Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. (https://forum.4tuning.ro/26-filme-movies-masini-curse-drifturi-burnout-reclame-etc.html)
-   -   unu care se lauda cu loganu ! (https://forum.4tuning.ro/26-filme-movies-masini-curse-drifturi-burnout-reclame-etc/54156-unu-lauda-loganu.html)

dolb 11-10-07 23:09

unu care se lauda cu loganu !
 
https://www.youtube.com/watch?v=Gq1Gq...elated&search=

sunt satul de ei ...

FmFm 11-10-07 23:20

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
se lauda se lauda... dar... scoate timp bun :)

dolb 11-10-07 23:54

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by FmFm (Post 1145202)
se lauda se lauda... dar... scoate timp bun :)

pai tocmai asta e faza, ca timpul ala nu e real si omul sustine sus si tare ca e timp aproape real ( cu o marja de 0.5 secunde ) si eu incerc sa ii explic ca e imposibil sa scoata un logan 1.5 dci suta in 10 secunde

TR_00_ANN 12-10-07 01:46

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
poate dak filma cu ceasul langa bord il credeam....nu ar fi imposibil cea ce a demonstrat el dar e suspicios

Swat-Cat 12-10-07 16:02

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
nu exista dubii...loganu cipuit la 85cai rupe...scoate suta ~11s

dolb 12-10-07 23:21

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by Swat-Cat (Post 1146105)
nu exista dubii...loganu cipuit la 85cai rupe...scoate suta ~11s

man, cum am mai spus acolo, eu am astra 1.7 dti cu turbina marita, si chip dusa la 115 cp si scot suta in 11 secunde,

logan 1.6 16 valve BENZINA 105 cp scoate suta in 10.2 secunde

de ce ar scoate logan DIESEL de 85 cp suta in 10.17 secunde???

fuzzy 13-10-07 02:22

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
voi cand credeti in acea valoare de 100km/h in acele cateva secunde, pe ce va bazati de fapt? va scapa din vedere eroarea kilometrajului... el se bazeaza DOAR pe acul de pe bord, nimic altceva cand de fapt avea pe la 90km/h mai mult sau mai putin... daca se tine cont de asta intr-adevar scoate un timp mai bun dar nu cu mult... si NU se compara cu acele 10.17 secunde... de fapt se ajunge pe la 12-13 secunde cred...

Bobby boss 13-10-07 02:28

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Perfect de acord cu fuzzy .

dolb 13-10-07 12:31

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by fuzzy (Post 1146914)
voi cand credeti in acea valoare de 100km/h in acele cateva secunde, pe ce va bazati de fapt? va scapa din vedere eroarea kilometrajului... el se bazeaza DOAR pe acul de pe bord, nimic altceva cand de fapt avea pe la 90km/h mai mult sau mai putin... daca se tine cont de asta intr-adevar scoate un timp mai bun dar nu cu mult... si NU se compara cu acele 10.17 secunde... de fapt se ajunge pe la 12-13 secunde cred...

perfect de acord, tocmai m-am intors de pe DN 1, am pus pilot automat acul la 110 km/h , pe gps imi indica 104 km/h ;)

FmFm 13-10-07 15:58

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
sunt de acord cu ce ziceti voi... cu eroarea de kilometraj dar... oricum n-ai cum sa vezi cat face masina ta la 0-100 ? ca cu gps nu te poti da pentru ca nu raspunde imediat ;) si altceva... la logan e eroarea mult mai mare de kilometraj... mergeam cu-n prieten constant la 40 si pe gps indica 36. deci 4 km la 40 iti dai seama la 100 sau.... mai mult :P

DACIA-Wrc 13-10-07 22:27

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
la orice masina cu kilometraj acul va indica mai mult decat are masina in realitate.
in cazul asta ce facem cu radarele?
oicum nu cred ca stoace loganu 10,2 ...dar mno.

dogy_10 13-10-07 22:43

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
mah la mine la logan de 1.6 eroarea la 90km/h e de 8km/h.....eu un panou d-ala care iti arata viteza la iesire din localitatea in care stau si am verificat..

fuzzy 14-10-07 00:03

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
@Dacia-wrc: mergem cu 60 in localitate si cu 80-90 in afara... de ce sa riscam? pe mine m-a luat radarul cu 104km/h si pe ceas aveam 120 clar... bine, eram cu slz nu cu logan dar totusi este ceva, nu?
@dogy_10 & FmFm: cel mai bine se testeaza cu echipamentele RAR aceasta marja de eroare, gps-ul neavand actualizare la secunda... daca are, atunci putem avea incredere in el... oricum aceste valori sunt testate cu echipamente speciale nu cu metode cel putin "dubioase", cum facem noi. deh, nu avem toti acces la echipamente de testare profesionala...
@dolb: cu astra erai, nu? iti dai seama daca la opel aveai diferenta asta, la dacia e mai maricica marja de eroare :lol:

FmFm 14-10-07 03:40

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
in concluzie omu cu loganu a vrut sa vada cat scoate de la 0 pe ceas la 100 tot pe ceas. hai sa excludem eroarea de kilometraj dar cu toate astea ce facem cu timpul care tot nu are cum sa fie atat ? nu-i putem ierta orice minciuna deci... omule... las-o mai usor... mai usor cu papagalul. cu masina mergi cat te tine :)

dolb 14-10-07 09:09

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by fuzzy (Post 1148159)
@dolb: cu astra erai, nu? iti dai seama daca la opel aveai diferenta asta, la dacia e mai maricica marja de eroare :lol:

fara unghi de fuga facut, fara geometrie, fara echilibrare, cu pneuri diferite si jante ( aluminiu ) un pic cam prea second hand ( ca sa zic asa )

crististreulea 14-10-07 13:15

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
laudarosul cere sfaturi si sugestii.
adevarat ca ma bazez strict pe ceasul de pe bord. daca are sau nu vre-o eroare, n-am de unde sa stiu. am mers in paralel cu un scenic si aveam amindoi excat 100km/h, asta e tot ce pot sa zic.
daca fac testul cu un cronometru linga ceas e mai ok?
nechipuit am scos 13 secunde si la filmare si cu cronometrul de la telefon, de retinut, tot dupa ceasul de bord.
cum sa-mi verific exact viteza reala?

sonykel 14-10-07 13:33

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
ofticate ca ai opel si el are logan... hai ma ce dracu topic facut de plictiseala...

Pmc78 14-10-07 13:35

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 1148401)
fara unghi de fuga facut, fara geometrie, fara echilibrare, cu pneuri diferite si jante ( aluminiu ) un pic cam prea second hand ( ca sa zic asa )

Dupa cate stiu daca ai pneurile si gentile schimbate te cam fura. si cred ca majoritatea au pneurile schimbate asa ca nu va mai luati de pe kilometraj ca nu este real

sonykel 14-10-07 13:35

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by fuzzy (Post 1146914)
voi cand credeti in acea valoare de 100km/h in acele cateva secunde, pe ce va bazati de fapt? va scapa din vedere eroarea kilometrajului... el se bazeaza DOAR pe acul de pe bord, nimic altceva cand de fapt avea pe la 90km/h mai mult sau mai putin... daca se tine cont de asta intr-adevar scoate un timp mai bun dar nu cu mult... si NU se compara cu acele 10.17 secunde... de fapt se ajunge pe la 12-13 secunde cred...

auzi si producatoru cand masoara timpi 0-100km ce crezi ca masuara cu radaru? se ia tot dupa kilometraj

crististreulea 14-10-07 15:08

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
in caz ca unii nu si-au dat inca seama, acest thread este despre mine si masina mea 8) .
@Pmc78: da, am alte roti decit cele originale. jante 16"x7J de pe renault scenic 2006, good year eagle F1 205/55/16.
multam sonykel de sustinere!

CT-82-PWR 14-10-07 16:00

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by Swat-Cat (Post 1146105)
nu exista dubii...loganu cipuit la 85cai rupe...scoate suta ~11s

total de acord

fuzzy 14-10-07 16:04

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by sonykel (Post 1148645)
auzi si producatoru cand masoara timpi 0-100km ce crezi ca masuara cu radaru? se ia tot dupa kilometraj

amice, aici ai zis o bomba mai mare ca aia din 11 septembrie... NU se ia dupa vitezometrul masinii... ia mergi tu frumos la RAR sa vezi acolo cum se masoara aceste performante ale masinii... in nici un caz dupa kilometraj... sunt aparate speciale care sunt facute pentru a masura viteza. in plus, tu nu stii de media facuta intre doua curse? mai exact, pe o linie dreapta, un pilot de teste parcurge o anumita distanta de 2 ori si se calculeaza media pentru a reiesi acceleratia... IN NICI UN CAZ NU SE IAU DUPA KILOMETRAJ!!!

shadowro 14-10-07 17:45

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
cu riscul de a ma repeta o sa spun ca loganul tau nu prinde 0-100 in 11 sec.
din pacate.

jasson 14-10-07 18:14

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Aceiasi masuratoare am facuto la octavia 1 tdi 90 cp ..cu cronometrul telefonuli...dar l-am oprit la 105 km/h pe kilometrajul masiniisi a iesit cu juma de secunda sub specificatiile fabricii...respectiv 12,5 ... masuratoarea mea ...13 sec. da fabrica..dc il opream la 100 km/h sigur aveam 12...in fine bafta la toti

crististreulea 14-10-07 21:00

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by shadowro (Post 1148961)
cu riscul de a ma repeta o sa spun ca loganul tau nu prinde 0-100 in 11 sec.
din pacate.

cred ca nu te-ai uitat la filmulet barbate, 10,17 secunde am scos cu un logan 1.5dci 65 cai chipuit :).
oricum, interesant e ca nu am promovat "uite ce timp de timp am scos", eu am vrut sa evidentiez diferenta de la un calculator stock la un calculator chipuit, e chiar asa de neinteles pentru unii?
ps: sint foarte constient ca nu e reala viteza afisata pe bord, dar mi se rupe, imi place cum se oftica unu altu ca nu se poate :)

Cristi_XP 14-10-07 22:13

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
9.3 secunde am scos eu cu un logan 1.6 16 v chipuit pe cronometru 2 pers in masina,dacia da 10.2 parca...deci diferenta intre un calculator stock si unu chipuit a fost de 1 s ,la un benzinar aspirat,la un diesel unde se obtine ceva mai multa putere din calculator modificat diferenta poate sa fie mai mare...Sunt stupide oricum comparatiile de genul cu skoda cu motor nu stiu de care am scos nu stiu ce timp...sunt deja prea multe variabile ,unde cea mai importanta ar fi greutatea masinii

Nemilosu 14-10-07 22:17

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by crististreulea (Post 1149187)
cred ca nu te-ai uitat la filmulet barbate, 10,17 secunde am scos cu un logan 1.5dci 65 cai chipuit :).
oricum, interesant e ca nu am promovat "uite ce timp de timp am scos", eu am vrut sa evidentiez diferenta de la un calculator stock la un calculator chipuit, e chiar asa de neinteles pentru unii?
ps: sint foarte constient ca nu e reala viteza afisata pe bord, dar mi se rupe, imi place cum se oftica unu altu ca nu se poate :)

f bine. sa o stapanesti sanatos.

dolb 14-10-07 22:40

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by Pmc78 (Post 1148644)
Dupa cate stiu daca ai pneurile si gentile schimbate te cam fura. si cred ca majoritatea au pneurile schimbate asa ca nu va mai luati de pe kilometraj ca nu este real

da, si eu am sustinut ideea ta! aveam pe dn 1 .. pe bord cu pneuri si jante schimbate si aiurea, fara geometrie fara nimic, .. 110 ( pe bord ) - 104 ( pe gps ) mentionez ca viteza era CONSTANTA pt k am tempomat,


PS: timpul care l-am zis ca il scot eu cu masina mea este de atunci cand ea era "sanatoasa" si avea toate cele 4 pneuri intregi, geometria si echilibrat perfect, iar unghiul de fuga nu avea nimic ( Ca atunci era intacta, tocmai am lovit-o acu 2 sapt :D si d'aia face figuri )
iar acel timp a fost masurat cu mai multe cronometre, unul la mine in masina, unul afara !

dolb 14-10-07 22:43

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 1149287)
9.3 secunde am scos eu cu un logan 1.6 16 v chipuit pe cronometru 2 pers in masina,dacia da 10.2 parca...deci diferenta intre un calculator stock si unu chipuit a fost de 1 s ,la un benzinar aspirat,la un diesel unde se obtine ceva mai multa putere din calculator modificat diferenta poate sa fie mai mare...Sunt stupide oricum comparatiile de genul cu skoda cu motor nu stiu de care am scos nu stiu ce timp...sunt deja prea multe variabile ,unde cea mai importanta ar fi greutatea masinii

logan 1.6 , 16 valve ( stock 105 cp ) chipuit approx 116 cai putere! ok?
9.3 secunde pt un logan BENZINA 116 CP
10.1 secunde pt un logan ( atentie aceeasi greutate ) DIESEL 85 cp

ti se par datele astea posibile? ( si nu ma refer la a ta, ci la a lui )

loganul 1.6 , 16 valve chipuit fara indoiala scoate timpul de 9.3 - 9.5 secunde ! ( asta tinand cont ca fara chip , stock, cu datele din fabrica scoate undeva la 10.2 secunde repet STOCK )

dolb 14-10-07 22:46

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by sonykel (Post 1148638)
ofticate ca ai opel si el are logan... hai ma ce dracu topic facut de plictiseala...

dc sa ma oftic? nu ma oftic, pt ca stiu ce face masina mea, nu e vorba ca m-ar face sau ca am bagat bani in ea si ca ar veni unu sa ma faca cu un logan, nu e vb de nimic din toate astea!

topicul l-am facut in special ca sa li se deschida multora ochii in privinta multor DATE si GRESELI care le fac! mai era unu care zicea ca tico al lui scoate suta in 12 secunde ( precizez cu "octane booster" si toba cu "sita" :lol: )

Bogdan_ozzy 14-10-07 22:55

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
210 km /h?????https://www.youtube.com/watch?v=7Ezz_...d&search=misto

dolb 14-10-07 23:03

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_ozzy (Post 1149377)

destul de posibil! chiar daca am facut un logan 1.6 16v pe 400 m , e destul de posibil PE AUTOBAHN sa prinda 190-200 ! ( avand in vedere eroare de kilometraj )

crististreulea 14-10-07 23:23

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 1149350)
dc sa ma oftic? nu ma oftic, pt ca stiu ce face masina mea, nu e vorba ca m-ar face sau ca am bagat bani in ea si ca ar veni unu sa ma faca cu un logan, nu e vb de nimic din toate astea!

ok, explica-mi asta: am testat un smart 4 four full extras 1.5 94 hp/70 kW cu 16.000km la bord si avea chiar si control tractiune si n-am reusit sa scot sub 17 secunde.
de precizat ca era stock si am incercat de 3 ori, de 2 ori acelasi rezultat si odata mi-a taiat alimentarea si am scos 19 secunde, penala masina.
difera de la masina la masina constructia si nu pot zice ca un smart e greu cu toate plasticele ieftine pe ea.
am filmat in logan 1.6 16v chipuit si a scos 9.24 secunde 0-100 cu 2 persoane in masina. aici e filmul unde a depasit viteza de 200km/h si aici tot el 0-100
deci iti confirm timpul dat de tine: 9.3 secunde pt un logan BENZINA 116 CP
si cel dat de Cristi_XP: 9.3 secunde am scos eu cu un logan 1.6 16 v chipuit pe cronometru 2 pers in masina


iar ca sa concluzionez: nu am promovat "uite ce timp de timp am scos", eu am vrut sa evidentiez diferenta de la un calculator stock la un calculator chipuit.

jasson 15-10-07 00:28

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Revin baieti. Azi skoda cipuita la 115 cp tdi 9,8 s pana la 100 fix pe bord. Pana la 105 km/h pe bor 10,8 s, deci baietii cu loganurile sar putea sa aibe dreptate

shadowro 15-10-07 09:45

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
diferenta intre comportamentul masinii inainte si dupa soft e evident si multi de aici il stiu , ea simtinduse mai puternic la masinile turbo in caz ca nu stiai.
il astept la start pe prietenul tau cu loganul de 9 secunde.
si eu am tot 1.6 16v fara cip fara nimic. tobe originale alea alea.

ps : prietene lasa-ma cu cronometrarile tale de gara.
cu telefonul si cu un prieten in masina am cronometrat si eu masina mea la 6.5 sec 0-100.
daca tot esti asa de complex in calculele tale ... imprumuta un g-tech sau un aparat care nici ala nu e exact dar e mult mai aproape de realitate decat ce faci tu si o sa ai o surpriza, MARE !

dolb 15-10-07 10:09

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
nu auzi ca a filmat si a cronometrat ( in programul de editare i.e. Adobe Premiere Pro ) timpul scos??? a taiat unde incepe la 0 si unde se termina la 100 si a masurat timpul parcurs :D

dolb 15-10-07 10:17

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by crististreulea (Post 1149424)
ok, explica-mi asta: am testat un smart 4 four full extras 1.5 94 hp/70 kW cu 16.000km la bord si avea chiar si control tractiune si n-am reusit sa scot sub 17 secunde.

ai auzit de TURBO?? tu pe loganul tau ( commonrail diesel ) ai TURBO ( sau mai bine zis commonrail care e mai bun decat turbo-ul )


smartul NU ARE TURBO , KOMPRESOR SAU ALTELE SMART E ASPIRAT

http://www.carfolio.com/specificatio...car=116204&MCC

pentru mai multe detalii

dolb 15-10-07 10:23

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
Quote:

Originally Posted by jasson (Post 1149508)
Revin baieti. Azi skoda cipuita la 115 cp tdi 9,8 s pana la 100 fix pe bord. Pana la 105 km/h pe bor 10,8 s, deci baietii cu loganurile sar putea sa aibe dreptate

ce skoda? octavia? tu sti cate kilograme are skoda ta si cate kilograme are un logan??

logan are undeva la 900 kg !!!! tine cont de astea!
PS: am destui prieteni cu vw/skoda la 116 cp si i-am testat, te las sa ghicesti invingatorul ( dar nu asta conteaza )

bogdan_wrc 15-10-07 11:02

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
dolb..uite mah ca din astia sunt multi
https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/53617-fac-dacia-1410-fuga-tare-gaz.html

NEN....dj victor...DJ anonim..rings a bell?

dolb 15-10-07 11:09

Re: unu care se lauda cu loganu !
 
man, lasa ca aia au probleme cu capul si probleme existentiale :lol: ala NEN zicea ca isi tuneaza masina daca isi modifica rama de la inmatriculare sau daca isi pune sticker pe boxe, etc etc etc.

omul de aici cu loganul pur si simplu trebuie "instruit" si eu aveam aceleasi "probleme" la inceput dar odata ce mi-am luat GPS si am ajuns in televiziune s-au schimbat lucrurile :D:D:D


All times are GMT +2. The time now is 08:38.

- Copyright 2024 4Tuning