![]() |
cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Cati dintre voi ati avut de suferit datorita acestei mari sedinte economico-militaro-politica internationale ce se va tine aici? Cati dintre voi ati fost intrebati daca doriti/sunteti de acord cu asa ceva in tara voastra? Cati dintre voi veti merge la vot? Cati dintre voi ati auzit de termenul "democratie" si il considerati mai mult decat o simpla notiune abstracta, o utopie ,ca si "dreptatea" dealtfel ?
Multumesc, PS: as dori sa posteze doar cei ce au ceva de spus si cei care sunt destul de maturi in gandire(indiferent daca au 8ani sau 85ani) pentru a-si exprima o parere ce ar putea ajuta la formarea unei idei.... |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Nu vreau sa par deplasat ... dar ... de ce la noi ?
Chiar nu inteleg de ce Summit in Romania. Nu suntem o super-putere sau nici macar putere ca sa fim noi cei care gazduiesc un summit. |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
ai sa razi...sa nu-mi dati in cap ca-mi expun parerea
dar noi pe locul unde ne aflam suntem un punct de interes foarte mare pentru nato europa...rusia...din punct de vedere militar...economic nu stiu cat... d'asta se face summitu la noi!e un disconfort intradevar... |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Dupa ce ca traficul din Bucuresti era ... vai mama lui, acum si cu Summitul asta ...
Ma gandesc ce o fi la metrouri. :lol: |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
pe mine ce ma enerveaza in primul rand e treaba asta cu opritul circulatiei ... in rest e ok .. mai aude si lumea de noi ... ca oricum multa lume nu stie ca romania este o tara .. si nici ca , capitala ei este bucuresti
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Multor oameni li s-a impus inchiderea magazinelor,oprirea activitatii si chiar accesul in anumite puncte de lucru.
Cam aiurea modalitate de a "auzi lumea de noi"....aude de noi ca...CE?!...ca avem palat imens insa infrastructura sub orice critica?...ca avem demnitari incapabili de a-si face treaba vreodata ce din lipsa altei ocupatii se tavales unii pe altii in noroi in circul mediatic pentru a-si face loc la ciordeala? sau ca suntem foarte potriviti in rolul de turma usor, placut si ieftin de manevrat?! ....Interesanta opinie...:lol:...si otomanii ne apreciau pentru ca ne tradam unii pe altii cu mult talent si voiciune:D....iar tepes pe ei ca le sedea bine infipti....INSA...chiar astea ar trebui sa fie simbolurile care sa ne faca ascultati in lume?! |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
Eu sunt unul dintre cei care lucreaza in jurul Casei Poporului. Totul foarte aiurea facut ... Cateva sute de gabori se uita la tine in masina de parca esti ultimul terorist si te pregatesti sa asediezi Casa Poporului. Abia astept sa scap de zona aia. Sa vedem maine cand se pun restrictiile daca mai ajungem pe la birouri. O intrebare: Lipscani-ul si centrul istoric al Bucurestiului va fi blocat ? |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
ce sa-ti mai zic cand stiu pe cineva ca lucreaza la herastrau...traiasca 41 ca daca nu n-avea cu ce sa mearga
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
este un disconfort pentru noi toti , atat soferi cat si pietoni , strazi , trotuare blocate.... mi se pare ceva extrem de exagerat , in special sa blocheze un trotuar.... ca pieton daca vreau sa merg pe undeva cu autobuzul sau metroul sunt nevoit sa ma strecor printre sutele de oameni care o iau pe acolo doar pentru ca sunt anumite strazi blocate... am si vazut asta la stiri azi , inghesuiala peste tot , ca sa fie si mai frumos au inceput pe ultima suta de metrii sa lucreze la unele strazi... care daca nu era vorba despre acest summit ar fi fost uitate de dumnezeu si ramaneau pline de gropi , oricum se stie treaba de mantuiala , sa tina cat este summit-ul si atat , restu nu-i intereseaza , mai schimba 2 3 borduri de pe o parte pe alta si gata reparatia , asta-i romania fratilor trebuie sa ne obisnuim cu aceste lucruri... o tara condusa in somn si nimic altceva
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Parerea mea este ca acest eveniment se tine in Romania fiindca a fost cea mai usoara cale de scapare de catre celelalte tari europene... sa scape de ce? Pai, ganditi-va putin... daca vreun atentat s-ar intampla (si ar fi interese destul de mari sa se "intample" ceva...), ar fi un dezastru pentru alte tari... asa ca, daca s-ar intampla in Romania, ar fi ok pentru restul... si asa noi cica suntem foarte bucurosi (oficial...) ca acest eveniment se intampla in umila noastra tara... nu sunt genul care sa se gandeasca la vreun "complot mondial" insa se pare ca dorinta politicienilor nostri de afirmare trece peste posibile pericole ce ne-ar paste pe noi, cetatenii de rand... nimeni nu a intrebat cetateanul de rand daca ar vrea ca in Romania sa fie organizat acest eveniment... sunt destul de sigur ca un vot universal ar fi rezultat un mare "NU" impotriva porcilor politicieni... daca afirmatiile mele vi se par jignitoare in vreun fel, imi cer scuze insa personal sunt destul de scarbit atat de majoritatea personajelor politice de talie mondiala, cat si de cele reprezentative ale tarii noastre...
p.s.: oare de ce a murit Diana, Printesa Inimilor? Un "accident" tragic nerezolvat complet nici in ziua de azi... totusi... accident sau interese? Noi, umilii cetateni nu vom afla niciodata... cui ii pasa de fapt de noi?!?? |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Disconfort este putin spus.
Eu locuiesc langa Piata Unirii. Am enspe mii de politisti pe o strada nenorocita, si recent m'am certat cu unul dintre ei pe locul meu propriu de parcare!!! :| Nu de alta, dar nu imi dadea voie sa ma parchez!!! |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
hahahahahhahaha ... maine chiar stie poate nu o sa te lase sa iti descui usa de la casa :))
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Teroristilor :lol: :lol:
On topic: accesul pietonal pe Blvd Unirii s-a putut face in toate zilele. ;) O spun pentru ca o zi a trebuit sa ma duc la munca si nu m-au intrebat nimic de sanatate. Puteai sa mergi linistit cu bombele pe tine si aia nici nu se uitau la tine. ;) |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
am fost ieri pe la casin....pe la casa scanteii vb lu mustang poti sa faci si sa te plimbi pe unde vor muschii tai...teroristilor...bang bang
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
s-a organizat la noi pentru ca tuturor celorlalte state le-a fost lene sa se organizeze pt o asemenea intalnire, era prea mare deranjul, cheltuielile si alea destul de mari...si na...ne-am gasit noi care suntem pupatori in c&&&....cu speranta ca asa o sa mai castigam "simpatie" pt unii cu nume de tufish care-si amintesc de tara noastra prin chestii gen curcubeu si alte idiotenii de genu:x
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
vreau summitu inapoi....am iesit azi din casa plec cu masina...si iar am dat de aglomeratie:((((((((((((( vreau summit:(((
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
Sunt motive mari.... 1) nu o sa mai zica lumea ca bucharest cu budapest e acelasi lucru 2) mai ne vede lumea si pe noi au fost atatia presedinti importanti 3) presedintele americii nu a stat in nici un stat mai mult de 1 zi la noi a stat 3 4) ford a venit, nokia a venit, am auzit ca si mercedes ar vrea sa faca masini la noi, acesti giganti ne vad si isi intorc privirele spre noi si incepem sa ne dezvoltam Iar dezavantaje sunt si ele dar trebuie sa privim partea buna a lucrurilor, lumea inca nu e ''pasnica'' este intr-un conflict total chiar daca nu se vede.....si vreau sa iti mai zic ceva......ziceai tu ca nu suntem o putere sa gazduim acest summit.....Am fost primul stat sau unul dintre putinele care securitatea a fost a noastra fara nici un sprijin NATO :Ddaca am gresit pe undeva va rog sa ma corectati multumesc |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
Parerea mea este urmatoarea.. simplu si la obiect.. A fost benefic summitul dar nu pentru noi , oamenii de rand .. benefic a fost pentru cei de sus .. care intradevar ,au atras ochii lumii intregi, companii mari vin acum sa investeasca,super, avem noi ceva de castigat din asta ? NU ! Au avut grija bine bine ,gaborii , presedintele, TOTI de sus, sa faca pishu pe NOI , si sa se comporte cu NOI ca si cu ultimii teroristi ..ca si cum am fi fost ultimi cacati din lume .. ca deh .. vin smecherii in tara.. democratie ? au vrut oamenii sa protesteze,antiglobalizareap1sd11 .. i-au lasat? nu .. i-au plimbat prin sectii de politie si etc.. democractie ?! :lol::lol: pe scurt, ne-a fost oprit dreptul la libera circulatie si inca 10123987123 de chestii de ce ? ca cel ce omoara SUTE DE MII de oameni ... in iraq/afghanistan/etc sa se simta bine 3 zile .. iar ca ROMANII .. DUPA AIA, SA ZICA , a stat bush la noi 3 zile, nu 1 zi cum a stat in alte tari .. iti dai seama ce smecherie am facut noi !? cum zicea si lascarica.. inca dp vremea cu otomanii .. am fost niste perversi .. si ne-am vandut .. :) astea e firea romanului .. in loc sa aiba grija de .. astia 20 de milioane cati am ramas... s-au asigurat ca se simt 3-4 sute de oameni cati au fost la summit bine .. nu zic ca a fost rau, poate a fost bine , insa nu sa te p1sh1 in stilul asta pe propriu tau popor .. NOI ROMANII .. MERGEAM PE O BANDA.. ei cativa.. pe 3-4 .. marfa,nu ? un film bun ptr voi www.zeitgeistmovie.com o seara placuta in continuare |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
Parerea mea este urmatoarea.. simplu si la obiect.. A fost benefic summitul dar nu pentru noi , oamenii de rand .. benefic a fost pentru cei de sus .. care intradevar ,au atras ochii lumii intregi, companii mari vin acum sa investeasca,super, avem noi ceva de castigat din asta ? NU ! Au avut grija bine bine ,gaborii , presedintele, TOTI de sus, sa faca pishu pe NOI , si sa se comporte cu NOI ca si cu ultimii teroristi ..ca si cum am fi fost ultimi cacati din lume .. ca deh .. vin smecherii in tara.. democratie ? au vrut oamenii sa protesteze,antiglobalizareap1sd11 .. i-au lasat? nu .. i-au plimbat prin sectii de politie si etc.. democractie ?! :lol::lol: pe scurt, ne-a fost oprit dreptul la libera circulatie si inca 10123987123 de chestii de ce ? ca cel ce omoara SUTE DE MII de oameni ... in iraq/afghanistan/etc sa se simta bine 3 zile .. iar ca ROMANII .. DUPA AIA, SA ZICA , a stat bush la noi 3 zile, nu 1 zi cum a stat in alte tari .. iti dai seama ce smecherie am facut noi !? cum zicea si lascarica.. inca dp vremea cu otomanii .. am fost niste perversi .. si ne-am vandut .. :) astea e firea romanului .. in loc sa aiba grija de .. astia 20 de milioane cati am ramas... s-au asigurat ca se simt 3-4 sute de oameni cati au fost la summit bine .. nu zic ca a fost rau, poate a fost bine , insa nu sa te p1sh1 in stilul asta pe propriu tau popor .. NOI ROMANII .. MERGEAM PE O BANDA.. ei cativa.. pe 3-4 .. marfa,nu ? un film bun ptr voi www.zeitgeistmovie.com o seara placuta in continuare p.s: ultima idee : legata de titlul GENIAL al topicului .. guvernul e ales de popor din cate stiu eu , ca sa faca... CE VREA POPORUL .. nu ce vor ei .. :) totodata.. guvernului trebuie sa-i fie de popor,nu poporului de guvern ... |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
2. Asta e ... ca suferim de afirmare ... Sa fim vazuti de X si Y. Nu ne intereseaza ca noi abia ne luam de mancare, vrem sa fim vazut ca mari oameni ce "suntem". 3. Mare rahat ... Se vorbeste de presedintele SUA de parca ar fi Dumnezeu. Nu dau 2 rahati pe ei si pe tara lor. Sunt la fel de curve ca noi, romanii ... 4. Ford, Nokia, Mercedes si altii care vor sa mai dezvolte piata la noi o fac pentru ca mana de lucru este ieftina. La nemti salariile sunt de 3000-4000 de euro. La noi se va face Mercedes, iar fiecare angajat va avea maxim 800 de euro. Interesant punct de vedere nu ? 5. Faza cu securitatea nu e adevarata. "Am" fost ajutati cu peste 50% de NATO si Fortele de Securitate Americane. Deci ... Si cum a zis Santos: ne-au facut de rahat incat ne-au pus sa circulam ca un rahat timp de 4 zile, chiar daca coloanele oficiale nu circulau. A fost o bataie de joc. |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Si uite cum noi romanii am inceput sa ne plangem ca ni se ofera locuri de munca...
Mai Gabi,noi romanii ne plangem ca n-avem locuri de munca right? si acum sa aflu ca ne plangem si ca d c ne fac companiile mari locuri de munca... Ai auzit de dezvoltare?cu cat vine strainu si ruleaza bani in tara cu atat...dezvolti romania...da prob tu ai alte principii...vrei sa ramanem bananieri ca altfel nu-mi explic. Faza cu circulatu...hm...ce e culmea e ca eu am fost si sambata cand s-a testat circulatia si s-a facut acea simulare si toata saptamana urmatoare...tot am umblat prin oras..si ce sa vezi...la ora 8.30 cand faceam de la panduri pana la Berzei 1 ora...acum am facut 6 MINUTE...ca sa vezi...am fost pe langa culoarul unic si chiar nu mi s-a parut blocaju care e zilnic in bucuresti...ca sa vezi! In afara de dimineata pe DN1 in alea 3 zile...bucurestiul a respirat...voi nu ati vazut cum era de liniste dimineata?pai mergeti dimineata in 13 septembrie...sa vedeti liniste...simfonia fantastica cantata pe tonalitati de claxoane...dar lasa ma...si-au batut joc de noi...cum isi bate si fordu,si mercedesu,si nokia si toata lumea... D c mama masii au facut angajatii nokia din germania protest?ca suntem noi prosti si ca ei sunt mai destepti...;) |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
LOR (aceia ale caror actiuni le apreciezi mai sus), le pare bine ca exista si pusti ce savureaza acea manipulare,considerand-o dovada suprema a ....evolutiei si chiar a ...libertatii:lol: (americanii=libertatea suprema,asa-i?...ca asa vedeam in westernuri :lol:) Daca tii neaaparat,voi intra eu intr-o mica polemica cu tine,luand in detaliu fiecare aspect "relevant" pe care se ..."bazeaza" replica ta..:rolleyes2 |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
Sa se caute in istorie ce marsavii au facut americanii: - Pearl Harbour a fost un pretext pentru care americanii au intrat in razboi. Nu e deloc cum a fost regizat filmul ... ci e alt "film" regizat de americani cu englezii. - 9/11 ? Se presupune ca si aia a fost "an inside job" doar sa aibe un motiv sa intre peste arabi. Oricum, de la Summit am dat-o in "anti-SUA" si nu e frumos, deci raman la intrebarea: de ce o tara ca a noastra (de abia o gasesti pe harta) a trebuit sa fie organizatoarea Summitului ? Ca sa ne vada si pe noi lumea ... Oricum in 2-3 saptamani Bucuresti = Budapesta in mintile multor strainezi. :lol::lol::lol: |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
N-ai citit cu atentie ce am scris si probabil ai inteles ..pe dos:)...am apreciat nu am contrazis opinia ta de mai sus...;)
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Sunt o persoana care nu se lasa influientat de cei de sus...care manipuleaza la greu...sau cel putin asa ma consider.
Dar sa acuzi ca a fost trafic nasol in bucuresti de summit e prea de tot...toti au zis ca o sa fie jale cu traficul in bucuresti pe perioada celor 3 zile,dar surpriza...nu a fost asa...ptr ca multi dintre bucuresteni au fost constienti ca daca ies toti cu masinile va iesi un fiasco... Pentru mine a fost un castig acest summit pentru ca mi-am dat seama ca noi bucurestenii putem fi si civilizati si ok...ptr ca foarte multi au iesit din bucuresti,si ceilalti au facut pe drq in 4 si au stat in casa,sau nu au iesit cu masinile. Va rog pentru cei care ati stat cu orele in trafic cu summitul sa imi ziceti si mie...ca poate am fost singuru din bucuresti care am mers bine...si eu nu stiu. Astazi am plans dupa summit...s-a circulat jalnic in tot bucurestiul... Cate intersectii ati vazut blocate la summit?cate intersectii ati vazut blocate intr-o zi cu ploaie?sa fim seriosi. Nici americanii nu sunt ceea ce ii vedem noi...ca nici o tara de altfel...ca daca e s-o dam in dinastea...noi am intrat in razboi cu nemtii si am iesit cu rusii daca imi aduc eu bine aminte...asa ca va rog nu mai fiti asa iritati. Si ca economie a tarii nu stiu daca ne-a facut bine sau nu acest summit dar oricum noi nu vom simti prea mult asta... |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
@Orla: Cica acest summit a fost echivalent cu vreo 700 euro (salariu) /cap de locuitor. ;) |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Quote:
|
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Lascarica...asa e sunt baiat mic,si nu prea inteleg nimic...
Probabil pe noi ne-a costat acest summit... Stie cineva daca acest summit a avut sponsori? |
Re: cati dintre voi ati fost intrebati daca sunteti de acord cu "marea sedinta" ?
Toate au fost facute din bugetu' Romaniei. Ia ghici de unde are bugetu' bani. :D
Din taxele de inmatriculare ale lu' Tariceanu. :lol: |
| All times are GMT +2. The time now is 23:10. |
- Copyright 2026 4Tuning