![]() |
ford capri MK1 restaurat!!!
4 Attachment(s)
salut...am si eu un capri MK1 cu motor V 6 2000 cmc!...l-am modificat numai cu tabla(fara fibra si pocnituri)! E aproape gata,am comandat aproape toate piesele(telescoape fata-spate,caseta de directie discuri...etc),dar nu gasesc etriere!!!....ma poate ajuta cineva???...s-ar potrivi de alt ford???(...taurus,sierra?)....va rog ajutati-ma!!!
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
de ce ford sunt fuzetele
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
Quote:
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
ai incercat la reprezentanta ford
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
am incercat!!!...da nu au piese mai vechi de 1978!
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
0744312450 este nr de tel de la reprezentanta ford din bucuresti dc nu le gasesti la ei nu stiu ce sa spun
poate la dezmembrari |
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
ok!.....ms de nr si ms ca mi-ai raspuns!
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
o sa mai vb peste cateva zile dupa ce vb cu varmiu in anglia si sa vedem ce poate face el pe acolo
nu de alta am si eu un ford escort din 71 si cautam punte si fuzete cu discuri si am gasit in anglia la preturi rezonabile si l trimit si prin curier |
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
pfuai!!!...ar fi super!...ms mult!!!
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
Mai baieti, la mine la magazin se gasesc etrieri de Capri si pretul era, atunci cand m-am interesat, vreo 300 ron.
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
pai ce sa stiu sa zic?...da-m nr tau sa te sun sa vb sau nr de la tine de la magazin!!!...si dak ai mi-ar trebui!!!...k vreau neaparat!
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
Panreus 0723602922
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
Quote:
vezi sa nu fi dat comanda de discuri de 2.8 ca alea-s ventilate.trebuie sa iei si etrierele recomandate de producatorul discurilor daca sunt performance, dar daca sunt alea originale, cred ca merg de escort |
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
cum mai decurge lucrarea..:?::?::?:
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
stam destul de binisor!...in sfarsit am reusit sa gasim etriere(prin cimanda)...si am comandat si placute si ce mai tre p akl!...pe anu asta km atat k vin sarbatorile si na...la anu incepem in forta!...;)
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
sal...te felicit pt faptul k restaurezi fordul si iti urez succes! De curand am cumparat d la un "securist" un Ford Taunus din 72, replik din filmul "Sfantul". Sunt fan al Fordurilor ani 70 si anul asta ma apuc d reconditionare. Sper sa gasesc printre voi oameni care sa ma ajute...si in orice privinta va dau si eu concursul.
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
salutare omu!!!...ms p faptu k apreciezi "bijuteriile" noastre!...dane si tu niste poze sa vedem si noi ce fordulet ai!!!
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
nu am poze momentan,,,am de gand sa ii fac o sedinta foto inainte sa ma apuc d ea. arata cred eu rau la tabla,,,dar merge strong :)) am filmare p youtube cu 120 si 140 km/h. cand il aduceam aksa. noaptea k e radiat. cauta p youtube ford 140km/h postat de bogytbt ms
|
Re: ford capri MK1 restaurat!!!
am unit cele doua threaduri deschise de proprietar pe aceeasi tema
|
CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
7 Attachment(s)
... cam asa a decurs lucrarea!!!...masina e aproape gata,sper ca pana in vara sa fie gata!!!...acum masina are motor de 2000 V6 (90 cp cred)...astept ceva pareri despre masinuta!!! ms
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
la motor v6 2000 doar 90 CP :( ?
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
din cate observ ai abordat un stil diferit la restaurare sau masina fiind "la tabla" ma inseala pe mine ? oricum, te-ai inhamat la o munca seriosa si de durata asa ca iti urez succes.
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
pai ceea ce face el nu e restaurare, e modificare.
Quote:
Ma bucur sa vad k te-ai razgandit cu vanzarea..si te-ai decis s-o faci pt tine :wink: Sa inteleg ca arata foarte prost masina inainte, de te-ai gandit s-o modificai asa de radical? vad k si grila e cam distrusa, oglinda laterala de dacia, banuiesc k era mancata burta si lateralele jos..:rolleyes2 imi place k ai lucrat ff mult in tabla..e ceva in ziua plasticurilor si a fibrei..pe care personal le urasc. succes..si as vrea s-o vad pe viu..knd trec prin AR..dk se poate :-P Quote:
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
Foarte interesanata masinuta.
Vad ca si tu, la fel ca si mine, ai zis NU fibrei de sticla si plasticaraiului:) Spor la treaba in continuare.............ca mai ai mult de lucru la ea. |
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
1 Attachment(s)
va multumesc mult tuturor k apreciati munca depusa!:D..fibra crapa la inbinaturi cu caroseria! nici nu am vrut sa aibe chit prea mult asa k am ales sa o fac numai din tabla.intr-o vreme am vrut sa o vand din motive k nu prea gaseam piese,dar am reusit sa comand toate piesele,inecesare! iar pt culoare am alege un gri cu negru! cv de genu...pareri???
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
1 Attachment(s)
...nu stiu daca ati observat dar pe capota are o "priza de aer"...dar intr-un final (inspirat sau neinspirat) am decis sa renunt la ea! nu stiu cum arata? era mai bine daca o lasam sau nu?
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
fibra crapa si fierul rugineste :);daca ai pus aparatul pe ea in 2 ani o sa-ti iasa la suprafata;
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
bravo si tie si xdriverului ptr. lucraturile in tabla.
- lateralul e superb dar nu imi place foarte tare la fusta spate si fata -priza de aer e cam bruta...eu as face-o dreapta in fata nu in unghi si putin rotunjita. sa nu te superi ca tu ai cerut pareri...e de nota 8; "parerea mea" |
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
1 Attachment(s)
...da intradevar asa e!dar cu tabla e un pic mai greu de lucrat(se muleaza cam greu)...dar in fata, in spate si lateral mai vin niste "ornamente"....in fata am sa-i pun o lama nichelata,pragurile vor avea o bordura nichelata,iar in spate am sa pun ca un fel de lama ...tot nicheleta prin care vor iesi doua tevi de esapament(una pe o parte si un a pe cealalta parte)...in poza sunt o parte din piese!:D
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
3 Attachment(s)
Poti sa ne arati macar un desen conform caruia se deruleaza modificarea masinii? Sau se vin cu idei pe parcurs, ceea ce e haotic. Ideea cu priza de pe capota nu e rea (dar nici foarte la locul ei pe Capri), dar in loc de stilul rusesc de a tranti acolo o priza de aer, ai putea sa faci (cu un minim de efort) un shaker hood, cum era la Plymouth Hemi Cuda, unde priza de aer era prinsa de carcasa filtrului de aer, si iesea efectiv prin capota. Am inceput sa tot explic cum era facuta, dar am sters si mai bine pun ceva poze. Hai norok.
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
12 Attachment(s)
niste poze cu Capri-uri!!!...puneti si voi daca aveti!
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
7 Attachment(s)
na asta da!!!...e agresiva, are un finisaj superb,si niste "bombeuri" extraordinare!...la masina ma refeream sa stiti!:lol:
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
DPG ti-a dat o idee super cu priza de aer sa stii!
Cat despre proiectul tau e ceva foarte interesant,si iti doresc succes.. Apropo,V6-ele are decat 90cp???Suna cam aiurea...:???:Poze la motor nu ai?si alte poze la masina? |
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
da sa sti k idea aia cu priza de aer chiar e misto!poze nu mai am dar am sa fac! cat despre motor da are doar 90 cp dar cum zice si "FLORIN_CARS"..."e proiectat in anii 60, si n-ai idee ce trage motorul dk e facut cap-coada..pe asa o caroserie de ~960-980kg "...
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
Quote:
|
Re: CAPRI-u meu!!!...de la "A" la... aproape "Z"
...de "locasul facut stopurilor" mi s-a mai zis!...dar acum asta e,fapta e comisa!!!
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:55. |
- Copyright 2026 4Tuning