Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Fiat 500 Abarth Asetto Corse (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/77958-fiat-500-abarth-asetto-corse.html)

Ed_Crane_1983 16-05-08 15:31

Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
3 Attachment(s)
https://forum.4tuning.ro/imagehosting...d8c9057913.jpg
Fiat 500 Abarth Asetto Corse

Fiat va fi prezent la Mille Miglia in Brescia cu modelul Abarth Asetto Corse, o versiune de curse a micului italian. Fiat Abarth Asetto Corse are un motor turbo de 1.4L cu patru cilindri si produce 200 CP, respectiv 300 Nm cuplu maxim.

Motorul e cuplat la o cutie de viteza cu sase trepte. Tot ansamblul "se misca" pe jante de 17 inci ultrausoare, care vor atrage cu siguranta privirea audientei. Editia limitata Fiat Abarth Asetto Corse va fi construita in doar 50 de unitati, deci se cumpara "numai cu card de fidelitate".

Specificatii Fiat 500 Abarth 1.4 16V turbo:

Motor: 4 cilindri in linie, 1368 cc, 200 CP @ 6500 rpm, 300 Nm @ 3000 rpm, turbina Garrett GT 1446

Transmisie: M32 cu sase trepte

Suspensie: McPherson, amortizoare de curse, suspensie reglabila

Frane: Brembo: fata-305 mm X 28 mm, spate-264 mm X 11 mm

Caroserie: bara spate Abarth si front bumper splitter

Sasiu: structura rollcage, sudata de caroserie, interior iluminat, centuri Sabelt Racing

Jante/Anvelope: Jante vopsite din aluminiu 7" X 17", anvelope de dimensiuni 205/50 ZR 17

Greutate: 930 Kg

SV25MBN 16-05-08 15:38

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Monstruletz mic. La cat e de usoara, cei 200CP ar trebui sa o faca o mica bomba.

22VIN 16-05-08 15:39

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
sa vedem si pozele reale, nu doar cele virtuale
oricum, 200cp pentru "chestia" asta inseamna ceva... dar pe un 1.4? nu stiu ce sa zic de rezistenta lui

SV25MBN 16-05-08 15:40

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Pai probabil ca datorita turbo scot si ultimul suflu din saracul motor. Oricum asa o varianta a acestui motor nu va fi comercializata, in nici un caz.

UNLORD 16-05-08 16:38

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Nu imi place 500-le in mod special dar un d-asta pt prietena mea (eu sa stau in dreapta) ar fi excelent. :)

SV25MBN 16-05-08 17:07

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Ai avea incredere tu sa stai in dreapta si sa ii lasi 200 cai pe mana.. ? :???:

RUDY20140TDI 16-05-08 17:40

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Mica mica da ridica !
Si de ce crezi ca o femeie nu ar fi in stare sa conduca o masina de 200 cp ?
Stiu gagici care au dat clasa la multi barbati in privinta condusului sportiv .

Vely 16-05-08 18:07

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Asta o sa fie si mai tare decat versiune Essesse (SS)!

rAdU87 16-05-08 18:28

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
in cat prinde 100?

bogddanel 16-05-08 19:17

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Gandacelul asta o sa intoarca ceva priviri...

gunball 16-05-08 21:41

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
bomba frate..

voro 17-05-08 00:17

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
foarte tare masinutza asta

Razvychi 17-05-08 13:07

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
vreau sa vad poze reale nu modificate pe calc. in rest ce pot sa zic..frumoasa bomba..saracu motor are ce trage:(

lucian ion 17-05-08 21:04

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
cum o mai fi si asta???????????????? sa te pui pe langa cine stie ce masina de fite si pana schimba prima viteza tu sa fii la urmatorul semafor.

denver 17-05-08 22:09

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
greutate 930 kg lol , la greutatea asta si 200 de cai slabe sanse sa se gaseasca un adversar pe masura care sa fie apropriat ca putere , nici mie nu-mi place chestia cu motorul de 1.4 dar poate cei de la fiat stiu ceva ce noi nu

CHIRIAC_87 17-05-08 23:07

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
cam arata a fotoshop parerea mea.

Big_85 18-05-08 18:49

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
urata masina,performantele o mai scot in fata ca e nasoala rau...pfff

denver 18-05-08 19:15

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Quote:

Originally Posted by Big_85 (Post 1540013)
urata masina,performantele o mai scot in fata ca e nasoala rau...pfff


daca era bmw ti-ar fi placut nu ?

vizu 19-05-08 02:10

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
saracutzu fiat...nu are nici un an de la lansare si deja au navalit tunerii pe el:))) 200 cp si 930 de kg ...e foarte bine:))

Sonny 20-05-08 23:07

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Pocket Rocket!

F.E.A.R 20-05-08 23:15

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
... a innebunit lumea cu titirezu asta :lalala:...

adrian46 29-05-08 10:59

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
e draguta chestia asta

~Ada~ 31-05-08 19:35

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Nu prea imi imaginez un barbat intr-un Fiat 500 sincer,mai ales unu mai bine facut:D
Iar pentru o femeie masina mi se pare foarte ok din toate punctele de vedere,e mica numai buna de "strecurat" dar si alearga;) Numa' buna sa inchida gura barbatilor care se "ambaleaza" la semafor;)

raduku 31-05-08 23:09

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Stati linistiti ca motorul ala tine mult si bine.daca isi pun ceva in cap italienii,in materie de motoare si design,nu pre le sta nimeni in fata.Sa nu uitam ce a facut Lancia Delta in lumea sportului cu motor si cele 11 masini castigatoare ale premiului''masina anului''.Asta e FIAT!

Bogdan OCC 18-06-08 13:11

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
In primul rand e 1.6 turbo@200CP
0-100 = 5.8s
970 kg
Fiat 500 Abarth final-test
5th Gear Fiat 500 test

Mie nu mi se pare o masina pentru fete, si cred ca nici celor de la Abarth, dar in fine, romanul e cu masinile MARI, sa isi demostreze ca inca secreta nivelul minim de testosteron prin ceea ce conduc...
Este o masina de oras, peste C1, si toate celelate, singurul competitor fiind micicooper, care are pretul mai mare cu cateva mii bune...

denver 18-06-08 20:45

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Quote:

Originally Posted by b0gDaN3l (Post 1598428)
In primul rand e 1.6 turbo@200CP
0-100 = 5.8s
970 kg
Fiat 500 Abarth final-test
5th Gear Fiat 500 test

Mie nu mi se pare o masina pentru fete, si cred ca nici celor de la Abarth, dar in fine, romanul e cu masinile MARI, sa isi demostreze ca inca secreta nivelul minim de testosteron prin ceea ce conduc...
Este o masina de oras, peste C1, si toate celelate, singurul competitor fiind micicooper, care are pretul mai mare cu cateva mii bune...


asa stiam si eu din ce auzisem prima data , motor de 1.6 turbo 200 cp si chiar nu este o masina pentru fete lol , dar vorba ta asa-i romanu` , x5-u si gata smecherie vereeee , si cand te face o "masina pentru fete" iti smulgi toate firele de par din cap , masinuta asta ar da bataie de cap multora din romania in special ca incepe de la o putere considerabila si este motor turbo nu aspirat natural :P , iar minicooper este competitor doar pentru ca-l apreciaza romanu` mai mult decat pe fiat ca na , dar pe vremea cand concurau mini iesea mereu dupa fiat , 600-le abarth are o istorie imensa la fel si 500-le , mini mai putin...

metal-militia 18-06-08 23:41

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
superba masina :rolleyes2 si chiar e pt barbati care nu au nevoie sa compenseze nimic cu un q7 :-P
era vorba de un Twingo de la renault sport care poate sa-l concureze, in rest nu pea vad ce, clio 197 e mai mare mini la fel, poate clio cup sau mini cooper s works..dar nu cred ca au kg/cp mai bun ca fiatul
daca nu se arunca la preturi mari cred ca o sa aiba vanzari exemplare...o sa ajunga o legenda ca vechile masini Abarth

ionut_cluj 19-06-08 00:11

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
este 1,4 Turbo, nu 1,6...si rupe ficatul in tine. Acest motor va fi disponibil si pe Grande Punto Abarth. Oricum, 500 este clar un "musthave", cea mai la moda masina din lume la ora actuala.
200 de cai...doaaaaamne :D

Bogdan OCC 19-06-08 16:09

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Eu ma hotarasem la un 1.4 sport, dar parca imi face cu ochiul Suzuki Swift Sport, care la banii astia(14500eu) ofera mai multa putere si sportivitate, dar plasticile sunt mai prost lucrate in interior din ce am inteles; o sa merg la toate showroomurile si revin cu impresii despre broscutele "sportive".
Ca sa nu mai fac un topic, intre mazda 2, opel corsa, suzu swift sp., si fiat 500, in 15 mii euro cu dotari cat permit banii de sport, pe ce ati merge?

ionut_cluj 19-06-08 16:40

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Fiat 500 sau Suzuki.

strik3ru 19-06-08 18:18

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Arata foarte bine masina, adica e simpatica si in acelasi timp foarte nervoasa. Cat despre remarcile gen 'e masina de femei' chiar nu stiu cate femei s-ar descurca cu 200cp.

denver 19-06-08 21:13

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Quote:

Originally Posted by b0gDaN3l (Post 1601046)
Eu ma hotarasem la un 1.4 sport, dar parca imi face cu ochiul Suzuki Swift Sport, care la banii astia(14500eu) ofera mai multa putere si sportivitate, dar plasticile sunt mai prost lucrate in interior din ce am inteles; o sa merg la toate showroomurile si revin cu impresii despre broscutele "sportive".
Ca sa nu mai fac un topic, intre mazda 2, opel corsa, suzu swift sp., si fiat 500, in 15 mii euro cu dotari cat permit banii de sport, pe ce ati merge?


eu unul ma gandesc mai intai de toate la istorie , apreciez asta la o marca , iar 500-le cum am mai spus are o istorie foarte pogata , plus ca este ceva deosebit , ce e deosebit in mazda , opel , suzuki ? nimic , niste masini banale , pe cand 500 ? eu chiar sper pe viitor sa imi adaug la colectie si noul 500 , dar parerea mea sau a orcarui altcuiva nu conteaza , tu le cumperi tu te gandesti ce te aranjeaza mai bine :)

PS: striker probabil exista si astfel de femei , dar din afara romaniei

Bogdan OCC 19-06-08 21:26

Re: Fiat 500 Abarth Asetto Corse
 
Din acest motiv imi place Fiatul mult, dar parca o parte din mine imi spune sa iau sportivul suzuki, si sa tin Manta ca masina retro...
Maine merg la showroomuri si ma decid, o sa postez parerile pro/contra.


All times are GMT +2. The time now is 09:38.

- Copyright 2026 4Tuning