Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Astra C20LET cu Unichip si GT35 (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/58733-astra-c20let-unichip-gt35.html)

MasterTuner 29-11-07 20:03

Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
1 Attachment(s)
A fost odata un proiect numit GESI, ASTRA cu numere de Franta a lui Bogdan. Asta se intampla la fix 1.1 bar de boost... Era pacat sa nu vada si ochiul vostru ce facea motorul asta.

yoda 30-11-07 07:43

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus (Post 1222044)
A fost odata un proiect numit GESI, ASTRA cu numere de Franta a lui Bogdan. Asta se intampla la fix 1.1 bar de boost... Era pacat sa nu vada si ochiul vostru ce facea motorul asta.

daca eram mai pe faza...o cumparam eu !
mare pacat ca Bubu nu a mai continuat proiectul! :(

B39738 30-11-07 07:58

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
unde este masina acum? ce s-a intamplat cu ea?

GTA 30-11-07 10:40

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Masina nu o sa mai fie ....dar motorul se va afla pe o Calibra .........

mpa 30-11-07 18:26

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
a lu cine?

GTA 30-11-07 23:03

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by mpa (Post 1223658)
a lu cine?

A unui prieten din Bucuresti.....tot Bogdan se numeste ca si fostul prprietar al Astrei.

mpa 30-11-07 23:44

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Bun asa... si tot atat o sa scoata?

GTA 01-12-07 11:47

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Asta ramane de vazut.......

yoda 02-12-07 22:07

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by GTA (Post 1224528)
Asta ramane de vazut.......

dat fiind faptul ca a scos/vandut turbina de pe astra... ;)

X-Ray-Eyes 03-12-07 04:24

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
La ce cochilie avea sub capota e si normal ... si daca era reglata ( si era reglata de meshterul Ilie cred ) cum trebuie e si normal sa urce la valorile alea .
Si ce plaja de turatie , putere si cuplu frumoasa avea !

Hexer 03-12-07 19:12

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Putem primi ceva date exacte privint modificarile efectuate la motor?

bbm 04-12-07 00:18

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by Hexer (Post 1228214)
Putem primi ceva date exacte privint modificarile efectuate la motor?

ma tot uit la posturile tale (cum sint scrise si "tonul"), ma tot uit la intrebarile tale si -mi semeni foarte cunoscut, semeni cu un domn sebastian care tot "fura meserie" dupa cum spune el de la unii si de la altii (eu zic ca fura sau macar incerca sa fure softurile din calculatoarele masinilor) .... din ce postezi pe aici si prin alte parti semeni tare rau cu sebastian ......
ai mai incercat si cu altii sa vezi cum se fac diverse chestii pt ca apoi sa le scoti pe piata spunind ca sint inventia ta racing condom

Hexer 04-12-07 16:57

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by bbm (Post 1228760)
ma tot uit la posturile tale (cum sint scrise si "tonul"), ma tot uit la intrebarile tale si -mi semeni foarte cunoscut, semeni cu un domn sebastian care tot "fura meserie" dupa cum spune el de la unii si de la altii (eu zic ca fura sau macar incerca sa fure softurile din calculatoarele masinilor) .... din ce postezi pe aici si prin alte parti semeni tare rau cu sebastian ......
ai mai incercat si cu altii sa vezi cum se fac diverse chestii pt ca apoi sa le scoti pe piata spunind ca sint inventia ta racing condom


In primul rand nu am intrebat cum e facut softul, ca 2-3 tevi puse altfel, prelucrari ulteriaoare ce nu are cum sa specifice cineva schimb deja multi parametrii la un soft.
Despre mine si sebastian, in viata mea nu ma trecut carpatii (nu sunt mandru de asta...sunt foarte multe locuri frumoase:sad: ) ma umblu nimai in europa, sunt la universitatea din budapesta ca inginer mecanic
Daca vrei si alte dovezi cauta-ma prin alte forumuri, tot HEXER sunt (in special cele din ungaria...).

yoda 04-12-07 18:48

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by bbm (Post 1228760)
ma tot uit la posturile tale (cum sint scrise si "tonul"), ma tot uit la intrebarile tale si -mi semeni foarte cunoscut, semeni cu un domn sebastian care tot "fura meserie" dupa cum spune el de la unii si de la altii (eu zic ca fura sau macar incerca sa fure softurile din calculatoarele masinilor) .... din ce postezi pe aici si prin alte parti semeni tare rau cu sebastian ......
ai mai incercat si cu altii sa vezi cum se fac diverse chestii pt ca apoi sa le scoti pe piata spunind ca sint inventia ta racing condom

:lol: :lol: :lol:

Hexer 04-12-07 22:55

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by yoda (Post 1229795)
:lol: :lol: :lol:

Are idei frumoase baiatul :)
Asi fi bucuros sa stiu despre masini cat stie Sebastian.

Dar in continuare sustin intrebarea, cat ati schimbat si ce la motort?

bbm 04-12-07 22:58

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by yoda (Post 1229795)
:lol: :lol: :lol:

stiu, te inteleg, si eu sint de aceeasi parere , asta este traim intr o lume a informaticii; ramine sa ne mai vedem si sa mai vezi cu ochii tai cum merge , uscat sa fie

Hexer 04-12-07 23:02

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by bbm (Post 1230393)
stiu, te inteleg, si eu sint de aceeasi parere , asta este traim intr o lume a informaticii; ramine sa ne mai vedem si sa mai vezi cu ochii tai cum merge , uscat sa fie


...marele informatic ce esti, uitete la IP-ul meu...poate ca chear e din ungaria?
sau daca nu gasesti aia macar furnizorul prin care am net...sa iti dau un mess sau ne intalnim la MIRC (destul de veche programul dar vezi de unte esti conectat...dar vad ca ai timp ca sa gandesti la prostii, imi dai si mie cateva ore?

Scuze si din partea lui @bbm pentru off topic

Hexer 09-12-07 23:27

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Inca astept ceva data referitor la motor.

Multumiri anticipate.

Race 04-01-08 17:23

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Era pacat sa nu vada si ochiul vostru ce facea motorul asta
E si mai pacat sa vada :lol:

Quote:

Si ce plaja de turatie , putere si cuplu frumoasa avea
Eu nu stiu unde vezi tu PLAJA de putere sau cuplu,ca eu vad doua maxime care dispar la fel de repede cum au aparut.De pe 3-12-2007 pana acum,adica intr-o luna intreaga,nu s-a gasit nimeni sa comenteze prostia asta.Deci zbuciumus poate posta cu incredere orice grafic...daca la asta nu comenteaza nimeni,slabe sanse sa mai zica ceva la altele.

Mai e un grafic cu un 1.8 turbo pe aici.Chiar daca 2.0 asta are 2 supape/clindru,diferenta de cilindree acopera eficienta volumetrica mai mica.Tinand seama ca aceste 2 motoare au putere comparabila (340 si 360 CP) la aproximativ aceeasi turatie (6400 RPM),curbele ar fi trebuit sa arate aproximativ la fel.Hai sa vedem:

RPM | 1.8 | 2.0
-----------------------
6500 | 340 | 355
-----------------------
6000 | 320 | 315
-----------------------
5500 | 330 | 240
-----------------------
5000 | 300 | 180
-----------------------
4500 | 230 | 130
-----------------------
4000 | 150 | 100
-----------------------
3500 | 110 | 80
-----------------------
3000 | 75 | 60

1.8-ul are 120 CP in plus la 5000 RPM si 110 CP la 5500 RPM ! Cu motoarele montate pe masini asemanatoare,1.8 va spulbera 2.0.In traducere,un motor bun de 340 CP va fi mult mai rapid decat unul prost de 360 CP.
Indiferent ca turbina e GT3571 sau GT3582R,graficul nu are nici o scuza sa arate atat de prost,deci e ceva fundamental gresit la motorul ala.

Hexer 04-01-08 17:44

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by Race (Post 1274590)
E si mai pacat sa vada :lol:


Eu nu stiu unde vezi tu PLAJA de putere sau cuplu,ca eu vad doua maxime care dispar la fel de repede cum au aparut.De pe 3-12-2007 pana acum,adica intr-o luna intreaga,nu s-a gasit nimeni sa comenteze prostia asta.Deci zbuciumus poate posta cu incredere orice grafic...daca la asta nu comenteaza nimeni,slabe sanse sa mai zica ceva la altele.

Mai e un grafic cu un 1.8 turbo pe aici.Chiar daca 2.0 asta are 2 supape/clindru,diferenta de cilindree acopera eficienta volumetrica mai mica.Tinand seama ca aceste 2 motoare au putere comparabila (340 si 360 CP) la aproximativ aceeasi turatie (6400 RPM),curbele ar fi trebuit sa arate aproximativ la fel.Hai sa vedem:

RPM | 1.8 | 2.0
-----------------------
6500 | 340 | 355
-----------------------
6000 | 320 | 315
-----------------------
5500 | 330 | 240
-----------------------
5000 | 300 | 180
-----------------------
4500 | 230 | 130
-----------------------
4000 | 150 | 100
-----------------------
3500 | 110 | 80
-----------------------
3000 | 75 | 60

1.8-ul are 120 CP in plus la 5000 RPM si 110 CP la 5500 RPM ! Cu motoarele montate pe masini asemanatoare,1.8 va spulbera 2.0.In traducere,un motor bun de 340 CP va fi mult mai rapid decat unul prost de 360 CP.
Indiferent ca turbina e GT3571 sau GT3582R,graficul nu are nici o scuza sa arate atat de prost,deci e ceva fundamental gresit la motorul ala.


Un GT35 este prea mare pentru un motor 2.0 care are limita la 7000.
Pentru acest motor idealul e undeva GT2871R sau ceva GT30, daca pui mai mare la turatii mici nu o sa ai destul volum de gaz pentru a fece presiune, adica intampla ce sa intamplat aici...
Cu GT2871R se poate scoate dintr-un motor 2.0 400 de cai relativ usor si o sa actioneze de la o turatie mult mia mica.

Hexer 04-01-08 17:52

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Asta cel putin daca este pentru strarda masina, dar cei 360 cai nu justifica un turbo asa de mare, daca savurezi de cot ce poate un GT35xx trebue sa ai undeva de 500 cai sau peste, dar nu pe strada, ca nu este echilibrat motorul.

SEBASTIAN 16-07-08 00:57

Re: Astra C20LET cu Unichip si GT35
 
Quote:

Originally Posted by bbm (Post 1228760)
ma tot uit la posturile tale (cum sint scrise si "tonul"), ma tot uit la intrebarile tale si -mi semeni foarte cunoscut, semeni cu un domn sebastian care tot "fura meserie" dupa cum spune el de la unii si de la altii (eu zic ca fura sau macar incerca sa fure softurile din calculatoarele masinilor) .... din ce postezi pe aici si prin alte parti semeni tare rau cu sebastian ......
ai mai incercat si cu altii sa vezi cum se fac diverse chestii pt ca apoi sa le scoti pe piata spunind ca sint inventia ta racing condom

Este mare lucru ca poti sa simti o asemanare, asta arata ca nu esti afon.
probabil asemnarea vine ditr-un cumul de cunostinte.
"A fura meserie" este o sintagma, expresie des folosita si nu trebuie luata ca motamo, de acolo de unde luam nu liseste nimic :lol:, se mai spune si ca "meseria se fura", deasemenea nu desmostenim pe nimeni de ea.
Ma bucur ca lumea s-a lamurit cine e Hexer, ca au avut ocazia sa-l cunoasca lafel ca mine la Tokol, iar in ce privese condomul pentru multi domni le servim prenzul(fiind cea mai importanta masa) de sub burta WITHOUTCONDOM.
Le urez si pe aceasta cale pofta buna!


All times are GMT +2. The time now is 17:25.

- Copyright 2026 4Tuning