Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/79824-trece-3-4-prezoane-dacie-pareri-plsss.html)

piticku 02-06-08 21:47

Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Cine ma ajuta si pe mine sa aflu secretul sa trec de la 3 la 4 prezoane...plsss niste pareri....

RobertRFG 03-06-08 00:07

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
pai poti pune flanse sau...(suspans...am glumit)
pai pe spate puntea de la renault 18 se potriveste perfect iar pe fata iei fuzeta si toate cele ghici de la cine de la renault 18...pe fata e un pic mai greu...

piticku 03-06-08 16:59

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
mc frumos o sa incerc sa vad ce iese
bn ca pe mn ma interesa mai mult pe spate cum sa fac treaba asta... ca pe fatza am solutzia mc frumos inca odata

RobertRFG 03-06-08 17:59

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
nu ai pentru ce...bafta la tunareala

morcov_ssl 06-06-08 14:28

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by RobertRFG (Post 1567996)
pai poti pune flanse sau...(suspans...am glumit)
pai pe spate puntea de la renault 18 se potriveste perfect iar pe fata iei fuzeta si toate cele ghici de la cine de la renault 18...pe fata e un pic mai greu...

cand o sa reusesti sa pui u fuzetele d R18 cu discuri ventilate p dacie ....... fara foarte multe batai de cap sa ne anunti si p noi..............

RobertRFG 06-06-08 16:38

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by morcov_ssl (Post 1575476)
cand o sa reusesti sa pui u fuzetele d R18 cu discuri ventilate p dacie ....... fara foarte multe batai de cap sa ne anunti si p noi..............

nu am zis ca nu e greu...din cate am citit pe forumuri dacia club si 4 tuning este posibil...

B 89 WRC 10-06-08 19:30

si tu stii sa citesti dar de facut ai facut ceva in privinta asta ?iti spun eu nu ai facut nimic pe fata merge perfect fuzeta de papuc diesel cu 5 prez regaurita si facuta cu 4 prez si binenteles planetarele de papuc diesel sau benzina dar pt fuzete cu 5 prez

P.S.: daca vreti sa cititi, incercati in volumul 1 din secretele batranilor asta e un sfat

RobertRFG 11-06-08 03:13

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by B 89 WRC (Post 1583207)
si tu stii sa citesti dar de facut ai facut ceva in privinta asta ?iti spun eu nu ai facut nimic pe fata merge perfect fuzeta de papuc diesel cu 5 prez regaurita si facuta cu 4 prez si binenteles planetarele de papuc diesel sau benzina dar pt fuzete cu 5 prez

nu am facut nimic in privinta asta si nici nu am de gand pentru ca nu vreau sa fac trecera la 4 prezoane(momentan)...baiatu a vrut sa stie cum si eu lam ajutat intro oarecare masura...

B 89 WRC 11-06-08 03:44

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
cu ce l-ai ajutat l-ai indrumat sa faca ceva foarte complicat asta e ajutor ? iti spun eu ca nu este sa pui fuzete de renault 18 pe dacie e un chin si trebuie sa faci o gramada de cioclarii sa le montezi repet cea mai buna varianta posibila este cu fuzete de papuc cu 5 prezoane regaurita la 4 prez

SiloS@1300 11-06-08 15:46

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
...si apoi echilibrata dinamic ;) .

RobertRFG 11-06-08 16:11

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by B 89 WRC (Post 1583975)
cu ce l-ai ajutat l-ai indrumat sa faca ceva foarte complicat asta e ajutor ? iti spun eu ca nu este sa pui fuzete de renault 18 pe dacie e un chin si trebuie sa faci o gramada de cioclarii sa le montezi repet cea mai buna varianta posibila este cu fuzete de papuc cu 5 prezoane regaurita la 4 prez

este adevarat ca este greu...dar ca sa faci o modificare in bine trebuie sa te si chinuiesti un pic...baiatu a vrut sa tie ce si cum si eu iam zis...din cate observ cum zici tu ar fi mai usor decat cu fuzetele de r18...apropo tu asa ai facut pe fata(pe spate stiu ca ai punte de r18)?

B 89 WRC 11-06-08 17:30

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
tu ce crezi ?

TL-55-CDI 17-06-08 19:53

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
de ce sa regauresti cand poti lasa pe 5 prezoane si pe spate modifici si pui de papuc.cred ,nu dati cu pietre e doar o parere.si as vra sa stiu care e diferenta la planetare de papuc si planetare de berlina

B 89 WRC 17-06-08 19:59

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
nu merge sa pui "de papuc" pe spate

TL-55-CDI 17-06-08 20:41

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
ms oricum doar am dat o parere nu am zis neaparat ca merge ca nu am incercat si am crezut ca a incercat cineva

yntisar24 17-06-08 21:43

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
bah nu mai intrebati ce??cum ??? se face daca nici macar nu avetzi de gand sa facetzi ceva in privinta a ceea ce intrebati ...toti puneti intrebari dar nu se vede nimik....numai habarnavisti ....vretzi totul mok daca se poate ....sute de cai cu zero bani si fara sa depui efort....e bine nu se poate asa .....mai stati si nemancatzi sau dezbracati si modificati-va masinile cum stiti voi mai bine ...si punetzi intrebari atunci cand chiar vretzi sa facetzi ceva !!!!

RobertRFG 17-06-08 22:31

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by yntisar24 (Post 1597335)
bah nu mai intrebati ce??cum ??? se face daca nici macar nu avetzi de gand sa facetzi ceva in privinta a ceea ce intrebati ...toti puneti intrebari dar nu se vede nimik....numai habarnavisti ....vretzi totul mok daca se poate ....sute de cai cu zero bani si fara sa depui efort....e bine nu se poate asa .....mai stati si nemancatzi sau dezbracati si modificati-va masinile cum stiti voi mai bine ...si punetzi intrebari atunci cand chiar vretzi sa facetzi ceva !!!!

dar de unde stii tu ca baiatu care a deschis topicul nu vrea sa faca ceva??nu inteleg de ce trebuie sa vorbesti mereu aiurea(cam pe toate topicurile)si nu poti sa dai si u un sfat concret??tie nu tia spus cineva vand ai vrut sa faci ceva la masina sau ai facut totu din capu tau???

yntisar24 17-06-08 22:53

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by RobertRFG (Post 1597415)
dar de unde stii tu ca baiatu care a deschis topicul nu vrea sa faca ceva??nu inteleg de ce trebuie sa vorbesti mereu aiurea(cam pe toate topicurile)si nu poti sa dai si u un sfat concret??tie nu tia spus cineva vand ai vrut sa faci ceva la masina sau ai facut totu din capu tau???

stiu eu ...ca majoritatea intreaba ....doar de dragul de a intreba putini sunt cei care si fac ceva iar ca sa-ti dai seama este usor.....iti trebuie putin fler....si ce imi place la voi cel mai mult ??sti??ca atunci cand modifici o masina ..intrebarea cea mai stupida este cat baga si cat consuma sa nu mai zic cand auziti cat costa ????si da cam pe toate topicurile ma iau de voi cei care pierdetzi vremea pe aici fara s punetzi mana la treaba suntetzi niste aplaudici !sfaturi nu dau ca sunt scumpe ......ce sfat sa dau cand voi nu stiti in ce parte se strange un surub??? sa nu vb de pus pinionul la delcou:)asa ca eu nu imi schimb parerea ....si eu am luat totul de-a gata .....la mine la masina:))

BV19SPC 11-11-09 01:49

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
salut am o berlina din 2004 ce merge sa pun pe ea sa trec la 4 prezoane?

Bogyciu 11-11-09 07:47

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Citeste putin in spate...
Si inca ceva baietii "rai" de Bucuresti... daca voi ati facut o inovatie, si v-a iesit ceva cum trebuie, de ce sa nu indrumi si pe altul care vrea sa isi faca? Si pun pariu ca daca vine unul cu banii in buzunar tot nu i-ati face nimic, numai asa, sa vada lumea cat de tari sunteti voi si cat de mult va "idolatrizeaza" ceilalti... WTF boys, nu voi ati inventat roata... Nu inteleg, ce era asa greu sa zici: tamburi de Reno 18 pe spate, daca ai punte cu tamburi mari pe spate si pe fata fuzeta de papuc (nu neaparat Diesel, sunt si 1,6 in 5 prezoane) regaurita, sau un hibrid intre fuzeta de nova si papuc, etrier, port etrier. disc ventilat de Nova/Supernova/Solenza. Planetarele nu stiu sigur daca sunt obligatorii...


Iar postul o sa ramana aici, si pe viitor din 50 care citesc poate unul chiar se apuca de facut ceva...
In loc sa facem posturi constructive, facem misto sa ne amuzam 2 min de cat de "slabi" sunt unii...

NU am vrut sa atac pe nimeni cu acest post, doar doar obtin o comunicare mai "friendly", dar ma indoiesc, in urmatoarele posturi sunt sigur ca o sa se gaseasca cineva care sa imi umple frigideru, dar asta e... imi asum riscul.

PS, Pt baietii noi pe forum, care vor sa afle cate ceva, CITITI fratilor, eu am stat pe forumu asta un an pana sa fac primul post, sunt f multe posturi cu informatii folositoare, si de 10.000 de ori mai multe posturi inutile, totul e sa aveti rabdare si sa cautati, in cele din urma o sa gasiti ce va trebuie.


Numai bine!

brownshark 11-11-09 08:34

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
RobertRFG ; care ar fi pb concrete p fata la inlocuirea fuzetei cu cea d R18 ? merci.

adrian_YLI 12-11-09 22:25

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
1 Attachment(s)
imi cer scuze ca ma baga asa ...........
eu am o dacie pe nume YLI si am montat pe ea fuzeta de dacie cu rulment de papuc diesel si planetare; facut la strung cu butuc de nova sau supernova cand am avut motor de 1.4 gtt aveam frane de supernova adica discuri si etrieri iar acum am alte discuri mai mari

piticku 22-12-09 17:27

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Va multumesc la toti cei care au postat parerile aici insa am gasit o metoda foarte buna fara sa schimb absolut nimik numai ca trebuie neaparat sa umfli aripile cu cel putin 5 cm ... este vorba de niste ... distantiere facute la strung dar cu 4 - 5 -6 7 cate prezoane vrei... momentan nu va pot arata nimik nu sunt in tara sunt dupa banuti :) la anu cand ajung in tara va tin la curent cu toata operatiunea de tining mc frumost pt sfaturi pa pa

piticku 22-12-09 17:28

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
scuze „tuning”

B-11-AYG 22-12-09 17:33

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
ce spui tu acolo se numesc flanse. si se gasesc undeva pe la 200 lei toate 4 :lol:

piticku 22-12-09 17:38

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
in fine cum spui tu eu nu pot sa le numesc asa si nici nu am cum sa iti spun cum se numesc pt ca eu am descoperit singur chestia asta si nu stiu cum sa iti zic ca se numesc....nu am ideie :) daca ma intelegi

piticku 22-12-09 17:39

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
o sa va arat pe parcurs....poze dar la anu pt ca daca ma apuc de masina o si termin .....

andreigame 22-12-09 18:12

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
da......sunt cele mai nesigure treceri pe care poti sa le faci...si cele mai ieftine de altfel..

piticku 22-12-09 18:22

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
aaaa mi-am adus aminte poate am exagerat un pic ca eu am descoperit dar nu asta este idea.... idea este ca am vazut chestia la masina de cursa in germania modificata pt teren accidentat si cred ca sunt destul de rezistente cu putzin tratament la materialu de executie si totul este ok

andreigame 26-12-09 12:01

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
cred ca ce ai vazut tu era un distantier....nu o flansa de trecere din 3 la 4....

cannavaro 26-12-09 12:48

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by andreigame (Post 2914741)
da......sunt cele mai nesigure treceri pe care poti sa le faci...si cele mai ieftine de altfel..

Nu sunt asa nesigure, n-am auzit pe nimeni sa moara sau sa ii soara roata in mers de la flanse.

andi_cimpean 26-12-09 17:35

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Exact.

Toata lumea spune ca flanse reprezinta moarte sigura si ca iti ies rotile si fel si fel de ineptii.

Flansele sunt o alternativa, poate nu cea mai buna pentru ca sunt destul de grele si piesele care ar trebui schimbate in 5 ani de folosinta, le schimbi precum consumabilele.

bz-04-uvx 28-12-09 01:40

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2923861)
Exact.

Toata lumea spune ca flanse reprezinta moarte sigura si ca iti ies rotile si fel si fel de ineptii.

Flansele sunt o alternativa, poate nu cea mai buna pentru ca sunt destul de grele si piesele care ar trebui schimbate in 5 ani de folosinta, le schimbi precum consumabilele.

ai dreptate!sunt o alternativa la trecerile in 4 prezoane "ca la carte"...eu am de 1 an si nu mi-a sarit roata...cum spuneau multi altii!recunosc..nu e cea mai fericita alegere....

piticku 29-12-09 00:25

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Oricum nu prea ascult eu nebunii din astea ca iti sare roata ca nu mai stiu ce.. asta mi-am propus si asta o sa fac si eu am mers cu 2 prezoane fara sa imi dau seama si nu s-a int. nimik si la o roata din fatza... asa ca asta este... trecerea oricum o fac prin flanse....de 10 cm cu aripi umflate si arcuri taiate ...;)

piticku 29-12-09 00:26

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
aaaa stie careva dimensiunea dintre prezoane la dacie???

cannavaro 29-12-09 14:48

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by piticku (Post 2930841)
Oricum nu prea ascult eu nebunii din astea ca iti sare roata ca nu mai stiu ce.. asta mi-am propus si asta o sa fac si eu am mers cu 2 prezoane fara sa imi dau seama si nu s-a int. nimik si la o roata din fatza... asa ca asta este... trecerea oricum o fac prin flanse....de 10 cm cu aripi umflate si arcuri taiate ...;)

10 cm nu-ti imaginezi cat inseamna la latime dar mai ales la greutate. O sa te abonezi la schimbat de rulmenti + ca nu stiu cine o sa-ti faca tie prezoane asa lungi.

B-11-AYG 29-12-09 14:51

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
cred ca a vrut sa spuna 10cm aripa umflata, nu flansa ca la 10 cm cred ca o singura flansa ajunge undeva pe la 10kg de bucata:lol:

cannavaro 29-12-09 15:17

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
pai si ce, la 40 de kg in plus, da barile si bancheta spate jos si ajunge la aceeasi greutate din talon.

pUmA 24-02-10 09:58

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
pana la urma merg sau nu fuzetele de r18 pe dacie?

B-11-AYG 24-02-10 11:05

Re: Cum se Trece de la 3 la 4 prezoane la dacie pareri plsss
 
Quote:

Originally Posted by pUmA (Post 3118517)
pana la urma merg sau nu fuzetele de r18 pe dacie?

nu.doar cu modificari ;)


All times are GMT +2. The time now is 00:09.

- Copyright 2026 4Tuning