Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   supernova sau espero (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/61716-supernova-espero.html)

danutz_2007 03-01-08 09:48

supernova sau espero
 
salut!as vrea sa imi iau o masina si oscilez intre un espero de 1.5 din 1996 si o supernova din 2001.daca vreti sa ma ajutati ar fi ok!astept pareri!

LUCI BV 89 WRC 03-01-08 09:56

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by danutz_2007 (Post 1272310)
salut!as vrea sa imi iau o masina si oscilez intre un espero de 1.5 din 1996 si o supernova din 2001.daca vreti sa ma ajutati ar fi ok!astept pareri!

NICI SA NU TE GANDESTI LA ESPERO ...CONSUMA MULT SI E NASOL
IN SCHIMB SUPER NOVA MAI MERGE O POTI SI MODIFICA MAI IEFTINA LA ITNRETINERE SI AN MAI BUN ....PAREREA MEA

danutz_2007 03-01-08 10:05

Re: supernova sau espero
 
faza cu consumu o stiu si eu ..d.ar ai idee cam cat consuma un espero in oras si in afara orasului?

LUCI BV 89 WRC 03-01-08 10:14

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by danutz_2007 (Post 1272324)
faza cu consumu o stiu si eu ..d.ar ai idee cam cat consuma un espero in oras si in afara orasului?

au fost foarte putine care au fost reglate bine consumul unui espero este de 9\10l....

apline5 03-01-08 14:52

Re: supernova sau espero
 
as merge pe espero, preturile la piese sunt cam la fel fata de dacia , dar ca fiabilitate nici nu intra in discutie o comparatie espero mult peste
si cu consumul...este relativ maricel ptr un 1.5 dar e solid ca o piatra , un prieten are cu unu 465.000 km :shock: , arata-mi o dacia cu atati km , anul de fabricatie e irelevant,avand in vedere calitatea bine stiuta pieselor DACIA ;)

danutz_2007 03-01-08 15:00

Re: supernova sau espero
 
si eu tot pe espero as merge, avand in vedere dotarile acestuia la preturile care sunt!piese se gasesc pe toate drumurile, se potrivesc cele de opel vectra a si cele de cielo!asta nu ar fi o problema!

danutz_2007 03-01-08 15:43

Re: supernova sau espero
 
ambele masini sunt la 3000 de euro!adik pe espero cere umpic mai mult dar dak imi pun capul il scot la 3000!ce spuneti?care e parerea voastra?

Bogyciu 03-01-08 16:40

Re: supernova sau espero
 
Daca e full iatzi Espero, ai geamuri electrice, AC, si ca si tinuta de drum nu se compara!!! Supernova o sa-ti mearga bine o vreme, apoi se stie ca haionul o sa zdrangane de n-ai sa poti sta in masina, oalele amortizoarelor spate se duc destul de repede si sa nu uitam planetarele care sunt de *** la SN!!! Si e mult mai bine in Espero, crede-ma ca stiu ce vb, intretinerea nu e mult diferita ca si costuri. Si daca dai de cascaval poti incerca o suspensie sport de Vectra, un motor de 2000 cu tot cu 4x4 si frane ;) . La Dacie daca ai pus amortizoare mai tari ai ocazie sa te trezesti cu ele in portbagaj...

danutz_2007 04-01-08 08:30

Re: supernova sau espero
 
ma gandesc la o singura chestie la espero...aceea a consumului!dar cred ca o sa imi pun gpl pe el si scap de toate stresurile!

ro.maniak 04-01-08 18:06

Re: supernova sau espero
 
Motoru de supernova e surprinzator de fiabil si viril. Din acest motiv inca se mai foloseste pe logan 1.4. Eu as zice supernova.

mba 04-01-08 23:58

Re: supernova sau espero
 
espero...eu am vazut diferenta dintre daewoo si dacie...ia-ti espero ...
si 3000 d euro pe supernove..mie mi se pare mult ..nush...

NoLimit 05-01-08 08:17

Re: supernova sau espero
 
lasa espero i -tzi supernova parerea mea.Cineva de la mine si a luat o supernova cu 5000e nu glumesc adica 15000ron.Dar are o stare impecabila ca noua.

danutz_2007 05-01-08 09:55

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by NoLimit (Post 1275675)
lasa espero i -tzi supernova parerea mea.Cineva de la mine si a luat o supernova cu 5000e nu glumesc adica 15000ron.Dar are o stare impecabila ca noua.

5000 de euro pe o supernova?hai sa fim seriosi!la 5000 de euro iti iei o masina de afara de 1 infinit de ori mai buna decat o supernova!
eu nu prea as merge pe supernova , pt ca e cam depasita estetic si ca dotari fatza de espero!in rest masina e ok!

NoLimit 05-01-08 10:24

Re: supernova sau espero
 
Ce am retzinut bine este ca avea AC in rest dotarile standard...nu omit faptul ca poate sa ma fi pacalit dar spun sincer ca 15000ron a dat pe ea.Este in stare impecabila mashina am vazut-o si eu.A fost la o femeie care nu a umblat cu ea.

danutz_2007 05-01-08 10:51

Re: supernova sau espero
 
te cred...dar eu nu as da atatia bani pe o dacie...totusi e dacie si nu cred ca merita banii astia!parerea mea!

apline5 05-01-08 12:09

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by NoLimit (Post 1275675)
lasa espero i -tzi supernova parerea mea.Cineva de la mine si a luat o supernova cu 5000e nu glumesc adica 15000ron.Dar are o stare impecabila ca noua.

degeaba e noua ca tot dacie e ...nu incepeti sa postati iar degeaba sa va luati de mine ptr ca am si eu dacia si stiu ce inseamna , espero e mult peste la toate capitolurile ;)

montero 05-01-08 13:16

Re: supernova sau espero
 
eu sunt in grupul "espero" , dak e full cumpara-l nu mai sta , chiar dak are consumul mai mare eu zic k merita !

mikafly 07-01-08 08:45

Re: supernova sau espero
 
Sefu....da-o incolo de Super Nova....ia-ti e Espero.E mai masina decat SN,nu are forma de cozonac,si merge muuult mia bine c ao SN.
In eventualitatea in care vrei sa ii faci modificari......motoare de Opel se gasesc pe toate drumurile,unul mai turbo ca altul.
Deci....nu te mai lua dupa altii......Espero e masina buna.
Cei care declara ca Dacia e cea mia buna....nu au bani de altceva,ca daca aveau...nu mai conduceau Dacia.

danutz_2007 07-01-08 10:57

Re: supernova sau espero
 
le multumesc tuturor celor care si-au spus parerea si o sa imi iau espero!toata lumea mi-a zis sa las supernova si sa imi iau espero!o sa revin si cu poze cu noua mea masinutza:D!bafta tuturor!

srn_86 08-01-08 10:25

Re: supernova sau espero
 
dupa ce iti iei espero fa un drum pana la timisoara, si daca ai ocazia fa unul si cu o supernova, incearca sa mergi cu cel putin 130 cu ambele, si dupa aceea fa diferenta intre consum.

NeaSuciu 08-01-08 22:51

Re: supernova sau espero
 
espero are 6 motoare:2 de 1,5, 1 de1,8, si 3 de 2,0 alea de 2,0 normal ca o sa consume mult saui orice alt motor la care nu is reglate bine aprinderea, alimentarea, compresie slaba, etc, da alea de 1,5 daca ia cu un litru mai mult ca suprnova ii bai? ai o masina mai mare probanbil mult mai confortabila
espero ii fabricat din 1991 probabil or mai modificat la el intre timp, primu 1,5 sohc are raport de compresie 8,6:1 are 55kw/75cai putere si 123nm la 3200 rot/min
al doile 1,5 e dohc cu rc 9,2:1 66kw/90 cai putere si 137nm la 3400 rot/min
nu zic ca supernova nu ii buna ii mai noua,(nu ca ar conta daca masina nu a fost ingrijita,)are sistemul de injectie mai performant
consuma mai putin si ca are motor de 1,4 55kw/75 cai putere raport de compresie 9,5:1 motor de renault care ii destul de bun,
nu cred ca are rost sa te zgarcesti la 1 litru de benzina mai mult pt toate dotarile daewoo, doar masina sa fie buna deaea insista cand o cumperi sa mergi sa faci testu de compresie pe cilindrii sa vezi in ce stare e motoru

bolidu' 08-01-08 23:33

Re: supernova sau espero
 
daca te intereseaza o supernova inmatriculata in ian 2003,32000 km reali ,e impecabila masina,e a unchiului meu,este STOCK.doar cd-player+boxe sony si inchidere+alarma UNGO.in rest este ca in fabrica,unchimio nefiind adeptul modificarilor.nu trancane ,nu bate ,nu caraie,iti spun e parfum d masina.daca te intereseaza tel:0726739967

FIGHET 08-01-08 23:46

Re: supernova sau espero
 
daca vrei cu ADEVARAT s a bagi bani intr-o masina atunci cumpara ESPERO
dar daca vrei sa ai o simpla masina care sa te duca din punctul A in punctul B atunci alege dacia SN COSTUL PIESELOR ESTE CU FOARTE MULT SUB ESPERO
si nu te gandi ca la o masina veche din ''96 sa cumperi pisese de opel sh ca dai bani degeaba pe ele
lucru nou este lucru nou

danutz_2007 09-01-08 07:12

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 1282918)
daca te intereseaza o supernova inmatriculata in ian 2003,32000 km reali ,e impecabila masina,e a unchiului meu,este STOCK.doar cd-player+boxe sony si inchidere+alarma UNGO.in rest este ca in fabrica,unchimio nefiind adeptul modificarilor.nu trancane ,nu bate ,nu caraie,iti spun e parfum d masina.daca te intereseaza tel:0726739967

la ce pret o da unchiu tau?chiar as fi interesat de ea, daca datele spuse sunt si adevarate!astept raspunsul tau cat mai repede!

bolidu' 09-01-08 14:21

Re: supernova sau espero
 
3500 EURO-negocialbil,dar iti spun face toti banii masinutza.merge ceas,rugina nu are(cand a luat-o i-am umplut-o de ulei si vaselina peste tot).

danutz_2007 10-01-08 08:07

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 1283600)
3500 EURO-negocialbil,dar iti spun face toti banii masinutza.merge ceas,rugina nu are(cand a luat-o i-am umplut-o de ulei si vaselina peste tot).

3500 pe o dacie...nu!ms oricum!

caphonne 10-01-08 19:15

Re: supernova sau espero
 
da frate iati espero care are deja 10 ani cred ca are rugina pe sub el mai mult ca o dacie din 76 sa vezi distractie cand ti se aprinde becul ala galben pe bord de nu mai stie nici un mecanic ce are defapt nu prea se mai baga nimeni sa o repare sa vezi distractie cand o consuma 12 la suta in orash si exwemplepe pot contniua arata zici ca e fier de calcat si pt ce ca are aer si geamuri electrice iti poti lua supeernova cu aer si iti pui foarte simplu geamuri
in fine alegerea este a ta
eu unul intre o masina de 10 -12 ani si una de 3-4 ani asi alegeao pe ultima chiar daca e dacie
eu am supernova si mai am si un vectra 1.6 16 v si numai eu stiu la cate serviceuri am fost si cati bani am dat sa puna vectra la punct si degeaba
asa se intampla si cu espero 1,5 16 valve iti va cauza multeeee problemeee
daca iti iei o supernova cu 30 mii 40 mii de km ii schimbi la 65 distributia si pe urma nu ii bagi decat ulei
bafta

bolidu' 10-01-08 19:46

Re: supernova sau espero
 
115 milioane daca vrei ultimul pret.nu oblig pe nimeni s-o ia.

danutz_2007 12-01-08 07:42

Re: supernova sau espero
 
ieri mi-am luat espero.nu regret nici o clipa alegerea facuta!e super masina!

danutz_2007 12-01-08 09:11

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by caphonne (Post 1285907)
da frate iati espero care are deja 10 ani cred ca are rugina pe sub el mai mult ca o dacie din 76 sa vezi distractie cand ti se aprinde becul ala galben pe bord de nu mai stie nici un mecanic ce are defapt nu prea se mai baga nimeni sa o repare sa vezi distractie cand o consuma 12 la suta in orash si exwemplepe pot contniua arata zici ca e fier de calcat si pt ce ca are aer si geamuri electrice iti poti lua supeernova cu aer si iti pui foarte simplu geamuri
in fine alegerea este a ta
eu unul intre o masina de 10 -12 ani si una de 3-4 ani asi alegeao pe ultima chiar daca e dacie
eu am supernova si mai am si un vectra 1.6 16 v si numai eu stiu la cate serviceuri am fost si cati bani am dat sa puna vectra la punct si degeaba
asa se intampla si cu espero 1,5 16 valve iti va cauza multeeee problemeee
daca iti iei o supernova cu 30 mii 40 mii de km ii schimbi la 65 distributia si pe urma nu ii bagi decat ulei
bafta

se vede ca nu ai condus in viatza ta, altceva decat dacie, poate si aia alu tactu...in fine, e parerea ta!tin sa te anunt ca espero spre deosebire de sn nu are numai geamuri electrice si aer, mai are si un servo si niste oglinzi electrice, incalzite, geamurile la fel...de confort nici nu are rost sa vb, tinuta de drum si fiabilitate!!!oricum e parerea ta!eu oricum mi am luat espero!

mikafly 12-01-08 10:22

Re: supernova sau espero
 
Felicitari.......sa o conduci sanatos fara evenimente......banuiesc c anu mai trebuie sa iti spun sa ii schimbi uleiul...curele role...filtre....presupun ca le-ai facut deja

caphonne 14-01-08 18:55

Re: supernova sau espero
 
bravo mah esti tare sa fi sanatos tu si espero al tau si afla CA AM 2 ANI DE SOFERIE PESTE TINE si 7 ani de viata cand eu aveam 18 ani tu aveai vreo 11 asa ca nu imi spune mie ca nu am condus in viata mea masina ( supernova )este a mea nu a lu tata (sau tactu)cum ai spus tu si pe langa asta mai am un vectra sa nu mai zis de cielo exe de la munca pe care il incing zilnic deci stiu foarte bine despre ce vorbesc .tu cred ca abar nu ai sa schimbi o bujie
in fine bafta ne vedem pe strazi

danutz_2007 15-01-08 07:42

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by caphonne (Post 1292622)
bravo mah esti tare sa fi sanatos tu si espero al tau si afla CA AM 2 ANI DE SOFERIE PESTE TINE si 7 ani de viata cand eu aveam 18 ani tu aveai vreo 11 asa ca nu imi spune mie ca nu am condus in viata mea masina ( supernova )este a mea nu a lu tata (sau tactu)cum ai spus tu si pe langa asta mai am un vectra sa nu mai zis de cielo exe de la munca pe care il incing zilnic deci stiu foarte bine despre ce vorbesc .tu cred ca abar nu ai sa schimbi o bujie
in fine bafta ne vedem pe strazi

crede-ma ca stiu sa schimb o bujie...innainte am avut dacie!mai mereu eram cu nasu in bujii sau daca nu schimbam bujii, suflam in jiglere....:D asa ca am si eu ceva experientza in ale mecanicii!!!imi cer scuze pt k te-am jignit!multa bafta!

nimsocdrac 15-01-08 23:22

Re: supernova sau espero
 
daca esti asa de bun in ale masinilor de ce mai ceri ma parerea altora, asa sa te afli in treaba?

danutz_2007 16-01-08 07:26

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by nimsocdrac (Post 1295020)
daca esti asa de bun in ale masinilor de ce mai ceri ma parerea altora, asa sa te afli in treaba?

intotdeauna, o parere e bine venita...fie ea buna sau rea!

montero 20-01-08 10:32

Re: supernova sau espero
 
Quote:

Originally Posted by danutz_2007 (Post 1295228)
intotdeauna, o parere e bine venita...fie ea buna sau rea!

ia sfaturile tuturor sa ai ce arunca la gunoi !


All times are GMT +2. The time now is 09:25.

- Copyright 2026 4Tuning