Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon? (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/61439-montez-pod-cd-player-radiocasetofon.html)

Geox` 30-12-07 15:14

Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Am un radiocasetofon si as vrea sa montez un i-pod sau un cd-player pe el stie cineva cum fac asta?:rolleyes2

pilula20 30-12-07 15:47

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
in primul rand da-ne detalii despre casetofon si pe urma iti spunem daca merge sau nu sa legi un ipod pe el....in primul rand playerul tau sa aiba IP-Bus ca sa poati pune adaptor pt ipod pe el ...i-ar de recomandat ar fi sa te duci la o firma care se ocupa de asa ceva ca sunt mai multe chichitze de care trebuie sa tii cont...vezi ca acel adaptor costa ceva in functie de marca masini ;)

Geox` 30-12-07 16:01

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
ms ;) asa k mai bine imi iau altu :D

pilula20 30-12-07 16:09

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
vezi ce player iti iei daca e sa fie comptabil...si vezi ca si adaptoru pt ipod are diferite preturi poate sa coste intre 500 de mii si cateva mil depinde de player ;)

Geox` 30-12-07 18:23

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Mai bine altu:twisted: oricum la noi in Tulcea asta mica nu cred k gasesti service pt asa ceva :cry:ms oricum:-)

devians 30-12-07 19:54

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
pai daca e casetofon clasic, si nu are mufa de aux poti folosi un modulator fm sau o caseta deaia cu fir.. insa calitatea e cam slabutza ;)

saxo 30-12-07 20:25

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Mai e si varianta ASTA

Geox` 31-12-07 21:29

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Multumesc tuturor pentru sfaturi :D
va doresc tuturor un an nou fericit si tot ce va doriti ...:wave:

Maskatu 01-01-08 22:43

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Quote:

Originally Posted by george_fufly (Post 1269870)
Multumesc tuturor pentru sfaturi :D
va doresc tuturor un an nou fericit si tot ce va doriti ...:wave:

ahahahaha nu ma pot abtine DE RAS !!!! deci poate ca nu am inteles eu bine... dar din cate vad eu omul vrea sa puna iPod pe un casetofon de masina.... voi ii dati exemple de tot felu de sistem sofisticate care costa o carca de bani... si acu solutia simplua de 10 ron.. ia-ti o caseta cu iesire jack si o bagi direct in iPod si gata.... si se aude ffff bine(cel putin la mine asa e)... probabil o solutie primitiva pt maestrii sound-ului de pe aicea dar f simpla... dc sa dea atatia bani pe instaltiile de sus cand poate sa dea 10 ron ... pfff

BBK_VW 01-01-08 23:16

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
se aude prea bine cu acea caseta cu fir are un pr la un peugeot 206 si se aude bomba..acum depinde si de calitatea difuzoarelor pe care le are omu la masina :) e in jur de 20 RON caseta eu cu pretu asta am vaz la vanzare ..si merita :)

Geox` 02-01-08 17:19

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
ok "Maskatu" dami si mi pe privat id tau sa mai vb :-)

Maskatu 02-01-08 19:51

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
oki :shock:

dagosh88 04-01-08 00:52

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Eu am incercat cu caseta aceea cu fir si nu mi-a placut calitatea care o avea sunetul, am mai incercat una de la un prieten, tot la fel. Daca nu aveti pretentii e buna, si din moment ce aveti casetofon nu aveti pretentii prea mari, deci buna per general.
Am rezolvat problema cumparand un cd-player.

Maskatu 04-01-08 06:36

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Quote:

Originally Posted by dagosh88 (Post 1273732)
Eu am incercat cu caseta aceea cu fir si nu mi-a placut calitatea care o avea sunetul, am mai incercat una de la un prieten, tot la fel. Daca nu aveti pretentii e buna, si din moment ce aveti casetofon nu aveti pretentii prea mari, deci buna per general.
Am rezolvat problema cumparand un cd-player.

da asa e dragos, la unele cassuri nu se aude bine...exemplu, am un prieten si are logan abia cumparat si am incercat iPod-ul si caseta la blaupunktu ala de le au logan-urile... daca dadeam ipodu la maxim se auzea prost la cass, daca dadeam ipodu pe la 60% din volum si mai tare din casetofon se auzea super ok... in skimb la mine la kenwood, eu dau la maxim la iPod si imi reglez volumul din casetofon... depinde deci super mult de cassetofon ! a si daca tot incercati cu caseta macar sa luati un player de calitate nu dala din SIR de 40 de lei sau replica de iPod dala de are suruburile se vad in spatele lui:D un iPod e cam 200-300 ron (cel de 2 GB)

dagosh88 04-01-08 16:15

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Eu aveam un blaupunkt, un casetofon foarte bun la vremea lui.
Oricum, altceva nu prea merita inafara de caseta aia, mai bine cumperi un cd-player cu auxiliar decat sa cumperi un sistem scump de conectare.

Maskatu 04-01-08 16:58

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
3 Attachment(s)
@george am mai gasit ceva... un gadget bun:D FM TRANSMITTER... extras din reclama:D : Acum poti folosi un iPod , PDA , MP3 , CD portabil , walkman , PC sau un laptop pt a asculta melodiile preferate prin intermediul receptorului stereo FM. FM II Digital Radio Transmiter wireless conecteaza orice dispozitiv de muzica portabil la masina ta sau acasa prin intermediul undelor radio rapid si usor.
E de ajuns sa conectezi FM transmiterul la mufa de casti a dispozitivului tau portabil , dupa care iti setezi casu de masina pe orice frecventa FM si poti asculta linistit melodiile preferate fara a folosi fire sau alte accesorii inutile.

saxo 04-01-08 17:44

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
E una din cele mai mari porcarii pe care se pot da banii. Pe linga slaba calitate a sunetului, interferentele for fi "cosmarul" ascultatorului.

Maskatu 04-01-08 18:05

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
daca setezi o banda anume unde nu e nici un post radio si ai antena buna la masina nu ar trebui sa ai probleme

saxo 04-01-08 20:53

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
N-are legatura cu antena si nici cu ce frecventa alegi. Problema apare de la inerferentele introduse de celelalte emitatoare.
Daca folosesti sistemul in Sahara, s-ar putea sa fie OK....

La calitatea emisiei oricum n-ai ce-i face si e vai mama ei !

Maskatu 04-01-08 21:09

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
aceste gadget-uri se folosesc si in industria filajelor... deci cred ca sunt destul de fiabile si ok la semnal ;)

saxo 04-01-08 21:16

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Una e ce crezi si alta e sa stii cum merg. Nu le mai recomanda ca te injura lumea.

Maskatu 04-01-08 22:11

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Quote:

Originally Posted by saxo (Post 1275042)
Una e ce crezi si alta e sa stii cum merg. Nu le mai recomanda ca te injura lumea.

bine luati-va caseta cu fir ca am eu si se aude super bine:D :D :D :D si e 10-20 de lei :oops:

Geox` 07-01-08 21:08

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Asa o sa si fac o sami iau caseta cu fir ;) si il conectez la un cd-player Sony destul de bun sa vad cum se aude si va zic dupaia:rolleyes2 Maskatu'le ce nu rasp mah pe mes :shakefist te bag in seama si u nimik:lalala:

Maskatu 07-01-08 21:46

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
sunt pe mes... dami add maskatu_dias

Geox` 08-01-08 14:17

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Quote:

Originally Posted by Maskatu (Post 1275144)
bine luati-va caseta cu fir ca am eu si se aude super bine:D :D :D :D si e 10-20 de lei :oops:

30 lei noi dar nu mai au:sad: cik peste o saptamana ms mult;)

Maskatu 08-01-08 16:34

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
la mine in rahova e 10-15 lei ... probabil aia din tulcea le cumpara din buc... cine stie... cauta la dastea specializate ... magazine cu cabluri de calculator, difuzoare, sisteme audio.... vezi tu :) oricum e cea mai ieftina solutie... ca ai gasit tu cu 30 e altceva.. dar eu am dat 10 :P

saxo 08-01-08 16:38

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Cred ca am eu una noua p-acasa de la un CD-player portabil JVC a lui fiica-mea.
Daca-l gasesc, ti-l fac cadou, dar platesti tu transportul.

Maskatu 08-01-08 16:52

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
e ieftin cu posta la colet... la 100-200 de grame e 4-5 lei

Geox` 08-01-08 18:26

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Deci am cautat la un magazin special pt muzica adik difuzoare,cabluri,statii...numa dinastea dar eu stiu asa e la noi la tulcea :lol: si iam explicat lu aia si cred k vb despre acelasi lucru aia mia zis k se numeste "caseta adaptor" acuma eu stiu... poate iau de la voi 10 lei caseta + 10 trasportu si e 20 nu 30 :D

saxo 08-01-08 21:20

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
O stii p-aia cu posmagii ??

Geox` 08-01-08 21:32

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Quote:

Originally Posted by saxo (Post 1282693)
O stii p-aia cu posmagii ??


Nu nu o stiu :ihearu: ascult:?:

saxo 08-01-08 21:55

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
1 Attachment(s)
Intreaba-l pe Ion Creanga.....

Geox` 08-01-08 23:42

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
pai da asa arata si aia :lol: cat vrei pe ea:-)

saxo 09-01-08 07:25

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Offff, tineretea asta.......
Da-mi adresa ta pe PM

Geox` 11-01-08 15:57

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Gata a ajuns se aude bine si park se aude si mai tare:rolleyes2 ms tuturor:-P

Maskatu 11-01-08 19:04

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
lol a ajuns in 2 zile ?:|

Geox` 11-01-08 19:28

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
Quote:

Originally Posted by Maskatu (Post 1287960)
lol a ajuns in 2 zile ?:|

Da a ajuns dar prin curier rapid:lol: cu posta Romana facea 1 sapptamana crek:-)

saxo 11-01-08 19:46

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
N-a ajuns in 2 zile. Aseara in jurul orei 17 l-am predat la curier.

Maskatu 11-01-08 19:55

Re: Cum montez un I-pod sau un cd-player pe un radiocasetofon?
 
lol rapizi mai sunt astia... nu facea o saptamana cu posta... adik depinde unde trimiti si acu e nasoala vremea dar asa vara ajunge in 3 zile la destinatie coletul. Stiu eu ca am trimis stickere :D, cel mai mult a durat 12 zile sa ajunga din buc pana in BT dar erau vijeliile alea,dar vara in 3 zile, oricum bn ca ai facut rost. BAFTA !


All times are GMT +2. The time now is 06:16.

- Copyright 2026 4Tuning