Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit.html)
-   -   Discutii diverse cu si despre Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit/61682-discutii-diverse-oltcit.html)

serady 10-12-07 21:38

respecte
 
va salut pe toti cei care vad in oltcit nu doar o masina ci o pasiune ,intradevar nu conteaza cati bani bagi in masini conteaza ca ai pus mana si sufletul in ceea ce incerci sa faci.povestea mea:am avut 4 oltcit uri fiecare mai bun sau mai rau dar nu m am lasat influentat de altii ci am mers mai departe,chiar lunile astea am vrut sa mi cumpar un oltcit dar un accident ma impiedicat sa mai muncesc sa mai conduc ...darrr in viitor sper sa reusesc sa mi cumpar unul.imi place tuningul dar cel cu gust mai mult tuning motor si celalalte ce tine de tinuta de drum ,directie ,frane.. chir imi doresc sa colaborez cu voi,in viata totul se invata.
oltcit 4ever

FuriaOarba 11-12-07 07:53

Re: respecte
 
Respect Draga Omule Si In Numele Tuturor Oltcit-istilor Iti Multumim K Imparti Si Tu Aceasi Pasiune!succes!servus

Radu.Dobromirescu 14-12-07 08:38

Re: respecte
 
Quote:

Originally Posted by FuriaOarba (Post 1240894)
Respect Draga Omule Si In Numele Tuturor Oltcit-istilor Iti Multumim K Imparti Si Tu Aceasi Pasiune!succes!servus

BINE ZIS 8) :lol:

FuriaOarba 02-01-08 13:46

Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
scuzam de off,da chiar nu stiu pe unde sa postez intrebarea:de la ce sunt oglizile pe kre le-a avut xxs(dak le-a mai lasat noul posesor)?scz ink o data.servus

Laure2fast 02-01-08 15:11

Re: Cel mai tare oltcit, partea II (centralizarea masinilor, 25.11.2007)
 
Quote:

Originally Posted by FuriaOarba (Post 1271159)
pai si?haideti sa facem asha si ma ocup eu de facutu calendarelor,k am tipografie aproape de mine:D!

din cate imi aduc aminte xxs avea oglinzi de bmw ursuletz..dealea am si io

aleyx_oltcit 02-01-08 19:42

Re: Cel mai tare oltcit, partea II (centralizarea masinilor, 25.11.2007)
 
mey bajety...nustyu cum sa deschid un nou threat dasta sau un subiect nou,,,,am un oltcit si 30 mil....merita sai bag in el...

Guwy 02-01-08 19:48

Re: Cel mai tare oltcit, partea II (centralizarea masinilor, 25.11.2007)
 
Daca iti place masina merita .

gbry_el_05-RSG 03-01-08 11:32

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
deja i-am bagat si nici nu m-am gandit...asta e. e masina mea si ma reprezinta. deja ma intreaba pustani daca e de vanzare.... dupa un calcul asa...superficial am ajuns la modesta suna de 28 de mil... io sa fiu sanatos...ca boala a venit singura!:twisted: :twisted: :lol:

aleyx_oltcit 04-01-08 10:29

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
da ma intereseaza o prima chestye...cat ia sa o convertesc la roata pe 4 prezoane?

alexx_1989 04-01-08 11:30

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
nu le am eu cu oltciturile dar sa stitzi cami plac la interior au 10 de la mine din pacate am auzit ca nu sunt chiar asa de stralucite pe cat credeam eu...

Laure2fast 04-01-08 11:55

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by alexx_1989 (Post 1274061)
nu le am eu cu oltciturile dar sa stitzi cami plac la interior au 10 de la mine din pacate am auzit ca nu sunt chiar asa de stralucite pe cat credeam eu...

adica cum nu sunt asa stralucite?in ce sens?

alexx_1989 04-01-08 11:59

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
pai cik au probleme serioase la sistemul de ventilatzie baga foarte multa caldura in interior...shi nah au un consum cam ridicat...dar subliniez..doar la oltciturile forjate nu la cele in stare ok

Laure2fast 04-01-08 12:03

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
adevaru e ca iarna baga destula caldura..insa vara daca merg parghiile de la aeroertma nu e problema..in legatura cu consumu cam asa e consuma cam mult..
insa un carb de oltcit bine reglat si un motor bun poate sa consume si sub 10 in oras

alexx_1989 04-01-08 12:06

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
man inca o chestie cum e tabla depe el...? ca am vazut cateva ruginite...dar vecinu meu de la 3 are o mandretze de oltcit cu tot cu paguri cu dume deastea pe el..dar sa stii ca arata fain

Laure2fast 04-01-08 12:08

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by alexx_1989 (Post 1274118)
man inca o chestie cum e tabla depe el...? ca am vazut cateva ruginite...dar vecinu meu de la 3 are o mandretze de oltcit cu tot cu paguri cu dume deastea pe el..dar sa stii ca arata fain

majoritatea incep sa rugineasca la aripile din spate..da daca bagi ulei prin praguri si aripi nu are treaba ..

FuriaOarba 05-01-08 15:25

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
care-i treaba cu threadu asta?adunatura de off topicuri?mere asha nu mai strikm alte subiecte.servus

valib 05-01-08 22:39

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
aici discutam orice subiect, care nu se incadreaza la restu` subiectelor, pentru a nu deschide un topic pentru o simpla intrebare noua

DJ-01-CEW 06-01-08 11:22

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
inca mai exista oltcituri care arata impecabil...fara rugina......asta depinde de cum au proprietarii grije de ele......

si inca ceva....oltcitu nu consuma mult in general......consuma mult iarna pe oras.atat....in rest vara consuma putin si pe oras....si sa nu mai vorbim pe exterior.

aleyx_oltcit 06-01-08 13:33

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
e adevarat ca consuma mai mult ca are 2 carburatoare?

Danutz Bratosin 06-01-08 13:41

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 1278103)
e adevarat ca consuma mai mult ca are 2 carburatoare?

normal k consuma mai mult...
un ex: (nu te supara pe mine ) da u dak ai avea 2 guri nu ai manca mai mult?:lol:

FuriaOarba 06-01-08 15:20

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
da bagi pe o parte mai mult si scoti si pe partea cealalta mai mult...doua carb consum mare da si viteza mai mare...

aleyx_oltcit 06-01-08 15:40

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
am intrebat wa.....si faza cu 2 guri..ai 2 guri da un stomac...so.....da asta nare treaba....

FuriaOarba 07-01-08 18:59

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
ai doua camere la carb da un singur motor...

valib 07-01-08 19:17

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
consuma decent, daca nu ii dai talpa.
Afara poti scoate consum de 6-6,5%
In oras 8-9%

asta un 'mediu' asa....poate fi mai mult, sau mult mai mult (pentru bucuresteni)

aleyx_oltcit 07-01-08 19:52

nustyi exact modelele la oltcituri trs..sau cum o mai fi....e diferenta mare la putere intre modelele astea..CP...?

deci treaba sta in felu urmator...eu dau acus de carnet si vreau si eu o masina a mea ..si am o ruda care are un oltcit bun chiar interior curat tabla buna...si mil da mie dak vreau.....daia ma tot interesez...am fost zilele astea in vizita si pe frigu care era a pornit la prima cheie...ceea ce nu ma asteptam...sasa dau 5 bastoane pe el..cred ca merge sa incerc...:oops:

bodyspeed 07-01-08 20:15

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 1280582)
consuma decent, daca nu ii dai talpa.
Afara poti scoate consum de 6-6,5%
In oras 8-9%

asta un 'mediu' asa....poate fi mai mult, sau mult mai mult (pentru bucuresteni)

Cine a reglat acele carburi.. sa traga f bine si sa consume. putin..:rolleyes2
Dany.,. mistretu nu au reusit :rolleyes2
A si exterior...pana la ce viteza.. poti merge pe consum.. de max 7 :rolleyes2

valib 07-01-08 20:30

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
uite...

la mers 110-120km/h afara, fara talpe...mie cu motor 1100 normal si cutie in 5 trepte gsa imi consuma 6-7% (probat cu sticla, sau cu rezervorul, ambele metode, de mai multe ori. Mai mult de 7 litri nu mi-au disparut)
de tras trage ok. Nu e foarte agresiv, dar nici lenes.
Vrei sa traga bestial..creste consumul. Mi se pare logic...


cutie 5 trepte GSA, motor 1300 GSA, carb 1300 oltcit. La mers 130-160km/h...iese cu un consum de 8-9% afara

de reglat...reglez mereu cam cum e pe site-ul oltcit.ro


acum cateva saptamani, cu cutie de special, motor 1100 stock, carb 1100...am reusit performanta ca din 30ron(carrera 95) sa fac 132km(ia in calcul ca am strabatut toata timisoara in 40min, si am trecut prin tot aradul in 25min...deci as pune 150km lejer). Mers cu 80-90km/h, fara talpe, relativ mereu viteza constanta.

Laure2fast 07-01-08 20:36

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
am facut cu carburator solex de citroen bx de 1600 320 km cu 20 de litrii de benzina...mers 90-100 maxim..

bodyspeed 07-01-08 20:43

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 1280721)
uite...

la mers 110-120km/h afara, fara talpe...mie cu motor 1100 normal si cutie in 5 trepte gsa imi consuma 6-7% (probat cu sticla, sau cu rezervorul, ambele metode, de mai multe ori. Mai mult de 7 litri nu mi-au disparut)
de tras trage ok. Nu e foarte agresiv, dar nici lenes.
Vrei sa traga bestial..creste consumul. Mi se pare logic...


cutie 5 trepte GSA, motor 1300 GSA, carb 1300 oltcit. La mers 130-160km/h...iese cu un consum de 8-9% afara

de reglat...reglez mereu cam cum e pe site-ul oltcit.ro


acum cateva saptamani, cu cutie de special, motor 1100 stock, carb 1100...am reusit performanta ca din 30ron(carrera 95) sa fac 132km(ia in calcul ca am strabatut toata timisoara in 40min, si am trecut prin tot aradul in 25min...deci as pune 150km lejer). Mers cu 80-90km/h, fara talpe, relativ mereu viteza constanta.

da am crezut ca alfele..asa am inteles..
cu unul normal.. solex-ul meu de 1300 mai mult de 6.5 - 7 nu imi ia iar in oras 8 cu schimb al vitzei in 4000 max , in trafic. am facut cu 1 litru 13 km

valib 07-01-08 20:48

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
bodyspeed: reciteste pagina asta...
baiatul intreba daca e adevarat ca oltciturile consuma mult...
doar nu ii voi spune consum cu carburi de alfa33, sau alte modificari, cand el e curios pe oltcitul stock...


aleyx_oltcit: te-as ruga sa intri pe www.oltcit.ro si sa citesti pe acolo pe la descriere despre Oltcit.

In principiu: motor 1100cc (11R, 11RL, 11RM, 11RT) = 57cai
motor 1300 (TRS, Oltena, Axel, 12CS) = 62,5cai

aleyx_oltcit 07-01-08 21:16

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
ms mult.....

bodyspeed 08-01-08 07:47

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 1278103)
e adevarat ca consuma mai mult ca are 2 carburatoare?

Quote:

Originally Posted by FuriaOarba (Post 1278317)
da bagi pe o parte mai mult si scoti si pe partea cealalta mai mult...doua carb consum mare da si viteza mai mare...

deci e vorba de 2 carburi ;)

valib 08-01-08 11:06

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
oltcitul stock nu are 2 carburatoare...
am presupus ca vroia sa spuna: 2 corpuri de carburator (2 trepte).
nicaieri mai sus nu era vorba de 2 carburatoare, iar cum aleyx nu stie multe despre oltcit..

MihaiS 08-01-08 18:22

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
acum sa nu radeti dar TMG-ul meu p tarla c fara verificare si fara asigurare nu vede asfalt in regim de treapta 1 si a 2-a cu 3 litrii de benzina am facut 33 de km schimband vitezele la 4500-5000 rpm...rar a vazut a 3-a deci zic eu c nu consuma mult...acum depinde si de stilul de mers...:rolleyes2 poi scozte un consum de 7,5- 8 in oras sau poti scoate un consum de 13- 14 in oras...RSG stie mai bine....:rolleyes2

FuriaOarba 08-01-08 20:08

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
poi de ce nu-i faci frate itp k e pakt de el...primu meu oltean a stat 5 ani asha k ne era frica sa-i facem verificarea ca nu cumva s-o pice,dup ace am intrebat in stanga si-n dreapta am aflat de cinva si s-a rezolvat.la asta care-l am acum am facut la fel,am dat 1mil la un tip si m-a rezolvat cu itp,nota la rar si inmatricularea a fost simpla!precizez k l amine expirase contractu de vanzare cumparare cu trei luni si de posesor nici urma...incearca,intreaba,trebuie sa fie in toata craiova cineva kre sa te rezolve.e pkt de el,parerea mea.asigurarea o am pe cea de pe numerele vechi si vad k n-ma oprit numerle si cred k a expirat k atunci nu o facusem pe multe luni:)).

aleyx_oltcit 08-01-08 20:13

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
am inteles eu ...are carburator dublu corp...am inteles bn....? sper :)

valib 08-01-08 20:16

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by aleyx_oltcit (Post 1282523)
am inteles eu ...are carburator dublu corp...am inteles bn....? sper :)

asa e...ai inteles bine

FuriaOarba 08-01-08 20:16

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
dap ai inteles bine,carb dublu corp,a doua camera deschizadu-se la o anumita turatie...


intrebare:la remat cat se ia pe un oltcit in general,cum se calculeaza dak stie careva pretul lui si dak e acceptata cumva doar caroseria?k vreau sa scap de donator.restul pieselor o sa le anunt aici,cu trimitere prin posta pentru unele.servus

Laure2fast 08-01-08 20:30

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by FuriaOarba (Post 1282540)
dap ai inteles bine,carb dublu corp,a doua camera deschizadu-se la o anumita turatie...


intrebare:la remat cat se ia pe un oltcit in general,cum se calculeaza dak stie careva pretul lui si dak e acceptata cumva doar caroseria?k vreau sa scap de donator.restul pieselor o sa le anunt aici,cu trimitere prin posta pentru unele.servus

pe toata masina completa iti da in jur de 3 mil jumate

aleyx_oltcit 08-01-08 20:36

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
e greu de gasit jante mai mijto in 3 prezoane...? sau la alea cu comenzi cu ceva


All times are GMT +2. The time now is 10:18.

- Copyright 2026 4Tuning