1610336)
---va fi restituita proprietarilor de autovehicule doar pe baza unei documentatii, incluzand copia chitantei care atesta plata taxei---.

eu stiu ca,chitanta s-a predat la politie...voi ce stiti?

ClaudyuNSL 24-06-08 19:13

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
sa predat la politie ....si normal era sa faci si tu o copie sa o ai ca dovada in caz de vreo neregula.
in situatia in care nu ai copie incearca sa te duci la politie la ghiseul inmatriculari si vezi daca poti rezolva ceva

18_NYK 24-06-08 21:40

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Daaaa asa e "marinica27"8).Macar loganu ala de 9000E nu lasa nori negri de fum. Dar ce sa facem,"traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"? trebuie sa se stranga la noi in tara, toate ... Sa vedeti de acum ,numai masini de masini ex:golf1,2,3,4 ; passat-uri din 88' sau bmw-uri din 79'(seria 5 etc):lol:. O sa se umple tara de fiare vechi "pe roti":evil:.

skipy 24-06-08 22:22

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
pana la urma ramane acea versiune care circula acum pe internet ???ca am si eu un euro 2 din 98 ??

adrian_tl30 25-06-08 00:12

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Quote:

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

--------------------------------------------------------------------------------

haideti sa nu ne mai plangem si sa dam vina in trafic pe ceilalti conducatori auto care au BMW-uri de sute de cai si pe care multi ii considera teribilisti......ar fi mai bine sa isi vada fiecare de covrigu lui.

alexcump fa o comparatie intre o masina noua pe care dai 10000Euro si una SH pe care dai aceasi suma si sa imi spui si mie daca masina noua te avantajeaza pe tine cu ceva.
Mai bine o masina SH cu dotari decat un cazan nou.
pai asa zic si eu...dc sa dai niste bani pe o masina noua , cand cu aceeasi bani iti iei un SH super

golidix 25-06-08 00:53

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
pai daca au bagat taxa asta inseamna ca nu o sa mai au cum sa scoata din circulatie masinile fara euro ce tantalai :)) traiasca daciile :D

edi2peu 25-06-08 11:24

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
pai ei vor ca sa isi vanda masiniile noi aici in Romania, si acuma sincer decat sa iti iei un sandero mai bine iti iei un golf 4 si iti mai raman si bani

alexcump 25-06-08 11:29

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Zicea cineva ca una noua o folosesti mai mult si una veche o ti mai putin. Un bmw de afara
cu euro I sau II care scoate fum si mai e la volan cateun copchil. ala in putinu lui timp cat dureaza polueaza cat una euro IV care o ti mai mult. Voi chiar nu va ganditi? o sa ajungem la fel sa avem cabine cu oxigen din cauza vitejilor astora. Si voi nu va ganditi bun...aia tine putin, se strica, si dupa aia aduce alt cazan dasta. Si tot asa, si s-a dus dracu tot.
Eu am o boala la astia cand ii aud. AAAA imi aduceam eu o skoda de dincolo la bani astia cu 150.000 de mi de km ca motoarele alea sunt facute sa tine 99999999999km.


Era sa uit. Ce au astia daca are airbag sau nu. Daca are pune-m taxa mai mare nu? Daca are abs? Alta taxa si mai mare?ooooo are geamuri electrice spate..Aici tre sa mai platesti o taxa. Offfff
O sa imi sara multi in cap. Dar asta-i parerea mea

babau88 25-06-08 14:42

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
ce gandire tampita ,,euro 1 - 2 ...fum fum.. cred k avetzi voi fumuri in cap:)) si alta problema..ca isi iau copii masini cu calutzi multzi :)) ce ma bucur ..numai merg in afara cu 60km/h in spate la 1310 :))

VWluci 25-06-08 17:20

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Si inca ceva, ganditi-va ca "pustanii" astia care isi aduc uruleti de dincolo, sa se dea aici cu ele, ca au caluti multi si sunt ieftine, cati dintre ei le lasa asa?? Uitati-va la ele sa vedeti ce bine sunt intretinute si ce curate sunt atat la exterior cat si la interior.. Nu mai fiti asa ca tot romanu, nu mai generalizati ce naiba... Pe toti care ii stiu ca si-au adus ursani de dincolo, toti sunt oameni pasionati si au grija de masina lor... In rest, romanu care vrea o masina SH daca nu e pasionat de ceva tuning si viteza, nu o sa isi ia bmw , asa ca stati linistiti.

babau88 25-06-08 20:14

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
si cea mai adusa masina de afara e bmw E46 si este Euro 3 :) asa ca lasati'o mai moale !

83 kys 25-06-08 20:22

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
este destul de corect sa isi primeasca toti banii inapoi

boy_wonder 26-06-08 00:06

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Proprietarii de autovehicule care solicita restituirea diferentei dintre taxa auto platita pana la 1 iulie 2008 si taxa de poluare vor primi integral banii doar daca nu au obligatii fiscale neachitate, in caz contrar suma care trebuie rambursata urmand sa fie redusa cu valoarea datoriei catre stat.

Mediafax

kapa_krs88 27-06-08 22:41

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 1613376)
Proprietarii de autovehicule care solicita restituirea diferentei dintre taxa auto platita pana la 1 iulie 2008 si taxa de poluare vor primi integral banii doar daca nu au obligatii fiscale neachitate, in caz contrar suma care trebuie rambursata urmand sa fie redusa cu valoarea datoriei catre stat.

Mediafax

si asta in 45 de zile de la data cereri


in cea ce priveste masinile euro 1-2 eu zic ca sunt mult mai bune decat daciile alea vechi...nu vad legatura celor care au luat permisul de curand(au si ei dreptul sa conduca cum l'am avut si noi), eu zic ca mai in siguranta sunt intr-un bmw decat intr-o dacie(care are, aproape, acelas pret).

18_NYK 27-06-08 23:12

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Da Kapa ,cam asa e dar... Daca s-ar aduce masini care au cel putin euro3,ar fi OK;),dar din pacate nu e asa.:cry:

kapa_krs88 28-06-08 23:08

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Quote:

Originally Posted by 18_NYK (Post 1617244)
Daca s-ar aduce masini care au cel putin euro3,ar fi OK;),dar din pacate nu e asa.:cry:

macar o sa dispara multe masini non-euro

avolocaru 29-06-08 23:22

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Ma bag si eu in vorba... Taxa ramane in continuare disproportionata cu valoarea de piata a masinii, cu norma de poluare si mai ales cu venitul mediu pe economie al romanului. Am un Nissan Patrol din '97 pe care, dupa noua taxa, trebuie sa platec aproximativ 5000 de euroi. Valoarea masinii a fost de 7000 de euroi. Are mai putin de 100 mii de Km si consuma aproximativ 11l/100km. oare polueaza mai mult decat un Aro rablagit? Eu nu cred. Si nu as fi impotriva unei taxe de 1000-2000 de euroi. Dar totusi 5000 este enorm. nu fac banii cu ciocanul si nu e normal sa umplu eu buzunarele si gaurile negre care colcaie prin guvern. Cat despre cei pasionati de Dacia, Aro etc... nu credeti ca ar fi mai frumos ca aceasta pasiune sa fie doar un hoby?... si sa eliminam harburile din viata de zi cu zi? nu numai cele romanesti. Cu 2500 de euroi iti aduci maisna incomparabil mai performanta decat harburile de la noi.

aXeL.ZeY 30-06-08 13:20

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Stie cineva daca exista un termen limita pt depunerea dosarului ? Si unde se depune !?

Xel'Naga 01-07-08 10:57

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Proprietarii pot cere, de astazi, diferentele de taxa auto

Articol din: Afaceri & Economie | Sursa: Gardianul

Incepand de astazi intra in vigoare noua legislatie privind metodele de taxare a masinilor nou inmatriculate in Romania. Tot de azi, proprietarii de masini care au platit taxa de prima inmatriculate pot solicita returnarea diferentelor dintre vechea si noua metoda de calcul. Acestia trebuie sa stie ca, daca au obligatii fiscale neplatite, ele vor fi scazute de reprezentantii administratiilor fiscale inainte de returnarea banilor.
Proprietarii de masini noi sau 'la mana a doua', care intentioneaza sa-si inmatriculeze autovehiculul in Romania, vor fi taxati de astazi dupa noi formule. In plus, banii lor vor merge, conform Ordonantei 50/2008 privind taxa de poluare auto, pentru investitii in domeniul mediului. Taxa de poluare auto va fi calculata la Trezorerii in functie de vechime, emisiile de noxe si capacitatea cilindrica. In plus, rulajul mediu anual, starea generala a masinii, precum si dotarea cu aer conditionat, ABS si airbag pot reduce taxa cu cateva procente. Si autovehiculele cu motor diesel prevazut cu filtru de particule beneficiaza de micsorarea cotei cu 25%. Noua grila va creste valoarea taxei pentru masinile noi si va scadea la jumatate cuantumul ei pentru masinile Euro 1 si Euro 2. Potrivit Guvernului, taxa ramane mai mare pentru autoturismele vechi din import.

dark_angel 03-07-08 20:31

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Quote:

Originally Posted by kapa_krs88 (Post 1618783)
macar o sa dispara multe masini non-euro

aici vreau sa intervin am vazut un golf 4 diesel care scotea fum mai rau ca rata si sunt multe masini non-euro care nu scot atat de mult fum de asta ce zici

avolocaru 03-07-08 21:37

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Da... zic ca ai dreptate! dar asta se intampla pt ca institutiile abilitate sa se asigure ca masinile se ridica la standardele precizate in CI nu-si fac treaba si nu are nimic in comun cu taxa de poluare. Normal ar fi ca acea masina sa fie oprita in trafic si sa i se dea un termen de 30 de zile pt reparatie, urmand ca apoi sa se aplice niste amenzi pt poluarea mediului daca masina nu este reparata. Deci nu cred ca trebuie sa amestecam lucrurile. Si in definitiv tocmai asta spun, nu mi se pare normal sa platim taxe de "poluare" (care oricum sunt fiscale) la prima inmatriculare. astfel de taxe ar trebui sa fie mici si sa nu depaseasca 10% din valoarea de piata a masinii.

Xel'Naga 04-07-08 01:21

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
EU de exemplu mi-am calculat '' noua taxa '' si o sa iau inapoi fix 10,38 Ron ( asta ar fi diferenta dintre vechea taxa si noua taxa !! :cry::oops:
Conditia este sa ma duc la RAR sa imi treca ce EURO si ce NIXE consuma si apoi imi restituie cei 10, 38 Ron . :rolleyes2:idea:
Pai sincer mai mult fac drumurile, deci nu o sa fac NIMIC. ;):arrow:
Se pare ca s-au gandit cum sa faca si sa nu mai dea inapoi banii sau cum sa faca sa de-a prea putini. :twisted::rolleyes2:idea:

avolocaru 06-07-08 22:09

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Exact pe asta se mizeaza, cei care au o diferenta mica de ridicat nu-si vor mai bate capul sa-si ridice banii. Tu "nu" pierzi mare lucru dar porcii castiga enorm.

dark_angel 30-07-08 08:51

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Quote:

Originally Posted by avolocaru (Post 1632012)
Exact pe asta se mizeaza, cei care au o diferenta mica de ridicat nu-si vor mai bate capul sa-si ridice banii. Tu "nu" pierzi mare lucru dar porcii castiga enorm.

mare dreptate ai omule!

Sab_1n 30-07-08 21:24

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
dak am platit in 2--7 o taxa de inamriculare si am vandut dupa masina pot sa mai imi iau banii inapoi ??? am fost la trezorerie si mi sa spus k nu . dak stie cineva ceva va rog sa ma anunta ti

bytzu007 01-09-08 17:40

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
Poti vedea aici diferenta dintre taxa veche si cea noua
http://www.code-ahead.com/calculator-taxa-auto

Peugeot_113 08-09-08 13:33

Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere
 
o alta mare porcarie


All times are GMT +2. The time now is 19:58.

- Copyright 2024 4Tuning