Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Skoda (https://forum.4tuning.ro/305-discutii-skoda.html)
-   -   Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI (https://forum.4tuning.ro/305-discutii-skoda/58659-pt-posesorii-skoda-octavia-2-rs-2-0-tfsi.html)

Boy_Devil 29-11-07 01:31

Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
salut lume......momentan detin una bucata Octavia 1, 1.9 TDi 90CP modelul Elegance.....si m-am gandit sa o vand anul urmator si sa imi iau o Skoda Octavia 2 RS , 2.0 TFSI :D numai ca inca nu am auzit prea multe lucruri despre rs-urile TFSI :???: ,astept parerile voastre despre masinutza, face banii sau nu ??? ...ms mult

Boy_Devil 29-11-07 17:24

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
Astept Parerile Voastre About Octvavia 2 Rs .............

naka66vio 29-11-07 19:15

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
eu am asa ceva si pot sati spun ca face banii cu varf si indesat sunt f multumit de masina.deocamdata am doar soft RBN si geamuri negre omologate.ce anume tear interesa de masina?

Boy_Devil 30-11-07 01:48

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
......am vazut octavia ta si e jmekera tare,doar culoarea sa zicem ca nu e kiar potrivita.....eu cred ca o sa o iau albastrul ala frumos de rs...sau alba..... ce m-ar interesa...hmmm.... sa zicem ca suspensiile,demaraj,de consum nu cred ca tre sa mai vorbesc .....si probleme de care te poti lovi daca nu stii cum sa exploatezi masina.....intretinerea si reviziile....in rest....nu stiu.....sa imi mai zici tu.... eu inca nu am condus si nici nu am mers cu un rs tfsi 200 CP ca sa pot spune prea multe....tocmai de aia astept pareri,dar vad ca nu se ingramadeste lumea :-s ms mult pt rasp tau de mai sus si felicitari pt masina ta,sa o stapanesti sanatos si fara incidente neplacute ;)

FreaK_Bv 03-12-07 22:18

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
Quote:

Originally Posted by Boy_Devil (Post 1222530)
......am vazut octavia ta si e jmekera tare,doar culoarea sa zicem ca nu e kiar potrivita.....eu cred ca o sa o iau albastrul ala frumos de rs...sau alba..... ce m-ar interesa...hmmm.... sa zicem ca suspensiile,demaraj,de consum nu cred ca tre sa mai vorbesc .....si probleme de care te poti lovi daca nu stii cum sa exploatezi masina.....intretinerea si reviziile....in rest....nu stiu.....sa imi mai zici tu.... eu inca nu am condus si nici nu am mers cu un rs tfsi 200 CP ca sa pot spune prea multe....tocmai de aia astept pareri,dar vad ca nu se ingramadeste lumea :-s ms mult pt rasp tau de mai sus si felicitari pt masina ta,sa o stapanesti sanatos si fara incidente neplacute ;)

salut..uite eu am rs-ul Alb...;)))
Sincer masina mea a fost folosita la antrenamente de raliu(la etapele de asfalt) caci alerg in CNR si sincer inafara de gumele (Care dsupa mine sunt cele mai proaste gume cu care au putut incalta rsul masina se comporta impecabile)...faza este ca daca o ti numai in blana se duc 3 chestii: (adica la mine asa sau dus):

1. volanta = de la schimbarile bruste si de la plecarile bruste de pe loc...
2. amfreajul= care daca il incingi numai tine la tavaleala....si se rupe
3. placutele= la mine nu au tinut la tavleala deloc!!

Deci astea sau dus la mine in 17.000km de tavaleala....adica 16.000 ca 1000 a fost rodajul;))

Colac peste pupaza ..fa un test drive si vezi daca iti place...

Sincer parerea mea este sa te dai bine cu mai multe modele....si dupaia sa te decizi;))

Boy_Devil 04-12-07 00:07

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
ms mult si de rasp tau Freak BV.... dar cu volanta aia nu prea sunt eu lamurit,din cate stiu eu se strica foarte greu,de fapt e aproape imposibil sa se strice.... poate a ta a fost defecta sau nu stiu,nu e masina pt cursele alea de asfalt.... :-?? si nu stiu,parca asi merge in continuare pe Skoda,am deja 2 bucatzi cumparate de la ei... mai am timp pana in primara sa ma gandesc... inca odata ms mult de informatziile primite de la tine :)

Boy_Devil 04-12-07 00:07

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
rectific....primavara :P

FreaK_Bv 04-12-07 10:01

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
Quote:

Originally Posted by Boy_Devil (Post 1228745)
ms mult si de rasp tau Freak BV.... dar cu volanta aia nu prea sunt eu lamurit,din cate stiu eu se strica foarte greu,de fapt e aproape imposibil sa se strice.... poate a ta a fost defecta sau nu stiu,nu e masina pt cursele alea de asfalt.... :-?? si nu stiu,parca asi merge in continuare pe Skoda,am deja 2 bucatzi cumparate de la ei... mai am timp pana in primara sa ma gandesc... inca odata ms mult de informatziile primite de la tine :)

deci sincer la mersul sportiv volanta crapa...in sensul de bruscari...si etc...mai e una in bv care si aia a mers tot la fel ca a mea si aceleasi prb lea avut...;))
Si eu mai am inca o octavia I ...si sincer iti spun ca si performante sunt mai multumit de aia....(exceptand faptul ca e 4X4 si are alta stabilitate pe viraje si etc...)...
Oricum si eu am mers tot pe skoda ca este o masina fff buna....adica este un VW+Audi sub alta sigla;))

Numai bine...si sper sa faci alegerea care te avantajeaza cel mai mult pe tine;;))

Boy_Devil 04-12-07 12:54

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
pai........ si ai skimbat pe garantie volanta si ambreiajul ??? asa ar fi normal nu ?? stiu ca e scumpa volanta si ambreiajul :| ms inca odata de raspunusurile primite de la tine si sper sa nu mai ai probleme cu masinile :) numai bine ;)

Alexitul 23-12-07 15:40

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
salutare baieti am citit topicul de mai sus . ZINE UN CONSUM LA MASINUTA

naka66vio 23-12-07 15:53

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
daca nu ai modoficari la amsina care sa afecteze garantia da se schimba pe garantie si ambreiajul si volanta daca ai modif si numai ai garantie iei ceva sport(ambreiaj si volanta)si nu o sa mai ai problemele astea in veci.si pt freak bv poate skoda ta 2 rs e mai slaba ca performantze ca 1 4x4 care o ai poate nu ai soft pe rs2 dar dupa sof treaba se schimba devine o cu totul alta masina care se suie grav pe orice skoda 1.eu te sfatuiesc sa o iei si o sa vezi ce masina etse mai ales cu un soft bun.si de consum o sa fi multumit.si mie mia cazut ambreiajul si volanta pe la 10 mi si lam schimbat pe garantie dar acum ca am soft daca o sa mai cada o sami iau ceva racing si gata

naka66vio 23-12-07 15:55

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
si da gumele sunt f proasteeeee.eu n reusesc sa am delok aderentza cu ele :ppp

Boy_Devil 23-12-07 19:37

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
kred ca gumele ar fi cea mai "grea" problema ;)) eu oricum ii pun repede jante pe 18 si cauciucuri pe masura,jantele stock pe 17 sunt cam aiurea nu imi plac si o sa ramana pentru iarna..... :)

Boy_Devil 23-12-07 19:38

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
kred ca gumele ar fi cea mai "grea" problema :arrow: eu oricum ii pun repede jante pe 18 si cauciucuri pe masura :twisted: ,jantele stock pe 17 sunt cam aiurea nu imi plac si o sa ramana pentru iarna..... :twisted:

RS WYS 31-12-07 14:25

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
2 Attachment(s)
salut la toata lumea.cateva opinii personale:
1 media de consum obtinuta de mine -10 % exterior
15 -16% in oras iar la mers batraneste pe afara am reusit sa scot 8 %
2. le dau dreptate celor care au spus ca ambreiajul este un pic mai defectuos.eu nu l-am suprasolicitat decat o data la iesirea din garaj si deja mirosea.
3.am cauciucuri pe 18 - michelin pilot sport si sunt multumit
4.problema la stabilitate este pe spate dupa parerea mea si sper sa o rezolv odata cu montarea kit-ului de suspensie Eibach
5.ma deranjeaza zgomotul de la pornire si la mersul in relanti - dar este normal zic unii ptr un tfsi
6.nu sunt prea multumit de sound ,luand in calcul ca am comandat sound sistem, ma asteptam sa sune un pic mai bine
7.masina mea a costat 27.000 euro DDP si eu zic ca de banii astia nu poti sa iti iei o alta masina similara ca si performante si dotari si nu in ultimul rand -spatiu

Dupa parerea mea isi merita banii.

naka66vio 31-12-07 14:32

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
si bucsile sunt o problema la skoda o sa vezi.spre deosebire de cele de la vw si audi si seat cele de la skoda sunt goale pe dinauntru.ambreiajul cred ca da este o problema daca a michelin e ok dar continental sunt aiurea in rest per total si eu sunt super multumit de ea este o masina extraordinara din toate punctele de vedere si consumul cam asa ceva am obtinut si eu.

eddycdk 31-12-07 18:00

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
1. in legatura cu zgomotul motorului...la relanti...asa suna toate FSI-urile, indiferent ca au turbo sau nu! asta ti-o spun pat ca stiu de la mine si alti 3 prieteni care au pe VW motare de 1,6 si 2,0 FSI...
2. stabilitatea spate...hmmm:???: ...e asa din cauza ca avem suspensie multi-link...care face masina mai confortabila, dar mai putin sport pe viraje! ;)
3. la banii aia CHIAR e cea mai completa masina!

frumoasa foc RS-a!!! ;)

naka66vio 31-12-07 18:10

Re: Pt posesorii de Skoda Octavia 2 RS 2.0 TFSI
 
dap asa suna toate fsi-urile e un zgomot specific


All times are GMT +2. The time now is 08:56.

- Copyright 2026 4Tuning