Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   Subwoofer pt 100$ (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/5425-subwoofer-pt-100-a.html)

XtenSion 18-05-05 15:31

Subwoofer pt 100$
 
Casetofon eurotec - cica scoate 4 * 150 w (nu stiu ce fel de watti) pe 4 cai (2 f 2 spate) la 4 ohmi. Are si RCA.

Acuma intrebarea ii ce subwoofer + amplificator sa iau pt el cu 100$ maX. :P

Dc. puteti sa-mi dati si linkuri ..... thankz :shock:

Ps: iara nu am gasit cu search, dar dc s-a mai discutat link pls:))

Ps2: nu schimb casu ca nu am alti bani..casu il voi putea schimba dupa..

basic 18-05-05 15:35

cred ca glumesti...reformuleaza:)...:).....

p.s. no comment

alexutzu 18-05-05 15:50

tot un eurotec sau domotec :roll:

alexutzu 18-05-05 15:51

dar sper ca realizezi ca iti trebuie si un amplificator....

alexutzu 18-05-05 15:52

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"basic\"
cred ca glumesti...reformuleaza:)...:).....
p.s. no comment

nu toata lumea are bani sa investeasca cu adevarat intr-un sistem audio :wink:

blak 18-05-05 16:11

JBL CS-1200T ...3.300.000 lei ..... dar ai nevoie si de amplificator...
P.S ... schimba casetofonul ca nu faci nimik ....

XtenSion 18-05-05 16:35

hmm.. pai nu ajunge sa iei cu amplificator cu tot si sa lasi casu asa pt moment ? ca doar amplificatoru amplifica..sau nu ?:( ....


Deci eu nu vreau muzica sa se uite toti dupa mine sau prostii de genu...dar cum stau mult in masina, vreau sa aud bassu.. :oops:

basic 18-05-05 16:42

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"alexutzu\"
Quote:

Originally Posted by \"basic\"
cred ca glumesti...reformuleaza:)...:).....
p.s. no comment

nu toata lumea are bani sa investeasca cu adevarat intr-un sistem audio :wink:

Nu te contrazic,dar macar sa spuna pe ce anume vrea sa \"ruleze\" subwoofer-ul.Ca din datele pe care le-a dat dadea impresia ca vrea sa il pune pe....Nu am sugerat altceva.(ironia era legata de aspectul asta,nu era legat de marca Eurotec,desi la cati bani a dat(cred) pe el ,se gaseau o mie de soluti mai bune.
Oricum eu nu m-as gandi sa imi cumpar subwoofer(100$)+amplifp[optional:)] pornind de la un casetofon Eurotec.

XtenSion 18-05-05 16:47

deci idea era ca subwooferu sa il pun pe amplificator...si amandoua sa coste sub 100 .. scuze, am gresit eu :|....sau dc nu macar ziceti sub de 100 si iau casu si amplificatoru alta data.. :(

basic 18-05-05 16:48

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"XtenSion\"
hmm.. pai nu ajunge sa iei cu amplificator cu tot si sa lasi casu asa? ca doar amplificatoru amplifica..sau nu ?:( ....

Sunt marai sanse sa obti \"o varza\" cu ceea ce ai tu acum in cap si cu bani pe care vrei sa ii investesti in amplif+sub eu ti-as sugera sa incerci sa iti gasesti un cd player sh +2 ovale+2 difuri fata+2 tweetere.Rezultatul este mult mai predictibil in cazu 2,caz in cere vei obtine \"ceva\" satisfacator.

basic 18-05-05 16:55

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"XtenSion\"
deci idea era ca subwooferu sa il pun pe amplificator...si amandoua sa coste sub 100 .. scuze, am gresit eu :|....sau dc nu macar ziceti sub de 100 si iau casu si amplificatoru alta data.. :(

amplif+sub sa coste sub 100$ si sa le pui pe un casetofon eurotec?
Bun...Te indrum cu incredere spre kon electronic
si ca sa iti satisfac si cererea de link
http://www.telecomenzi.ro/index.php?...ateg=4&grup=10 si ca perere despre majoritatea produselor:sunt varza ,made in chinezia,domotec si eurotec sunt marci pe langa ce au astia.....
A si daca tot vrei woofer \"eftin\" si te axezi pe \"gama \" asta de produse.Suna destul de bine :roll: ,daca pot spune asa,woofere Domotec,BoschMann.Ti-am spus tot ce stiu de zona asta de produse dar...ma repet cumpara de bani aia un cd player second hand si niste difuzoare (2 ovale+2 usi fata+2 tweetere) si crede-ma vei fi mai multumit

Bafta!

XtenSion 18-05-05 17:28

pai..asta ii singura gama accesibila acuma...

de`abia fac 18 ani..n-am salar etc.. nu pot sa dau toti bani pe audio..


Nu-s genu de om sa stranga 50 de ani sa-si ia mercedes cand ii deja batran. Mai bine dacie acuma.

Chiar nu am bani de mai mult.. :(


ps: ma gandesc si cum ai zis tu..sa imi iau alt cas + boxe...DAR, imi pot lua 4 boxe cat de cat + cas numa cu 3 mil ?

alexutzu 18-05-05 18:34

in linkul de mai sus gasesti destule woofere care cred ca sunt destul de bune ptr ce iti trebuie tie, DAR FARA AMPLIFICATOR nu rezolvi nimic!!!

in situatia asta era sa ma aflu si eu cand am luat carnetul...... si de aceea am fost mai preventiv: pe la 16 ani mi-am cumparat un amplificator, apoi pe la 17 mi-am luat un subwoofer si cand am luat carnetul le-am pus pe masina.
trebuia si tu sa te gandesti mai din timp la situatia asta.

ps: nici eu nu am dat f multi bani pe astea, dar asta doar pentru ca nu am masina mea proprie si personala, inca ma rog de tata sa imi dea masina de fiecare data cand am nevoie :x

blak 18-05-05 18:42

Pai daca e vorba asa.... te duci la global ..... langa connex ...vis a vis... de Kon electronic... Cumperi un difuzor Atto de 30cm diametru..... Costa 1.050.000lei ( difuzorul e galben cu negru pe mijloc si membrana neagra.... ) iei varianta 4 Ohm ( se aude destul de bine... net superior chinezariilor de la kon..adik din ce am incercat eu ..si am incercat multe....)
Are in jurul la 100W RMS ... pe dacie va vibra destul de rau tabla
Cutia : Trebuie sa faci un cub care sa aiba 64 de litri volumul si o gaura de bass reflex de 8cm ... care o situezi exact pe mijloc
Dimensiuni: 44x40x44cm (dimensiuni exterioare)
Lemnul - dimensiunile sunt date pt un lemn de 2cm grosime.... deci vei avea 64 de litri in interior...
Pentru a incleia cutia vei folosi Aracet si holsuruburi ... Lemunul gasesti la brico store lemn de 1,8cm grosime... rafturi... nelaminate.. la 70mii 80x40cm si iti tai tie cum iti trebuie...
Acum cutia sa zicem ca ai facuto ....
Iti trebuie un amplificator sa scoata minim 70W RMS ..a sa duci cat de cat difuzorul ...initial ti-as recomanda unu in jur de 85W RMS
Daca te pricepi la electronica... te duci frumos la kon electronic si cumperi ... un kit d ela ei cu 2xTDA7294 care scoate 150W RMS....
Apoi faci un convertor..daca ai o sursa veche o strici.... si folsoesti din ea piesele necesare.... dupa asta cumperi un filtru activ (cel mai bun.... )....dar daca cumperi filtru activ va trebui sa-ti faci... preamplificator sa iei de pe RCA de la casetofon...
Daca nu pui un filtru de ala dioda ... de 100W e vreo 200mii ( filtru pasiv ) in incinta subwoofer-ului... dar atunci va trebui sa ataci direct cu finalul casetofonului pe amplificatorul subwoofer-ului si pierzi o boxa...
In fine.... Asa ai iesi pe la vreo 4 milioane maxim.... Dar daca nu te pricepi la electronica nu te baga sa cumperi piesele ... ca e ceva munca si supune si putine cunostinte pt a le monta
Daca ai facut toti pasii astia ai un Subwoofer Activ :D

B 68 VLD 18-05-05 20:13

Vinde Hondaru' una subwoofer activ. Vezi daca-l mai are. Il vinde cu 2.5 mil. Este perfect pt ceea ce-ti doresti tu.

Heparu_Boy 18-05-05 22:08

hey am si eu o intrebare am o statie pioneer de 135 w si vreau un sub cam ce sub sa imi iau la statie mai am 2 iesiri libere ca ea are 4 iesiri . !! pe ea scrie 2-8 ohmi asta inseamna ca merge si de 8 ohmi ? pe ea ??

Heparu_Boy 18-05-05 22:09

statia are 4 iesiri a cate 135 w !!!!

blak 18-05-05 22:18

Normal ca merge si 8ohm... dar scade puterea ... cu 25%
Un amplificator se arde daca impedantza este mai mica decat o suporta.....daca este mai mare ..nu e nici o problema

Heparu_Boy 18-05-05 22:20

Dar ce boxe imi trebe sa imi uai un sub de 300 de watzi sau doua de 150 de watzi in cutii diferite ? sau in aceeashi cutie haide spuneti-mi

blak 18-05-05 22:22

P.S daca merge sa o pui in bridge poti sa iti iei un GT-4-12 JBL 250W RMS..... sau un infinity la 300W RMS....
Daca nu merge in bridge si are cat zici tu...merge un... JBL CS1200T de 125W RMS.Bafta

blak 18-05-05 22:24

Cum adik ce boxe?

steph 18-05-05 22:40

4 x 135 w rms ??? pe cati ohmi?

Iuiu 19-05-05 08:18

2 Attachment(s)
Uite cam cu 4 mil ce faci

Iuiu 19-05-05 08:21

Se aude bine de tot la banii astia, numai ca la mine e playerul de original de pe masina si nu e prea stralucit. Am avut astea puse pe un Matiz cu un DC VDO si i-ti rupea capu' de bas.

blak 19-05-05 09:06

Cu Domotec sa rupa ? .. Cu 2 difuzoare DOmotec?
De cati cm e diametrul unul....
Iar Domotecul nu mi se pare asa stralucit.....

blak 19-05-05 09:09

Eu daca ar fi sa fac cu 2 difuzoare as alege JBL CS1200 ca sunt superioare..iar unul este 2 milioane....

Iuiu 19-05-05 11:03

Sunt de 30cm fiecare, 4 ohmi, legate in serie.

Heparu_Boy 19-05-05 15:56

Care sa aleg dintre astea ???
http://www.**********/Produs.php?Sesi...ieIdLista=501&

http://www.**********/Produs.php?Sesi...ieIdLista=501&

http://www.**********/Produs.php?Sesi...ieIdLista=501&

http://www.aoy.ro/customer/product.p...fae0ec6c0c1745

http://www.aoy.ro/customer/product.p...fae0ec6c0c1745

http://www.magazinultau.ro/product_id/10157/category/Electronice/product/Boxe+auto+SubWoofer+PIONEER+TS-W305F+Magazinul+Tau+-+Gasesti+de+toate+dar+nu+orice/Boxe-auto-(-SubWoofer-)--PIONEER-TS-W305F.htm


Statie pioneer 4*135 watzi 2 chanale libere le folosesc pe un sub amandoua canale + de la un chanal si - de la altul asta ii bridge nu ?

Heparu_Boy 19-05-05 16:16

http://www.magazinultau.ro/product_id/10356/category/Electronice/product/Boxe+auto+Sub+Woofer+PIONEER+TS-W256C+Magazinul+Tau+-+Gasesti+de+toate+dar+nu+orice/Boxe-auto-(-Sub-Woofer-)-PIONEER-TS-W256C.htm
sau asta !!!!

Mersi mult celor care ma vor ajuta !!!

alexutzu 20-05-05 12:53

asta pare destul de interesant.... :roll:
http://www.magazinultau.ro/product_id/10356/category/Electronice/product/Boxe+auto+Sub+Woofer+PIONEER+TS-W256C+Magazinul+Tau+-+Gasesti+de+toate+dar+nu+orice/Boxe-auto-(-Sub-Woofer-)-PIONEER-TS-W256C.htm

Heparu_Boy 20-05-05 14:34

Eu tot pe ala ash merge ca am toata linia in mashina pioneer !!!
Dar poate ii unu mai bun !!!
Mai ashtept !!!

dj81bas 21-05-05 20:27

Iuiu: ce intelegi tu prin \"i-ti rupea capu' de bas.\" :D .

Iuiu 25-05-05 21:08

Vrei sa-ti desenez? Stii cum e Matizul facut? Tremura tabla pe el. Pe Kalos nu se mai aude asa.

Heparu_Boy 26-05-05 05:47

II super asta pioneer !!! Sunt de-a dreptu uimit !!! super !!!

dj81bas 26-05-05 18:01

Iuiu: daca tu imi spui mie ca doua difuzoare domotec si mai ales legate in serie (8ohm) puse pe jucarioara aia de statie care o ai tu in poza, \"iti rup capul\" pai atunci imi este frica sa ma urc intr-o masina de peste 3000euro investiti in muzica.

Iuiu 26-05-05 19:59

Pai nu are cum sa se auda ca un sistem de zeci de milioane, l-am facut cu numai 4 mil(ce am in poze). Oricum se auzea super beton pe Matiz. Pe langa astea mai aveam pe spate 2 difuri de la Alpine de 22cm(mai mari nu incapeau) cu twiter separat tot Alpine shi un CD VDO. Pe fata au ramas cele originale de la Matiz. Statia nu e chiar jucarioara, am ars nishte difuri dinalea chinezesti in 3 minute. Domotecurile nu sunt chiar asa de rele la cat costa. Statia e pusa deabia la juma' de volum chiar shi cu ele puse in serie.

steph 26-05-05 20:51

``twiter`` domotec ... boxe de mtz o daaaaa iti rupea capu de la distorsiunile acelor boxe chinezesti :))

Iuiu 26-05-05 21:07

tweeter..ete na!

DaciaMustang 27-05-05 02:54

scuze ca ma bag, am si eu un difuzor domotec din ala negru cu excursie lunga si pot sa spun cu mana pe inima ca face fata la un jbl 301.1 mono de 204 w rms@4ohmi ! se auzea aproape la fel cu un gt4-12 (in casa, ca in masina nu am facut comparatie). ideea e ca e foarte important amplificatorul, mult mai important decat subwooferul.

dj81bas 27-05-05 15:15

DaciaMustang: sunt curios dupa ce criterii ai comparat tu dometec-ul cu jbl-ul. :D


All times are GMT +2. The time now is 02:28.

- Copyright 2026 4Tuning