![]() |
Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
1 Attachment(s)
Masina cu softul original si cu cel optimizat de DimSport !
Cu repect, Ceky |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
1 Attachment(s)
Cred ca in formatul asta e mai bine !
Avem 71Cp si 170Nm cu originalul si 90Cp si 227Nm cu stg2 by DimSport cu o putere de aproape 90Cp constanta intre 3700RPM si pina la 4800RPM!!!!!!!! |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Frumos rezultat....oricum mai mult de 4000 ture nu are rost sa te duci decat daca vrei viteza maxima (care sunt convins ca in configuratia asta a crescut considerabil) dar e mare lucru daca scoti 20 cp pe un motor de 1.5 cu o turbina cu geometrie fixa banuiesc si fara intercooler(probabil ca scoate mult fum).
Nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu motorul daca propietarul va exploata excesiv acea putere intre 4000-5000 ture |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Merci de aprecieri sincer nu scoate fum deloc !Martori sunt girla !:-)
PS- dupa tuning merge cam cu 180-190km/h pe ceasul de fabrica ! Si tot sincer pina azi nici una nu a zis nimic ....... :-) Oricum nimic nu e pt totdeauna si nimic nu merge in blana mult timp , chiar si de fabrica ! Cu respect, Ceky |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Quote:
|
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Quote:
|
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
am si eu un logan 1.5dci 70 cai... ma gandeam daca vrei sa ne incercam golancele.. ?:D
|
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
ce se poate scoate dintr-un logan 1.5 dci de 85 cp?
|
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Pai simplu +20cp dar reali nu povesti ca altii!
Cu respect, Ceky |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
poti sa imi trimiti pe pm un pret? si eventual un nr de telefon pentru ca e ceva mai complicat de discutat
Multam' |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Pai astea din semnatura nu sunt suficiente ??
Ceky |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Quote:
Astept un raspuns de la tine, succes. |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Ambreiajul stock de LOGAN a tinut fara probleme 260 NM si 120 cp pentru mai multe zeci de mii de Km. Daca vrei unul sport noi putem sa-ti facem custom orice ambreiaj, folosind de exemplu o alta placa de presiune si un disc cu padele metalice.
|
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Banuiesc ca nu trebuie sa mai adaug nimic , a fost Florin foarte explicit :)
Ceky |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
carei diferenta. intre cip si power box.
|
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Quote:
|
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
L-ai lamurit pe om...
Diferenta dintre powerbox si chiptuning este aceea ca powerbox`ul este plug & play , daca vrei il pui daca nu , nu , pe cand remaparea sau chituningul cum se spune..nu este plug & play , odata facuta remaparea , ramane acolo. bine , se poate readuce la starea initiala dar trebuie sa apelezi din nou la cei care se ocupa cu asa ceva. |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Cu alte cuvinte, powerbox-ul e mai bun ca remaparea? sau exista si dezavantaje. Ca din ce zici tu ar fi foate ok powerbox-ul ca nu mai dai bani in plus pentru revenit la stock si mai ales poti muta pe alta masina in cateva minute, cred.
|
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Powerbox-ul este un modul care se monteaza pe firele masini si nu este plug n play la toate masinile , ca procedeu ele sunt niste rezistente care pacalesc diversi senzori ai masinii ca sa dea mai multa motorina (ie - pacaleste senzorul de temperatura ca este frig si automat merge cu motorina mia multa sau pacaleste senzorul de presiune in rampa ) din aceasta cauza nici un powerbox nu poate ajunge la puterea si cuplul pe care il dezvolta masina cu resoftare !
Un powerbox nu poate niciodata sa modifice limitatoare de turatie , viteza, etc. Resoftarea se face in parametrii constructorilor si se face progresiv masina ramanand la o modificare normala in aceleasi limite de poluare si mege fara socuri sau smucituri pe care le dau powerboxurile atunci cand intra in actiune! Noi pe logan ave pe dyno rezultate de min 20cp in plus si 40-50Nm la cuplu iar cu un box eu nu am vazut rezultate mai mari de +10cp si care avea multe probleme pt ca intra masina in protectie datorita anomaliilor pe care le vedea ECU! Cu respect, Ceky |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Ex: am un prieten care a avut un Audi A4 2003 1.9 tdi 131cp , i-a pus power box si a reusit sa dea masina pe fum si mers in suturi intr-un an , in cele din urma a vandut-o si si-a luat un A3 tot TDI , dar s-a multumit cu puterea de fabrica . De recomandat , daca vrei un plus de putere (pe care o poti verifica pe un stand Dyno) si sa poti cere informatii suplimentare de mecanica si electronica masinii tale , apeleaza la un "tuner autorizat". Nu fac anti-reclama comerciantilor de "cutiute de putere" , ti-am dat doar un exemplu.
Numai Bine ! |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
Din cate am auzit/vazut power-box`ul nu este prea stralucit pt masini .. eu am pe aspirat benzina unichip-cirip:)) de la MasterTuner si sunt extrem de multumit de "el" si de munca lor!
Nu le fac reclama,doar ma laud ce am pe masina:)),joke:P Iar castigul a fost peste asteptarile mele |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
1 Attachment(s)
Uite o mashina din cluj, Logan cu motor 1.5 DCi de 68 cai putere cu soft facut de Dimsport, versiune Race.:twisted:
A fost masurata in cadrul evenimentului Dyno Race din 10 octombrie 2009 74,9 cai putere masurati la roata 97,9 cai putere estimati la motor 194,7 nM cuplu |
Re: Dacia Logan 1.5DCI 65cp By DimSport @ Mastertuner
ceky, cat costa acum resoftarea la 1.5 dci 65cp(62/3 cati o avea din fabrica)???
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:54. |
- Copyright 2026 4Tuning