Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Volkswagen Scirocco Racing Version (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/76236-volkswagen-scirocco-racing-version.html)

Ed_Crane_1983 01-05-08 01:37

Volkswagen Scirocco Racing Version
 
1 Attachment(s)
Volkswagen Scirocco Racing Version

Versiunea de 300 CP a lui Scirocco va debuta in cursa de 24 de ore de la Nurburgring (23-25 mai). Puterea este dezvoltata de un motor 2.0l TFSI, cuplat la o transmisie DSG.

Hans-Joachim Stuck, unul dintre pilotii care va concura pe Scirocoo, s-a declarat multumit de calitatile masinii: "E foarte confortabila. Scirocco e de departe cea mai simpla masina de curse pe care am condus-o. Privesc spre competitie cu mare incredere."

the rider 01-05-08 02:05

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
:peace::peace::peace::peace::peace::woowoo: e superba masinutza. de cand astept sa iasa cel de serie. a ramas tinta mea de cand a iesit conceptul. e unica. nam cuvinte

RUDY20140TDI 01-05-08 09:53

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Bravo lor.
Sper sa scoata si versiunea de strada cu puterea asta 2.0 Tfsi si 300 Cp.

mareo 01-05-08 09:55

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
superba:D si conceptul si masina de serie , ca nu sunt multe diferente!

liwiu_evo 01-05-08 11:47

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Quote:

Originally Posted by Ed_Crane_1983 (Post 1508788)
Volkswagen Scirocco Racing Version

Versiunea de 300 CP a lui Scirocco va debuta in cursa de 24 de ore de la Nurburgring (23-25 mai). Puterea este dezvoltata de un motor 2.0l TFSI, cuplat la o transmisie DSG.

Hans-Joachim Stuck, unul dintre pilotii care va concura pe Scirocoo, s-a declarat multumit de calitatile masinii: "E foarte confortabila. Scirocco e de departe cea mai simpla masina de curse pe care am condus-o. Privesc spre competitie cu mare incredere."

lookin' good

Marius_mym89 01-05-08 12:33

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
mamaa....300CP si + ca arata superb....:love::love::-D

Norbertinio 01-05-08 13:22

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
super frumoasa..abia astept sa vad cursa..sper k se difuzeaza la tv!!..

sandueugeniu 01-05-08 14:03

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Foarte frumoasa si destul de puternica.

steffan 01-05-08 14:54

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
O masina foarte frumoasa, abia astept sa apara pe strazi, iar pt versiunea de strada cred 2.0 TFSI va avea 230 cai (motorul dupa GTI "30 edition")

2fast4you 01-05-08 15:16

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Daca o sa apara cu 300 de cai atunci o sa concureze cu impreza si evo hatchback, si nu cred ca e o masina chiar atat de buna incat sa le puna probleme.
Asa cum s-a spus s-ar putea sa apara cu 230 de cai si sa ramana in zona hothatch

steffan 01-05-08 15:43

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
si in plus VW are motorul de 2.0L 230 de cai foarte bun deja testat, fiabil :)

alyxtr 01-05-08 16:25

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
e super arata ft fain cv mai multe poze

darkeddy 01-05-08 17:02

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
misto misto...

TheMagicPenguin 01-05-08 20:38

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Quote:

Originally Posted by 2fast4you (Post 1509412)
Daca o sa apara cu 300 de cai atunci o sa concureze cu impreza si evo hatchback, si nu cred ca e o masina chiar atat de buna incat sa le puna probleme.
Asa cum s-a spus s-ar putea sa apara cu 230 de cai si sa ramana in zona hothatch

cam greu sa tina piept awd-ului de la subaru si mitsu... nu crezi?!

VWluci 01-05-08 22:20

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
nu cred ca ii va tine piept subarului, dar oricum, putem spune ca VW e la inceput pe acest capitol!

xtrim 01-05-08 22:39

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Multa bafta Noului Scirocco......:D

Chucky bmw 02-05-08 01:02

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
e frum dar din fatza isi aduce cu un impreza ala mai nou

Th3W34p0N 02-05-08 01:04

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Quote:

Originally Posted by TheMagicPenguin (Post 1509728)
cam greu sa tina piept awd-ului de la subaru si mitsu... nu crezi?!


un test facut de cei de la Fifth Gear arata ca noul Impreza WRX e mai slab cu 1 secunda decat GTI...pe circuit

Vely 02-05-08 01:10

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Urmatorii pasii ar fi omologarea si productia!

bestboyalex 02-05-08 10:05

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
300 cp e versiunea de competitii , mai ales ca DSG e stiut ca rezista cu greu cuplului ridicat . oricum .... bijuterie , clar !

steffan 02-05-08 10:14

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Quote:

Originally Posted by Th3W34p0N (Post 1510189)
un test facut de cei de la Fifth Gear arata ca noul Impreza WRX e mai slab cu 1 secunda decat GTI...pe circuit

Impreza era STI? cea cu multi cai?? sau o varianta mai slabutza?

Jok3r K10 02-05-08 10:37

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
I love this car!!!

Mario_Dub 02-05-08 10:52

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
arata foarte bine, sunt curios sa vad cand apare si la noi primul scirocco 2008:)

2fast4you 02-05-08 11:02

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Quote:

Originally Posted by TheMagicPenguin (Post 1509728)
cam greu sa tina piept awd-ului de la subaru si mitsu... nu crezi?!

Exact..asta vroiam sa yo sa spun mai au pana o sa ajunga la nivelul lor

madboy 02-05-08 11:28

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
ala de serie deja a iesit, si asta Racing, e facut pe calculator........

Th3W34p0N 02-05-08 13:02

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Quote:

Originally Posted by steffan (Post 1510414)
Impreza era STI? cea cu multi cai?? sau o varianta mai slabutza?


Nu...am spus clar ca era WRX...se pare ca sistemul AWD e mai prost decat cel de pe WRX-ul vechi

Si uitati si filmuletzul: https://www.youtube.com/watch?v=wwJa1fftrr0

steffan 02-05-08 17:58

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
pai normal k e mai tare decat WRX, ala e urat, STI e forzaaaa

boy_wonder 05-05-08 15:35

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
5 Attachment(s)
mai multe poze :-)

the rider 07-05-08 22:38

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
VW ruleaza!!!

F.E.A.R 09-05-08 00:28

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
... e frumoasa si nervoasa...

vacaroz 09-05-08 23:39

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
vw inca este un nume mare in industria auto. si asta o comfirma. o legenda care continua cu o alta legenda

PISICUTZA ZX12R DAN 14-05-08 00:16

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
un golv v mai micut ..bestiala masina

vizu 16-05-08 18:53

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
e prea tare noul scirocco ....mai ales asta......300 cp dintr-un motor de 2l ...ceva de genul noul Audi TT Clubsport...:D oricum prefer scirocco in fata TT-ului

Ed_Crane_1983 22-05-08 20:23

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
8 Attachment(s)
https://forum.4tuning.ro/imagehosting...5b9f6d4dad.jpg
Volkswagen Scirocco GT24

Versiune street-legal de 325 cai putere

Conceptul Volkswagen Scirocco GT24 debuteaza in cadrul salonului de tuning Worthersee Tour, desfasurat in Austria, intre 21-25 mai. Scirocco GT24 este versiunea de strada a masinii de curse care va participa in cursa de 24 de ore de la Nurburgring.

Potrivit celor de la VW, noul concept prefigureaza aparitia versiunii sport Scirocco R. Puterea de 325 CP vine dintr-un propulsor TFSI de 2.0L si este transmisa rotilor din fata via o cutie de viteza cu dublu-ambreiaj.

Ca si versiunea de curse, conceptul de strada este dotat cu suspensii reglabile, care coboara masina cu pana la 75 mm. Jantele lui Scirocco GT24 sunt asociate kitului de franare cu discuri de 362 mm pe fata si 255 mm pe spate.

Interiorul a fost golit de elementele simandicoase, acest lucru ducand la reducerea greutatii masinii cu 178 kg. Scirocco GT24 cantareste 1120 kg. Acesta beneficiaza insa de un rollcage, scaune Recaro, consola din carbon, un volan nou, afisaj electronic si stingator de flacari.

ciprian.20 22-05-08 20:45

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
:X:X dragoste la prima vedere

Prestige 22-05-08 20:50

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
2.0 TFSI deja e recunoscut ca fiind un propulsor foarte dinamic dar si cat se poate de fiabil...echipat cu un astfel de propulsor GTi-ul preparat pt cursa de anduranta de pe Ring a reusit sa-si castige grupa editia trecuta......asa ca este de asteptat ca "invelisul" delicios al modelului Scirocco GT24 sa-i fie o "casa" propice....
Cum se spunea anterior ca Scirocco n-are potential sa puna probleme hatch-ului de la Subaru sau Evo-ului nu mai este atat de veridic....Aparent cei de la VAG sunt interesati in a dezvolta sportivitatea noului lor model si cum multi stiu acestia beneficiaza de resurse fantastice....(multi constructori celebri afladuse sub egida VAG) si astfel viitorul Scirocco R se va dovedi vrednic sa fie alaturat celor 2......doar sa nu-l strice pretul ...

bogdan100 22-05-08 21:00

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Bestial:yikes::yikes:

Claudiu.aka.Clappy 22-05-08 21:44

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
E superba masinutza asta...si la 300 CP.. banuiesc ca e o mica bomba pe circuit..!!!

SV25MBN 22-05-08 23:02

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
Frumos, cu adevarat frumos. Abia astept sa vad versiunea de strada.

steffan 23-05-08 00:02

Re: Volkswagen Scirocco Racing Version
 
superb.. vreau si eu unul cand va aparea versiunea de strada


All times are GMT +2. The time now is 02:55.

- Copyright 2026 4Tuning