![]() |
Astra C20LET cu Unichip si GT35
1 Attachment(s)
A fost odata un proiect numit GESI, ASTRA cu numere de Franta a lui Bogdan. Asta se intampla la fix 1.1 bar de boost... Era pacat sa nu vada si ochiul vostru ce facea motorul asta.
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
mare pacat ca Bubu nu a mai continuat proiectul! :( |
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
unde este masina acum? ce s-a intamplat cu ea?
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Masina nu o sa mai fie ....dar motorul se va afla pe o Calibra .........
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
a lu cine?
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Bun asa... si tot atat o sa scoata?
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Asta ramane de vazut.......
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
La ce cochilie avea sub capota e si normal ... si daca era reglata ( si era reglata de meshterul Ilie cred ) cum trebuie e si normal sa urce la valorile alea .
Si ce plaja de turatie , putere si cuplu frumoasa avea ! |
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Putem primi ceva date exacte privint modificarile efectuate la motor?
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
ai mai incercat si cu altii sa vezi cum se fac diverse chestii pt ca apoi sa le scoti pe piata spunind ca sint inventia ta racing condom |
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
In primul rand nu am intrebat cum e facut softul, ca 2-3 tevi puse altfel, prelucrari ulteriaoare ce nu are cum sa specifice cineva schimb deja multi parametrii la un soft. Despre mine si sebastian, in viata mea nu ma trecut carpatii (nu sunt mandru de asta...sunt foarte multe locuri frumoase:sad: ) ma umblu nimai in europa, sunt la universitatea din budapesta ca inginer mecanic Daca vrei si alte dovezi cauta-ma prin alte forumuri, tot HEXER sunt (in special cele din ungaria...). |
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
Asi fi bucuros sa stiu despre masini cat stie Sebastian. Dar in continuare sustin intrebarea, cat ati schimbat si ce la motort? |
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
...marele informatic ce esti, uitete la IP-ul meu...poate ca chear e din ungaria? sau daca nu gasesti aia macar furnizorul prin care am net...sa iti dau un mess sau ne intalnim la MIRC (destul de veche programul dar vezi de unte esti conectat...dar vad ca ai timp ca sa gandesti la prostii, imi dai si mie cateva ore? Scuze si din partea lui @bbm pentru off topic |
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Inca astept ceva data referitor la motor.
Multumiri anticipate. |
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
Quote:
Mai e un grafic cu un 1.8 turbo pe aici.Chiar daca 2.0 asta are 2 supape/clindru,diferenta de cilindree acopera eficienta volumetrica mai mica.Tinand seama ca aceste 2 motoare au putere comparabila (340 si 360 CP) la aproximativ aceeasi turatie (6400 RPM),curbele ar fi trebuit sa arate aproximativ la fel.Hai sa vedem: RPM | 1.8 | 2.0 ----------------------- 6500 | 340 | 355 ----------------------- 6000 | 320 | 315 ----------------------- 5500 | 330 | 240 ----------------------- 5000 | 300 | 180 ----------------------- 4500 | 230 | 130 ----------------------- 4000 | 150 | 100 ----------------------- 3500 | 110 | 80 ----------------------- 3000 | 75 | 60 1.8-ul are 120 CP in plus la 5000 RPM si 110 CP la 5500 RPM ! Cu motoarele montate pe masini asemanatoare,1.8 va spulbera 2.0.In traducere,un motor bun de 340 CP va fi mult mai rapid decat unul prost de 360 CP. Indiferent ca turbina e GT3571 sau GT3582R,graficul nu are nici o scuza sa arate atat de prost,deci e ceva fundamental gresit la motorul ala. |
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
Un GT35 este prea mare pentru un motor 2.0 care are limita la 7000. Pentru acest motor idealul e undeva GT2871R sau ceva GT30, daca pui mai mare la turatii mici nu o sa ai destul volum de gaz pentru a fece presiune, adica intampla ce sa intamplat aici... Cu GT2871R se poate scoate dintr-un motor 2.0 400 de cai relativ usor si o sa actioneze de la o turatie mult mia mica. |
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Asta cel putin daca este pentru strarda masina, dar cei 360 cai nu justifica un turbo asa de mare, daca savurezi de cot ce poate un GT35xx trebue sa ai undeva de 500 cai sau peste, dar nu pe strada, ca nu este echilibrat motorul.
|
Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
Quote:
probabil asemnarea vine ditr-un cumul de cunostinte. "A fura meserie" este o sintagma, expresie des folosita si nu trebuie luata ca motamo, de acolo de unde luam nu liseste nimic :lol:, se mai spune si ca "meseria se fura", deasemenea nu desmostenim pe nimeni de ea. Ma bucur ca lumea s-a lamurit cine e Hexer, ca au avut ocazia sa-l cunoasca lafel ca mine la Tokol, iar in ce privese condomul pentru multi domni le servim prenzul(fiind cea mai importanta masa) de sub burta WITHOUTCONDOM. Le urez si pe aceasta cale pofta buna! |
| All times are GMT +2. The time now is 17:25. |
- Copyright 2026 4Tuning