![]() |
Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
1 Attachment(s)
Masina e ce se cheama un home made project. Galeria de evacuare a fost facuta de proprietarul ei care pe langa ea mai are si un service nepretentios in Buzau. Softul e facut de un chiptuner tot din Buzau. Masina scoate un fum ca la tractor pulling, insa si 526 Nm ceea ce eu nu credeam ca se poate cu ambreiajul stock. Deci nu ai nevoie de prea multe lucruri ca sa rupi gura targului Bucurestilor.
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
impresionant rezultat...cuplul cel putin e demential, mai mare ca la un 3.0 tdi stock. intrebarea e...cat o sa reziste cu setarile astea? ce presiune are in turbo, ce turbina are (dupa cum vad curba de cuplu am impresia ca nu e f mare turbina), ce modificari mai are masina? oricum felicitari propietarului.
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
Florin eu vad ceva dubios acolo...este numele meu numarul masinii mele (putin gresit) insa tu vorbesti de un baiat Cosmin cu care am vorbit mult despre golful lui 3 are motor de passat galerie home made si turbo vnt20...golful meu la tine pe dyno cu vechea turbina si injectoare jegoase a scos 204cp si 470nm...
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
al naibii ambreiaj...tine dublu de cat a fost proiectat.... e dubioasa treaba
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
sa stii ca ambreiajul de 130/150cp tine impresionant de mult...al meu tocmai a inceput sa patineze la 105.000km in conditiile in care 35.000km au fost condusi de o femeie restul de mine oras + destule curse = plecari iar de 30.000km mergeam cu 470nm...nici un alt ambreiaj de vw 1.9tdi nu e asa strong ca acesta
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
propietarul golfului din buzau are alt nume,este un golf 3 cu motor de passat de 130 de cai,galeria e facuta de el,totul e montat de el,baiatul e mecanic pasionat,si SOFTUL E FACUT DE CEKI.(care se pare ca nu vrea sa dea tot ce e mai bun din ce stie.intre mai multe variante de soft pe care le-a incercat pe masina asta,a pus de proba si softul pe care il are el pe seat,si masina mergea mult mai tare,din spusele propietarului)
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
1 Attachment(s)
eu stiam ca il cheama cosmin am vorbit destul de mult cu el la telefon si ne-am si intalnit...in fine asta e mai putin important
nasol ca are puterea maxima la 3200rpm si cuplu maxim la 2200rpm...trebuie optimizat softul ps : dynoul meu |
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
Cosmin se numeste. Cred ca inca este in upgradari la unele componente.
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
Apare numele tau ZGB pentru ca tocmai le compararsem testele voastre si asa a ramas numele tau. Daca vrei ma duc si il salvez corect.
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
am inteles...nu e panica stai calm...trebuie sa faca ceva neaparat cu puterea max si cuplu max @ turatii...
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
so, for now, i'm still the king :twisted: :joy:
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
Quote:
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
doar la dyno ma refer ca despre asta e topicul nu? n-am apucat sa ma vad cu cosmin si nici nu stiu daca mai apucam oricum el are avantajul greutatii semnificativ reduse (turbina care o am acum pe masina e o idee mai mare decat ce aveam la vremea dynoului iar masina trage mult mai rau)...dar oricum nu inteleg ce treaba ai tu pt ca nu ne cunosti pe niciunul ;)
ps : nu e nimic personal eram doar curios :) |
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
Lol... e din zona si de asta... era si omul cusios... plt! :D
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
nu am vrut sa te supar.am intrebat pt ca eu m-am dat cu el si vroiam sa imi fac o idee de masina ta,pt ca nu am vazut-o niciodata live.
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
Quote:
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
am presupus ca nu se cunosc din moment ce nu-i stia numele :)
siadimet : nu m-am suparat nu e panica :) oricum nasol ca am avut un ghinion cu un cacat de mufa (alimentarea injectoarelor) la primul premiu al buzaului ca fugeam lejer cu 2 cupe poate chiar 3 cu putin noroc (la cum mergea masina atunci comparand cu cei care au luat cupele)...venisem cu o noapte inainte sa beau cu niste prieteni de prin buzau si in noaptea aia s-a intamplat nebunia fiind nevoit sa ma intorc tractat in bucuresti crezand am probleme mult mai mari...ca sa-ti faci o idee merge ceva mai tare ca un g5 gti, leon cupra mk1 225cp , s3 225cp , r32 , type r , etc ... momentan masina nu trage ca n-am apucat sa reglez geometria de la turbo ca am schimbat turbina si va trebui sa-i schimb ambreiajul...deci nu o sa apuc prea curand sa ma alerg cu lumea + ca nu ma mai pasioneaza liniutele asa rau de ceva timp :) |
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
atunci la primul premiu al buzaului ti-am vazut masina seara nu mai stiu pe la ce ora,cand ai intrat in buzau si m-am mirat ca nu ai aparut la cursa.masina lui cosmin scoate pe dino caii aia,dar pe strada sta destul de slab.masina merge tare,dar numai din mers.eu am un 525d si ma prinde abia dupa 100 km/h,si cred ca nu m-ar mai prinde niciodata pe 400 de m daca as mai da putin jos din kg.poate faci totusi masina pana pe 7 octombrie si te asteptam la buzau.
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
pai nici n-are cum sa mearga bine pe strada masina lui cand are puterea maxima 203cp la 3200rpm...uita-te la dynoul meu sa vezi cat de bine e impartita puterea si mai ales puterea medie ca aia conteaza cel mai mult after all...turbina o reglez pana pe 7 dar nu stiu daca am timp sa schimb si ambreiajul...ca spectator cu siguranta o sa vin sa beau cu tovarasii de prin buzau ca am fost cam absent :D
LE : ca vad ca ai 525d...vara trecuta am batut 535d cu start de pe loc pe 400m la modul juma de aripa am fost in fata ca tocmai trecea el glont de mine :) ... am si filmulet ... am fost foarte mandru ca soferul nu era afon facea si start cu frana (power braking sau cum ii zice) plecat din 1500-2000rpm |
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
brake boosting bre nu power brakeing :)
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
l-ati suparat pe pisu. din pacate nu poate sa se calmeze pe 7, dar poate pe 6 stati de vorba toata ziua :)
|
Re: Cel mai tare Golf TDI pe dyno la MasterTuner
LE : ca vad ca ai 525d...vara trecuta am batut 535d cu start de pe loc pe 400m la modul juma de aripa am fost in fata ca tocmai trecea el glont de mine :) ... am si filmulet ... am fost foarte mandru ca soferul nu era afon facea si start cu frana (power braking sau cum ii zice) plecat din 1500-2000rpm[/QUOTE]
eu am modelul vechi de 525,de 163 cp si fara nici o modificare mecanica,doar o remapare,deci nu intru in grupa voastra,a masinilor cu mari modificari. |
| All times are GMT +2. The time now is 22:33. |
- Copyright 2026 4Tuning