![]() |
Muzica mai de calitate
Nu stiu daca am pus bine titlul post-ului dar am si eu o nelamurire
am citit pe aici pe forum...si m-am convins si eu, ca mp3-ul nu se compara cu cda-ul....la calitate ma refer sub ce fel de format-uri trebuie sa caut pe net melodiile ca sa le pot scrie pe cd-uri blank si sa se auda mai bine ca mp3-urile?? cd-uri originale ar fi ideale insa...costa ceva si caut o solutie mai practica exista format-uri care contin mai multe informatii decat mp3-urile si au mai putine pierderi?? multumesc anticipat |
Re: Muzica mai de calitate
Cauta pe net, melodii dupa acest algoritm:
Aceeasi melodie, in format mp3, cu marimi diferite. Teoretic cel mai mare se va auzi mai bine. Ma indoiesc ca vei sesiza totusi diferente intr un MP3 facut la 256 si unul la 320. Nu prea merge sa o dai cotita :) pe partea de car-audio, ganseste-te ca o banala inlocuire a cablajului cu unul mai bun poate aduce + valoare dpdv calitate auditie. Nu mai vb de antifonare. |
Re: Muzica mai de calitate
Sunt pe net pe site-uri... celebrele FLAK-uri care le pui pe cd... facand CDA si gata ai cd ca si originalul
|
Re: Muzica mai de calitate
grija ca un mp3 se aude mai rau decat un cda sau wma sa o ai cand ai un sistem si o ureche care sa iti permita sa auzi diferenta
cred ca in mare procent, printre utilizatorii' casnici' ideea e un placebo. |
Re: Muzica mai de calitate
sa sti ca diferentza este evidenta...
am cumparat un cd original si l-am comparat cu un cd track cu aceleasi melodii copiate de pe odc... scuza-ma...e diferenta mare...nu am cine stie ce sistem un cdx-m800 cu 2 ovale ground zero 6900(sau cam asa ceva) acele flack-uri...imi poti da te rog pe privat un mesaj cu o adresa ceva?? oricum o sa mai "gugälesc" si io un pic |
Re: Muzica mai de calitate
scuze am facu o greseala... defapt se scrie FLAC... nu flack:oops:
se mai numeste si lossless....(ai pm) |
Re: Muzica mai de calitate
Quote:
|
Re: Muzica mai de calitate
nu vreau sa dau denumiri la site-uri cu warez (nu vreau sa ma pun rau cu moderatorii)
|
Re: Muzica mai de calitate
pune ca nu-i bai. vrem si noi.
|
Re: Muzica mai de calitate
pai un site ar fi... www.hd-bits.ro (e destul de tanar site-u) torrent... dar apar flac-uri si lossless-uri des sau oricare alt site care are 'marfa' high definition
|
Re: Muzica mai de calitate
eu nu pot sa imi fac user :( ma ajuta cineva ?
|
Re: Muzica mai de calitate
why not? e pe baza de invite-uri? daca da am eu 4
|
Re: Muzica mai de calitate
cred ca da ....nus exact zice acolo la inceput ca tra sa ai cookies eneabled sa potzi sa itzi faci user .....
|
Re: Muzica mai de calitate
ahh... in cazul asta nu e pe baza de invite... e o setare a site-urilor torrent... (nu stiu sa-ti explic exact) doar stiu ca e o setare in securitatea browserului.
|
Re: Muzica mai de calitate
mi-a dat un prieten niste melodii .flac si am facut comparatia intre flac si mp3 aceeasi melodie...e diferenta ca de la cer la pamant...
a si in plus...mp3 128kbps flac 900kbps :D:D:D super idee cu flac-urile...maine(azi) imi fac un cd...sa il vad in action in masina :D ms baieti |
Re: Muzica mai de calitate
Sa nu scrii cd-ul... ca data(cum faci cu mp3-ul) nu cred ca playeru din masina suporta flac.... ce poti face... e sa faci un CD Audio...din flacuri si apoi va fi ok ;)
|
Re: Muzica mai de calitate
eu am cd-player
am scris mai sus cdx-m800 |
Re: Muzica mai de calitate
scuze n-am observat.... si am incercat sa te previn.. pt ca am mai vazut oameni care au facut cd cu flac-uri ca DATA... si ciuciu(inclusiv eu :oops: )
|
Re: Muzica mai de calitate
Diferenta se vede, mai ales daca ai un player bunicel ...
Eu am facut un CD Audio cu flac-uri si se aude super bine fata de un mp3 facut audio ... Ramane sa mai incerc formatul ape sa vad ce e de capul lui, si sa fac o comparatie intre cele 2 formaturi, sa vad la care din ele raman. |
Re: Muzica mai de calitate
interesant. cand o sa ajung acasa o sa iau si eu formatul asta sa vad diferentele. aaa si cautati pe torenti ca se gasesc melodii in acest format.
|
Re: Muzica mai de calitate
Flac este un tip de fisier cum e si mp3-ul.
Daca vrei sa cante in Winamp iti va trebui un codec iar pentru scrierea acestuia pe un CD Audio, de asemenea, iti va trebui codec pentru Nero. |
Re: Muzica mai de calitate
Quote:
|
Re: Muzica mai de calitate
nu cred ca e un codec stand-alone, mai degraba un dll care va trebui copiat intr-un subdirector anume la Nero; {data viitoare} da-i un search pe google de genul "flac plugin for nero":
http://www.bitburners.com/Software/D...Audio_Plugins/ sper sa-ti functioneze |
Re: Muzica mai de calitate
Pt. nero 7 plugin`ul se numeste nxMyFLA si intradevar este un fisier .dll, la mine a mers, daca nu`l gasesti da un pm.Bafta!
|
Re: Muzica mai de calitate
Sign-up liber pe www.hd-bits.ro
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:02. |
- Copyright 2026 4Tuning