![]() |
Taxa Lunara NSL
In urma unei discutii avute cu presedintele NSL Ploiesti AKA Sefu Drifterilor din Ploiesti AKA Bonu' am hotarat amandoi ca o taxa de 10 lei pe luna ar fi binevenita! Inainte de asta va cerem si voua parerea! Mentionez ca acesti bani vor fi ptr cumpararea materialelor ce ne vor ajuta in buna organizare a intalnirilor NSL ce de acum incolo vor avea loc lunar sau bilunar in functie de ce se va stabili la intalnirea de sambata aceasta!Multumesc si va urez o zi buna!
|
Re: Taxa Lunara NSL
Skama te rog frumos sa argumentezi de ce ai votat asa !!! Sa stim si noi unde gresim!:rolleyes2
|
Re: Taxa Lunara NSL
Si cu banii... sunt de acord normal.. dar sa se precizeze ce se face cu acesti bani ca de exemplu legitimatii s-au promis de 2 ani... si eu nu am asa ceva:) poate aveti voi :)
|
Re: Taxa Lunara NSL
Si eu vreau legitimatzie si o sa avem cu totzii in curand. Va promit! Banii ii vom folosi pentru achizitionarea de parasolare, pentru a comanda legitimatziile, eventual cand se strang mai multzi bani putem sa mai comandam niste tricouri cu No Speed Limit fiindca sunt mai multzi care vor.
Nu stiu sigur daca fiecare filiala are tariful ei pentru taxa lunara. In Bucuresti taxa este de 20 RON pe luna. O sa ma interesez si o sa vin cu mai multe detalii in zilele urmatoare. |
Re: Taxa Lunara NSL
bine sef de trib:D asteptam:)
|
Re: Taxa Lunara NSL
am strans si eu intr un timp cotizatie lunara cu scopul sa facem legitimatii . nu se faceau sub 100 de bucati iar cu banii aia s au cumparat parasolare ,stickere ,un baner etc.
cred ca mai bine ramane taxa de inscriere si din banii aia sa primeasca ce are nevoie . |
Re: Taxa Lunara NSL
stiu ca nu am voie sa vorbesc deoarece numai sunt in acest club, dar sincer sunt deacord cu acesti banii eram deacord de cand era si pitu si ne zicea ca trebuie sa platim aceasta taxa, deoarece ea reprezinta mandria de a purta acel stiker cu denumirea clubului si cu aceasta ocazie se strang banii sa ne facem si noi stikere, se stang banii pentru a cumpara tricori cu clubul si legitimatii care erau promise de vro 3 ani. sper sa nu supar sefi tribului, prin afirmatiile mele.pitu acuma cu banii se poate face orice.eu nu am votat deoarece nu fac parte din club si deci nu am drept de vot, doar mi-am exprimat ideile.
|
Re: Taxa Lunara NSL
Quote:
|
Re: Taxa Lunara NSL
eu accept reclame:):D
|
Re: Taxa Lunara NSL
se faceau la bucuresti le facea florica si erau tip card ,altele puteam face oriunde
|
Re: Taxa Lunara NSL
Quote:
hrz de ce nu mai faci parte ?eu nu mai sunt la curent |
Re: Taxa Lunara NSL
ca s-a retras din motive personale.
|
Re: Taxa Lunara NSL
Andrei ai mare dreptate.
Si Maax, la fel, in ziua de azi, cu bani facem orice! O sa vorbesc cu Florica de tipul de legitimatzii pe care le avea in plan, daca nu, le facem noi cum credem ca e mai bine, o sa va aratam si va alegetzi modelul cum va doritzi (bineinteles toate astea cu acordul lui Florica). La capitolul bani, eu zic ca e binevenita taxa asta ca strangem bani de tricouri si le personalizam, comandam parasolare, eu zic ca merita! Cine nu e de acord cu taxa este rugat sa argumenteze motivul! |
Re: Taxa Lunara NSL
Quote:
|
Re: Taxa Lunara NSL
nu vreau sa fiu carcotas....dar...
vrem legitimatii...strangem bani si facem legitimatii tricouri ...le fel banner...la fel tot ce e nevoie...la fel nu spun ca nu sunt de acord...dar cum spune si skma banii trebuiesc justificati intr-un fel daca se vorbeste ca aceste intalniri oficiale o sa se intample mai des..adik lunar sau bilunar...nu vad problema in a spune inainte de intalnire: bai baieti trebuie atat cascaval...sa il aveti la voi...OK |
Re: Taxa Lunara NSL
dap... la asta ma refeream si eu mai devreme....
|
Re: Taxa Lunara NSL
Si cam cum vretzi voi sa justific eu banii pe legitimatii, tricouri sau parasolare, daca nu se dau banii astia? Le fac pe banii mei si va cer eu pe urma? Nu merge combinatzia asta...
O sa strangem banutzi si o sa facem tot ce e nevoie! |
Re: Taxa Lunara NSL
Quote:
staiiii ma ca nu suntem de la FISC :D n-a zis nimeni ca fugi cu banii:))...ideea era : bai strangem x lei de caciula pentru legitimatii.... x lei pentru aia... asta era ideea:) |
Re: Taxa Lunara NSL
Eu zic normal sa se perceapa o taxa.Eu unul nu am platit nici o taxa de inscriere si la fel mi se pare normal sa contribui cu o taxa atata timp cat faci partea dintr-un club,sa ajuti la dezvoltarea lui,sa contribui la numite chestii.Stabiliti o data anume cand sa se inceapa strangerea lunara de fonduri si un termen limita de intarziere pt. predarea banilor.Vream tricouri,vreau parasolare,vream legitimatii....
|
Re: Taxa Lunara NSL
atata timp cat se percepe o taxa e normal ca membrii clubului sa beneficieze de sepci, tricouri, legitimatii sau "protocol". evident ca daca vine unul si cere 10 tricouri nu se accepta, dar orice cerere in limitele bunului-simt (e relativ dar na, ne bazam pe el) sa poata fi onorata la un moment dat. chiar ar putea fi introduse niste formulare iar cand cineva are nevoie de ceva completeaza acel formular pentru a putea realiza o si mai buna evidenta.
chiar taxele de inscriere la unele evenimente ar putea fi suportate partial sau total de catre club pentru ca asta e ideea, atata timp cat esti membru cotizant, trebuie sa ai niste avantaje facand parte din acel club. la un moment data am vazut pe bannerele nsl reclama la hyundai motor, ar fi interesant de stiut in ce a constat acea sponsorizare si ce s-a facut cu acei bani, daca e cazul. de asemenea ar fi binevenita posibilitatea ca membrii clubului sa poata vedea din cand in cand cate un extras de cont al clubului (daca/cand va exista). deci da, sunt perfect de-acord cu o cotizatie lunara de 1-200k in conditiile in care se asigura transparenta maxima asupra fluxului banilor. banii nu trebuie dati pentru pateuri gen "mandria de-a purta stickerul", acel sticker este purtat non-profit cu aceeasi mandrie. |
Re: Taxa Lunara NSL
In ce consta deschiderea unui cont ?
Am putea sa deschidem un cont , undeva la o banca , si toate cotizatiile sa fie transferate acolo si cand trebuie cumparat ceva se scot bani ! Eu asa zic ca e cel mai bine :rolleyes2 edit - dupa ce am postat am vazut ca si tre are aceeasi idee :D |
Re: Taxa Lunara NSL
nu-i mare lucru. nu stiu ce reguli sunt pt asociatiile sportive, dar se poate merge la banca sa se-ntrebe.
ma gandeam ca poate se face un cont unic al clubului din care pot scoate bani toti presedintii de filiale, nu un cont pe fiecare filiala, desi teoretic ar fi mai usor asa. de fapt ar merge si cont pe fiecare filiala, cea mai importanta conditie fiind transparenta. |
Re: Taxa Lunara NSL
Maine daca am timp sau luni cel tarziu ma duc la banca si intreb ce documentatie este necesara! Se va face delegatie la toata lumea sa ridice de la banca soldul contului. Bani se vor strange de la toti membri si propun data de 1 a fiecarui luni, De astfel propun si penalitatea de 0,5 pe zi, este o penalitate aplicata de toata lumea. Dupa ce sunt stranshi bani vor fi depusi de catre casier in cont! Ca procedura mi se pare corecta, voi ce ziceti!:?::?:
|
Re: Taxa Lunara NSL
nu e nevoie sa te deplasezi tu
lucrez la una asa ca o sa intreb eu...oricum sincer mi se pare complicata procedura cu banca si inutila...doar comisioane in plus :) si ca sa poti sa intrebi trebuie sa sti si care e statutul organizatiei NSL... daca hotarati sa faceti totusi un cont...sa il faceti la raiffeisen :) si il verific eu zilnic :)) |
Re: Taxa Lunara NSL
penalitati bagi dupa perioada de gratie (propun 7-15 zile calendaristice) nu din ziua imediat urmatoare, ca "asa face toata lumea".
si 0,5 ce? 0,5 ron, rol, procente? edit: fery bagi extras de cont pe forum la fiecare luna. :) |
Re: Taxa Lunara NSL
cand vb de organizatie...ma refer cum o sa fie contul...persoana fizica...juridica
comisioanele de intretinere cont curent variaza ... |
Re: Taxa Lunara NSL
pai da, asta zisai si eu, ce inseamna "asociatie club sportiv" in termeni economici?
|
Re: Taxa Lunara NSL
0,5 % si bineinteles plata se va face de pe data de 1 pana pe 7 ale luni, o saptamana zic ca e de ajuns si vb lu' Fery intai sa se intereseze el cat e comisionul caci totusi la 25 de membri ori 10 lei cat am propus noi cotizatia ar insemna 250 de lei din care se scad si comisioanele. Deci intrebarea este: Facem cont sau gasim pe cineva de incredere sa tina banii???:?::?:
|
Re: Taxa Lunara NSL
eu va spun ca nu faceti decat sa complicati treaba cu un cont...nu stim care e situatia clara in acte a NSL si cum trebuie deschis un cont pt situatia asta
plus ca e mai placut sa treci seara pe la locul de intalnire sa cotizezi decat ziua in trafic la banca sa stai la ghiseu pt 10 lei |
Re: Taxa Lunara NSL
Quote:
|
Re: Taxa Lunara NSL
Nu multumesc
|
Re: Taxa Lunara NSL
Quote:
|
Re: Taxa Lunara NSL
Nu stiu ce sa zic cu contul. Deocamdata nu cred ca putem face un cont pe filiala Ploiesti, iar ca sa folosim banii din contul NSL-ului pe toata tzara ajungem sa ne incurcam intre filiale. Ne gandim la o solutzie, daca nu, ii strange unul din noi atunci cand e cazul sa comandam tricouri, shepci, parasolare sau legitimatzii. Iar banii din cotizatzie ar fi bine sa-i pastram pentru evenimente auto cu intrare, sau pentru taxa atunci cand trebuie sa participam la vreun concurs. Mai nou, se va plati si taxa de inscriere in club, dar trebuie sa vorbesc si cu NSL Bucuresti ca sa stiu exact despre ce e vorba si catzi bani trebuie datzi.
|
Re: Taxa Lunara NSL
pai atunci sa propunem un ``casier `` .... cei care vor sa-si prezinte candidatura sa o faca aici:)
|
Re: Taxa Lunara NSL
pot sa fiu eu ca mai vreau sa imi schimb si eu cateceva la masina poate un sunet mai puternic ca vad ca am ramas un pic in urma.dar stiti voi vorbele lu arnold din terminator :))))) am glumit sper sa intelega toata lumea glumea ca in ultimu timp nu s-a mai putut glumii ca si iti faceau vulturii ocol.
|
Re: Taxa Lunara NSL
De multe ori cel care nu gusta de niciun fel glumele esti tu. Ca doar de-aia ai si iesit din club Andrei din cate imi aduc eu aminte. Nu mai lua in serios absolut tot ce se vorbeste pe forumul asta ca nu rezolvi nimic, ba din contra iti mai faci si dushmani.
|
Re: Taxa Lunara NSL
daca nu gasiti pe nimeni cred ca va pot strange eu bani
|
Re: Taxa Lunara NSL
Cred ca a trecut destul timp ptr discutii si controverse ............... s-a votat si majoritatea a hotarat: Se va reinstaura TAXA LUNARA NSL PRAHOVA! Acestea fiind spuse rog Presedintele de club sa desemneze un casier responsabil si sa se ocupe de colectarea taxei in fiecare zi de 30 ale luni cu o marja de 7 zile iar cei ce nu se vor incadra sa suporte o supra taxa de intarziere de 1ron/zi iar daca se depaseste 30 de zile inevitabil sanctiune sau exluderea din Club! Taxa hotarata a fost de 10 lei/ luna! O zi buna in continuare!
|
Re: Taxa Lunara NSL
taxa de intarziere ?
Sa fim oameni seriosi SSP-ule... |
Re: Taxa Lunara NSL
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:11. |
- Copyright 2026 4Tuning