![]() |
as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
m-ar interesa si pe mine daca se mai gasesc piese?
si cam cat consuma? |
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
piese se gasesc, la consum din cate stiu eu cam 8-9 in oras, 6 afara, asta pt ca am un prieten cu nova pe injectie si nu l-am auzit sa se planga de ea.bafta la cautari.
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
din cate stiu eu nova din 2000 e o super nova doar ca difera motoarele nu?
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
dap asa este...
piese se gasesc oriunde...ceri piese de nova/supernova si nu ai probleme acum ca orice masina nova se confrunta si ea cu rugina...cel mai mult la oalele din spate... motoru de 1.6 pe injectie la 54kw zic eu ca este destul de suficient pentru o dacie ce cantareste 900kg(spre deosebire de berlina care are 42kw-sper sa nu ma insel-si are aceeasi greutate) io am nova si nu ma plang prea tare...sunt multumit de ea... consum ce sa zic...daca te mananca talpa...se ridica si la 10...normal mediu este de 8 in oras si 6 la drum intins prefer nova p injectie fata de carburatie...la carburatie umbli mai mereu la ea(reparatii) in plus cand e motoru rece nu tragi shok-ul sau stai 5 minute dupa ea sa se incalzeasca sa nu iti dea in nas etc...(io la injectie satau 1-2 min oricum sa o incalzesc...astept sa se aseze turatia :) ) |
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
da e adevarat cu rugina dar se gasesc oale de noroi e in jur de 1 mil setul si se rezolva
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
Quote:
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
da se rezolva, dar cam ce parere ai din ce an sa fie?
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
pai cam din 2000 ar fi ideal, ca nu stiu daca s-au mai fabricat dupa 2000, acum sa fii foarte atent la cumparare, un sfat din proprie experienta verifica distributia eu am supernova si cand am luat-o am avut probleme grave cu circuitul de apa. bafta
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
ca dimensiuni cam cat are lungime latime?
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
L=4030, l=1640, h=1395, g=950kg, sunt de la supernova insa nu difera foarte mult, stiu ca si-a pus un vecin aripi de nova si au mers
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
sa vedem ce o sa gasesc daca nu imi iau o supernova din 2001 cred
dar ce diferenta e intre nova si supernova: modtor, cutie renault dar caroseria? |
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
nici o alta deosebire...
are un prieten o supernova...si io am nova din 2000 am cautat diferentele intre a mea si a lui si nu am gasit la exterior nici una bancheta din spate ce-i drept e diferita un pic mai rigida si incomfortabila la supernova..in rest nimic altceva |
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
Stii care efaza decat o Supernova cocosata din 2001 mai bine o Nova din 2000 teapana
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
eu am gasit super nova 2002, la pret de nova 2000, si am avut probleme decat cu circuitul de apa, asta pt ca nu pricep prea bine la mecanica, in rest e ok, eu unul as alege super nova, la nova nu imi place cutia, bordul e cam uratel, iar la tabla stiu ca sta mai prost ca super nova
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
stii care e faza nu ma grabesc si cred ca la 3500 imi iau cielo din 96 si e mult mai bun
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
Quote:
caroseria e aceeasi...rugina e aceeasi |
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
mie de exemplu imi plac mai mult acele de la nova decat alea de supernova ( sau nova injectie 2000 ) insa nu acelas lucru il pot spune si despre fetzele de usi... care sunt urate rau :( la nova... si totusi eu zic ca nova e mai reusita la caroserie... un mic exemplu- la supernove le tremura hayonu ca draq iar la nova mea din 99 nu am probleme cu el
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
Quote:
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
va salut daca mai esti interesat eu am o supernova si as vrea sa o vand
daca esti interesat da un pm si vb mai multe deatlii asa in mare e din 2001 arata impecabil interior si exterior (nu o sa-ti vin sa crezi) nu are clima in rest e ok si e foarte intretinuta ceao |
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
sistemul de servofrana e mai bun la supernova...e acelasi sistem dar din cate am vazut eu e mai eficient cel de supernova...poate ma insel si e diferit
haionul acela vibreaza din cauza ca nu este "Reglat" bine are acele cauciucuri in laterale ca niste bushoane...invarti de ele si iese mai mult cauciuc afara...si nu mai tremura....e ca la dop la sticla principiu |
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
treaba cu haionul am abservat_o si eu insa la mine mai tremura si din cauza celui pe care am boxele ca s-a lasat dar se poate rezolva si ala.
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
asa ca nova e ceea la care ma gandesc, dar motorul de 1.4 i cam cat consuma?
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
amandoua consuma la fel din cate stiu eu
daca se adevereste asta....iati 1.6 ;) |
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
din cate am aflat de la gabriel xenon si eu iti recomand nova 1.6, si consumul e cred tot ca la supernova, 7 oras, 5,6 afara, cel putin eu asa am consumul la a mea, si nu am umblat la nimic, rentabil zic eu
|
Re: as vrea sa imi iau o nova din 2000 injectie?
ar fi bine asa
|
| All times are GMT +2. The time now is 17:53. |
- Copyright 2026 4Tuning