Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Daewoo tuning (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning.html)
-   -   Sugestii pentru tuning Matiz (https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/5804-sugestii-tuning-matiz.html)

Eddy 07-06-05 03:50

Sugestii pentru tuning Matiz
 
Ma intereseaza in primul rand sa fac ceva la motor ....48 CP e cam putin. Ce pot sa fac ....unde pot sa fac ....si cam cat costa ???

cls21b_EVO 07-06-05 09:14

Asadar un chip ...acesta fiind cea mai buna varianta...este 220 de Euro la PitStop Tuning ...(La Perla) si iti mareste puterea cu vreo 10 cai cam asa...(cel mult) ...mai este si filtrul de aer sport tot de acolo pe la 50 de Euro ...care mai da si el cam 1 cal...si un sunet misto rau chiar...si ultima chestie evacuare Borla sau orice ce alta firma...200 Euro aproximativ ..care da cam inca 1-2 cai ...
Sau mai poti sa cauti un motor care sa incapa la Matiz...nu stiu exact ce...

NEo007RX4 07-06-05 21:14

nu chipu din pacate la matiz nu iti da 10 cai... iti da 10-12% din puterea motorului...adica 4-5 cai... filtru de aer, nu iti da nici un cal, si nici toba finala nu iti da nici un cal... doar tuning pshihologic... suna bine si simti ca e mai puternica... :) la motor nu prea ai ce face.. in primu rand, incearca sai imbunatatesti stabilititatea, o suspensie si roti mai late... dupa, sistemu de franare... cand ai facut astea, gandeste la ceva serios si la motor...eventual un transplant

Eddy 07-06-05 23:58

Multumes pentru sfaturi ...si mai ales pentru lista de preturi . Intradevar la o astfel de masina stabilitatea lasa de dorit . CE MAI VREAU SA VA INTREB :

DACA PUN JANTE DE 14 TREBUIE SA MODIFIC CEVA LA ARIPI SAU LA CAROSERIE ?

NSL_Doru 08-06-05 01:07

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Eddy\"
Multumes pentru sfaturi ...si mai ales pentru lista de preturi . Intradevar la o astfel de masina stabilitatea lasa de dorit . CE MAI VREAU SA VA INTREB :

DACA PUN JANTE DE 14 TREBUIE SA MODIFIC CEVA LA ARIPI SAU LA CAROSERIE ?

Nu trebuie modificat nimic ... Se incadreaza perfect si jentile pe 14\" dar vezi pe unde gasesti pentru ca sunt greu de procurat datorita distantei intre prezoane.In functie de cauciucuri e posibil sa frece putin rotile din spate asta insemnand ca trebuie sa intaresti telescoapele sau dupa nevoie sa umfli aripile.

GEF style 12-06-05 16:58

NEo007RX4......tre sa te contrazic
la motor la matiz poti face chiar fffff multe de ex...din motorul stock d matiz de 800cmc scoti lejer 129 de cai cu modesta suma de 4.400 euro si mai tre sa intaresti planetarele...dar ai machetutza de 6-7 sec 0-100...si o sa vezi si acel matiz undeva prin toamna pe straile romaniei

HolySoul 23-06-05 01:10

mai mult de 75 cai n-ai cum sa scoti din motoru de matiz ... stiu sigur! :)

HolySoul 23-06-05 01:11

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"GEF style\"
NEo007RX4......tre sa te contrazic
la motor la matiz poti face chiar fffff multe de ex...din motorul stock d matiz de 800cmc scoti lejer 129 de cai cu modesta suma de 4.400 euro si mai tre sa intaresti planetarele...dar ai machetutza de 6-7 sec 0-100...si o sa vezi si acel matiz undeva prin toamna pe straile romaniei

129 de cai pe matiz ?
creca glumesti .... ramai cu volanu-n mana si-ti pleaca rotile cu juma de caroserie .
Ai idee in ce consta sasiul la matiz ?
urc-o pe rampa si uita-te ! :)

ZooM-ZooM 23-06-05 11:47

Metre...de unde pana unde are a ta 48 cp?!?!?!? a mea are 54 :lol: :lol: sau a rog..peste 50...ma uit in talon si iti zic :)))
;)

https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=8221 stock stock...dar cauciucurile sunt cam \"Slick-uri\" :)) :lol: :lol:

TND--TEAM 23-06-05 17:37

sal si eu am matiz si e o masina foarte buna dar porbagaj in loc de roata de rezerva eu cred ca pt matizul tau ar trebui o aerografie dar cam costa ceva pleoape cateva flacari o prizza :arrow:

NEo007RX4 23-06-05 20:05

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"GEF style\"
NEo007RX4......tre sa te contrazic
la motor la matiz poti face chiar fffff multe de ex...din motorul stock d matiz de 800cmc scoti lejer 129 de cai cu modesta suma de 4.400 euro si mai tre sa intaresti planetarele...dar ai machetutza de 6-7 sec 0-100...si o sa vezi si acel matiz undeva prin toamna pe straile romaniei






160 cai pe litru? eu nu cred...sper sa vad asta... fara suparare da cei faci la motor?? ca nici honda nu are 160hp/litru

TND--TEAM 23-06-05 21:38

fara suparare dar matizul nu este nici masina de curse dar nu se mirita tuning pe un matiz :P

T@zMania 04-01-06 19:11

1 Attachment(s)
daca omul are o pasiune ptr masina asta de ce sa nu faca ma tuning?macar exterior.....si am vazut ceva matizuri care arata chiar bine carosate....

ZooM-ZooM 04-01-06 22:27

1 Attachment(s)
chiar asa :D :) :lol:
bani sa \"Este\" ca pasiunea e mare,iar surpriza e si mai mare cand te face unu cu matizu la semafor :D :twisted:

quick_5hifter 05-01-06 01:40

tnd--\"team\", pe langa faptul ca scrii \"execrabil\", mai dai si sfaturi de 2 lei...omul a intrebat de ceva la motor, nu de \"aerografie\" sau de \"porbagajul\" tau...
jante pe 14 intra lejer la matiz, din moment ce au intrat la tico;
iar de modificat...daca pui gume corespunzatoare, nu trebuie sa mai umbli la aripi

B 68 VLD 05-01-06 01:53

Quote:

la motor la matiz poti face chiar fffff multe de ex...din motorul stock d matiz de 800cmc scoti lejer 129 de cai
De unde draq scotii prostiile astea? FFFFFF multe poti face?! Cum draq poti face fffffffffff multe?! Te rog sa-mi explici pas cu pas toate modficarile alea multe la motorasul de bicicleta. Scoti lejer 129 de cp? Vedeti-va ma de biciclete si gata.

Quote:

o sa vezi si acel matiz undeva prin toamna pe straile romaniei
Asa zic toti in ziua de azi. Care mai de care ca-si face masina cu 1000CP si cu exterior de 5000E dar n-aveti bani sa treceti strada. :evil:

quick_5hifter 05-01-06 02:02

stai linistit ca el nu este unul dintre aia cu biciclete....arunca o privire pe topicul lui si o sa te convingi ca va face ceva dintr-un matiz (bine, si mie imi vine greu sa cred ca poti avea atatia cai-putere pe un motor in 3 pistoane de 800 cmc, dar cine stie?)

B 68 VLD 05-01-06 02:13

Quote:

stai linistit ca el nu este unul dintre aia cu biciclete....arunca o privire pe topicul lui si o sa te convingi ca va face ceva dintr-un matiz (bine, si mie imi vine greu sa cred ca poti avea atatia cai-putere pe un motor in 3 pistoane de 800 cmc, dar cine stie?)
Man, modul lui de exprimare a lasat foarte mult de dorit. Cum poti spune ca din motorul ala poti face FFFFFFFF multe lucruri? Cum poti spune ca ajungi la 129CP lejer? De la 54CP la 129CP este diferenta de 75CP. Aia nu vin asa usor mai ales din motorul de matiz. Si daca ii pune turbo si tot nu poti spune ca este lejer. Daca mie imi enumera chestiile alea xtrem de multe care le poti face si cum ajunge LEJER la 129CP sunt de acord cu el si-mi retrag cuvintele. Pana imi vand masina poate ii dau cateva niste bani sa-mi faca si mie masina pe la 200-250CP, tot asa, din operatiuni LEJERE.

quick_5hifter 05-01-06 02:19

corect, daca e atat de \"lejer\" sa triplezi puterea unui motoras, sunt curios cam ce ar insemna \"foarte greu\" in operatiunea asta...s-ar intelege ca se poate ajunge si la puteri mai mari de atat :shock:

pesteimputit 05-01-06 10:18

lejer= cu un kit cumparat....
se gaseste in afara kitul de turbo care se spune ca te duce la 129 cp
kitul contine:
chiulasa noua echipata complet, pistoane forjate, injectoare noi, ECU nou, turbina gaerie de admisie si evacuare, evacuare completa, cold air intake

ZooM-ZooM 06-01-06 14:20

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"pesteimputit\"
lejer= cu un kit cumparat....
se gaseste in afara kitul de turbo care se spune ca te duce la 129 cp
kitul contine:
chiulasa noua echipata complet, pistoane forjate, injectoare noi, ECU nou, turbina gaerie de admisie si evacuare, evacuare completa, cold air intake


=?$ :?:

viorem87 09-01-06 16:59

Re:
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by \"cls21b_EVO\"
Asadar un chip ...acesta fiind cea mai buna varianta...este 220 de Euro la PitStop Tuning ...(La Perla) si iti mareste puterea cu vreo 10 cai cam asa...(cel mult) ...mai este si filtrul de aer sport tot de acolo pe la 50 de Euro ...care mai da si el cam 1 cal...si un sunet misto rau chiar...si ultima chestie evacuare Borla sau orice ce alta firma...200 Euro aproximativ ..care da cam inca 1-2 cai ...
Sau mai poti sa cauti un motor care sa incapa la Matiz...nu stiu exact ce...

te contrazic in legatura cu cip-ul. la matiz cip-ul mareste de la 51CP (matiz 2) la 57CP. am matiz si stiu ca m-am interesat.:|
mai informeazate :|

poti sa faci: -CIP (6CP)\ filtru sport (1- 2 CP)
evacuarea (dar nu se merita la o masina de 5000E sa dai pe evacuare aproape 1000E sau mai mult)

Sfat pt Matiz: suspensi sport ( se gasesc, dar nu in romania)

Alexitul 14-10-06 21:05

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
cam cati poti scoate maxim dintr-un matiz ??:?:

Alexitul 14-10-06 21:08

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
si daca stie cineva cat ajunge sa schimbi toata iesirea si sa pui din inox borla si daca se schimba sunetul la matiz daca bagi numai toba finala din inox

T@zMania 15-10-06 20:25

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
kitul turbo cumparat de la cehi costa 3000 euro cu montaj cu tot....partea buna sau proasta[depinde din ce punct de vedere privesti;)]este ca montajul se face doar la ei......puterea masurata pe dino este de 105 cai.....mai mult decat suficient ptr o masina de talia asta.....129 de cai scosi lejer din masina asta e super greu de scos......si eu am matiz si imi iubesc masina mult dar nu cred ca este posibil asa ceva...eu am in proiect kitul turbo....si sper cat de curand sa vad cum merge un matiz de 105 cai......oricum nu trebuie sa aruncam cu pietre si sa jignim oamenii,parerea mea,daca ai matiz nu inseamna ca ai bicicleta sau chestii de genul asta...vld cred ca si tu ar trebui satzi controlezi putzin modul de exprimare...hai sa nu jignim oamenii ca au motorul mic la masina si nu prezinta interes.din contra eu asta consider tuning adevarat,sa faci dintr-o masina fara pretentzii omasina care sa dea clasa la altele mult mai puternice.....si nu stiu daca tzir pica bine sa vezi ca esti umilit la semafor de ''un motor de bicicleta''....
respect...

Alexitul 17-10-06 17:30

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
se merita sa faci sistemul de esapament totul din inox Borla ? aduce ceva in plus la cai sau numai sunetul schimbat ... ?!

topser 18-10-06 18:02

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
1 Attachment(s)
turbo...
cu asemenea jucarie faci ravagii..

T@zMania 23-10-06 22:00

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
10 Attachment(s)
poze cu matiz turbo......
un vis devenit realitate......in curand si un filmuletz cu ce face ''bestia''

smoke 25-10-06 02:51

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
6 Attachment(s)
sugetii.. solutii.. sa va dau ceva de la noi..

scuzati prafu'... work in progress....


all the best from SmokeDesign, Smoke out

dexter_parazitu 21-08-07 02:18

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
bai baieti!
calmati-va cu matizuturile astea
am vazut p-acolo admisii de aer chestii trestii
dar...
blocu motor, pistoane alea ce mai zic
ca sa nu mai zicem ca masina e f usora si la fel de instabila
asa ca...
din punctu meu de vedere
ca sa scoti dintr-un matiz o masina competitiva singura solutie e SA O SCHIMBI

dexter_parazitu 21-08-07 02:19

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
imi pare rau dak se simte careva jignit
fiecare cu ce are acu...

ROV` 21-08-07 02:31

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
1 la mana ...am un matiz, l-am luat nou , l-am omorat ca pe caine si inca merge ff rezistent la oboseala ..nu la impact.
2 poti te rog sa termini dexter cu mentalitatea unei masini x sa fie ea
daca proprietaru vrea s-o faca p'aia ..e damblaua lui ..nu o confunda cu a ta sau nu confunda ce-ti place tie cu ce-i place lui.

3 se poate si oarecum usor insa numai custom si fara sa mai ajungi pe la itp sa montezi un motor de pe suzuki swift gti 1.3 101 cp ..un super motor care daca mai umbli la el e chiar tare

4 suspensie se poate face custom si matizu are destula stabilitate ........nu m-am rasucit cu el niciodata nici cu amortizoare obosite pe el..stock ma refer..de unele modif sa nu mai vb.

orice se poate face bani si idei sa ai si utilaje sau oameni care sa faca modificarile.

dexter_parazitu 21-08-07 02:36

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
scuze frate!!! :( sincer
nu contest ce zici!
CORECT FIECARE CU DAMBLAUA LUI
ma refeream doar ca nu poti scoate cine stie ce din el
scuze dinou ^:)^

quick_5hifter 21-08-07 12:41

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Quote:

Originally Posted by dexter_parazitu (Post 1056953)
scuze frate!!! :( sincer
nu contest ce zici!
CORECT FIECARE CU DAMBLAUA LUI
ma refeream doar ca nu poti scoate cine stie ce din el
scuze dinou ^:)^

Daca ar fi toti ca tine, ar umbla numai AMG-uri, Brabus, Lamborghini, Ferrari si Bugatti pe strazi, dar deh, uite ca mai sunt si alte masini...omule, cand te opresti din jucat NFS, revino cu picioarele pe pamant si rupe-te de lumea aia. Nu-si schimba nimeni Matizul ca asa vrei tu !


On-topic: s-ar potrivi si motoarele de Daihatsu Charade, cele in 3 cilindri, cum ar fi 1.0 i, 1.0 diesel si 1.0 turbo...cum ar fi un Matiz diesel? :-P

v1adutz 23-12-07 15:46

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
cat costa niste stopuri de matiz transparente...asa cu leduri...cine stie va rog...;)

v1adutz 25-12-07 01:49

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
cat costa niste stopuri transparente fumuriu de matiz cu leduri...si cat ma costa un spoiler fatza si spate?

spark88 04-01-08 20:57

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Domnu daca te intereseaza ceva frumos pt masinutza ta eu imi vand tot de pe masina mea ....:D :shock:

Dr3adLorD 12-03-08 15:52

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Quote:

Originally Posted by T@zMania (Post 586753)
kitul turbo cumparat de la cehi costa 3000 euro cu montaj cu tot....partea buna sau proasta[depinde din ce punct de vedere privesti;)]este ca montajul se face doar la ei......puterea masurata pe dino este de 105 cai.....mai mult decat suficient ptr o masina de talia asta.....129 de cai scosi lejer din masina asta e super greu de scos......si eu am matiz si imi iubesc masina mult dar nu cred ca este posibil asa ceva...eu am in proiect kitul turbo....si sper cat de curand sa vad cum merge un matiz de 105 cai......oricum nu trebuie sa aruncam cu pietre si sa jignim oamenii,parerea mea,daca ai matiz nu inseamna ca ai bicicleta sau chestii de genul asta...vld cred ca si tu ar trebui satzi controlezi putzin modul de exprimare...hai sa nu jignim oamenii ca au motorul mic la masina si nu prezinta interes.din contra eu asta consider tuning adevarat,sa faci dintr-o masina fara pretentzii omasina care sa dea clasa la altele mult mai puternice.....si nu stiu daca tzir pica bine sa vezi ca esti umilit la semafor de ''un motor de bicicleta''....
respect...


Total adevarat . Respect

Dr3adLorD 12-03-08 15:56

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Quote:

Originally Posted by dexter_parazitu (Post 1056941)
bai baieti!
calmati-va cu matizuturile astea
am vazut p-acolo admisii de aer chestii trestii
dar...
blocu motor, pistoane alea ce mai zic
ca sa nu mai zicem ca masina e f usora si la fel de instabila
asa ca...
din punctu meu de vedere
ca sa scoti dintr-un matiz o masina competitiva singura solutie e SA O SCHIMBI

prietene poti sa scoti din matiz o masina de care sa fii multumit cand te urci in ea si sa te simti bine si eventual poate mai intoarce vreun pasionat capul dupa ea respectandu-te pentru pasiunea ta. lasa-ne cu ideile astea si schimba-ti tu masina asta bineinteles dak ai

W R S 20-03-08 09:02

Re: SUGESTII PENTRU TUNING MATIZ
 
Daca este euro matizul tau ... fa-l NON EURO ... se va simti , am un prieten cu matiz , are un reductor la aer , i-a pus teava ... uite 2 modificari de unde sa incepi .

Fa-i 0-100 km/h inainte si dupa fiecare modificare sa vezi daca e vreo diferenta (pe acelasi drum cu aceeasi benzina , cu aceeasi saracina) .

matiz de 105 cai ?! :) raportul kg/cp cred ca este extraordinar la puterea asta ! Pe 400 metri cred ca ar pune la respect multe masini ! inclusiv bmw-uri :)


All times are GMT +2. The time now is 07:27.

- Copyright 2026 4Tuning