![]() |
Renault Clio Exception2
5 Attachment(s)
https://forum.4tuning.ro/imagehosting...2ef886fa01.jpg
Renault Clio Exception2 In 2007, Clio Exceptions s-a vandut in 35000 de exemplare. Datorita acestui succes, Renault a hotarat sa lanseze linia Clio Exception2, care cuprinde diferite optiuni. La exterior, masca neagra pentru faruri, jante din aliaj de 16", geamuri mai "intunecate" pe spate si luneta. Interiorul a fost cosmetizat cu o tapiserie din piele, realizata cu ajutorul unor cusaturi mai pronuntate, un volan imbracat in piele, embleme Exception pe pragurile de la usi, consola centrala cu insertii cromate si fundal alb pentru instrumentele de bord. Ca echipament, a fost adaugat un cruise control cu limitator de viteza. La nivelul Frantei, unde masina va fi disponibila incepand cu luna martie, existand insa posibilitatea de precomanda chiar de pe acum, preturi variaza in functie de dotari. Lista e lunga si foarte explicita: Clio Exception2 cu trei usi TCE 100 CP va costa 16150E; 1.6 16V 110 CP cu transmisie automata va costa 17550E; 2.0 16V 140 CP, 17350E; 1.5 dCi 85 CP, 17550E; 1.5 dCi 85 CP cu schimbator Quickshift, 18250E; 1.5 dCi 105 CP cutie manuala in 6 trepte, 18750E; 1.5 dCi 105 CP cu filtru de particule si cutie manuala in 6 trepte, 19750E. Clio Exception2 cu cinci usi TCE 100 CP, 16650E; 1.6 16V 110 CP, cutie automata 18050E; 2.0 16V 140 CP, 17850E; 1.5 dCi 85 CP, 18050E; 1.5 dCi 85 CP cu schimbator Quickshift 18750E; 1.5 dCi 105 CP cutie manuala in 6 trepte, 19250E; 1.5 dCi 105 CP cu filtru de particule si cutie manuala in 6 trepte, 20250E. Editia Clio Exception2 este disponibila in noua culori metalice (Extreme Albastru, Dyna Rosu, Cassiopee Gri, Blue Grey, Cendre Beige, Gri Platinat, Eclipse Grey, Nocturne Negru, Nacre Negru) si o nuanta mata Vif Rosu. Alte optiuni Pachetul Clima 450E (control climat, activare automata a iluminatului interior, senzori de ploaie); Dynamic Drive Control 300E (ESP+ASR+MSR+control al subvirarii); CD cu MP3 120E; Acoperis panoramic 700E; Navigatie Carminat 650E. |
Re: Renault Clio Exception2
Voua nu vi se pare ca totusi .. e cam scump.. pentru cum arata .. mai bine un VW Polo.. sau Golf 4-5
|
Re: Renault Clio Exception2
Quote:
la noi o sa coste 12-14 mii de euro o prietena si-a luat cu 13 mii anul trecut Exception 1.5 dci 85 cp |
Re: Renault Clio Exception2
Quote:
|
Re: Renault Clio Exception2
Mi se pare chiar foarte scump ...... si nici motorizarile nu sunt tocmai impresionante , si la bani astia nici dotarile si confortul pe care il ofera masina nu sunt iesite din comun...
|
Re: Renault Clio Exception2
eu am luat anul trecut un clio pt soramea la 12 000 si va spun sincer ca la banii aia nici o alta masina nu iti ofera atatea dotari
|
Re: Renault Clio Exception2
compara cineva mai sus clio-ul asta cu un polo. ori nu s-a urcat in polo, ori nu s-a urcat in clio :). deocamdata, clio-ul este cam cu o clasa peste polo
cat despre comparatia cu golf, nici asta nu prea-si are rostul - golf-ul este superior, insa la clasa mica reno-ul se mentine de ceva timp in frunte despre preturi, fiti siguri ca la noi vor incepe de pe la 12mii ;) |
Re: Renault Clio Exception2
masina asta zic eu ca are un raport de pret/calitate/fiabilitate bun...plus ca arata si bine
|
Re: Renault Clio Exception2
Quote:
|
Re: Renault Clio Exception2
pai clio-ul actual este identic dpdv al materialelor cu cel facut in Fr, de ex, deci afirmatia ta nu prea are nicio baza ;)
|
Re: Renault Clio Exception2
Oamenilor haideti sa comparam asa :Clio 2.0 16V 140 CP, 17850Ecu Polo GTI 1.8 t 150 cp 16.256 .... care vi se pare mai avantajoasa ?
Diferenta este de 1.600 E ... Polo are deja ESP din fabrica , care la clio este optional , are motor turbo care este mult mai potrivit tuningului .... volan de piele,schimbator piele , inserti de aluminu, oglinda antiorbire , faruri ceata ....+ poti sa mai adaugi si un Climatronic si un sitem aduio mai bun, pana la diferenta de 1.600E In bani astia poti sa-ti iei si un golf gt 2.0 fsi de 150cai ..... tot asa cu destul demulte dotari la 17.000 E. Ce ziceti merita Clio-ul ? |
Re: Renault Clio Exception2
frate nu mai compara preturile din franta cu cele din romania......si enumerai ceva dotari acolo, si clio meu care e 12 000 euro are volan si schimbator piele, clima automata (aproape acelasi lucru cu climatronic, doar ca fara doua zone....care mi se pare o prostie) faruri ceatza 6 airbaguri si mp3.....acuma uitate la un polo de 12 mii sa vezi ce dotari are,nu mai fa comparatii aiurea, vino cu preturi clare, si vezi ca pretu care l-ai dat tu la polo e fara TVA
|
Re: Renault Clio Exception2
imi place foarte mult. eu o sa am fratele lui mai mic, Clio Mk2 :), 1.5dci, deabia astept. :D
DaNy>DmN -> esti fan VW? eu nu sunt fanul unei marci in special, dar ma distreaza cei care sunt fani inraiti, toate sunt nashpa, ce zic ei e bine :D. |
Re: Renault Clio Exception2
nu prea imi place...dar nu pot sa zic ca arata rau:D
|
Re: Renault Clio Exception2
Intrebare: motorul de 2.0 16v 197 cp unde a ramas?
|
Re: Renault Clio Exception2
Pare O Masina De `pasarica` Dar E Ok.
|
Re: Renault Clio Exception2
urat si scumpp....si cu asta basta
|
Re: Renault Clio Exception2
@Dino motorul 197cp exista doar pe clio sport. exception-ul este o serie limitata/speciala a clio-ului normal
@no limits design tu intelegi mai greu ca alea sunt preturi de Fr, nu? :) cat despre look e subiectiva treaba. mie mi s-a parut urat la inceput, acum imi place |
Re: Renault Clio Exception2
mult prea scump. nuj ce isi imagineaza astia de la renault... masina e mai scumpa si mai naspa parerea mea... decat varianta nemteasca
|
Re: Renault Clio Exception2
pfuuu....20.000E si 105 CP mai strangi un pik si iei un Golf 5 GTI....(23.000E nu ma contraziceti ca stiu ce spun 100%:-P)
|
Re: Renault Clio Exception2
am shi eu clio simbol...deja clio3 exeption e mult mia evoluat:D
|
Re: Renault Clio Exception2
masina e draguta, dotarile sunt atractive, iar culoarea din pozele de prezentare e superba. numai ca 20mii euro pe un clio?!?!? (varianta 1.5dci 105 cp 6 trepte). e enorm. pai pui si celelalte optionale si unde ajungi? asa mai bine de banii astia ma duc si imi iau o corsa OPC si e si mai dotata, si mai rea si mai frumoasa...
|
Re: Renault Clio Exception2
tare, aici chiar nu intelege nimeni ca alea nu-s preturile din ro, ci mai mari cu 3-4mii decat aici?! :)
|
Re: Renault Clio Exception2
da ma da e am inteles da mai pui o clima, o navi si ce pachet mai e si mai sare cu 1000 si ceva si nu rezolvi mare spirla.
|
Re: Renault Clio Exception2
Impresionanta gama larga de cilindree !!! dar masina cam lasa de dorit
|
Re: Renault Clio Exception2
urata,scumpa si nu e nici spatioasa ...:shock::shock::chainsaw:
|
Re: Renault Clio Exception2
Quote:
|
Re: Renault Clio Exception2
jesus ...
voi nu cititzi nici un post din topic ??? preturile alea sunt ptr franta la noi o sa fie undeva intre 11500 si 15 mii |
Re: Renault Clio Exception2
imi place ca toata lumea pune navi pe masina, dar inca nu am inteles ce folos, mai ales pe o masina mica ca si asta... ce navi ? sa nu te pierzi in oras?? :)
|
Re: Renault Clio Exception2
Quote:
si ziceam de navi legat de faptul ca daca as pune tot.... eu nu as pune navi pe masina, dar altii poate vor. poate pur si simplu legat de ambianta din interior. una e un ecran portocaliu alta e unul color. |
Re: Renault Clio Exception2
Quote:
|
Re: Renault Clio Exception2
ca de obicei.... noi primim ce-i mai slab:(
|
Re: Renault Clio Exception2
Quote:
|
Re: Renault Clio Exception2
Eu am un Clio 3 1.5 DCI si sunt foarte multumita de el.
Si daca as avea undeva la 20.000 E nu m-as grabi sa-mi iau un Polo sau Golf, ci un Clio RS. Oricum mai bine asteptam sa vedem preturile cu care va intra in RO si apoi sa comentam. Parerea mea :d |
Re: Renault Clio Exception2
am citit multe review-uri si condus majoritatea masinilor din clasa mica, iar clio 3 e clar printre cele mai bune din clasa, alaturi de corsa, chiar daca fanii vag ce au dat navala pe-aici nu prea inteleg treaba asta :)
un clio exception dotat (nu "full") se invarte pe la 14K E si poate avea motorul de 110cp. o corsa e putin mai scumpa, si are motor mai slab. daca va veni si la noi un exception 2, cred ca il va inlocui pe cel actual si probabil va mai creste cu cateva sute pretul, iar motoarele de top nu le vom vedea sigur (105cp diesel si 140cp benzina) pretul de baza cred ca va fi pe undeva pe la 12k, cam ca la exception-ul actual, adica un fel de best-buy ca dotare-motor-pret. cum zicea blondish, si eu in 19k tot un clio rs mi-as lua. masinuta e fenomenala si nu prea are concurent |
Re: Renault Clio Exception2
Quote:
|
Re: Renault Clio Exception2
e najpa rau.....nu numai k e ciudatenie caroseria...da astia de la renault numai deastea scot.....mai ales reno simbol...:))
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:47. |
- Copyright 2026 4Tuning