![]() |
Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Asa cum spune titlul exista masini care doresc sa participe la o asa competitie?
Urmatoarea etapa are loc la Drobeta Turnu Severin in perioada 8-9 septembrie. Pot participa atat masini dedicate SPL cat si SQ Hai sa vedem cat de pregatite sunt masinile din Ploiesti pt o asemenea competitie |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
fi mai explicit te rog..pe intelesu tuturor.
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Intr-o descriere succinta, EMMA(European Mobile Media Association) este o asociatie ce se ocupa cu organizarea de concursuri in domeniul car-audio. Exista 2 categorii la care se poate participa:
-ESPL - sound pressure level - are diferite clase de participare in functie de nr de difuzoare de bass, la final facandu-se un clasament in functie de presiunea sonora pe fiecare clasa....bigger is better -SQ - sound quality - organizat tot pe clase in functie de nr de canale de amplificare folosite. Aici nu mai este chiar asa simplu de stabilit castigatorul, in ecuatie intrand si un arbitru ce va analiza nu numai sunetulul ci si modul in care s-a realizat sistemul... Cam asta ar fi ideea...de la teorie la practica fiind cale f lunga:writers_b |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
un regulament si niste cerinte pt. sound quality unde gasesc?
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
uite aici niste infos...
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
BV Cosmin ...........Tu cand ai de gand sa participi?
Hai mai repede cu masina si sist ca sa fim mai multi din Ploiesti. |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
a reprezentat cineva pana acum ploiesti`u la astfel de concursuri ... si sa ia si premii ? :???:
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
1 Attachment(s)
eu sunt unul dintre ei........
Etapa I la Timisoara locul II SQ |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Tu nu esti tipul cu Santa Fe-ul cu STR la numar?!:-)
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Sau cel cu fabia aia galbena? :D
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
fabia dar nu galbena...:)
Eu nu pot spune ca am un sistem cu care sa pot concura, sau cel putin instalarea lasa de dorit. Componente as avea, dar pe masina actuala in niciun caz, sper ca la anul sa am ce prezenta. La drobeta nu pot sa vin, am niste restante pana pe 19...olimpiada de toamna:ciggy: |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
m-am uitat peste ce mi-ai dat C8VS, dar nu prea inteleg inteleg termenii, categoriile. ce inseamna "simple install", "almost complete install", "x channel", etc? chiar m-ar interesa, daca nu termin anul asta, eventual la anul.
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Quote:
cand lipeam eu fire...;) |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
ai niste glume de ti s-a cojit vocseaua de pe capota.
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Quote:
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Quote:
Mai multe uite aici.......... https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/36133-skoda-fabia-fabricat-2007-a.html |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Quote:
habar nu ai sa lipesti doua fire!!!:);) |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Tre , uita-te pe Rulebook07generals.pdf la capitolul 3 sunt explicate mai pe larg clasele de SQ.
La entry in mod normal ar putea concura oricine, dar la celelalte clase iti trebuie deja experienta, componente bune, instalare pe masura si ureche pt reglaje. Arbitrajul se face cu melodiile din thread-ul ala la un volum mediu spre scazut, iar sistemul trebuie sa fie foarte bine echilibrat, sa nu iasa nimic in evidenta(inalte, medii sau bass), intervine si "stage-ul"(cat de bine sunt definite instrumentele si locul unde se aud), profunzimea, etc. Astea deja sunt detalii pt un sistem performant. |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
multumesc, ma apuc de studiat.
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Quote:
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
nu ma, am un domotec prin casa si-l pun pe bancheta din spate la a mea.
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Quote:
cu cat il dai frate?;) |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
va rog ... incetati :!:
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
el a inceput.
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Asa este hai sa incercam sa purtam o discutie constructiva.
TRE daca tot doresti sa te apuci de asa ceva unde crezi ca se incadreaza sistemul tau actual(SQ sau SPL) sau ce crezi ca te avantajeaza mai mult? |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
o sa merg pe SQ, in prima faza o sa ma bag la entry level sau experienced ca sa-mi zica ei mai bine pe unde stau. mai trebuie sa ma prind cum se numara nr. de canale de amplificare. install log nu am dar oricum nu cred ca o sa ma incadrez pentru competitia de anul asta.
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Sunt 2 tipuri de instal-uri:
-5 canale, insemnand 2 tweetere, 2 midbass + un sub (sistem pe 2 cai) -7 canale, 2 tweetere, 2 medii, 2 midbass + un sub (sistem pe 3cai) Insa la entry s-ar putea sa fie admisa si instalarea pe 3 canale, adica tweeter-ul si midbass-ul pus pe acelasi canal + un sub, insa nu stiu sigur daca se poate... |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
pai mi se pare un pic aiurea, n-are sens sa amplifici tweeterele separat. dar la o adica se poate sa folosesti si amplificarea hu pt. tweetere nu?
asa, zi-mi daca am inteles corect: 1. daca amplificatorul este stereo el poate fi si 1000*xx watti ca el tot amplificator cu 2 canale este. 2. daca am 2 statii, cu una amplific dif. full-range si cu una subw. se considera ca am 3 canale de amplificare. 3. daca folosesc si hu pt. amplificarea a o parte din difuzoare (ex. tweetere), statia 1 pt. mid si lowrange si statia 2 pt. subw. se considera 5 canale de amplificare. 4. daca am subw. cu 2 infasurari, legat ca atare (ca si cum ar fi 2 dif. adica) la o statie, cate canale de amplificare se considera? |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
pai ar fi cam asa:
1. daca este stereo , 2*x W este pe doua canale, asta cred ca ai vrut sa pui... 2. da 3. teoretic ar fi 5 canale, dar nu cred ca este aceptat un astfel de sistem. Problema la el ar fi ca nu vei putea regla mid-ul separat de midbass deoarece sunt pe acelasi canal. In mod normal, pt un sistem de 3 cai(inalte,mid si midbass) se foloseste amplificare fullactive(fara crossovere) pentru a regla direct din statie frecventa de taiere si gain-ul. Rezultand de aici, impreuna cu sub-ul un sistem de 7 canale. 4. Daca ai doua difuzoare de bass legate la o statie de 2 canale in punte sau la un monobloc(statie pe 1 canal) se considera 1 canal. Nu am vazut pana acum un sistem de SQ cu 2 difuzoare, nici nu isi au rostul, e de ajuns un difuzor bun care sa completeze sunetul. Daca vei pune tw pe Hu, ele vor fi mult mai slabe si calitatea sunetul nu va fi aceeasi decat daca le-ai pune pe statie. Sa zicem ca ai o statie 4x100, midbass-ul are 60w, reglezi statie pt 60w, iar tw vor avea cei 20w ai Hu-ului, se vede cu ochiul liber diferenta... |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
am inteles, e relativ clar acum.
orientativ, cam care trebuie sa fie amplificarea pt. tweetere ca n-am mai facut asa ceva pana acum? sau cum relationez amplificarea pt. tweetere cu restul? |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Amplificarea tweeterelor o faci prin reglaje repatate ajutat de ureche:-) , dar trebuie sa ai urechea formata pt un reglaj de SQ sau sa te ajute cineva priceput, este foarte diferit un sunet de competitie fata de un sunet care ti-ar placea tie sa zicem. Sistemul trebuie reglat liniar, sa nu iasa nimic in evidenta, exclus vreun bass puternic, sub-ul are un rol de a completa sunetul cu frecvente f joase, sub 50hz, sau vreun tweeter tipator...Foarte multa experienta practica nu am nici eu, insa pot spune ca stiu orientativ cam cum ar tb sa sune o masina pt concurs. Poate te ajuta mai mult Bogdan cu ceva detalii, el a tot umblat cu statii si reglaje pt EMMA timisoara
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
mersi mult, am inteles.
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Quote:
https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/14303-vw-golf5-gti.html |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
si baiat bun pe deasupra...
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
oricum, pe langa etapele din tara, pe care le castiga constant, pleaca si peste hotare la EMMA Europe. a luat locul III anu trecut la sound, fiind sungura masina privata.
anu asta o sa participe in danemarca. ii ruam succes. |
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
Quote:
|
Re: Este cineva dispus sa participe la EMMA Romania?
pai da...nu e singura. dar are mari sanse. sta mai bine ca anul trecut. si anul trecut a fost singura, nu?
si cat cati mai multi cu atat mai bine. ;) concurenta influenteaza performanta. |
| All times are GMT +2. The time now is 04:01. |
- Copyright 2026 4Tuning