![]() |
Ce condensator imi recomandati?
Ce firma este mai buna? doresc sa achizitionez un condensator si am gasit mai multe oferte ce imi recomandati as dori sa fie fiabil si bun:-)?
1-Dietz Power Cap -1F la 195ron 2-US Blaster USB 5473 -1,2F la 200ron 3-Pyramid CAP160DBL -1,6F la 180ron 4-Alfatec A80 -1F la230ron Momentam am un subwoofer mac de 250rms dar in viitorul apropiat voi upgrada sistemul la 500w rms :twisted: |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Eu le-am folosit pe toate si nu am sesizat nici cea mai mica diferenta intre ele,dieferenta de capacitate ,cred ca, este doar comerciala.
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
si pe care sa il aleg?
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Eu as alege Dietz sau Alfatec doar din considerente de brand,nu de produs! Produsele sunt cam aceleasi.
Concluzia este ca va trebuie sa-l achizitionezi pe cel care iti place cum arata,iar numele brandului iti suna cel mai bine. |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Incearca un Helix sau Brax..;) (prietenii stiu dc..)
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Helix am gasit la 120 ron HELIX CAP33 capacitate: 33.000 uF(fara volmetru)
este mai bun decat cele 4 enumerate de mine in primul post:1-Dietz Power Cap -1F la 195ron 2-US Blaster USB 5473 -1,2F la 200ron 3-Pyramid CAP160DBL -1,6F la 180ron 4-Alfatec A80 -1F la230ron am mai gasit si stinger SPC 111 la 190ron Ce sa aleg dintre acestea deoarece preturile sunt apropiate si se incadreaza in buget:lol: care e mai fiabil/mai bun? |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
io zic sa iei dietz din ce ai enumerat tu
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
helix-ul acela este un deparazitor nu este capacitor <ce cauti tu>
de la helix iti trebuie cap 1000 parca se numeste si costa 360 lei sau 515 lei cu voltmetru dpc1000. |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Quote:
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Varianta de 35-50mm^2. In intregime din cupru si cu invelis izolant. 5m lungime se incadreaza bine in buget.
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Quote:
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
aaaa...scuze , credeam ca discutati de condensatoare :shock:
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Quote:
Marea problema este ca multi utilizatori ai acestor deviceuri, nu stiu la ce se foloseste un condensator, care sunt atributiile lui intr-un sistem, si ce diferente ar trebui sa apara dupa ce il montezi. Parerea mea este ca daca tot dai banii pe un condensator, chiar daca este mai scump, pune unul care sa aduca o imbunatatire, daca nu e frectie la picior de lemn. |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Nu stiu cum sunt celelalte condensatoare dar la mine Brax-ul 1F suplineste perfect caderile rapide de tensiune!
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
[/QUOTE] MARINARUL:Parerea mea este ca daca tot dai banii pe un condensator, chiar daca este mai scump, pune unul care sa aduca o imbunatatire, daca nu e frectie la picior de lemn.[/QUOTE]
Da dar am inteles ca un condensator de 1F duce destul de bine maxim 1000W iar eu nu am degand sa depasect 600W asa ca nu vad scopul de a investi intr-un condensator mai scump de mai multi Farazi decat daca as depasi pragul de 1000w ceea ce nu se va intampla prea curand si atunci knd va fi vou upgrada si condensatorul;) (cum ar fi unul de 5F care e cam 500-600ron) de aceea v-am cerut sfatul in legatura cu condensatoarele enumerate mai sus;)daca gresesc va rog sa ma corectati |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Quote:
Condensatorul poate sa fie Brax / Helix / Genesis / Audison / Orice firma fantoma....ca tot un lucru de mantuiala ramane si tot nu va inlocui alimentarea corecta. *sa inceapa razboiul* |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Lil'D: nu vad rostul unui deep cicle in cazul de fata respectiv 250w, la fel cum nu vad nici rostul condensatorului decat in cazutl in care are o benzina cu motor mic.
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Quote:
Winner ! Condensatorul nu isi are locul intr-un sistem. Cand vorbim de puteri mici, un sistem electric decent tine pasul. Cand incepi sa te joci cu puteri mari stii ce e de facut si nu te mai minti singur cu condensatoare... |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
yeeeeeaahh : google hit's again :p joke
din cate am citit pe alte topicuri tu ai 1,5 dci deci nu ar trebui sa ai probleme cu consumul la 200w. daca totusi sesizezi anomalii in sistemul tau fii sigur ca nu condensatorul este rezolvarea ci , poate o alimentare corect dimensionata. |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
da masina este un clio 1.5 82cp iar problema intervine cand tin sistemul aproape la maxim incepe sa palpaie lampa din interiorul masinii(am observata asta intr-o zi knd stateam in parcare cu motorul pornit si aveam sistemul dat aproape de maxim) ca palpaia lampa m-am uitat la faruri si erau ok cablul de alimentare(5m) si cel de masa(1m) sunt de 20mm˛ si soclu cu siguranta fuzibila de 60A de la ALFATEC asta aveau cei de la care am montat sistemul (ei ziceau ca ar duce pana la 600w) sa schimb cablurile?
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
M-as uita prima si prima data la toate conexiunile si apoi la dimensiunea cablului de la borna de - a bateriei la caroserie.
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Quote:
|
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Quote:
Totusi, ce condensator avea competitorul respectiv ? 8 trasee de awg0 cumva ? :lol: |
Re: Ce condesnsator imi recomandati?
Majoritatea instalatiilor stau deficitar la dimensionarea cablajelor raportat la consum, calitatea conectorilor "dedicati car audio" lasa de dorit si suprafetele de contact sunt proaste. Un punct de masa atasat prost (suprafata vopsita sau murdara, surub izolat partial, etc) poate sa provoace pierderi mari care nu sunt recuperate de nici un condensator.
Consider ca sunt de facut multe inainte de a trece la achizitionarea unui condensator. Exista condensatoare bune utile in anumite cazuri. 99.9% din posesorii de condensatoare de la noi sunt foarte departe de acele cazuri. "Cable" bune (si multe), conectori cu suprafata mare de contact, acumulatori buni, un upgrade la alternator si dupa aia, daca te doare fluctuatia aia mica de tensiune care iti fura 2-5% (acolo sus, in top, un procent pretios!) din calitatea sonora....poti sa incerci un condensator,. |
Re: Ce condensator imi recomandati?
Eu sunt unii dintre cei care a vazut condensatoare puse dar nu stie ce face unul :) si ideea e ca nu am intrebat pana acum si nicaieri nu am gasit explicat.
Am un sistem subwoofer cu o statie JBL 4x150W Rms...2 din canale is 2 dif de bass intro incinta...fiecare dif are 150W Rms... Cablaj ok...totul ok...ideea e asta? Ce castig fratilor in plus daca am condesantor? La ce ajuta? Sau ce face? Multumesc anticipat P.S. Nu ma tratati ca pe un afon total (explicat de la A la Z) ca am cat de cat treaba cu car audio...doar ca nu stiu ce face condesatoru :)) (am o idee) dar vreau o explicatie oficiala sa zic asa :) de la cei care stiu |
Re: Ce condensator imi recomandati?
condensatorul (capacitorul) inmagazineaza o parte din energia produsa de alternator, energie care apoi este distribuita amplificatorului atunci cand acesta are nevoie...dar pentru foarte putin timp (cateva milisecunde)
|
Re: Ce condensator imi recomandati?
Si mai poti completa: " dupa care va CONSUMA curent pentru a se reincarca"...
|
Re: Ce condensator imi recomandati?
Corect..:D
|
Re: Ce condensator imi recomandati?
Parerea mea este ca un condensator bun ar trebui sa existe pe fiecare masina, de la al carui sistem audio se doreste un sunet calitativ, dar cum la noi 99% din instalatiile audio sunt alcatuite din subwoofer + amplificator (daca se poate second la 3 milioane), intradevar un condensator oricare ar fii el nu isi are rostul, decat daca il cumperi doar ca are voltmetru.
Pe propria masina, pe masini ale caror instalatii audio au fost construite de noi, am simtit o diferenta de pana in 5% in sunet (in mare parte dinamica si liniaritate in volum), pretioasa atunci cand nu mai ai de unde sa o obtii. Condensatorul si Deep Cycle sunt lucruri diferite, Lil' D nu devia de la subiect. |
Re: Ce condensator imi recomandati?
Quote:
|
Re: Ce condensator imi recomandati?
Quote:
Hai sa deviem cum trebuie si sa o facem lata, ca unii termeni nu sunt cunoscuti pentru userul de rand. 1. Dinamica : Problema de dinamica la care te referi tu este o caracteristica a amplificatorului. Daca o dam in termeni tehnici vorbim de slew rate (care este inclus in THD-ul amplificatorului). Slew rate inseamna viteza cu care un amplificator poate sa redea schimbarea de semnal de la intrare la iesire. Mai babeste : cat de repede poate reactiona la o schimbare a semnalului de intrare. O mica poza de la un test al slew-rate-ului...vorbim de o frecventa de 735kHz. Acea diferenta in raspuns e mult mult mai putin pronuntata in partea superioara a auzului (18kHz). http://i30.tinypic.com/qx4ax0.jpg Unde apare condensatorul in ecuatie ? Condensatorul modifica felul cum lucreaza amplificatorul ? Caderile de tensiune nu au nimic de-a face cu dinamica. Au de-a face cu nivelul sunetului, dar eu unul nu vad grupul de "SQ" folosind amplificatoare de peste 1kw si sa aiba caderi de tensiune care se pot percepe (1dB este o estimare foarte foarte optimista a diferentei minime percepute de ureche si ca sa obtii aceasta diferenta ai nevoie de o cadere de tensiune considerabila). 2. Liniaritatea volumului. Ce termen e asta ? Astept o clarificare daca se poate. Cu cuvinte care sa fie intelese userul de rand. Poate ca pentru userul de rand nu este cunoscut ca volumul este o functie logaritmica (creste repede la inceput, apoi cresterea se "potoleste"). Liniaritatea acestuia ? Vrei sa spui ca un condensator afecteaza felul cum lucreaza preamplificatorul unui amplificator sau al unui head-unit ? Caderi de tensiune ? Daca exista asa ceva la nivelul la care sunt perceptibile intr-un sistem de "SQ" inseamna ca aveti o problema grava de tot la alimentare, problema ce nu se rezolva printr-un condensator. Raspunsul meu : efectul placebo. 3. Cuantificarea sunetului. De cand se poate cuantifica "calitatea sunetului" ? Sa imparti sunetul in procente ? 5% diferenta in sunet...foarte interesant. Cine a deviat de la topic la bunul inceput ? Astept raspuns la intrebari... |
Re: Ce condensator imi recomandati?
iti raspund eu, desi sunt constient ca tu stii raspunsurile si consider discutia incheiata.
1. dinamica NU este o caracteristica DOAR a amplificatorului. 2. un condensator influenteaza alimentarea amplificatorului. 3. acei "5%" sunt pusi pentru a se intelege ca un condensator NU face minuni ...adica nu vei scapa de proplemele legate de alimentare folosind un power cap ;) |
Re: Ce condensator imi recomandati?
Quote:
Spre deosebire de tine am foarte multe de facut, cum ar fii sa pun in practica fenomenul Car-Audio si nu am timp sa aberez pe forumuri. Nu ma limitez la cautarea raspunsurilor pe google pentru intrebarile altora, doar pentru ca vreau sa ies in evidenta cu cunostintele mele tehnice. Vreau doar sa ajut oameni care chiar au nevoie de ajutor si ""il cauta pe acest forum"". Incerc sa ii ajut cu sfaturi care se regasesc in experienta mea de zii cu zii, pe care le-am pus in practica si sunt verificate. Nu trebuie sa ti se para ciudat ca eu si multi altii auzim cu urechile noastre in informatiile audio mai multe decat poti citi tu pe internet sau in carti. Incearca macar de curiozitate si o sa te convingi ca ceea ce auzi este mai important decat ceea ce poti sa citesti. Exista inca multe cazuri in care o ureche antrenata aude aspecte pentru care "electronistii atotstiutori" inca nu au explicatii. Tot incercand sa iesi in evidenta vad ca reusesti din ce in ce mai mult sa o faci, dar ca si exemplu negativ. Nu stiu daca pe tine te afecteaza sau nu, dar pe noi ne deranjeaza atitudinea ta. Comunitatea creata pe acest forum cu multa rabdare si efort (fapt pentru care unii au muncit foarte mult) are nevoie de oameni pasionati (cum pretinzi ca esti) care sa ajute la dezvoltarea ei in continuare. Aproape in fiecare post de-al tau ne demonstrezi ca nu cunosti legile comunicarii, folosind o atitudine care denota zeflemism, aroganta si aduce jigniri intelectului interlocutorului. Incerci sa iti demonstrezi superioritatea atacand persoane nu ideile lor, si ii fortezi pe toti sa iti accepte umorul de proasta calitate. De obicei nu imi place sa critic alti oameni dar credema nu este numai parerea mea si asta ridica totusi un mare semn "?" de intrebare. Mai nou imi revine ca atributie verificarea respectarii regulamentului de catre utilizatori in sectiunea Car-Audio pe forumul 4tuning, pe care iti recomand sa il citesti (Postu ala "Regulament" de e cu "Sticky" in fata). Nu iti spun toate astea doar ca sa iti demonstrez superioritatea mea fata de tine in cauza de fata, vreau doar sa intelegi ca oricat de multe cunostinte, si cat de multe idei fixe ar avea un utilizator pe acest forum, nu trebuie sa transforme orice mica diferenta de opinie in propriul razboi. Nu vreau ca viitorii si prezentii utilizatori ai acestui forum sa evite sa mai posteze stiind ca exista o mare posibilitate ca tu sa ii iei peste picior. Nu spun ca parerea unui moderator este intotdeauna mai presus decat cea a unui utilizator, vreau decat sa se respecte regulamentul unde nu scrie ca nu ai voie sa iti exprimi parerea personala, dar trebuie sa o faci folosind un ton mult mai relaxat ca discutiile sa poata fii constructive si atmosfera primitoare. Poti sa consideri postul de mai sus ca pe un avertizment destul de explicit, dupa care se trece la celelalte metodele enumerate in regulament. Multa bafta. |
Re: Ce condensator imi recomandati?
Quote:
Scuza-ma. Am avut aseara un moment in care am gandit si am putut scrie ceva coerent. Promit sa nu se mai repete. Mii de scuze tie si comunitatii ! |
Re: Ce condensator imi recomandati?
"2. Liniaritatea volumului. Ce termen e asta ? Astept o clarificare daca se poate. Cu cuvinte care sa fie intelese userul de rand."
Dragule amic, Dupa cum bine ai observat, la majoritatea covarsitoare a sistemelor stoc si sistemelor aftermarket, la un volum mic efectiv tu si urechea ta asculti doar tweeteru si medie iar partea de midbas e lipsa sau extrem de atenuata; dar atunci cand dai volumul mai tare observi cu stupoare ca incepe si midbasul sa se auda, dar in acelasi tp tweeteru se duce in balarii, de unde si liniaritate a sunetului un sunet este liniar cand la orice volum se aude cum trebe, greu de altfel aaaaaaaaaa, de ce mama masii bunicii tatalui la EMMA se puncteaza "ciudatenia" asta de liniaritate?de prosti?(prostii, cei ce au facut regulamentul, sunt niste omuleti doxa de muzica) |
Re: Ce condensator imi recomandati?
Liniaritatea despre care se vorbeste la EMMA face referire la raportul volumetric dintre difuzoarele ce alcatuiesc sistemul. Este o notiune complet diferita de gain-ul sursei care poate fi logaritmic sau exponential. "Dinamica", o notiune destul de generalista care ar trebui tradusa mai corect prin attack & decay se manifesta pe intreg spectrul si nu numai in zona joaselor cum au impresia foarte multi. Ea depinde practic de toate componentele sistemului dintre care mentionam pe cele mai importante : difuzorul si incinta lui, amplificatorul, DAC-ul sursei, condensatorii suplimentari !
|
Re: Ce condensator imi recomandati?
Lil'D... Procentul ala de 5% a fost al meu prima data. Si te rog, era intre 2 si 5% daca nu ma insel. :lol: Dan (vrx) a inteles ce vroiam sa spun cu acel procent. E de bun simt sa constientizam ca nu putem cuantifica la modul real sunetul in procente. Ne folosim de exprimari care sa "spuna" pe intelesul tuturor ce incercam sa spunem. Imi cer scuze daca asta a fost prea mult pentru unii. ;)
Lil'D... Nu e un lucru rau ca esti un tip "tehnic". Trebuie doar sa inveti sa suporti oamenii noi in domeniu, oamenii care nu stiu mai nimic dar care vor sa invete. Ai rabdare, lasa misto-ul si gluma pe seama nestiutorilor si DACA vrei sa explici, explica atent si calm de 10 ori daca trebuie, pana intelege omul. Daca crezi ca nu ai rabdare mai bine abtine-te. Multi useri sunt speriati de genul de atitudine care transmite mesajul " eu sunt destept, stiu multe, iti sunt superior....nu scoate vreo prostie pe gura ca ne rupem in mistouri si te facem de kko". Daca crezi ca poti sa aduci un aport real si consistent pe acest forum te rog sa o faci, dar cu alta atitudine. Pont referitor la topicul prezent: Raspunde omului curios de condensator pe intelesul lui, nu purta o discutie tehnica cu unul dintre moderatori pe post de explicatie. Momentul in care tu si o alta persoana (alta decat cea care initiaza topicul) va luati in coarne nu ajuta pe nimeni. Sfat personal, extrem de prietenesc: :-) Din proprie experienta, tehnica nu spune totul despre sunet si muzica. Accepta faptul ca sunt lucruri care inca pot fi invatate, descoperite. Accepta faptul ca domeniul e vast, ascunde experiente si senzatii care trebuiesc traite pentru a fi intelese iar marea majoritate a acestora nu au cuvinte fixe care sa le reprezinte. Stiu, latura VOODOO a sunetului este foarte exploatata de multi si de multe. Si totusi, mai sunt si mici adevaruri. Nu ma refer deloc la discutia de fata. Dar... nu te mai lega punctual de exprimare, sau nu o mai face de fiecare data. Sunt momente cand printre randuri se pot citi mai multe... Sper sa ne vedem curand, la vreo etapa....poate. :-) Bafta multa! |
Re: Ce condensator imi recomandati?
usor offtopic dar dureros pentru unii (ul)
de cand am dat drumul din nou la jucarie (adica am remontat sistemul, cu un condeu de 1,3 F, vechi de altfel) am probleme cu alarma (erau si inainte, dar la o frecventa muuuult mai redusa): adica nu-mi armeaza si mai ales nu-mi dezarmeaza din prima (uneori nici din a 100 oara si deschid cu cheia si apoi dezarmez alarma), ca sa nu zic ca am ajuns sa lipesc telecomanda de geam ca sa piuie nemernicia. bateria la telecomanda este schimbata, ledul de pe ea se aprinde etc, alarma este ungo si are 4 ani... se intampla cam de 2 ori pe saptamana, pana acum (fara sunet instalat) daca se intampla o data la luna sau chiar mai rar. e vreo legatura sau sunt doar eu norocos? |
Re: Ce condensator imi recomandati?
care condensator e mai bun pt acumulator si amplificator pyramid 1.6 F sau gravity 2.5 F daca avem 1500w max??mersi pt informatii
|
Re: Ce condensator imi recomandati?
Dupa cum a scris si Paul Car in postul din prima pagina, diferentele de cifre (1.2, 2.5, sau 50 farazi) sunt in mare parte doar comerciale ;). Oricare din ele e la fel de bun.
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:55. |
- Copyright 2026 4Tuning