Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii ROVER - MG (https://forum.4tuning.ro/433-discutii-rover-mg.html)
-   -   caut urgent o pompa ambreiaj rover 75 (https://forum.4tuning.ro/433-discutii-rover-mg/69823-caut-urgent-pompa-ambreiaj-rover-75-a.html)

banurover75 05-03-08 16:51

caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
caut cu disperare o pompa de ambreiaj de rover si vreau si eu un ajutor deoarece am tot cauta si nu am gasit:sad::sad::sad:!! roverul este din 2003 si este diesel.....:D

workaholic_ro 20-03-08 20:34

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Presupun ca pompa e cilindrul de comanda. Se gaseste aici:
http://cgi.ebay.co.uk/CLUTCH-MASTER-...QQcmdZViewItem

workaholic_ro 20-03-08 20:49

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Intre timp mi-a venit o idee. M-as mira sa fie dusa, te-ai uitat, n-o fi ceva etansare cu belele ? E destul de scumpa jucaria s-o arunci inainte de a verifica.
Imi amintesc ca in urma cu o gramada de ani am avut o problema similara la BMW. Umblam cu canistra de lichid de frana dupa mine ca-l pierdea tot timpul. Am gasit beleaua, nu era la cilindrul de comanda (master) ca la tine, ci la cel care deschide ambreiajul (slave). Era o garnitura sparta. N-am gasit originala dar s-a potrivit o garnitura de pompa de frana de Dacie, a tinut pana am terminat masina :D

cristea 23-03-08 23:04

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Nu ştiu dacă am voie să fac asta dar uite un nr. de telefon 0724 315813, este un parc de dezmembrări lāngă Urziceni unde are un 75 din UK cu volan pe dreapta. Succes!

alexandrescu_adrian 04-04-08 13:42

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
asa a ajuns 75?la dezmembrari?:O:O:O: e lovit?

alexandrescu_adrian 17-04-08 09:42

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
astept mp ptr edificare

ionut daniel 18-04-08 16:04

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Incearca si desfa pompa, masoara garniturile si verifica la un magazin de piese auto garnituri cu specificatiile respective. La Ford Sierra s-au potrivit la cilindri de spate de frana garnituri de pompa de frana cu dublu circuit de Dacia , cred ca de cel putin 10 ori pretul celor dedicate(un pret de nimic- poti schimba si zece/an si nu ajungi la pretul unei pompe). Daca nu, poti gasi un echivalent la acea pompa pe la dezmembrari. Nu stiu cum e pozitionata, dar sunt multe masini cu astfel de pompe, inclusiv Supernova(cred ca cea mai ieftina varianta de piesa noua).

cristea 18-04-08 20:26

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Eu am avut probleme cu ambreiajul, nu mai avea lichit de frānă, şi am cautat, am gasit un magazin īn Bucureşti şi costă cam 1ooo lei toată pompa, ca numai aşa īţi dau garanţie.
Eu nu am cumpăarat-o pentru că am completat lichidul. Totuşi, cred că scapă pe la cilindru slave aşa că o să īncerc varianta propusă de workaholic, respectiv să schimb garnitura.
Nu ştiu daca am voie să īţi dau denumirea firmei īnsă īţi trimit pe privat.
Succes!

Procas 28-10-08 15:27

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Am avut aceeasi prob ca si tine Uitate sub masina la cutia de viteze sa nu picure pe acolo Daca nu picura si nu iti mai tine pres in pedala e pompa daca picura pe acolo e cilindru de presiune cu rulment Eu am skimbat pompa degiaba pt ca era cilindru devina in fine Pompa e undeva la 1000ROn si cilindru cam 700-800Ron depinde acum ...Cauta pe google si vezi ca gasesti ceva dezmembrari la Satu-Mare si au si second dar totusi te sfatuiesc sa iti iei noua daca tot o skimbi pt ca o sa te lase dupa ceva km buni.

Highman 29-10-08 02:51

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
daca va uitati la "anunturi rover" o sa gaiti de dezmembrat un rov75 diesel https://forum.4tuning.ro/483-anunturi-auto-rover-mg/95714-vind-piese-rover-75-diesel.html

ionut24 29-10-08 21:30

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
PENTRU CEI CARE AU PROBLEMA CU AMBREIAJUL LA ROVER 75(BUBA LOR)......SINGURUL DEFECT ESTE ACEL CILINDRU SLAVE DE LA CUTIE.....NU SCHIMBATI ALTCEVA......!!LA MINE LA INCEPUT...AGATA....CAND SCHIMBAM.....PANA CAND NU AM MAI PUTUT BAGA IN VITEZA....REPEDE LA SERVICE....STIIND DE PE FORUMURI CARE E PROBLEMA.....SI AM SCHIMBAT...ACEL CILINDRU..(ERA CRAPAT IN DOUA SI NU MAI TINEA PRESIUNEA....)...SI.....ACUM......E TOTUL OK...!!

DAVID ANDREI 09-04-10 12:04

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
salut am si eu probleme cu ambreaju la un rover 75 din 2000 unde as gasi o pompa cea de la pedala second mersi

DAVID ANDREI 09-04-10 12:05

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
oare se potriveste cea de benzinar

marcellr 10-04-10 06:53

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
1.nu recomand second...
este loterie...nu stii cat de putin te poate tine......:)
2. se schimba tot kitul nu masterul sau slave-ul.....piesa defecta strica piesa buna....daca a cazut una dintre ele nici cealalta nu o mai duce mult
3. manopera nu este de neglijat la schimbarea kitului asa ca este recomandat sa pui un kit nou
4. kit inseamna pistonas slave (cel din cutie cu tot cu rulment) si master (cel de la pedala), disc ambreaj+placa presiune....si te tin 90k km
5.Se pot aduce din UK muult mai ieftin decat in Ro.

M.
PS. am ceva zeci de exemple de cei care ai schimbat ba una ba alta si au aruncat banii pe fereastra (de exemplu ...au pus pistonas nou la pedala si dupa 500 km slaveul a cazut si la stricat si pe cel nou...etc)

DAVID ANDREI 10-04-10 10:00

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
mersi pt sfat dar zim daca sti o firma care aduce piesele din uk sau un nr de telefon ca eu nam gasit....

marcellr 10-04-10 15:32

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Quote:

Originally Posted by DAVID ANDREI (Post 3264000)
mersi pt sfat dar zim daca sti o firma care aduce piesele din uk sau un nr de telefon ca eu nam gasit....

ai date de contact pe PM

M

DAVID ANDREI 10-04-10 15:38

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Quote:

Originally Posted by marcellr (Post 3264734)
ai date de contact pe PM

M

adica

marcellr 10-04-10 15:40

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Quote:

Originally Posted by DAVID ANDREI (Post 3264748)
adica

pm = personal mesajes...mesaje peersonale ...
te duci pe contul tau de aici si citesti ce mesaj ai primit....sau lasi emailul aici si iti trimit pe el.....
M.

DAVID ANDREI 10-04-10 15:41

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
scuze na m inteles pe PM adica

DAVID ANDREI 10-04-10 15:42

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
ok acum am inteles

marcellr 10-04-10 15:43

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Quote:

Originally Posted by DAVID ANDREI (Post 3264757)
scuze na m inteles pe PM adica

in dreapta paginii sus ai...


Welcome, DAVID ANDREI
You last visited: 10-04-10 at 04:54
Private Messages: Unread 0, Total 306.



clik pe Private Messages

:)

DAVID ANDREI 10-04-10 15:47

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
mersi am sa te sun luni daca e bine

marcellr 10-04-10 15:54

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
Quote:

Originally Posted by DAVID ANDREI (Post 3264778)
mersi am sa te sun luni daca e bine

ok

M.

o_tt_o_m 25-01-11 11:43

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
am eu pompa ambreiaj de pe rover 75 an 2000 1.9 Dti 116 CP 100 eur 0746959741

o_tt_o_m 05-02-11 07:39

Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75
 
vand pompa ambreiaj rover 75 . pret 350 lei tel 0746959741


All times are GMT +2. The time now is 21:05.

- Copyright 2026 4Tuning