Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie? (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/55390-vrea-iau-nova-2000-injectie.html)

razvan88 25-10-07 10:10

as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
m-ar interesa si pe mine daca se mai gasesc piese?
si cam cat consuma?

srn_86 25-10-07 11:58

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
piese se gasesc, la consum din cate stiu eu cam 8-9 in oras, 6 afara, asta pt ca am un prieten cu nova pe injectie si nu l-am auzit sa se planga de ea.bafta la cautari.

razvan88 25-10-07 19:57

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
din cate stiu eu nova din 2000 e o super nova doar ca difera motoarele nu?

Gabriel_xenon 28-10-07 13:31

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
dap asa este...
piese se gasesc oriunde...ceri piese de nova/supernova si nu ai probleme
acum ca orice masina nova se confrunta si ea cu rugina...cel mai mult la oalele din spate...
motoru de 1.6 pe injectie la 54kw zic eu ca este destul de suficient pentru o dacie ce cantareste 900kg(spre deosebire de berlina care are 42kw-sper sa nu ma insel-si are aceeasi greutate)
io am nova si nu ma plang prea tare...sunt multumit de ea...
consum ce sa zic...daca te mananca talpa...se ridica si la 10...normal mediu este de 8 in oras si 6 la drum intins
prefer nova p injectie fata de carburatie...la carburatie umbli mai mereu la ea(reparatii) in plus cand e motoru rece nu tragi shok-ul sau stai 5 minute dupa ea sa se incalzeasca sa nu iti dea in nas etc...(io la injectie satau 1-2 min oricum sa o incalzesc...astept sa se aseze turatia :) )

razvan88 28-10-07 13:34

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
da e adevarat cu rugina dar se gasesc oale de noroi e in jur de 1 mil setul si se rezolva

srn_86 29-10-07 20:16

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
Quote:

Originally Posted by razvan88 (Post 1171947)
da e adevarat cu rugina dar se gasesc oale de noroi e in jur de 1 mil setul si se rezolva

poti sa izolezi cu teroson daca nu ma insel, si e mai bun decat cu oale pt noroi, ca alaea nu permit noroiului sa intre insa nu la fel e si cu apa

razvan88 29-10-07 20:24

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
da se rezolva, dar cam ce parere ai din ce an sa fie?

srn_86 30-10-07 17:58

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
pai cam din 2000 ar fi ideal, ca nu stiu daca s-au mai fabricat dupa 2000, acum sa fii foarte atent la cumparare, un sfat din proprie experienta verifica distributia eu am supernova si cand am luat-o am avut probleme grave cu circuitul de apa. bafta

razvan88 30-10-07 18:11

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
ca dimensiuni cam cat are lungime latime?

srn_86 31-10-07 11:07

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
L=4030, l=1640, h=1395, g=950kg, sunt de la supernova insa nu difera foarte mult, stiu ca si-a pus un vecin aripi de nova si au mers

razvan88 31-10-07 18:20

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
sa vedem ce o sa gasesc daca nu imi iau o supernova din 2001 cred
dar ce diferenta e intre nova si supernova: modtor, cutie renault dar caroseria?

Gabriel_xenon 01-11-07 12:16

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
nici o alta deosebire...
are un prieten o supernova...si io am nova din 2000
am cautat diferentele intre a mea si a lui si nu am gasit la exterior nici una
bancheta din spate ce-i drept e diferita un pic mai rigida si incomfortabila la supernova..in rest nimic altceva

razvan88 01-11-07 20:49

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
Stii care efaza decat o Supernova cocosata din 2001 mai bine o Nova din 2000 teapana

srn_86 02-11-07 11:24

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
eu am gasit super nova 2002, la pret de nova 2000, si am avut probleme decat cu circuitul de apa, asta pt ca nu pricep prea bine la mecanica, in rest e ok, eu unul as alege super nova, la nova nu imi place cutia, bordul e cam uratel, iar la tabla stiu ca sta mai prost ca super nova

razvan88 04-11-07 21:32

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
stii care e faza nu ma grabesc si cred ca la 3500 imi iau cielo din 96 si e mult mai bun

Gabriel_xenon 04-11-07 22:19

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
Quote:

Originally Posted by srn_86 (Post 1180118)
eu am gasit super nova 2002, la pret de nova 2000, si am avut probleme decat cu circuitul de apa, asta pt ca nu pricep prea bine la mecanica, in rest e ok, eu unul as alege super nova, la nova nu imi place cutia, bordul e cam uratel, iar la tabla stiu ca sta mai prost ca super nova

bos la nova din 2000 ai exact aceleasi elemente de caroserie si interioare ca la supernova...doar cutia si motoru difere...
caroseria e aceeasi...rugina e aceeasi

FmFm 05-11-07 13:21

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
mie de exemplu imi plac mai mult acele de la nova decat alea de supernova ( sau nova injectie 2000 ) insa nu acelas lucru il pot spune si despre fetzele de usi... care sunt urate rau :( la nova... si totusi eu zic ca nova e mai reusita la caroserie... un mic exemplu- la supernove le tremura hayonu ca draq iar la nova mea din 99 nu am probleme cu el

srn_86 05-11-07 16:54

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
Quote:

Originally Posted by Gabriel_xenon (Post 1183784)
bos la nova din 2000 ai exact aceleasi elemente de caroserie si interioare ca la supernova...doar cutia si motoru difere...
caroseria e aceeasi...rugina e aceeasi

am o intrebare, poate stii, sistemul de franare e diferit?

andr3iu 05-11-07 18:11

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
va salut daca mai esti interesat eu am o supernova si as vrea sa o vand
daca esti interesat da un pm si vb mai multe deatlii
asa in mare e din 2001 arata impecabil interior si exterior (nu o sa-ti vin sa crezi) nu are clima in rest e ok
si e foarte intretinuta
ceao

Gabriel_xenon 06-11-07 00:56

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
sistemul de servofrana e mai bun la supernova...e acelasi sistem dar din cate am vazut eu e mai eficient cel de supernova...poate ma insel si e diferit

haionul acela vibreaza din cauza ca nu este "Reglat" bine
are acele cauciucuri in laterale ca niste bushoane...invarti de ele si iese mai mult cauciuc afara...si nu mai tremura....e ca la dop la sticla principiu

srn_86 06-11-07 23:48

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
treaba cu haionul am abservat_o si eu insa la mine mai tremura si din cauza celui pe care am boxele ca s-a lasat dar se poate rezolva si ala.

razvan88 07-11-07 20:36

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
asa ca nova e ceea la care ma gandesc, dar motorul de 1.4 i cam cat consuma?

Gabriel_xenon 08-11-07 06:45

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
amandoua consuma la fel din cate stiu eu
daca se adevereste asta....iati 1.6 ;)

srn_86 08-11-07 15:54

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
din cate am aflat de la gabriel xenon si eu iti recomand nova 1.6, si consumul e cred tot ca la supernova, 7 oras, 5,6 afara, cel putin eu asa am consumul la a mea, si nu am umblat la nimic, rentabil zic eu

razvan88 09-11-07 08:12

Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
 
ar fi bine asa


All times are GMT +2. The time now is 17:53.

- Copyright 2026 4Tuning