Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Comunitatea globala 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/30-comunitatea-globala-4tuning.html)
-   -   Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu! (https://forum.4tuning.ro/30-comunitatea-globala-4tuning/771-amintim-trecut-aparat-dumnezeu.html)

B39738 24-03-04 20:22

Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Nu stiu daca ma incadrez bine prin topicul asta la rubrica de ilegale,dar administratorii vor sti ce sa faca daca nu e bine.Stiu ca nu e o tema vesela cea pe care vreau sa o discutam,dar evenimente ca cel din cazul lui RoRo te fac sa iti aduci aminte de situatii limita in care ai fost pus in trafic si din care ai scapat.Sa incercam sa invatam din exemplele pe care lumea le posteaza aici si sa ne ferim cat mai bine de eventuale necazuri.Deci lumea doritoare sa posteze una-doua intamplari prin care au trecut si din care au scapat cu bine,desi situatia putea fi si altfel,Doamne fereste...

B39738 24-03-04 20:32

Intamplarea mea
 
Intrucat eu am initiat topicul,va voi povesti situatia in care am fost cel mai aproape de un necaz...in ziua examenului de admitere la facultate,acum 3 ani jumate,in vara,in urma unor certuri cu parintii,nu am mai putut suporta stresul si supararea si am iesit la o tura cu motorul...bineinteles ca nervii acumulati timp de un an si cei acumulati si mai recent nu au intarziat sa-si faca simtita prezenta in temperamentul meu...am bagat mana in acceleratie cat s-a putut...la iesire din Iasi,inspre Vaslui,prin padure,mergeam cam cu 140-150km/h(drum de doar 2 benzi) si m-am angajat in depasirea unui camion,intr-o curba mai stransa...din fata a aparut un Matiz albastru,parca il vad si acum...am franat puternic,pe fata,iar motocicleta a avut tendinta sa se ridice putin de pe pamant(ma refer la roata din spate)...am luat mana de pe frana si am lasat motorul sa se deplaseze in inertia lui...a fost vb de cativa cm intre mine,Matiz si camion...s-au speriat ambii soferi,iar eu tremuram de nu stiam ce-i cu mine...si toate astea pentru niste certuri cu parintii,iar daca va zic si de ce,chiar ca vi se va parea o intamplare idioata...in fine,consider ca am scapat ca prin minune,de aici rezulta si titlul topicului...numai Dumnezeu m-a aparat,altfel cine stie ce ar mai fi fost...nu doresc nimanui o chestie ca asta si sper ca unii motociclisti,mai ales cei proaspat initiati,sa nu faca asa ca mine(aveam carnet de doar 6 luni)...noroc si numai bine tuturor.

Gratzian 24-03-04 21:18

vb de situatii cu motoare? sau in general?

B39738 24-03-04 23:16

x
 
e vorba de situatii limita in general...ca pe mine m-a afectat treaba asta cu motorul,asta e partea a 2-a...masini,motoare,mai conteaza?...noroc

Gabi 24-03-04 23:28

Eram in clasa a 9 a, adica acum 4 ani. Frate-meu a plecat pana in Valcea, iar la intoarcere (noaptea), viteza, conditiile drumului si poate si oboseala, l-au aruncat la 35 de metrii de sosea. Daca nu avea centura de siguranta, se incolacea ca parbrizu', in juru' unui copac.

Acum 2 ani, am rasturnat un Golf destul de rau... Poza mai e pe undeva pe forum.

Am avut noroc si, sincer sa fiu, nu as vrea sa se repete intamplarea.

X-Ray-Eyes 25-03-04 09:43

In 1999 , aveam permisul de mai putin de 1 an , si nu am condus pana atunci decat o dacie ..
Cu un prieten cu un Passat , motor mare , break , ma intorceam de la Constanta catre Eforie Nord si m-a pus Al de Jos sa ma iau cu o dacie Break pe injectie cred ca era la 13-14 , ploua rau de tot si masina avea cauciucurile duse ... Am trecut podul de la Agigea cu 130 , mers mai departe netinand cont de conditiile de afara am calcat-o si la un moment dat a trebuit sa fac dreapta brusc .... am luat piciorul de pe acceleratie , si am calcat frana pana pe la 90 apoi pana la fund si s-au blocat rotile ... Am tras dreapta la maxim si masina se ducea sanie spre un stalp ... am luat piciorul de pe frana , am tras stanga am calcat frana din nou , i-a fugit curul si s-a invartit pe sosea 180 grade si ne-am oprit pe un caldaram de asfalt curatzat de pe soshea ptr o noua asfaltare exact la 10 Cm de un stalp , de pe partea stanga a drumului pe care trebuia sa fac initial dreapta ...cu usa de la sofer... va datzi seama ca eram si pishat si c@c@t la c#r ...ca am incercat sa deschid usa si s-a oprit in stalp , a coborat ala din dreapta s-a asezat in cur pe o bordura si gafaia ca nebunu .. am dat masina in spate se vad ce a patzit , si avea 1 singura zgarietura pe aripa stanga de 5 cm , dar aproape ca nu se vedea ... m-am uitat sub masina si lonjeroanele doar se zgariasera de la criblura aia si asfaltul facut morman pe care m-am suit cu butul si roata stanga - fata ...
Daca nu era mormanul ala de moloz , luam stalpul in brate , cu tot cu masina si azi nu am mai fi vorbit cu voi ...
Si de atunci pe ploaie merg cu maxim 100 , virajele le iau cat se poate de usor , indiferent in ce masina ma aflu ...
Am trecut pe langa DANSA , si stiu cum mi-a stat inima in loc ...
ca sa nu mai zic ca mi-am vazut prietenii cum s-au infipt in stalp cu 130 KM/H in fata mea , la 10 metri ..!
10x God ca nu a murit nici unul ..!!!
Asha ca bagatzi copita in ea daca asfaltul e curat , soseaua e libera si drumul este bun ... Doar atunci !

b99sha 26-03-04 03:47

Naspa subiect...
Io am mai multe, norKCu memoria-mi varza :wink:
Una cu motorul - eram incepator si inca nu descoperisem frana fata (adik nu descoperisem frana deloc-cine stie cunoaste) si n-aveam mai mult de 6o-7o cand mi-am dat seama k masina din fata mea oprise si nu aveam cum s-o ocolesc (era sina de tramvai). Nu stiu cum dar motocicleta parca singura s-a dus pe fasia de ~1o cm dintre linia de tramvai si masina.
Inca una cu motorul (acum mi-am amintit) - mergea unu' cu un bmw pe banda 2 de zici k era strabunica si io nervos rau ma las pe dreapta (dupa ce ma asigur) ii dau forja si abia ajung in dreptul masinii si observ falnica masina oprita pe banda 1. M-am lasat pe stanga DAR norocul a fost k am avut inspiratia sa tai gazul, astfel traiectoria motorului a fost nesperat de buna - am trecut la vreo 3ocm de ambele masini. Cred k din spate s-a vazut tare frumos dar cred k a si mirosit de la chilotii mei...
Una cu masina - proaspat \"scapat\" de lamai eram \"regele soselelor\" cu dacia-mi iubita. La ~12okm/h ma seaca cel de pe locul din dreapta mea si incep sa trag violent de volan stanga-dreapta. Pe soseaua uscata incep un derapaj de toata frumusetea de pana acasa am mers numai cu 4o...
Si mai am o groaza...din pacate...sau din fericire - depinde de unghi :wink:

schumi_AOP 05-04-04 15:01

Acum vreun an m-am luat la o cursa amicala cu un prieten pe o straduta ingusta din Sighisoara,amandoi aveam Dacii, a mea era break, a lui berlina.La un momentdat eram primul, am taiat o curba la stanga si mi-a aparut o alta Dacie din contrasens.Am evitat-o insa am pierdut masina de sub control, a facut un balans si s-a intors pe o parte in sant.Bietii care veneau din spate au oprit, m-au pus pe roti si am constatat ca masina nu avea absolut nici o zgarietura,tabla era putin indoita undeva langa buson,dar de la un pumn s-a indreptad.Doamne multzam.

NOS 06-04-04 02:06

Cu totii cred ca avem povesti neplacute, hai totusi sa o spun si eu pe a mea! Mergeam acum doi ani la mare cu cel mai bun prieten si cu tatal lui (cu masina lor) pe o ploaie torentiala, la un moment dat stam noi dupa un camion care dupa ce ca se misca precum un melc, nici nu binevoia sa lase pe cineva sa depaseasca ca statea cat mai aproape de mijlocul drumului. Pana la urma se incumeta tatal prietenului meu... care nu conduce de maine si are cateva sute de mii de km \"la bord\"- sa depaseasca camionul avand in vedere ca avea suficient timp pana sa se apropie ala din fata (un tir): se angajeaza omul in depasire, mai vine si unul in spatele nostru, si la un moment dat camionagiu' se trezeste sa accelereze sa nu il lase sa-l depaseasca sub nici o forma. A tipat biata masina (o dacie) de ii sareau pistoanele prin capota... ala din spate se bagase inapoi, singura noastra solutie a fost sa fortam la maxim pentru ca nu mai aveam timp sa ne bagam inapoi, si am intrat cam la jumatate de metru distanta intre tiru' care venea din fata si camion. Ei bine am facut depasirea ca sa ne oprim dup-aia sa ne revenim ca inima era total pierduta undeva iar starea chilotilor... de nedescris!!!

NOS 06-04-04 02:15

Am uitat sa spun ca macar o data pe luna ar fii frumos sa mergem la biserica sa ii multumim celui care a avut grija de noi si speram ca o sa aiba si pe viitor... sa aprindem o lumanare pentru sanatatea noastra, dar sa nu ii uitam aici pe cei care nu au ramas decat in amintirea noastra sa le oferim si lor lumina pe care o merita!!!
CONDOLEANTE spun pe aceasta cale celor care au pierdut persoane dragi in accidente, ele nu vor muri decat odata cu noi, tot ce trebuie sa facem e sa nu le uitam si sa ne aducem aminte de momentele fericite petrecute altauri de ele! DUMNEZEU SA VA ODIHNEASCA IN PACE!

b99sha 08-04-04 05:01

Alaltaieri era sa ma \"imbranceasca\" un nene cu masina, eu fiind pe motocicleta...ocolea o groapa...

Cand am luat motocicleta am plecat cu niste prieteni (ei in masina) sa facem o baie in Arges. Pana acolo, ignorand vantul lateral, incerc sa vad ce \"poate\" motocicleta. Pe la 16o incepe un voblaj (miscarea necontrolabila a ghidonului stanga-dreapta - nu se poate corecta in nici un fel) de toata frumusetea...Instinctiv n-am mai accelerat si printr-o minune am ajuns sa va povestesc si voua asta acum :?

p.s. mai vreti??

BigMac 09-04-04 21:45

1 Attachment(s)
Acum o saptamana am facut si eu prima tampenie in 10 ani de permis. Ma plimbam intr-o zona industriala, pe unde circula multe camioane. M-a apucat cheful de viteza, asa ca am bagat o acceleratie pana la zona rosie. L-am depasit pe unu' cu peste 100 la ora, intr-o curba destul de larga. Problema a fost ca in fata astuia era o masina care a franat brusc sa faca dreapta. A trebuit sa franez si eu, ca venea cineva din fata... Mi-a fugit spatele masinii la stanga, am recuperat, apoi a plecat spre dreapta si n-am mai avut ce sa-i fac. M-am dus vreo 40 de metri cu spatele, pana m-am oprit in bariera de fier de pe marginea drumului. Doamne, ce senzatie, sa pierzi controlul la 100 la ora.. :oops: Cand m-am vazut oprit cu bine, am fost fericit! Am avut un noroc extraordinar! puteam sa intru in camionul care venea din fata, si atunci adio BigMac.. Apoi, pe marginea drumului erau copaci solizi, norocul a facut sa intru exact intre doi copaci.
Socul a fost pe la 40 la ora cred, foarte bine amortizat de bariera, care s-a si indoit serios. Masina.. se vede in poza. O roata spate indoita, aripa, parasocul. Dar pe cuvant ca nu-mi pare rau! Sunt fericit ca am avut noroc si am scapat fara zgarietura. Alta data o sa am maaaaare grija unde si cum calc acceleratia.. Altii, din pacate, nu mai apuca sa invete din greseli... http://forum.hardware.fr/images/perso/carbonim.gif

WhiteRaven 13-12-06 00:12

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Hai sa bag si eu o mica povestioara. Nu am ramas socat, dar imi da mai mult de gandit inainte sa apas pe pedala, mai ales ca riscul era minim la acea ora.
Am iesit intr-o noapte cu un var si un prieten cu masina prin oras. Ieseam de pe o straduta, virez dreapta si erau vreo 50 m pana la urmatoarea intersectie. O alfa 147 din spatele meu ma depaseste, incestineste, si iar o calca. Mergeam in aceeasi directie, am virat stanga, si iar o calca, iar ma asteapta, practic ma tachina. Am ajuns la un sens giratoriu si ma gandeam sa intorc, iar atunci tipul incepe sa o calce de-i ieseau scantei pe esapament. Eh.. am zis lasa-l, si am intrebat pasagerii :lol: ce zic? da-i.. ok, zic.. hai sa ii arat ce face calibra (aveam calibra at) daca tot se incoarda. Practic era deja plecat, l-am ajuns, era o zona cu drum drept spre iesirea din oras, si intru in depasire. Aveam undeva pe la 160 km/h cand am intrat in depasire, si vad o masina ca apare de pe o straduta laturalnica. A oprit, si nici nu ma asteptam sa o vad ca iese in drum.. mai ales ca ne apropiam si eu eram intrat mult in depasire practic aproape trecut cealalta masina.. si mai ales pt faptul ca era deja iesit dintre cladiri si avea zona de vizibilitate incat sa iasa cu toata masina si sa mai ramana mai bine de 1,5m pana la drum. Imi imaginez ca soferul s-a gandit ca nu puteam sa avem mai mult de 70-80 cu cat se mai merge pe acolo si ca apuca sa iasa. Am franat brusc, si a trecut prin fata mea, sincer nici nu pot aprecia distanta .. mai putin de 3-4 m, in momentul in care soferul era exact in fata mea, pt ca practic era asa aproape incat ii puteam numara firele de par de la sprancene :lol: ca sa spun asa..
Norocul a fost ca era spatiu in fata lui, si ca era audi a4 si nu a lenevit pe drum.. oricum.. s-a crezut si prea bazat ca daca are audi, apuca sa iasa lejer, cu toate ca s-a asigurat. Ei, putea sa se dovedeasca altfel situatia, doar norocul si reflexele ne-au salvat. Avand in vedere sa si ora era trecuta de 1 AM, drum liber, deci niciodata nu poti fi prea sigur..
O experienta din care am ierit toti teferi din fericire, fara evenimente si am si invatat ceva.

Spark 13-12-06 18:48

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
faza care pe mine m-a marcat ... si stiu exact tot ce era in cel moment .. si ganduri si absolut tot.

se intampla in 11 februarie 2006 pe la orele 4, 4 juamte cand ma intorceam de la majoratul fostei prietene (nu am baut nimic), adica la cam 1 luna jumate dupa ce am primit permisul in mana. de mentzionat ca nu am condus prea mult pana atunci si conduceam doar o dacie amarata. dar in acea seara frate-meu mi-a dat pe mana pt prima data masina lui si anume un ford focus, deci diferenta de la cer la pamant. masina mergea fin, muzica bubuia fain in ea ... si din astea. dau sa vin spre casa. poate oboseala era de vina ... sau muzica data prea tare (in acel moment mergea B.U.G. Mafia - N-ai Fost Acolo .... piesa carenu o sa o uit in viatza mea).. sau nu stiu. ies de pe o stradutza mai laturalnica pe un bulevard si ii dau a2a .. a3a .. a4a ... si ajung pe la 100 km/h sau asa ceva. si am ajuns la o portziune in care drumul nu mai era drept. era umpic decalat spre dreapta. oky ... si fac eu dreapta - stanga ... si in momentu` ala mi-o fugit spatele destul de mult dar nu am scapat-o de sub control. incerc sa redresez din volan ... dar in fuge spatele in cealata parte si tot asa pana intr-un final cand am reusit sa franez si sa o opresc pe loc. atunci cand mi-a fucit spatele prima data ... dak nu redresam intram in bordura din partea stanga (si banuiesc ca stricam ceva pe masina asa ca nu era bine) ... si dak nu redresam cand mi-o fugit in cealata parte intram intr-un stalp, ceea ce iar nu era bine. am stat asa orpit in mijlocu` drumului cateva momente dupa care am pornit iar, bineinteles acuma cu muzica la volum destul de mic si condus mai incet.
stiu ca nu e cine stie ce faza ... dar pe mine m-a marcat si stiu toate gandurie care imi treceau atunci prin cap .... muzica .... mediul inconjurator si absolut toate lucrurile din jurul meu.

asa ca avetzi grija de voi si conducetzi mai atent si mai preventiv.

WhiteRaven 13-12-06 21:23

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
pacat ca nu baga lumea nasul mai des pe aici, mai ales incepatorii. macar sa invete din experientele altora, dar oricum nu e la fel ca si cand dai tu cu capul. Spark, eu ma mir ca ti-a fugit asa masina pt ca eu conduc un focus frecvent, stiu si cum sta la drum si stiu si cum merge ;) .. cand o sa mai capeti experienta o sa te dai poate tu intentionat la asa manevre, dar recomand drum lat :lol:
.. ok, inca ceva minor, dar asta ca apropo, pt a se tine masina in viteza, nu la punctul mort in mers. M-am intalnit intr-o seara la o pizzerie cu un fost coleg de liceu si l-am dus cu masina sa vada si el cum merge, impreuna cu alte 2 pers.. la intoarcere m-a intrebat cum sta cu stabilitatea..eu, vrei sa vezi? urma la foarte mica distanta o curba spre dreapta. Veneam lejer cu masina scoasa din viteza pt ca aveam viteza mai mare si o lasam sa mearga, m-am uitat in bord si aveam putin sub 80 km/h, dar fiind practic pe punctul sa virez nu am mai bagat in viteza si am tras brusc dreapta, moment in care am inceput sa derapez drept spre un stalp. Stateam si ma uitam la el cum se apropie :lol: Degeaba incercam sa accelerez sa duc masina cum vreau eu pt ca era in gol :lol: norocul face ca am dus-o putin din volan unde doream si intre timp am bagat in viteza. Mult au facut si gumele ;) Pirelli P6000, de care oricat am tras nu s-au mai terminat :)) Practic nu pateam mai mult decat sa lovesc cu pragul si jentile in bordura. Dar clar ca de atunci nu am mai luat eu viraje fara sa am treapta inferioara sau cel putin sa fie in viteza.

Spark 13-12-06 21:41

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Quote:

Originally Posted by WhiteRaven (Post 659640)
... Spark, eu ma mir ca ti-a fugit asa masina pt ca eu conduc un focus frecvent, stiu si cum sta la drum si stiu si cum merge ;) .. cand o sa mai capeti experienta o sa te dai poate tu intentionat la asa manevre, dar recomand drum lat :lol: ...

posibil una din 2 variante ... sau chiar amandoua.
povestea aia se intampla in 11 februarie la ora 4 dimineatza =>
1. drumu` sa fi inchetzat peste noapte ... sau polei .. sau in fine ...
2. acasa cand am ajuns mi s-o parut ca am venit cu frana de mana trasa, foarte posibil ... ca nu imi amintesc dak am tras-o atunci cand am parcat-o

WhiteRaven 13-12-06 21:47

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Quote:

Originally Posted by Spark (Post 659678)
posibil una din 2 variante ... sau chiar amandoua.
povestea aia se intampla in 11 februarie la ora 4 dimineatza =>
1. drumu` sa fi inchetzat peste noapte ... sau polei .. sau in fine ...
2. acasa cand am ajuns mi s-o parut ca am venit cu frana de mana trasa, foarte posibil ... ca nu imi amintesc dak am tras-o atunci cand am parcat-o

da. mai degraba prima.. sa inteleg ca e ceva recent. e deajuns sa fi prins exact pe viraj si restul sa fi fost normal. odata ce ai intrat in derapaj.. derapezi. Frana de mana daca era asa de tare trasa incat sa te salte de spate trebuia sa o simti, daca nu se incalszeau franele oricum si tot nu mai aveau forta de franare sa te suceasca.. dar tot e posibil ;)

BULLETTT 13-12-06 23:24

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Fiind inca posesor de lamaie am avut si eu cateva peripetii.
Intr-o dimineata plimbam 2 pustoaice cu masina...la un moment dat ajung la o intersectie unde trebuia sa virez la stanga,imediat dupa curba era o statie de tramvai...eu in gandul meu "acuma e momentul sa ma afirm"....turez peste 5000rpm bag 1a si talpa in curba de 90 grade,volanu il tineam cu o singura mana...fiind vr6 incepe sa faca pe nebuna sa scoata fum in curba,eu pierd controlu volanului si ma indrept spre statia de tramvai....cei care asteptau in statie au sarit ca arsi pe liniile de tramvai de frica:D....in ultima clipa reusesc sa redresez masina...am crezut ca mor de frica nu imi mai simteam picioarele.

Alexutzzz 14-12-06 02:37

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
curand eram cu motoru....prin baneasa,plouase,eram in grup de 6 motoare mergeam sa mancam:| eram prin mijlocu grupuilui aveam cam 80 drrum drept incep sa franez spatele cam 3/4 din cat poate si fatza un pic sa nu fuga,las usor spatele sa ma bag pe cealalta banda acum aveam cam 50-55kmph si am prins marcaj dintre benzi si nu am apucat sa schitez nik,roata fata s-a dus in dreapta si motoreta a cazut pe stanga,si s-a dus,norocu meu a fost ca nu m-a prins sub ea,imi aduc aminte ca dupa ce am cazut am facut cateva tumbe( noroc cu echipamentu doar o zgarietura pe sold ,daca eram fara geaca manusi si cizmele la"pizdeam" rau de tot si am vaz faruri in spate norocu mare a fost ca erau 2 dintre cei cu care eram in grup si au reusit sa ma ocoleasca,daca era o masina nu cred ca m ai eram intreg
urmari: julitura pe sold,blugii praf,geaca zgariata pe umaru stang pe maneca stanga si pe spate,manusi julite,cizma stanga polizata,motoru:carena fatza zgariata,laterala zgariata si crapata,schimbator rupt,toba polizata,cap de ghidon polizat,codita putin zgariaata
ps Am scapat super hiper mega ieftin pentu viteza care o aveam

OctaviaRS 15-12-06 23:21

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
fratzilor ..nu prea am trecut prin situatzii ca cele descriese de voi pe pagina anterioara...dar...o data ma duceam la Pitesti..in masina cu 4 prieteni si cu me 5...si m-a depasit unu cu un renault megane...si ce am zis eu in mintea mea...hai frate sa-tzi arat ca asta nu e doar o simpla skoda octavia..si dai si dai si dai dupa el masina grea..lua greu viteza..si la un moment data ma uit pe kilometraj ce sa vezi? 240 si liniste ....apoi mi-am dat seama ce se putea intampla la o adica...o tragedie..nici caca de analize nu mai aveam...GANDITZI INAINTE SA ACCELERATZI..poate postul meu va fi sters,dar e bine sa gandesti inainte sa faci niste chestii..eu nu am gandit atunci decat ca am masina puternica si nu ma face pe me unu ca ala..si putea sa fie o tragedie...bafta

ggd_87 17-12-06 15:13

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
1 Attachment(s)
am patit-o si yo de 2 ori. o data am skpat fara nimic la masina!mergeam pe un bulevard,pleksem primu de la semafor knd la un mom dat o baba traversa soseaua si am zis s nu o claxonez si s o ocolesc pe linia de tramvai,knd ma vazut baba s dat inapoi pe linia de tramvai,am reusit s o ocoloesc pana la urma pe celalalt sens si knd sa revin imi fuge spatele k era sina uda si klc frana cu spatele in dreapta spre ma duc taras spre contra sens spre un mare jeep!pana pa urma am luat picioru dupa frana si am tras frana d mana s intorc masina si mi-a povestit un prieten k m-am ridikt pe 2 roti knd s intors masina!
iar a 2 intamplare (a fost chiar nashpa) am alunekt pe un bulevard cu piatra cubica si am pierdut controlu masinii,care s oprit fix intr-o mare bordura!yo am dat cu capu in stalpu masinii si nu mai stiu nimic,dar mai erau niste prieteni in spate kre mi-au povestit k in mom knd am atins bordura masina sa ridicat pe 2 roti si a mers un pic cu spatele!din accident masina a iesit destul de urat! oricum,bine k nu am avut viteza k o puneam pe partea stanga si erau doar niste stalpi de beton mici,kre puteau trece printr-un geam,o usa ceva pana la mine! :rolleyes2

Aaronnel^ 10-01-07 17:41

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
6 Attachment(s)
Asta vara, veneam cu tata si fratele meu de la Balea Lac spre casa(Valcea). Eram cu un Peugeot 307 T6 (se vede in imagine). Pe Valea Oltului, mai exact la Bradisor am prins un prieten cu un Logan. Iar pe o portiune cu drum drept si cu griblura proaspat pusa ne`am bagat in depasirea unui tir.(eu fiind a 2a masina). Cand tata sa bagat in depasire... masina a inceput sa se balanseze ... (cam la 140 km/h) am reusit sa depasim tiru... iar in fata noastra era un cap de pod .. atunci tata a tras de volan dreapta facand o rotatie in mijlocul drumului de 180 de grade... in fata tirului ... lovind o dala de beton ... masina la caroserie nu a patit mai nik, decat o zgarietura la aripa,un prag indoit si janta spate stanga zgariata pe toata circumferinta aproape... dar la partea tehnica tot ce era pe sub masina avariat rupt etc..
Concluzia : discul de frana sa crapat determinand blocarea rotii din spate stanga + griblura => boom ..
Cum spune si topicul numai cu ajutorul lu D-zeu am scapat cu viata...
Noroc ca tirul a incetinit .. si noroc ca din fata nu venea nicio masina .. si ca a apucat tata sa fereasca capu de pod , ca daca intram in ala fratele meu zbura prin parbriz ... iar eu cu tata nustu cum scapam .. daca mai scapam .. iar langa capu de pod era vreo prapastie de 6 metri lungime si inca vreo 3 adancime :)

Ovae 10-01-07 22:19

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
in primul rand salutari la toata lumea..io is mai nou pe aici...

sa incep... am patito in data de 24 decembrie...intro sambata ...anu trecut...cam pe la 4 noaptea....veneam de la Craiova..mergeam spre Dabuleni..io is din Timisoara..dar am fost la bunici...si cum pe acolo nu era nimik la discoteca...am zis sa mergem la Craiova...zis si facut...mai eram cu 4 fete..si la intoarcere...una din fete mio zis sa ma grabesc..ca e cam tarziu..sa ajunga...pana atunci mergeam cu 90kmh..si muzica data tare....nu prea aveam chef de viteza..da mam conformat...am calcat acceleratia siam urcat pana la 120kmh.eram in masina mea..un Logan 1.4 si intru intro depasire..a unei dacii break..la baza unui deal...dupa ce am depasito..nu mam retras pe banda mea de mers..ci am ramas pe contrasens...vroiam sa tai curba..dar nu am luat picioru de pe acceleratie...si se facea o curba spre stanga...urcam dealul..si mia derapat spatele inspre dreapta....am tras dreapta de volan si am franat dar degeaba...am intrat in derapaj..si am lovit parapetul....noroc ca era din fier si sa indoit..preluand din soc..insa masina sa invartit in asa fel incat am dat si cu spoilerul din fata..mai ales partea dreapta..mia zburat numarul..si cu spoilerul spate..si am ajnus perpendicular pe sosea...noroc ca nu eram in coborare....dupa ce sa oprit masina..si am vazut ca nimeni nu a patit nimik...mam dat jos sa vad ce so intamplat cu masina..daca o mai pot misca...s-au zgariat spoilerele...dar fiiind din plastic..nu au ramas indoite..janta din dreapta fata era varza...cauciucul la fel...am tras masina din drum si am inlocuit roata...intre timp una din fete mia gasit si numarul....dupa ceam pornit...spre casa...am aprins si mp3ul iarasi..era prea calma atmosfera...nimeni nu mai zicea nimik...si cred ca am apasat din greseala butonul de SOURCE...si a intrat pe FM..nu ascultasem in seara aia decat house de pe un cd...si deodata...se aude o slujba religioasa...mp3ul a gasit un post religios..Logos...am ramas socati..io nu stiam ce sa mai cred...si 2 fete or incput sa planga...una din ele tipand sa il opresc...faza asta o pus capac...dupa accident...nam putut dormi noaptea...ma tot gandeam la cat d aproape am fost sa mor..la faptul ca eram raspunzator si pt celelalte persoane...la ce sar fi intamplat daca treceam de parapet...
la momentul dat aveam permisul de aproape 2 ani..timp in care am facut vreo 26000 km numai cu masina mea...si facusem acel drum de multe ori..dar accidentele sa intampla cand te astepti mai putin...asa e cand capeti incredere..zici ca tie nu ti se poate intampla...ce trist e momentul cand afli ca nu e chiar asa....
de atunci am lasato mai moale cu viteza....si sunt mai atent in curbe...dar numa dupa ce o patesti pe pielea ta...si vezi ca nu e de joaca...atunci nuti mai trebe viteza...
parerea mea e ca sunt multi care au cate ceva de povestit..nush de ce au retineri....ar trebui sa scrie mai multi aici....pentru ca e bine ca cei care citesc...sa invete din greselile altora...
atat am avut de zis..si sper ca nu vam plictisit...
PS... Exista Dumnezeu...

Aaronnel^ 10-01-07 23:02

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Ashea e .. exista Dumnezeu

Alkatraz 12-01-07 02:31

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Am descporit si eu akum topicul si vreau sa va povestesc intamplari foarte neplacute.
Vineri noaptea aproximativ ora 1 ... Impreuna cu parintii mergeam spre Lepsa la munte, tata fiind obosit dupa o zi de munca mergea lejer 80 mai mult nu putea ca erau serpentine si era si padure, la un moment dat vede intr-un sant niste porci mistreti (tata pasionat de vanatoare se uita dupa un reper, poate poate maine mancam ceva mai exotic:D) eu intotdeauna pana cand am sa iau carnet merg in dreapta soferului, si ma uitam si eu dupa respectivii porci dar cand am intors capul in directia de mers am vazut o caruta fix pe axul drumului si am exclamat VEZIII...(caruta nu am mai apucat sa zic de sperietura ce am tras-o) tata intoarce capul si aprope in acelasi timp trage de volan si ciupeste putin frana si il evita la cativa centrimetri pe respectivul carutas.
Sfat: Nu mergeti noapte cu viteza in serpentine deparece exista carutasi nebuni care se culca si lasa calul sa mearga dupa marcajul drumului.

ct77pia 12-01-07 08:14

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
eu mergeam cu 60 pe un drum cu 4 benzi(2 ci 2) eram pe bnda 1 si pe bnda 1 contra sens un tir pe jos mizga la un moment dat un viteaz cu o dacie din 88 varza toata intra in depasirea tirului si pe 1/2 depasirii ce ii trece prin cap sa puna frina si binenteles ca a tinut pe roata de rezerva si a derapat in fata mea la 130. rezultatul i-am tras una de s-a rupt dacia in 2 buc motorul sa dus in tirul care trecea si restul caroseriei s-a invirtit pe sosea.la mine in masina eram 3 care nu am patit mai nimic ala din dacie...... nici macar o zgrietura....

wlady 21-01-07 09:00

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Poate nu am carnet, dar ce am citit aici chiar m-a facut sa ma gandesc la ceea ce inseamna viteza cu adevarat si unde ar trebui data ! Chiar este un topic de nota 10+ !

doru_wrc 21-01-07 09:11

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
eu nu mi-as dori sa scriu niciodata aici.asa k aveti grija de voi....

caphonne 22-01-07 21:25

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
sofer incepator 6 luni de cand am actul :sa intamplat in toamna anului trecut veneam usosr din pescarush fusesem sa ma intalnesc cu baietii.am ajuns aproape de pasajul lujerului am stat si m-am gandit sa o iau pe langa pasaj sau prin pasaj .am ales sa o iau prin pasaj cu gandul sai dai si eu un pic la masina.am intrat in pasaj am ajuns usurel pe la 120 km /h pasajul gol aproape de iesire un matiz mergea incet nici pe stanga nici pe dreapta era cam pe mijloc /eu ce zic lasa ca franez ma bazam pe frane tineau destul de bine dar tzeapa pe jos era mazga masina a intrat in derapaj noroc ca nu obisnuiesc sa merg cu muzica tare am auzito cum aluneca si se ducea frumos catre stalpi de pe mijloc . singurul lucru pt care am scapat intreg este ca am ramas calm nu am bruscat masina am luat piciorul de pe frana si acceleratie iam dat inferioara si am corectato usor din volan nu brusc ca ma duceam dracu.atunci am realizat pt prima oara ce inseamna sa mergi pe o sosea alunecoasa cu viteza mare si sa franezi brusc .

PYT 23-01-07 01:02

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
un mic sfat si de la mine... pastrati distanta fatza de cel din fatza... asta-toamna ma intorceam intr-o duminik dupa-masa in buc, eram intre campulung si targoviste si ma exaspera un papuc ca nu ma lasa sa-l depasesc, asa k eram chiar in fundul lui asteptand cea mai mica ezitare k sa-i dau fum... mare greseala, caci, la 80 km/h cat aveam amandoi, a luat omul fara nicio jena o ditamai groapa, in care am intrat si eu fara pic de frana ca n-am mai apucat s-o vad. consecintele... el a mers frumos mai departe, iar eu am facut nu una, doua pene de toata frumusetea (ambele roti de pe partea dreapta). in pericol n-am fost nicio clipa, caci era uscat pe jos si nu am franat brutal dup-aia, dar daca te gandesti ca masina are o singura roata de rezerva... am ramas in camp vreo 2 ore pana a venit un preten de la buc cu inca o rezerva sa plec de acolo, asa k am avut timp sa ma gandesc k nu e prea bine sa stai in curul masinii din fatza... bafta

andrei.badea 03-02-07 01:16

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Sa povestesc si eu una nasoala rau. Prin 96 sau 97 .. nu mai stiu exact .. veneam cu ai mei de la Curtea de Arges spre Pitesti. Iarna, zapada. Noi intr-un Oltcit. O combinatie de cauciucuri terminate, damb de zapada, si masina usoara de spate a rezultata in crearea unu balans puternic. A incercat tata frana, acceleratie. Nik. Din pacate balansul a facut masina sa se rasuceasca la 180 si sa se opreasca intr-un sant. Norocu a fost k nu venea nici o masina pe contrasens. Ceea ce m-a lasat fara cuvinte la fel de mult ca accidentul a fost faptul k pana sa ne scoata tata pe ceilalti 3 care eram in masina, vreo 20 de masini erau oprite, si o gramda de lume stransa sa ne ajute sa scoatem masina din sant. Din fericire masina nu a fost decat putin indoita in partea din spate.

geani29 03-02-07 14:38

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Eu am la activ 2 accidente.
Primul s-a produs in iunie 2004, intr-o dimineata, in drum spre serviciu, cand un destept (si pe deasupra coleg cu mine) a oprit pe partea dreapta a drumului ca sa coboare alt coleg si a virat brusc la stanga, fara sa semnalizeze si sa se asigure, ca sa intre in parcare. Eu eram intrata in depasire, semnalizam si aveam si vreo 70 /h si, in ultimul moment, ca sa nu-l omor pe dobitoc, am tras tare de volan si am sarit santul aflat pe partea dreapta a drumului oprindu-ma pe trotuar, la doar o palma de un zid din placi de beton. Daca ar fi cazut peste mine o placa de aia... pilaf ma faceam. Din zbor, i-am sters partea dreapta a portbagajului cu aripa si portiera mea stanga si l-am lasat fara bara si fara jumate de portbagaj. Rezultatul: din cauza ruginii avansate a olticului meu, m-ar fi costat vreo 10 milioane reparatul, asa ca a trebuit sa cumpar alta caroserie si sa transfer tot pe ea.
Al doilea accident s-a produs în aprilie 2005, la o trecere de cale ferata, unde oprisem regulamentar si m-am trezit aruncata vreo 3 metri in fata de un Volkswagen transporter, care s-a ales cu masca sparta si cu farul dreapta zob. Eu am avut doar hayonul putin infundat.
De fiecare data am purtat centura, care, in primul accident, mi-a salvat viata!

CT-07-APV 06-02-07 03:37

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Am si eu ceva pentru topicul asta. O seara sau mai bine zis inceput de noapte de toamna. Ziua plouase zdravan si pe jos inca era ud. Eram cu prietena mea in break pe varianta Constantei venind pe langa Metro inspre iesirea catre Ovidiu. Vad niste faruri din spate ca vin puternic si accelerez si eu. Un BMW ii dadea pe la vreo 100 la ora. Am calcato si a ajuns in dreptu meu, eu acceleram cu pedala la fund si am mers un pic in paralel dupa care vad ca incetineste brusc.. eu ma uitam cu coada ochiului la el. Ma intrebam ma de ce a franat are BMW eu Dacie daor nu s-a lasat asa usor ce draq... cand ma uit in fata (atentie mare in dreptul pietei taranesti daca mergeti vreodata pe varianta) o ditamai balta lata d trei benzi si lunga de vreo 50 de metri. Avand in jur de 120 si balta la 15 metri in fata am apucat doar sa realizez ce e in fata si am intrat cu viteza in balta. Fara sa exagerez am simtit o bufnitura puternica si am vazut apa cum curge pe parbriz cam vreo jumate de minut dar apa ca si cum ar pica din cascada. Cand s-a oprit de curs apa si am putut vedea si eu ceva afara prin parbriz am vazut masina de-a latu cu botu inspre bordura la jumate de metru iar la un metru in fata mea stalpul. Am vazut BMW-ul ca a trecut pe langa mine si atunci am inteles de ce franase. Cred ca in balta m-am oprit in 20 de metri de cand am intrat.
Si eu si prietena mea ne-am speriat dar am ramas foarte calmi pana la sfarsit si nu am facut nici un gest de criza. Dumnezeu ne-a pazit in acea clipa. De atunci stiu ca acolo trebuie sa merg incet si va sfatuiesc si pe voi sa mergeti la fel in acea zona.

CT-07-APV 06-02-07 03:41

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
3 Attachment(s)
Dupa ceva timp in aceeasi zona cineva nu a avut la fel de mult noroc ca si mine, o fata cu o masina mult mai puternica a daramat urmatorul stalp distrugand masina dupa cum vedeti in poze. Norocul ei au fost banii care i-au salvat viata: picioarele si mare parte din corp i-au fost zdrobite dar a scapat pana la urma cu bine. Atentie mare la soselele noastre. Pe jos e soseaua perfecta fara urma de denivelare dar cand ploua se aduna apa acolo.

CT-07-APV 06-02-07 03:49

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Imi cer scuze ca postez de atatea ori unu dupa altul dar acum mi-am amintit ca tot pe varianta in acelasi sens dar vreo 50 de mtri mai incolo am mai avut o patanie tot cu breakul. Ma grabeam sa ajung undeva eram pe banda a doua, tot ud pe jos, si treceam pe langa ceilalti facundu-le flashuri. La un moment dat unu nu a vrut sa se dea la o parte si m-am apropiat destul d mult de el. Aveam aprox 80 km/h si in fata lui un alt participant la trafic franeaza brusc sa faca stanga in loc interzis (dubla banda continua). Cel din fata mea franeaza si el brusc iar eu care ma apropiam tare de el in ultima clipa franez dar nu stiu de ce, ori ca era ud, ori ca a tinut frana doar pe o parte mi-a fugit spatele atat de repede ca nu am avut timp sa reactionez. Spatele masinii mele era pe banda ce despartea cele doua benzi de acelasi sens dar de pe contrasens si eram cu botul inspre banda pe care mergeam eu. Am avut noroc ca din sensul contrar venea masina dar era pe prima banda (de obicei la noi pe varianta toata lumea circula pe banda a doua). Cred ca si atunci am avut pe cineva aproape de mine unu lamana ca am scapat de a lovi masina din fata si doi la mana ca am scapat de cel ce venea regulamentar pe sensul opus.
Doamne ajuta

Ovae 07-02-07 22:51

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
asa e intotdeauna trebuie sa ai grija... putin noroc... o "mana de ajutor" de la cine trebe si scapi...desi nu as dori la nimeni sa fie intr-o asemenea situatie.
nu e problemca ca ai postat de mai multe ori...dar e pacat ca nu intre mai multi aici sa scrie...nu cred ca sunt asa buni soferii toti...si nu pateste nimeni nimik...mai degraba ezita sa scrie...nu vor sa recunoasca cand gresesc...
PS ganditi-va si la cei care invata din experienta voastra...un sfat e bun intotdeauna.
DRIVE SAFE ;)

Ovae 07-02-07 22:55

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
[QUOTE=geani29;729092] nici eu nu prea purtam centura de siguranta..dar intamplarea a facut ca in momentul accidentului sa o am pusa...si m-a salvat de la o grava lovitura la cap...deoarece am lovit un parapet....
so...wear your setabelt...it saves lives

TheMendacious 26-02-07 22:36

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Am patit si eu 2 faze super naspa ...

eram cu opelul calibra acum 2 ani si veneam dinspre comuna 1 decembrie , cam cu 170-180 km/h si la un moment dat se face o curba spre stanga in urcare . Am calcat usor frana iar masina a fugit de spate in dreapta , moment in care am accelerat brusc tinand directia fixa inainte . Nu stiu cum am redresato dar cred ca numai dumnezeu stie cum am scapat .

a doua faza am patit-o chiar anul trecut pe 2 ianuaria la intersectia diham , eram cu pisica 325 , m-am luat la intrecere cu o honda civic de la semafor si la 6500 rpm cand i-am dat a2-a mi-a fugit de spate direct in refugiul de tramvai . Nu am mai putut decat sa evit cateva persoane de pe refugiu care nu au avut timp sa reactioneze .

Ne-am chinuit cam 10-12 persoane sa dam masina jos de pe refugiu apoi am luat-o repede pe platforma .

a doua zi constatarea : caseta directie , un amortizor + fuzeta , ambele jante pe fata , baie ulei plus multe de care nu mai imi aduc aminte cert este ca ruinat repararea masinii :sad:

aaa si era sa uit tot asa acum vre-o 3 ani am probat un urs 320 , era ud pe jos si la plecare in 1-a si a 2-a i-am dat usor ca sa nu fuga de spate iar cand i-am dat a3-a am calcat-o zdravan crezand ca sa asezat bine dar m-am trezit mergand cu spatele pe contrasens ... de atunci i-am cam luat frica tractiunii spate .

HOT 27-02-07 19:36

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
Din multe patanii cate am avut cea mai tare a fost cand lucram pe un tv(duba)si intr-o curba mi-a sarit roata de pe fata,care avea frane pe tamburi si roata a iesit cu tot cu tambur.Eu frana,dar frana zero k in momentu cand a zburat roata de pe butuc la prima apasare a pedalei a iesit afara cilindrul de frana de la roata si am ramas si fara frane.Am vazut eferctiv roata cum ma depasea,masna tragea tare stanga(unde sarise,roata)si abia dupa vreo 100 metri s-a oprit la cativa cm de un pom.:headache: am scapat fara nimik atunci.:D

Alex_Tox 23-10-07 23:26

Re: Sa ne amintim prin ce-am trecut si cum ne-a aparat Dumnezeu!
 
salut sunt nou pe forum dar m-am gandit prima data sa postez aici deoarece ce mi sa intamplat vara asta ma marcat..... Ma duceam cu prietenii la mare intr-o nova shi pe la fetesti intr-o curba usoara ne-a explodat cauciucul dreapta fata, soferul a incercat sa redreseze dar nu mai a apucat .... ne-am rasturnat de vreo 5 ori ... Viteza mare nu aveam ~100 km/h mare noroc am avut deoarece nu purtam centura nici unu dintre noi ... am scapat cu cateva zgarieturi superficiale De atunci centura este sfanta pt mine


All times are GMT +2. The time now is 04:08.

- Copyright 2026 4Tuning