Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Cum se monteaza un subwoofer auto? (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/51401-monteaza-subwoofer-auto.html)

florin68 12-09-07 20:13

Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Adica sa fiu sincer ce ma intereseaza pe mine este altceva nu montajul in sine ca asta stiu... ce anume face acel REM... daca vreau sa il pun acasa ce tre sa pun pe acel REM si tre sa am transf. de de 45 a
mentionez ca subwooferul este activ

vali-tgm 12-09-07 21:27

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
eu cand aveam ampliful de masina in casa aveam intrerupator pe 220V inainte de transformator. aveam 2 fire plus minus pt amplif si de la plus aveam tras un fir si pe remote, actionarea se face din butonul dinainte de traf.

dreaq 16-09-07 00:19

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Remote-ul il legi la +

quick_5hifter 16-09-07 00:34

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Firul remote se leaga la mufa din spatele head-unit-ului (mai precis firul albastru, pe care scrie POWER ANTENNA sau REMOTE) si la amplificator la conectorul REM (care se afla intre "+" si "GND").
Rolul lui este ca amplificatorul sa se opreasca odata cu head-unit-ul si sa se aprinda cand aprinzi head-unit-ul.

Mai sunt si alte variante sa legi remote-ul, si anume:
1)un capat la amplificator, asa cum am spus mai sus, iar celalalt capat pe un plus pe contact (cand iei contactul, se opreste amplificatorul)
2)un capat la amplificator, asa cum am spus mai sus, iar celalalt capat la baterie (sau pe firul de plus permanent - la head-unit sau amplificator) cu un intrerupator pe el.

In momentul in care l-ai legat tot la plus permanent, fara intrerupator, fara sa fie pe contact, amplificatorul ramane aprins tot timpul si nu e bine.

Unele cabluri RCA au intre ele, pe toata lungimea cablurilor, un fir mai subtire care are rolul de remote connector....il poti folosi pe acela sau poti trage orice alt fir.

Succes!

florin68 16-09-07 19:52

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
cati A tre sa aiba trasf? merge cu mai putin de 45 cat are bat de masina??

Andry 01-07-08 17:36

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Quote:

Originally Posted by bassmaster (Post 1616886)
eu am un subwoofer dar nu spun cum l-am montat


no1 =))

ii multumesc si eu pe aceasta cale lui quick_5hifter , pana amu nu stiam ce face cablul acela albastra ( za Power Antena dupa producator ) si cautam ca disperatul firul de remote.

lupalb 01-01-09 15:10

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Intrebarea mea e : Cum trag cablu de la baterie in masina pana in portbagaj la un golf 3? Pe unde bag cablul in masina?? Unde e locu` ala unde intra cablurile in masina?
Am un golf 3 combi din 96, in cazul in care conteaza.

quick_5hifter 01-01-09 16:34

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Din pacate nu prea gasesti locuri neizolate pe unde sa bagi pur si simplu un cablu de la motor la habitaclu. Trebuie sa perforezi un burduf pe unde trece instalatia electrica a masinii, este undeva in partea de sus (la unele masini) pe peretele de foc, la vedere. Trebuie izolat inapoi dupa ce bagi firul, folosind mastic negru sau silicon cu aderenta mare la cauciuc. In caz contrar, iti poate intra apa in habitaclu.

lupalb 03-01-09 11:56

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Eu am gasit in dreapta sus (dupa vasul de apa) pe peretele ignifug un capac de plastic ce se da jos si ajunge in masina, capac pe care l am gaurit frumos si astfel nu imi intra apa in masina.
Ideea e ca daca vrei sa tragi cablul frumos, trebuie desfacuta toata partea stanga a masinii (dreapta daca te uiti dinspre motor inspre masina) la interior, asta insemnand de la praguri la bucata de bord si la izolatie, ca sa se poata ajunge la respectivul capac.
La mine toata montarea a durat 6 ore, si am facut-o cu ajutorul unui prieten, deci nu este o munca extraordinara.
Sfatul meu e sa izolati cat mai bine firul de plus, ca daca face masa s-ar putea sa va cam ia foc masina.
Oricum sfaturile de aici m-au ajutat enorm. Remote-ul daca nu exista firul albastru sau galben se gaseste pe mufa de alimentare (arata pe casetofon desenul de antena) si acolo se leaga.
Daca exista probleme, raspund la intrebari.

caputz 26-02-09 22:14

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
am si eu o statie noua .. am legat toate firele in afara celui remote .. si nu functioneaza..! sa fie cauza firul acela?.. si daca da.. unde'l leg.. am un mp3 audio lg ! Multumesc anticipat

quick_5hifter 27-02-09 02:50

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Salut!
La mp3 ar trebui sa ai un fir albastru, iar la amplificator (pe langa firele de curent si masa, poate chiar intre ele) un conector denumit "rem" unde trebuie sa ajunga firul albastru, prin prelungire.

lupalb 27-02-09 18:35

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Quote:

Originally Posted by caputz (Post 2103492)
am si eu o statie noua .. am legat toate firele in afara celui remote .. si nu functioneaza..! sa fie cauza firul acela?.. si daca da.. unde'l leg.. am un mp3 audio lg ! Multumesc anticipat

Firul remote il legi la mufa (firul albastru care vine la casetofon in cazul in care nu ai mufa) unde venea pentru antena, sa iasa automat cand pornesti casetofonu`. E facut in felul asta, ca atunci cand stingi casetofonu` (mp3 , what ever) sa se stinga si statia.
Cauta atent la casetofon, ca tre sa scrie undeva pentru antena electrica, daca nu scrie chiar REMOTE. Normal e un fir foarte subtire, albastru.
Bafta la cati mai multi watti.

budbeny 21-04-10 19:45

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
salut.Am si eu o intrebare.
vreau sa imi iau ceva muzik in masina si nu prea ma pricep.am gasit o statie care mege pe 4,3 sau 2 canale si as vrea sa stiu dak pot sa pun doar tubul p ea.

quick_5hifter 21-04-10 21:03

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Salut!
Poti sa pui doar tubul pe canalele 3+4 legate in punte. Important e ca tubul sa fie de aceeasi impedanta cu puntea (cel mai probabil 4 ohmi), iar puterea sa fie apropiata (eventual un pic mai mare la amplificator, dar nu neaparat).
Celelalte 2 canale le poti folosi lejer pe 2 sau 4 difuzoare.
Totusi, ca sa te lamurim mai bine, spune-ne despre ce amplificator si subwoofer e vorba.
Toate cele bune!

dizel28 28-08-10 18:21

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
am si eu o statie si un subwoofer cu doua difuzoare statia are 2x100 rms si 1x350 rms marca venom caliber 200v2 difuzoarele la subwoofer sunt kicker solo baric 10c 25cm diametru ,problema e ca eu le-am legat in punte la statie sa obtin puterea maxima a statiei pe acelasi canal amandoua difuzore dar mi se arde siguranta de la statie am incercat sa le leg si in paralel dar nu sunt multumit de sunet nu am aceeasi putere aveti vreo idee cum as putea lega statia

deyu010 17-01-12 19:50

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
salut am si eu un subwoofer si vreau sa il montez pe masinutza mea e un SAL 300W activ intrebarea mea... cablurile cu mufele jack si remotu vin pe o parte si cele pentru alimentare pe alta parte sau le pot pune la o lalta!? :D

ReLLaXX 17-01-12 20:53

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Quote:

Originally Posted by deyu010 (Post 4832552)
salut am si eu un subwoofer si vreau sa il montez pe masinutza mea e un SAL 300W activ intrebarea mea... cablurile cu mufele jack si remotu vin pe o parte si cele pentru alimentare pe alta parte sau le pot pune la o lalta!? :D

Nu cred ca are vreo importanta la subwooferul ala. Cum iti este mai comod.

deyu010 17-01-12 21:01

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
aha ma gandesc ca aia conteaza la un subwoofer mai mare si cu statie separata :D eu le pun separat in caz de orice...

ReLLaXX 17-01-12 22:16

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Quote:

Originally Posted by deyu010 (Post 4832775)
aha ma gandesc ca aia conteaza la un subwoofer mai mare si cu statie separata :D eu le pun separat in caz de orice...

Foarte bine. :)

bughiutzz 22-06-12 06:09

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
salut,

stie cineva unde ar trebuii sa leg un intrerupator pt a opri amplificatorul cand vreau ...acum am firul albastru pe remote si se opreste doar cand scot cheile din contact dar eu as vrea sa opresc amplificatorul cand cheiile sunt in contact.
nu stiu daca e bine sa pun intrerupatorul pe cablu rosu(+ baterie) deoarece nu cred ca ar fi bine sa i-l tai.
mutumesc!

quick_5hifter 22-06-12 07:41

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Salut,
Poti pune intrerupatorul chiar pe firul albastru de remote.

IONEL83 10-07-12 14:43

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
salut.am si eu o intrebare la tine de ce nu imi intra minusul in amplificator
mersi

Bigu 10-07-12 15:24

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Fi te rog umpic mai explicit in formularea intrebarii

IONEL83 10-07-12 19:16

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
salut.
am montat amplificatorul dar nu da sunet in subwoofer.nustiu de ce.am pus toate firele la locul lor si nu functioneaza.mersi

Bigu 10-07-12 19:53

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Hai maine pe la mine , poate ii dam de cap.
0733.566.660

IONEL83 10-07-12 20:37

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
eu sunt in cipru.mersi pt ajutor

IONEL83 10-07-12 20:40

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
se poate sa fie arsa stati ca ma si niste neoane la subwoofer si se aprind.

Bigu 10-07-12 22:32

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Ok
Hai sa le luam pe rand, ce scule ai, neonul subului la ce e alimentat?
Pune niste poze cu sistemul in starea actuala.

IONEL83 11-07-12 19:46

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
am un kenwood amplificator si subwooferul kenwood neoanele functioneaza dar staia nu da putere in bass

IONEL83 11-07-12 19:47

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
am un kenwood amplificator si subwooferul kenwood neoanele functioneaza dar statia are un led si nu se aprinde nu da putere in bass

silviu.o 12-07-12 15:44

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
Fa o poza cu statia sa vedem cum e legata. Trebuie sa ai un fir cu 12 v de la baterie la +, un fir conectat la caroserie la -, si un fir cu +12 V la rem (remote), care sa fie legat la remote-ul cd-player-ul si ar trebui sa mearga.

Luk@$ 16-10-12 16:29

Re: Cum se monteaza un subwoofer auto?
 
1 Attachment(s)
Salut! Nu mai deschid alt topic si intreb aici in speranta ca ma poate ajuta cineva.
Am un amplificator GTA 4 Special Mk II , Este bun de ceva? Il pot monta pe un mondeo 2008?, cum iau semnal daca playerul masini nu are iesire pt amp si ce subwoofer imi recomandati? inainte a mers cu unul identic cu cel de ma jos si nu a rezistat prea mult timp ramanand fara membrana si acum vreau unul care sa sune bine in incinta ramasa de la cel vechi.
Acestea sunt specificatile ampluficatorului.
amplificator 4 canale
clasa A/B
putere RMS:
4 x 60W (4 ohmi)
2 x 180W (4 ohmi, punte)
4 x 90W (2 ohmi)
raspuns in frecventa: 10Hz - 30KHz
raport semnal/zgomot: >90dBA
nivel semnal intrare: 0,1 - 8V
salabila in 2 ohmi
filtru LPF: 50 - 250Hz (12dB/oct)
filtru HPF: 80Hz (12dB/oct)
bass boost: 0 / 6 / 12dB (45Hz)
dimensiuni: 190 x 56,5 x 390mm


All times are GMT +2. The time now is 02:55.

- Copyright 2026 4Tuning