![]() |
Ce difuzoare recomandati pt cielo?
sal all...am un cielo si tot ma gandesc ce dif sa imi pun pe spate...as vrea ceva calumea...si dak se poate sa ma incadrez in bugetul de 2 mil aprox :mrgreen:...ce imi recomandati?
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
puneti pioneer ovale,2 iesiri,e 179 lei setul...io dalea o sa pun.numai ca decupezi putin...
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
am inteles ca pionner nu is fantastici la difuzoare...la cd/mp3 playere is printre cei mai buni insa la dif nu prea...din auzite spun si eu ca nu avut ocazia sa le ascult..
pai...imi poti da o adresa sa vad despre ce dif spui ? |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
io le`am vazut in magazin...daca nu iau pioneer imi iau sony....:)
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
pe spate is de 16.5 nu ? cred ca am gasit ceva interesant...http://www.carsystems.ro/details.php...8&prod_id=1614
ce zici ? :mrgreen: |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
nu stiu ce sa zic :) io vreau sa pun o firma mai cunoscuta:)
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Donn daca alea nu sunt o firma o cunoscuta atunci nu mai stiu ce sa zic. Hifonics este cu mult mult peste pioneer si sony, iar legat de ultima firma nu este deloc stralucita, atat in difuzoare cat si in cd-player. polist_4ever ia-le cu incredere dar am impresia ca sa asculti tot ce pot oferi dar vor merge si fara amplificare.
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
scuze nu am stiut...nu prea am avut io legatura cu lumea muzicala :P atunci daca sunt bune...la 2 milioane le`as lua si eu :)
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Eu de exemplu am luat parca cu vreo 115 ron 2 Ground Zero de 16,5 80 RMS, iar o firma buna. Le-am luat chiar de la un user de pe 4t.
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
si eu zic ca is mai buni hifonics la dif decat sony si pionner...acum nu stiu exact ce sa cred...300 si ceva de wati si pret destul de bun...oare cum se aud? ma refer la claritate...ca putere ma gandesc ca au :mrgreen:
si asa pentru curiozitatea mea care e dif intre 2 cai si 3? nu ma prea pricep in domeniul asta si na...:mrgreen: |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Pa alea pe 3 cai au: joase/medii/inalte iar cele pe 2 de obicei au joase si medii.
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
deci is mai bune alea pe 3....mai complete :mrgreen:
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Am pe spate Pioneer TS-A6911..si se aud super OK..
http://www.***********/produse/Difuz...iale/TS-A6911/ |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
si arata bine...oricum la pretul ala e normal sa se auda ok...:mrgreen:
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
in primul rand vedeti ce luati, sa nu fie "chinezarii"... am vazut Pioneer facaturi, in magazin, cu factura si tot ce vreti. dar cand le puneai sa cante... sub orice critica.
mai aveti varianta MTX sau, preferatele mele, Hertz... eu am pe spate Pioneer de 16,5, scot 35w (parca), dar se aud acceptabil... pe viitor astea de pe spate vor ajunge pe usile fata, iar pe spate va fi inghesuita o pereche de Hertz ovale, dsc690 daca nu ma insel. Sony sunt cele mai varza, mai bine luati Boschmann sau alte marci "fantoma"... |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Quote:
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
si infinity am auzit ca is bune insa is ceva mai scumpe...cred ca o sa imi iau hifonics pan la urma...nu is foarte scumpe...au si destui wati...acum sper sa se si auda calumea...sa nu fie doar forta bruta :mrgreen:
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
am scos-o din faptul ca am probat sony pe masina si se auzeau cu mult mai prost decat difuzoarele originale din fabrica. si aveau pretentii de multi wati... erau noi, luate din magazin. nu am scos-o eu din auzite, am scos-o din ascultate
noi vorbim aici de produse ieftine, din clasa de jos a fiecarui producator... nu zic ca Sony sau Infinity nu au produse excelente, dar la c ene intereseaza pe noi sunt slabe... nu te mai lua dupa ce scrie pe ele... |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
mai baieti...pt fata...alea din bord ,nu recomandati nimic ?????????
eu unu, nu am gasit mai nimic sa se nimereasca inafara de chinezarii.... ceva sugestii si ceva poze...:help: |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Quote:
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
cum a zis si bogy, orice dif de 10cm... rupi 2 urechi in diagonala, ca sa intre in locasul lor din bord.
dar nu se vor auzi niciodata prea bine astea de 10cm... solutia e sa pui difuzoare mai mari(13 sau chiar 16,5) in usile fata. decupat, pus inel distantier si finisat ca sa arate bine :) |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Eu pe fata am Pioneer de 10 cm si sunt foarte multumit de ele, eu unu aveam nevoie de voce pe fata ca lipsea, iar pe spate avand la mom ala panasonic16,5 pe o singura cale (bass) nu aveam pic de medii si inalte. Acum depinde ce astepti de la cele de pe fata, daca vrei doar voce, sa se auda ceva si din fata, exclus bass-ul, poti sa-ti iei unele de 10 si sa le pui in bord, daca vrei mai mult de atat faci cum a zis Geo.
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
4 Attachment(s)
eu am unele Boschmann cum zis geo si sun tare multumit de ele si am dat 90 ron pe ele si eu zic ca se aud bine de ce zic asta pt ca sunt bagate exact in fosta cutie a difuzoareleor originale si sunt bine izolate deci nu trece aer pe langa ca sa bazaie sau mai sh eu ce
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Pe mine Boschmann-urile m-au tinut 5 ani, folosite mai tot timpul la putere maxima, ce zic, inca ma mai tin.
|
eu am CD-Player JVC 4x45w sh. stock-urile pe fata. 2 Domotoec ovale pe spate si se aude de zici k nu e adevarat, mai ales cu loud mode din Player. am sa fac poze sa vedeti cum stau Domotecurile pe spate [sunt prinse cu cu suruburi in tabla masinii]
aaa si am uitat sa mentionez. CD-Player-ul JVC a costat 200 ron. iar Domotecurile 85 Ron. sunt de 2 ani pe masina si inafara de praf pe ele nu au nimic. cu toate k au stat "blana" aproape tot timpul. |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
eu am mtx si in bord si in spate si sunt foarte multumit de ele
dar totusi as vrea sa pun ovale cam asa arata ce am p spate , si se potrivesc p gaurile masinii si am lasat si capacele de daewoo http://www.carsystems.ro/details.php...3&prod_id=1027 |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
http://www.carsystems.ro/details.php?prod_id=1031
asa arata alea din bord si acum vreau : http://www.carsystems.ro/details.php...3&prod_id=1232 sau http://www.carsystems.ro/details.php...3&prod_id=1023 voi ce ziceti??? |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
2 Attachment(s)
eu am boxe sony pe spate de 17" si sunt super multumit de ele, am basi inalte medii tot ce vrei si nu au costat de cat 100 ron, pe fata am ceva de 10" nu se aud prea bine, nu mai stiu ce firma, niste ieftinaturi...
acum mai depinde si ce cas ai pe masina...eu am asa ceva: |
Quote:
Quote:
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
nu vreau sa contrazic pe nimeni dar boxele sony pe care le-am postat mai sus sunt chinezarii...spre surprinderea mea se aud foarte bine...daca deschid portbagajul dau cu usurinta discoteca...deci parerile sunt impartite...:D
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
salutare
am constatat azi o bazaiala in difuzorul din spate stanga l-am dat jos si e rupta membrana. spuneti-mi va rog de cat e difuzorul ca nu am reusit sa il masor cu precizie milimetrica din cauza difuzorului micut din mijloc, din ce am inteles pe aici e de 16.5? am inteles bine? o alta intrebare e, cei care ati schimbat difuzoarele, ce alte modificari ati facut? sau merg puse in acealeasi carcase ca cele vechi? cum prinzi noul difuzor la locul lui? cu cele 3 suruburi pe care le am la vechile boxe ? multumesc |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
da pe spate in carcasa originala de daewoo intra difuzoare rotunde de 16,5 cm; gasesti o multime de difuzoare pe dimensiunile astea si tin sa spun ca e cea mai usoara metoda de a schimba difuzoarele pe spate; asadar te sfatuiesc sa iei ceva tot de 16,5 si le pui frumos in ramele originale dupa care pui sita si gata
eu am cumparat sapt trecuta o pereche de boxe magnat edition 162 am dat pe ele 70 ron le-am luat noi de la un tovaras; asa ele in magazin sunt 100 ron si au 50w rms parearea mea e ca se aud super si pot spune ca am cu ce da in ele pt ca am ALPINE CDE-111RM iar pe fata momentan nu am deloc am luat unele la 30 ron si leam spart din prima, urmeaza ceva tot magnat sunt foarte multumit de firma asta; in portbagaj am un sub tot magnat nu mai sh ce model de 300w si o statie tot magnat :)) ultra 2000 si pot sa zic ca am muzica perfecta pt masina mea :) |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
am inteles, multumesc,
eu ca sa le scot scosesem cele 3 piulite din portbagaj, apoi am vazut ca daca as fi fost chirurg puteam scoate doar sita. am sa ma orientez eu spre ceva de 16,5 dupa buget :D, ca de dat nu prea am cu ce da in ele :)) am o rabla de masina, pardon, de casetofon, ca asa am luat masina...si mai pun modulator fm...asta e...fiecare cu ce poate |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
parearea mea e sa iei ceva bun ca poate in viitoar osa schimbi si cd playerul si atunci o sa iti para rau ca ai dat banii pe ceva prost; acelasi lucru lam facut eu cu fostele boxe postate ci o pagina mai in urma, ce sa zic erau bune dar nu la fel ca magnat edition 162;
sper ca saptamana viitoare sa am buget ca sa iau pt fata magnat edition 102 bafta |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Quote:
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
ti-as recomanda mac audio dar depaseste sigur 200 lei poate doar sa gasesti sh....
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
eu pe spate am in suportul original difuzoare coaxiale infinityse aud super ok....pe fata am pioneer tot coaxiale... si amplificator magnat 360 pe care este pus un tub de bass blaupunckt si atat... toate fiind puse pe un mp3 player pioneer... iar de auzit se aude excelent si calitativ si cantitativ :D....depinde de buget si de pretentii... bafta
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
Cu 2 milioane se pot lua sh marci bunicele dar trebuie verificate sa se auda bine.Eu as mai pune inca 500 de mii si asa lua ovale 16/9 infinity reference noi noutze.Eu asta am si se aude mai bine decat la toti prietenii mei.Cielo face rezonanta bunicica deci merita niste difuri.Eu nu as neglija nici fata si acolo trebuie sa fie niste difuzoare buinicele.Am pus ground zero de 10 cm cu urechile taiate pe diagonala si aportul se cunoaste.Alea din fata merg si ele sh dar sa fie o specificatie cum era la ale mele ceva de genul pt incinte cu aer putin.Acuma depinde si cum e masina ,daca zdrangane din temelii nu merita daca e inchegata si antifonata ok si iti place sunetul atunci baga cateva sute de mii in plus.
|
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
ca sa nu fac un topic pt o simpla intrebare... o pun aici, are aceiasi tema:
Cum pot lega mai mult de 4 boxe la un player cu doar 4 iesiri? Se poate? Initial as fi vrut sa leg 6 sau 8 boxe, nu mai multe. O mica schita sau niste indicatii daca se poate, care se pricepe... ca sa nu stric nimic... Multumesc. |
Re: Ce difuzoare recomandati pt cielo?
nucu_as ziceai ceva de difuzoare pe 17" pe spate... asta e dimensiunea care intra fara suportul celor originale? si se prind direct in caroserie cum ar veni,nu?
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:31. |
- Copyright 2026 4Tuning