Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Botosani (https://forum.4tuning.ro/107-botosani.html)
-   -   De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel (https://forum.4tuning.ro/107-botosani/58940-alimentam-pt-diesel.html)

tiby1982 02-12-07 13:47

De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Am citit mult pe mai multe forumuri si nu am ajuns la niki o concluzie in acest sens....
Multi au zis ca nu depinde de unde alimentam ci de sefii de statie,altii au dat sfaturi de unde sa nu alimentam si multe alte probleme...
DECI in Botosani de unde si cu tre sa alimentam un motor diesel????

P.s. Cu argumente clare va rog !!!

kiddo 02-12-07 16:37

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
eu nu stiu de unde sa alimentezi la motoarele disel oricum mama pune benzina de la OMV ca la rompetrol cica benzina e diluata cu aditivi si o pus odata si se oprea la semafor de tot si la petrom cand am fost in concediu rotita aia care indica acolo pe pompa e inainte data si in loc de 45 de l am pus 35

ESPinoza 02-12-07 16:39

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
eu sunt de parere ca depinde cu ce itzi invetzi mashina... eu de exemplu la alfa a fost pusa numai super euro diesel de la petrom.. nu zic ca e cea mai buna dar de cate ori am incercat motorina din alta parte indiferent de oras... nu prea ii placea... fratimiu a invatat`o cu omv pe a lui si la fel face si la el.

Bogdan-sbt 02-12-07 21:57

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Am auzit ca la OMV se fura la benzina...acum nush cat de adevarat e......mi-a zis si mie un amic.....

vLLLad 03-12-07 12:11

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
eu alimentez cu motorina de la modoveni! merge masina si motoru` face ca tractoru` !!!:lol:

tiby1982 03-12-07 20:42

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by vLLLad (Post 1227549)
eu alimentez cu motorina de la modoveni! merge masina si motoru` face ca tractoru` !!!:lol:

Chiar de la moldovenii....am inteles ca e naspa si strica motorul....apoi mergi cu tractaru:lol:

maD_angel 03-12-07 21:32

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
tiby poate nu'l stii pe vlllad... tot timpul cu simtul umorului dupa el...:D Si ca sa fiu on-topic, de'acord cu ESPinoza ;)

dolb 03-12-07 21:39

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by kiddo (Post 1226243)
eu nu stiu de unde sa alimentezi la motoarele disel oricum mama pune benzina de la OMV ca la rompetrol cica benzina e diluata cu aditivi si o pus odata si se oprea la semafor de tot si la petrom cand am fost in concediu rotita aia care indica acolo pe pompa e inainte data si in loc de 45 de l am pus 35

cam ciudat , ca aditivul este MENIT sa intretina motorul si sa asigure functionarea lui in parametrii optimi , mai ales pentru motoarele pe benzina!

eu folosesc aditiv la masinuta mea, un bidon la un plin, are si proprietatea CETANE BOOST care imi da un pic de putere si chiar se simte iar consumul este considerabil redus! ( inainte cu un plin faceam 500 km , acum 650 - 700 km ) - aditivul costa 250 de mii dar isi face banii avand in vedere cat combustibil economisesti si avand in vedere ca iti "unge" motorul ,

ON TOPIC: folosesc cel mai mult ROMPETROL, daca nu PETROM.

FUL VIUS 04-12-07 10:22

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by vLLLad (Post 1227549)
eu alimentez cu motorina de la modoveni! merge masina si motoru` face ca tractoru` !!!:lol:

vlllad vad ca vb in versuri!!!mai sii rimeaza!!!:-P !bafta!

vLLLad 04-12-07 11:01

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by FUL VIUS (Post 1229049)
vlllad vad ca vb in versuri!!!mai sii rimeaza!!!:-P !bafta!

cum sa nu Fulvius! doar Eminescu s-a nascut la noi in oras !!

tiby1982 07-12-07 14:14

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Mai asteptam poareri de la useri.....

HOT 12-12-07 17:56

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Un sfat luati cu voi cand faceti odata plinul o pilnie din aia cu sita pentru benzina(are sita mai deasa ca pilnia pt motorina dar sa stiti ca trece si motorina prin ea)si la final sa vedeti de oriunde a-ti alimenta ca ramane 2,3 picaturi de apa pe sita si mici mizerii(gen scame de pisla,bucatele mici ca de rugina).Am participat odata la scoaterea unui container pt curatat de la peco si sa fi vazut ce mizerie era pe fundul acestuia nu va mai vine sa alimentati in romania.Motorina se pastreaza in acelasi rezervoare din fier vechi de 20 ani si se transporta cu vagonul sau tir-ul fara ca acestea sa se curete dupa fiecare utilizare cum este legal.

vLLLad 12-12-07 22:18

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by HOT (Post 1243260)
Un sfat luati cu voi cand faceti odata plinul o pilnie din aia cu sita pentru benzina(are sita mai deasa ca pilnia pt motorina dar sa stiti ca trece si motorina prin ea)si la final sa vedeti de oriunde a-ti alimenta ca ramane 2,3 picaturi de apa pe sita si mici mizerii(gen scame de pisla,bucatele mici ca de rugina).Am participat odata la scoaterea unui container pt curatat de la peco si sa fi vazut ce mizerie era pe fundul acestuia nu va mai vine sa alimentati in romania.Motorina se pastreaza in acelasi rezervoare din fier vechi de 20 ani si se transporta cu vagonul sau tir-ul fara ca acestea sa se curete dupa fiecare utilizare cum este legal.

mi-e mila de saraca masina a mea...:cry:

siminelsimi 15-12-07 13:43

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Motorina tot timpul am pus de la OMV si nu am fost niciodata dezamagit :D am auzit povesti ca daca pui blocantu ala la pompa sa nu mai tii tu apasat,te fura...

dolb 15-12-07 13:47

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
:lol: aaaaaaahhaa cat am putut sa raaaaaaaaaaaaaad cum adica sa te fure :lol: cine a mai inventat si tampenia asta??? :lol: blocantu ala e acelasi rahat ca si cum ai tine apasat :lol:

siminelsimi 15-12-07 14:05

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
pai ce-am spus.. povesti si iar povesti:)) singura poveste adevarata e cea cu mizeria din rezervoare si apa, asta e

tiby1982 05-01-08 17:27

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Inca o intrebare la motor de euro 4 se pune motorina euro4 sau e mai buna euro5?

vLLLad 05-01-08 18:09

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by tiby1982 (Post 1276549)
Inca o intrebare la motor de euro 4 se pune motorina euro4 sau e mai buna euro5?

pune Euro 4...ca e mai bine

tiby1982 05-01-08 18:13

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
care e diferenta dintre euro 4 si euro 5 la motorina....

Bogdan-sbt 07-01-08 18:12

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Pe asta nu o mai stii :) ;))

tiby1982 07-01-08 18:34

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan-sbt (Post 1280413)
Pe asta nu o mai stii :) ;))

cine anume? si de ce?

vLLLad 07-01-08 18:43

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by tiby1982 (Post 1280453)
cine anume? si de ce?

Tiberiu.....cand scoti si tu Skoda...sa-mi faci o mica plimbare sa vad cum mere Skoda?

oliver 08-01-08 01:30

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
bah da kiddo asta ce e cu el :) topicu e de unde sa ne alimentam disel si el ne zice ca mama lui pune benzina de la omw ( si incredibil se mai si opreste masina la semafor ) :) se mai trezeste ca il stie pe FUL ca are stand de fructe in piata :)) e penal tare :))

Kiddo da cauta si tu un forum cu sectiunea fructe-legume ceva :)

Bogdan-sbt 08-01-08 10:14

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
:)) :))) :)) :)) :)) :)):rolleyes2

dolb 08-01-08 10:59

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
va sugerez sa nu alimentati de la PETROMV, OMV, PETROM, ultima oara cand am alimentat ( de rev ) ... seara mi s-a oprit motorul de 10-15 ori !!! de-abia am asteptat sa o consum si sa pun de la ROMPETROL iar acum nu mai am probleme !

tiby1982 08-01-08 14:12

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by vLLLad (Post 1280476)
Tiberiu.....cand scoti si tu Skoda...sa-mi faci o mica plimbare sa vad cum mere Skoda?


circul man cu ea,doar nu o tin in garaj---ne zuzim noi sa o vezii...bafta

vLLLad 08-01-08 14:47

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 1281569)
va sugerez sa nu alimentati de la PETROMV, OMV, PETROM, ultima oara cand am alimentat ( de rev ) ... seara mi s-a oprit motorul de 10-15 ori !!! de-abia am asteptat sa o consum si sa pun de la ROMPETROL iar acum nu mai am probleme !

adevarul e ca am pus de la Petrom acum o sapt...si mi se pare ca merge cam ciudat masina...parca nu are putere..:x

Bogdan-sbt 08-01-08 15:03

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Serios?eu pun numai de la Petrom.......sincer nu mi-a facut niciodata probleme....sau poate nu am pus eu de la altii mai des ca sa simt diferenta...cine stie?

dolb 08-01-08 15:41

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by vLLLad (Post 1281861)
adevarul e ca am pus de la Petrom acum o sapt...si mi se pare ca merge cam ciudat masina...parca nu are putere..:x

pune de la rompetrol si foloseste o sticluta de aditiv care mareste si cifra cetanica ! si ai sa vezi diferenta la consum si la putere !

vLLLad 08-01-08 15:43

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 1281962)
pune de la rompetrol si foloseste o sticluta de aditiv care mareste si cifra cetanica ! si ai sa vezi diferenta la consum si la putere !

ma...am pus si eu aditiv...tot asa scria ca mareste cifra cetanica!!! imi spui si mie ce e asta? 8)

dolb 08-01-08 15:46

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
cum la benzina e cifra octanica, spre exemplu cifra octanica la benzina noastra e 80 - 90, "octane booster" ( aditiv pt benzina ) mareste cifra octanica la peste 100 ( din cate stiu kerosenul avea 120 cifra ) , la fel e treaba si la dieselache ;)

vLLLad 08-01-08 15:48

Re: De unde si cu ce sa alimentam....Pt diesel
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 1281974)
cum la benzina e cifra octanica, spre exemplu cifra octanica la benzina noastra e 80 - 90, "octane booster" ( aditiv pt benzina ) mareste cifra octanica la peste 100 ( din cate stiu kerosenul avea 120 cifra ) , la fel e treaba si la dieselache ;)

aham.......mersi de informatie :???:


All times are GMT +2. The time now is 08:46.

- Copyright 2026 4Tuning