Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/56616-doua-masini-aproape-identice-alegi.html)

riv_gms 08-11-07 08:55

Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
2 Attachment(s)
Doua hatchback-uri foarte tentante ca pret, cu o platforma tehnica reusita, diferentiate usor doar de stilul caroseriei.


Inca de la lansarea modelului Kia cee’d in Romania se stia ca si Hyundai va veni cu o oferta la fel de tentanta. Noul i30, dezvoltat exact pe aceeasi platforma, legatura dintre Hyundai si Kia fiind una binecunoscuta.
Kia cee’d a fost foarte bine primita in Romania, depasind chiar si asteptarile oficialilor Kia Rom Auto, iar acum dispune deja si de doua noi versiuni de caroserie: break si varianta in trei usi.
De cealalta parte, Hyundai i30 a fost lansat la SIAB si destul de multi amatori de hatchback-uri s-au aratat interesati.
Cum am mai spus, masinile in sine difera la nivelul designului. Daca cee’d arata mai bine decat i30 sau invers e greu de spus, pentru ca acest aspect este unul subiectiv. Cert este ca cee’d arata mai bine decat oricare alta masina produsa de Kia pana cum. i30 propune un stil caruia nu i-ar fi stricat, poate, ceva mai multa personalitate.
Din punct de vedere al motorizarilor, la acest moment Kia sta mai bine, cee’d fiind disponibila cu 3 motorizari pe benzina si 3 diesel, in vreme ce i30 este oferit cu 2 propulsoare pe benzina si un turbodiesel.
Preturile de vanzare (cu TVA inclus) sunt urmatoarele (pentru variantele de baza):

Kia cee’d
1.4 l (benzina, 109 CP) 11.785 euro
1,6 l (benzina, 122 CP) 13.535 euro
2,0 l (benzina, 143 CP) 15.860 euro
1,6 l (diesel, 90 CP) 14.181 euro
1,6 l (diesel, 115 CP) 14.529 euro
2.0 l (diesel, 140 CP) 16.959 euro


Hyundai i30
1,4 l (benzina, 109 CP) 13.078 euro
1.6 l (benzina, 122 CP) 16.208 euro
1,6 l (diesel, 115 CP) 16.851 euro

Interiorul, desi cu aceeasi idee generala, este tratat diferit si reprezinta un plus din punct de vedere calitativ pentru ambele marci.
Un alt punct de atractie al celor doua masini este garantia acordata: 7 ani pentru Kia cee'd si 5 ani pentru Hyundai i30.

22VIN 08-11-07 14:41

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
ma exprim decat la design nu stiu cum se conduce niciuna...
cee'd la orice ora... e mai delicata parca si mai reusita... pacat ca scrie "kia" pe ea

Brian 08-11-07 16:45

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
adevarat ca .. la motorizari/pret .. cee'd pare superior .. dar firma nu imi inspira prea multa incredere
Pe care o aleg? hmm .. Hyundai .. tot pentru design .. e mai reusita ..

manumeciu 08-11-07 21:06

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
Kia-desing, pret, motorizari, garantie.

FLAME 08-11-07 21:10

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
votat kia pentru design-ul mai atragator..parerea mea:D

FIGHET 09-11-07 22:03

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
pina la urma sunt doua surorii reusite
eu au as alege kia este mai ieftina si calitatea este aceiasi parerea mea

~Ada~ 09-11-07 22:48

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
Sincer niciuna nu ma atrage din nici un punct de vedere insa cred ca as alege Hyundai daca s-ar pune pb;) :peace:

Sindrom 10-11-07 10:04

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
la i30 imi place reclama, si la cee'd imi place masina:D...deci kia

m4x 10-11-07 10:11

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
O concurenta pentru cele 2 si mult peste ele ar fi Nissan Tiida

Zerofast 11-11-07 15:26

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
kia cee'd poate chiar am sa am parte d una ....:D

Rookie 11-11-07 20:25

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
Kia Cee'd ... design foarte reusit, dupa parerea mea ... si pret bun ...

bozo 13-11-07 14:15

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
kia cee'd arata mult mai bine..parerea mea

AK-ZER 13-11-07 20:49

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
mie mi se mare mai aratos i30.. cred k va tb sa il vedem pe strada.. si ceed e ok

alexSHO 13-11-07 21:14

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
abia astept sa vad preturi pentru kia pro cee'd

22VIN 20-11-07 20:03

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
Quote:

Originally Posted by m4x (Post 1192462)
O concurenta pentru cele 2 si mult peste ele ar fi Nissan Tiida

porcaria aia sinistra?:)) lol nu

Sasha 06-12-07 10:21

Re: Doua masini (aproape) identice. Pe care o alegi?
 
niciuna....ca is oribile.........


All times are GMT +2. The time now is 23:10.

- Copyright 2026 4Tuning